دانش و فن آوری (بازدید: 1095)
دوشنبه 21/10/1388 - 16:5 -0 تشکر 175378
بلوربرف و قطره ی باران

 بسیاری از مردم فکر می‌کنند قطرات باران شکلی همانند اشک دارند، یا بلورهای برف به شکل‌های 3 گوش، 4 گوش، 5 یا حتی 8 گوش هم وجود دارند. این درحالی است که قطرات باران کروی‌اند و برف نیز فقط بلور 6 گوش دارد.

 

اگر به بعضی نقش و نگارها روی کارت‌های تبریک دقت کنید، دانه‌های برف را به شکل‌های مختلفی می‌بینیم. بعضی از دانه‌ها 4پر، بعضی دیگر 5پر و حتی 8پر کشیده شده‌اند، ولی بر اساس قوانین علمی این طراحی‌ها علمی نیستند. جالب این‌که در یکی از مجلات بسیار معتبر علمی هم یکی از همین تصاویر به غلط کشیده شده بود، در حالی که در طبیعت، دانه‌های برف فقط به‌شکل 6پر وجود دارند.

 

 

 

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

دوشنبه 21/10/1388 - 16:6 - 0 تشکر 175379

دانه‌های زیبای برف متشکل از مولکول‌های آبی است که توسط پیوند هیدروژنی به هم متصل شده‌اند. بهترین و موثرترین شکل برای آرایش مولکول‌ها، شبکه بلورین شش وجهی است. بنابراین بر اساس قوانین فیزیکی مربوط به پیوندهای بین مولکولی، دانه‌های برف نه به شکل هشت‌پر و شکل‌های دیگر، بلکه به شکل شش‌پر تشکیل می‌شوند.

در واقع با توجه به این که مواد در طبیعت همواره در حال رساندن سطح انرژی خود به کم‌ترین مقدار انرژی پتانسیل است، آب هم در شرایط محیطی سرد به شکل شبکه بلورین شش‌وجهی کمترین سطح انرژی را دارد. به این ترتیب با آرایش بلوک‌های ساختمان مولکولی به صورت ساختار شش‌وجهی در ابعاد مولکولی، ما می‌توانیم کریستال‌های برف را به شکل متقارن شش‌گوشه در بزرگ‌مقیاس مشاهده کنیم.

جالب این‌که همان‌طور که معمولا در طراحی‌های متداول دیده می‌شود، شکل گوشه‌ها در دانه‌های برف مختلف است و حداقل در دانه‌های بزرگ‌تر، هیچ دو دانه برفی مشابه نیستند! تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که در کریستال‌های یخی کوچک‌تر که پیش از تکمیل شکلشان فرود می‌آیند، نظریه ذکر شده مصداق ندارد.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

دوشنبه 21/10/1388 - 16:7 - 0 تشکر 175380

نکته دیگری هم که رسانه‌ها در موردش اشتباه می‌کنند، شکل قطرات باران است. به رغم شکل اشک-مانندی که برای قطرات باران متصور می‌شویم، یعنی راسی تیز و انتهایی گرد، این قطرات به شکل کره نزدیک‌ترند. در واقع، قطرات ریزی که از ابرها فرود می‌آید کروی شکل است؛ ولی به دلیل کشش سطحی آب و اصطکاک قطرات باران با هوا، بسته به سرعت سقوط کف قطرات قدری صاف می‌شود که این اثر، هرقدر قطره بزرگ‌تر باشد؛ بیشتر است. اگر شکل قطرات باران کروی نبود، رنگین‌کمان هرگز به شکل کمان زیبایی که می‌بینیم؛ ظاهر نمی‌شد.

منبع:خبرآنلاین

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی