در حال حاضر بازار گوشی های هوشمند بسیار داغ است و بسیاری از کمپانی های تولید کننده تلفن همراه رقابت بسیار تنگاتنگی را در این زمینه با یکدیگر دارند. سیستم عامل متن باز Android در مدت کوتاهی سهم به سزایی از بازار را در مقابل سیستم های عامل ویندوز موبایل و آی فون کسب نموده است. اما به طور قطع سیستم عاملی که به طور گسترده برای گوشی های هوشمند امروزی در جهان استفاده می شود، سیمبیان است؛ سیستم عاملی که امروز بنیاد آن اعلام کرد، شرایط انتقال به دنیای باز متن برای آن فراهم است!

Symbian-Open-Source.jpg

بیش از ۱۰ سال است که از عمر این سیستم عامل می گذرد و در این مدت، سیمبیان توانسته در بیش از ۳۳۰ میلیون تلفن همراه، کاربرانش را همراهی کند. سیمبیان بیشتر بر روی گوشی های نوکیا مورد استفاده قرار می گیرد و سهم بیشتر آن در اختیار همین شرکت است. در حال حاضر کد منبع این سیستم عامل به طور کامل متن باز است و هر کسی می تواند بدون پرداخت هزینه ای آن را دانلود نماید!

این حرکت سیمبیان می تواند سیر صعودی آن را برای رشد سریع تر (از طریق جلب توسعه دهندگان جدید به این پلتفرم جهت توسعه) و کسب موقعیت بهتری در بازار فروش تلفن های همراه به ارمغان داشته باشد. کاری که در حال حاضر آندروید آن را انجام می دهد. وارد شدن توسعه دهندگان در رقابت بر سر انتخاب پلتفرمی از بین آی فون، سیمبیان و آندروید بسیار جذاب خواهد بود!