دانش و فن آوری (بازدید: 5114)
يکشنبه 4/9/1386 - 10:47 -0 تشکر 17520
آزمایشگاه های روی تراشه (Lab on a Chip)


آزمایشگاه روی تراشه یا Lab on a Chip یکی از موضوعات جدیدیه که در جوامع علمی حدود 7 سال سابقه داره. این بحث از جهاتی به نانوفناوری و از جهاتی به زیست فناوری و از جهت های دیگه ای به فناوری اطلاعات مربوط میشه. به همین خاطر در اینجا مطرحش میکنم تاهم شماها از اون مظلع بشین و هم با خوندن مطالب شما به اطلاعات ما اضافه بشه.

منتظر مطالب خوبتون هستیم.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

يکشنبه 4/9/1386 - 11:12 - 0 تشکر 17521

آزمایشگاه روی تراشه یک تراشه میکروسیالاتی است که در واقع به صورت چیدمان میکروساختارها بر روی یک پایه تعریف می‌شود و برای هدایت و انجام عملیات بر روی سیالات (گاز یا مایع) مورد استفاده قرار می‌گیرد. آزمایشگاه روی تراشه ترکیب و اجتماعی از ابزارهای سیالاتی، حسگرها وآشکارسازها است که می‌تواند مراحل یک آزمایش شیمیایی یا آنالیز را کامل کند. در واقع بر خلاف ایستایی کلی سیستم‌های میکروالکترومکانیکی و فیزیکی بودن تغییرات و رویدادها در آن، آزمایشگاه روی تراشه محتوی مجموعه‌ای از فرآیندها و واکنش‌ها است. این مراحل اصلی فرآیندی در این سامانه‌ها عبارتند از آماده‌سازی نمونه، واکنش‌ها، جداسازی و آشکارسازی ماده‌ای خاص.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

يکشنبه 4/9/1386 - 11:33 - 0 تشکر 17523

گفتیم که "آزمایشگاه روی تراشه" از خانواده "سیستم های میکروالکترومکانیکی" یا MEMS ها هستن.MEMS ها هم سامانه هایی در ابعاد میکرومتر هستند که توانایی اندازه گیری و انجام عملیات فیزیکی (از قبیل سنجش شتاب، پاشش ماده مثلا جوهر و ...) را دارا هستند. شکل زیر نمونه ای از این سیستم ها در مقایسه با کبریته:

اما آزمایشگاه روی تراشه (که از این به بعد به اختصار LOC خطابشون میکنیم) شباهت زیادی در سایز و فعالیتهای مکانیکی و تحلیل و ارسال سیگنال با MEMS‌ دارند اما تفاوت اصلی در عملیات با "سیالات" هستش. شکلهای زیر مربوط به LOC و قیاس سایز اونه: 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

يکشنبه 4/9/1386 - 11:47 - 0 تشکر 17526

سلام ملک الشعرای مهندس

اسمتو که دیدم فکر کردم اهل شعر و هنری. بعد که عکس تاپیکتو دیدم (کبریت) فکر کردم خلافکاری. ولی حالا که مطلبتو خوندم دیدم بابا چه آدم متمدن های کلاسی هستی.

ممنون از اطلاعاتی که به ما دادی

هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

 

يکشنبه 4/9/1386 - 13:19 - 0 تشکر 17538

یکی دیگر ازکاربردهای این فناوری دربدست آوردن مشخصات چاههای نفت است.

چراکه به طورمعمول بایدنمونه ی گرفته شده ازچاه ها پس ازطی راههای طولانی به آزمایشگاه برده شودتاآزمایشهای لازم برروی آنهاانجام شود.درطول همین مدت ممکن است بعض یازمشخصات نمونه تغییر کند.به همبین منظورمحققان سعی کردندتاآزمایشگاههارابرسر چاهها

ببرند.به این صورت که بافرستادن این تراشه ها به درون چاههامشخصات رادریافت می کنند.

بعداحتما دراین موردمطالب بیشتری خواهیم نوشت.

منتظر مطالب شمادراین زمینه هستیم.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

شنبه 10/9/1386 - 1:43 - 0 تشکر 17977

سلام و ممنون از بحث خوبتون
همونطوری که حتما میدونید کاربردهای مهمی از این گونه سیستمها در زیست فناوری و مباحث تشخیص و درمان در پزشکی هست. یکی از قدیمی ترین این موردها کیت های تشخیصی هست که نوع مربوط به اندازه گیری قند خون برای بیماران دایابتی در بازار کشور خودمون (در داروخانه ها و مغازه های تجهیزات پزشکی) به فروش میرسه.
خوب نکته اصلی این سیستمها در نمونه گیری های اونهاست. یعنی کمترین مقدار ممکن نمونه گیری برای آنالیز رو انجام میدن (مثلا خون یا ادرار) اما نکته دیگری هم در این کاربرد هست و اون هم سرعت آزمایش و آنالیز هست و در واقع مورد دوم این سیستمها رو برای بازار بسیار مناسب کرده.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.