دانش و فن آوری (بازدید: 914)
جمعه 16/11/1388 - 23:51 -0 تشکر 180464
ده مهندس برتر تمام دورانها

با سلام

 

  مهندسان افرادی هستند كه دنیای مدرن پیرامون ما را ساخته اند. هر وسیله ای كه اكنون در دست شماست زمانی وجود نداشته ولی یك فكر و ایده یك یا چند نفر همراه با نبوغ منجر به طراحی و ساخت تجهیزات پیشرفته امروز شده است. اما اگر بخواهیم ارزش كار مهندسان را بررسی كنیم آن را با چه معیاری می سنجیم؟ آیا تا به حال فكر كرده اید بزرگترین مهندسان تاریخ چه كسانی بوده اند؟  در اینجا ما 10 مهندس برتر تاریخ را به صورت معكوس از دهم تا اولین آنها بررسی می كنیم.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

يکشنبه 18/11/1388 - 14:6 - 0 تشکر 180776

با سلام

10- نیكلاس اتو

نیكلاس اتو اولین موتور چهار زمانه یا موتور سیكل اتو را ساخته است. به این موتور ها موتور های احتراق داخلی یا درون سوز می گویند، چون سوخت مستقیماً در اتاقكی كه پیستون وجود دارد می سوزد. موتور های سیكل اتو یا چهار زمانه هنوز در اتومبیل هایی كه در خیابان در رفت آمد هستند استفاده می شوند. البته در آنها بهینه سازی هایی برای افزایش راندمان، كاهش مصرف سوخت، كاهش سر و صدا و... انجام شده است. گذشته از طراحی اتو سرمایه گذاری دو تاجر بزرگ به نام های گاتلیب دایملر و كارل بنز موجب شد موتور اتو محرك اتومبیل های امروزی باشد.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

چهارشنبه 21/11/1388 - 17:38 - 0 تشکر 181569

با سلام 9- آلن تورینگ آلن تورینگ ساختار دودوی یا باینری را در ریاضیات پایه گذاری كرد، كه امروزه در تمام كامپیوتر های دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. او را پدر علم كامپیوتر می دانند. كامپیوتری كه شما اكنون در حال استفاده از آن هستید، بدون ساختار دودویی كار نمی كند. او همچنین در جنگ جهانی دوم كد آلمانی انیگما را شكست كه بدون آن اگر نگوییم پیروزی بر نازی ها غیر ممكن باید بگوییم بسیار دشوار بود. هر چند او هیچگاه چیزی نساخت ولی اثر كار بزرگی كه در صنعت كامپیوتر انجام داد او را به این جایگاه رسانید. یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

پنج شنبه 29/11/1388 - 16:19 - 0 تشکر 183564

با سلام

8- میخائیل كلاشینكف

هر چند بیشتر قسمت های كلاشینكوف AK-47 از اسلحه های دیگر اقتباس شده بود ولی این كار با زیركی و ظرافت زیادی انجام شده بود. در حقیقت طراحی ساده اسلحه ای تقریباً بی عیب كه كارایی فوق العاده ای داشت. سبب شد سازنده اش را به عنوان یك نابغه مطرح كند. تولید این اسلحه ارزان تمام می شد استفاده از آن بسیار ساده بود به راحتی نمی شكست و بعد از پنجاه و اندی سال هنوز تولید می شود. از روی این مدل انواع مختلفی اسلحه ساخته شده است و آن را می توان یكی از بهترین های تاریخ دانست كه قدرت نفوذ بالایی دارد.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

شنبه 29/12/1388 - 6:17 - 0 تشکر 190996

با سلام

7- ارشمیدس

ارشمیدس مردی است كه نمی توان افتخار را از او دور دانست. او مهندسی است كه می گویند توانست با تعداد زیادی آینه كشتی دشمن را به آتش بكشد. یا می گویند جرثقلی ساخته بود كه می توانست كشتی های رومی را بلند كند و در هم بكوبد. هر چند درباره صحت و سقم این حرف ها مدرك معتبری در دست نیست ولی هنوز افتخارات بزرگی وجود دارد كه به او نسبت می دهند. كه به تعدادی از آنها اشاره می كنیم: محاسبه عدد پی یا همان 3.14 معروف، مارپیچ ارشمیدسی كه وسیله ای بود برای بالا آوردن آب مورد نیاز كشاورزی و كار معدن استفاده می شد. او همچنین در استفاده از اهرم ها و قرقره ها روش های جدیدی را خلق كرد. چندین منجنیق ساخت. و در علم ریاضی مطلبی را عنوان كرد كه مهندسی امروز بدون آنها وجود نداشت.

یا علی

سيب ماه 

من كان لله، كان الله له

چهارشنبه 11/1/1389 - 15:38 - 0 تشکر 192229

با سلام

6- اولیور و ویلبر رایت

افراد زیادی قبل از این دو نفر سعی كردند پا به عرصه هوانوردی بگذارند ولی اكثر آنها كارشان از نظر مهندسی بی ارزش بود. اما برداران رایت كسانی بودند كه توانستند به طور واقعی مهندسی هوانوردی را پایه گذاری كنند. آنها زمانی موفق به پرواز شدند كه تصور افراد از علم هوانوردی چیزی شبیه به حركت بر روی زمین بود. ولی برادران رایت دیدگاه جدید برای این علم خلق كردند. برای اینكه پرواز قابل كنترل باشد سیستم سه محوری ساختند كه برای پرواز یك ضرورت بود. همچنین برادران رایت اولین افرادی هستند كه ملخ هواپیما را با دید آیرودینامیكی ساختند.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

شنبه 14/1/1389 - 1:9 - 0 تشکر 192593

با سلام

5- هرو اهل اسكندریه

این مرد 50 سال قبل از میلاد مسیح یك انقلاب صنعتی را آغاز كرد. او چرخی ساخت كه با نیروی بخار به حركت در می آمد و یك گوی را می چرخاند. هر چند او نتوانست دیگران را قانع كند كه دستگاه او چقدر می تواند مفید باشد و اختراعش در حد یك اسباب بازی باقی ماند. ولی او را می توان پایه گذار توربین های بخار دانست.  او همچنین نوشته هایی درباره پنوماتیك، ریاضی و فیزیك دارد.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

شنبه 14/1/1389 - 19:32 - 0 تشکر 192779

امیدوارم در این بین دانشمند معروف و بنام " ادیسون " هم باشه. من از بچگی از ادیسون خوشم میومده.
البته به انیشتن هم ارادت خاصی دارم.

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
چهارشنبه 25/1/1389 - 13:50 - 0 تشکر 194771

با سلام

4- جمیز وات

جمیز وات موتر بخار را به صنعت معرفی كرد و انقلابی در صنایع آن زمان بوجود آورد. گاورنری ( یك كنترل كننده سرعت مكانیكی ) كه او ساخت موتور بخار را در دور مطلوب نگاه می داشت. ساخت یك كنترل كننده دور برای موتور های بخار كار بسیار ظریفی بود. او اصلاحات زیادی روی موتور های بخار انجام داد. تا جاییكه امروزه ما او را یكی از برترین مهندسان تاریخ می دانیم.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

پنج شنبه 26/1/1389 - 14:24 - 0 تشکر 195055

با سلام

 اینم جواب شما سروش خوب:

3- توماس ادیسون

ادیسون را می توان یكی از پركارترین مخترعان تاریخ دانست. او ركورد 1097 اختراع ثبت شده را دارد.ادیسون صنعت عكاسی را توسعه داد، لامپ رشته ای، دوربین تصاویر متحرك، پروژكتور برای نمایش تصاویر متحرك و صد ها اختراع دیگر دارد. او همچنین نخستین نیروگاه برق و سیستم توزیع آن را ساخت. بدون اختراعات او دنیای مدرن كنونی غیر قابل تصور بود.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

يکشنبه 29/1/1389 - 22:35 - 0 تشکر 195928

با سلام

2- نیكلا تسلا

بی شك نیكلا تسلا بزرگترین مهندس برق همه دورانهاست. از اختراعات او می توان به لامپ فلورسنت، بوبین تسلا، موتور القایی و برق سه فاز اشاره كرد. او سیستم مولد جریان AC را ساخت كه از یك موتور و یك ترانسفورماتور ساخته شده بود. بعضی ها می گویند او قرن بیستم را اختراع كرد. ولی متاسفانه در آخر عمر مشكلات روانی پیدا كرد و مرگ خوبی نداشت. اما كار های پر ارزش او همیشه در یاد ها باقیست.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی