انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 535)
سه شنبه 13/11/1388 - 17:12 -0 تشکر 179742
*دانشمندان حبابهای اقیانوس را می شمارند!*

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

محققان دانشگاه رودآیلند با استفاده از ابزاری ویژه در تلاشند تعداد و ابعاد حبابهای موجود در آب اقیانوسها را به منظور دستیابی به مدلی دقیق از شرایط اقلیمی بشمارند.

جهش حبابها از داخل مایعی گازدار به خارج از ظرف یا لیوان نمایانگر رفتاری مشابه در اقیانوسهای جهان است که می تواند باعث شکل گیری و باروری ابرها و تاثیر بر روی شرایط اقلیمی شود.

محققان دانشگاه رودآیلند حبابهای آب اقیانوسها را پاکتهایی از گازهای مختلف می دانند که در صورت قرار گرفتن بر روی جریانی از هوا به نقاط مختلف حمل خواهند شد. این حبابها دی اکسید کربن و اکسیژن را از اتمسفر به اقیانوسها آورده و در هنگام بازگشت به آسمان سولفور ناشی از تجزیه حیات دریایی از قبیل فیتوپلانکتونها را با خود به بالا می برند که این گاز باعث تشکیل و باروری ابرها در آسمان می شود.

این محققان به دنبال یافتن شیوه ای هستند که به کمک آن بتوانند حبابهای برخاسته از اقیانوسهای مختلف را در ابعاد مختلف بشمارند تا با این اطلاعات بتوانند مدل رایانه ای دقیقی را از میزان این حبابها و تاثیر آنها بر روی محیط به دست آورند. از دیگر موارد استفاده از اطلاعات مربوط به حبابها در زمانی است که محققان بر روی نور برخاسته از اقیانوسها مطالعه می کنند زیرا این حبابها نور را در سطح اقیانوسها در حد زیادی پراکنده می کنند.

محققان با استفاده از تشدید کننده صوتی به ردیابی و شمارش حبابها در ابعاد مختلف پرداخته اند، این ابزار می تواند حبابهایی در ابعاد 30 تا 170 میکرون را تا عمق 10 متری ردیابی کند زیرا حبابها معمولا تا همین عمق قادر به فرو رفتن در آب اقیانوس هستند، حبابهای بزرگتر به سطح آب بازگشته و حبابهای کوچکتر در حین پایین رفتن به یکدیگر فشرده می شوند.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، دانشمندان معتقدند درک فیزیک حبابها در مدل سازی شرایط اقلیمی از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است زیرا به این شکل می توان میزان تغییرات گازی را در محیطهای اقیانوسی مورد بررسی دقیق قرار داد و از میزان سولفوری که منجر به باروری ابرها می شوند آگاه شد.

موفق و موید باشید

یا حق

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی