• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خودرو > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خودرو (بازدید: 4666)
جمعه 18/10/1388 - 15:16 -0 تشکر 174872
حتما بخونید (كلاس بندی خودروها

بنام خالق هستی

سلام عرض میكنم خدمت همگی دوستان

بحثی كه پیش روی شماست صبقه بندی انواع كلاسهای اطاق خودرو هاست

ادامـــــــــــــــــــــــه دارد ...

در كشور عشق هيچ كس رهبر نيست ، هيچ شاهي به گدا سرور نيست

شنبه 19/10/1388 - 13:8 - 0 تشکر 175012

بنام خالق هستی سلام ادامه میدهیم با ...
1-سدان(
Sedan):خودروهایی دارای چهار در (در موارد استثنایی سه در) در دو طرف خودرو، (هر طرف دو در)،دارای دو ردیف صندلی در جلو و عقب، یک محفظه موتوردر جلوی خودرو و یک صندوق بار در عقب خودرو هستند. این دسته از خودروها (اتاقها) پرطرفدارترین، فراوانترین و دارای بهترین وضعیت آیرودینامیکی در میان انواع معروف و پرفروش هستند. (نمونه: پیکان، پراید چهاردر، پژو 405، مزدا 323، سمند و ... )[زانتیا جزو این دسته نیست]

ادامه دارد ...

در كشور عشق هيچ كس رهبر نيست ، هيچ شاهي به گدا سرور نيست

دوشنبه 21/10/1388 - 21:0 - 0 تشکر 175454

بنام خالق هستی سلام ادامه میدهیم با ...


2-استیشن(Station):خودروهایی دارای چهار در در طرفین بدنه، به همراه در و صندوق عقب بزرگ در عقب، به گونه ای که در دارای شیشه است، بر سقف صندوق بار (تقریبا) عمود است و از انتهای سقف آغاز می شود و انحنای بالای صندوق بار، همان انحنای سقف است. صندوق بار بزرگ و بلند مشخصه و ویژگی اصلی این نوع اتاقها هست. تقریبا همیشه استیشنها، مدلی از خودروهای سدان هستند که برای نامیدن آنها به لفظ استیشن (معادل فارسی: اتاق و صندوق با هم!!) اکتفا می شود، مانند: هوندا سیویک استیشن! البته نمونه هایی هم وجود دارند که تنها نوع استیشن طراحی و تولید شده است، مانند آئودی آوانتیسمو که یک خودروی مفهومی یا آرمانی (Cancept Car) است و تنها برای یک نمونه و به دلیل به رخ کشیدن تواناییهای کمپانی سازنده ساخته شده است. (نمونه: پژو 405 استیشن، پیکان استیشن و هر خودروی دیگری که به استیشن ختم شود.)

ادامه دارد ...

در كشور عشق هيچ كس رهبر نيست ، هيچ شاهي به گدا سرور نيست

يکشنبه 27/10/1388 - 1:6 - 0 تشکر 176510

بنام خالق هستی سلام

ادامه میدهیم با ...

-هاچ بک(HatchBack): خودروهایی دارای یک محفظه موتور در جلوی خودرو، دو ردیف صندلی در جلو و عقب و یک در بزرگ در عقب، با این تفاوت نسبت به انواع استیشن که در انواع هاچ بک، سقف خودرو در بالای سر ردیف عقب صندلیها (بقریبا) به پایان می رسد و در صندوق بار (که در سوم یا پنجم خودرو نیز به شمار می رود) از بالای سر مسافرین ردیف عقب آغاز می شود. این نوع خودروها معمولا از حجم صندوق بار زیادی برخودار نیستند. اما متوسط حجم صندوق بار آنها حدود 200 لیتر است که این میزان در حدود نصف انواع سدان به شمار می رود. البته باز هم بسیار متفاوت است و از 104 لیتر پراید 5در تا 400 لیتر پژو 307 و حتی بیشتر نیز وجود دارد. (نمونه:رنو5، پراید پنج در، هوندا سیویک سه در و...)

ادامه دارد ...

در كشور عشق هيچ كس رهبر نيست ، هيچ شاهي به گدا سرور نيست

دوشنبه 28/10/1388 - 16:8 - 0 تشکر 176749

بنام خالق هستی سلام

ادامه میدهیم با ...

4-لیفت بک(LiftBack):این انواع اشتراکی هستند بین انواع هاچ بک و انواع استیشن. یعنی مانند سدانها (و استیشنها) دارای چهار در در طرفین خودرو هستند، اما در عقب بزرگی دارند که زاویه باز شدن آن، چیزی بین هاچ بک ها و سدانهاست،یعنی نه عمودی است و نه قائم. در واقع آنها هاچ بکهای پنج دری هستند که یک صندوق بار بزرگ و کامل (مانند سدانها) دارند و همچنین مانند هاچ بکها، در پنجمی دارند که دارای شیشه جدا است (نمونه: سیتروئن زانتیا، دوو سی یلوی لیفت بک (پنج در، هاچ بک یا هر نام دیگری که به آن نوع اطلاق می شود. با نوع سدان آن اشتباه نشود. نوعی است که چراغهای عقب کوچکتر و مثلثی شکلی دارد و تمام مشخصات یک لیفت بک را داراست.) دوو ریسر لیفت بک و پروتون، تقریبا نمونه دیگری را در ایران ندیده ایم).

ادامه دارد ...

در كشور عشق هيچ كس رهبر نيست ، هيچ شاهي به گدا سرور نيست

پنج شنبه 1/11/1388 - 18:49 - 0 تشکر 177303

بنام خالق هستی سلام ادامه میدهیم با ... 5-کوپه(Coupe): انواعی هستند مانند سدانها، با این اختلاف که دارای دو در هستند. یعنی یک در در سمت راننده و در دیگر در سمت سرنشین. ولی مانند انواع سدان دو ردیف صندلی دارند که صندلیهای ردیف جلو متحرک هستند تا بتوانند سرنشینان عقب هم به خودرو وارد،یا از آن خارج شوند. این انواع مشخصه اصلیشان در نوعی قدرتمند بودن، ورزشی بودن یا به اصطلاح اسپرت بودنشان است. یعنی نسبت به گونه سدان (در صورت وجود) دارای فاکتورهای عملکردی بهتری هستند و در بسیاری از موارد نه به عنوان یک خودروی خانوادگی، بلکه به عنوان یک خودروی صرفا اسپرت یا ورزشی به آنها نگاه می شود. (نمونه های موجود در ایران: سیناد کوپه، شورولت کامارو، ب.ام.و. 2002، سمند کوپه (خودروی مفهومی) و ...)

6-خودروهای چند منظوره یا MPVها (MPV = Multi Porpose Vehicle): این دسته از خودروها که شاید به نوعی از لحاظ شکل ظاهری متنوع ترین دسته هم باشند و احتمالا نمی توان به آنها نوعی شکل اتاق گفت. این دسته از خودروها که به ون(Van) یا مینی ون (Mini Van) هم معروفند، خودروهایی هستند به تمامی معنای کلمه، خودروی خانواده بدین معنی که خودروهایی هستند دارای انعطاف پذیری بالا در استفاده و به ویژه در تعداد صندلیهای درون کابین و حجم بار قابل حمل! این موضوع حکایت از آن دارد که صندلیهای خودرو (به جز صندلی راننده و احیانا سرنشین) قابلیت تا شدن، خوابانیدن و خروج از کابین را دارا هستند. یعنی صندلیها یک به یک و تک به تک این قابلیتها را دارند و مکانیزم خارج کردن آنها از کابین بسیار ساده است. (مثلا با کشیدن یک اهرم و آزاد کردن یک ضامن) البته انواعی نیز هستند که صندلیهای عقب فقط قابلیت تا شدن و خروج آسان از کابین را به صورت یکجا دارا هستند و صندلیهای سرنشینان جدا از هم نیست. مهمترین مشخصه ظاهری آنها پنج در بودنشان و هم امتداد بودن شیشه جلو و در موتور (کاپوت) است. شما در یک ام.پی.وی. هرگز نخواهید توانست درپوش موتور خودرویتان را ببینید. این دسته خودروها از انواع بسیار کوچک تا انواع بسیار بزرگ را شامل می شوند و به طور کلی در سه دسته قرار می گیرند
مایکرو ون ها (
Micro Vans) که در مواردی تنها شکل ظاهریشان مانند ام.پی.وی. ها هست و در بسیاری موارد مشخصات داخلی و کاربردهای یک ام.پی.وی. را ندارند. در حقیقت هاچ بک هایی هستند که درپوش موتورشان زاویه زیادی را با افق می سازد. از این دسته می توان دوو ماتیز را به عنوان یک نمونه بارز ذکر کرد. (آیا تاکنون توانسته اید از داخل ماتیز کاپوتش را ببینید!؟)
مینی ون ها (
Mini Vans) که نمونه های بارز ام.پی.وی. ها هستند و در دسته های مختلف از فیات مولتی پلای 3.99 متری تا دوج گراندکاراوان 6متری را شامل می شوند. در ایران نمونه های موجود، از این دسته پرطرفدار در سراسر جهان، بسیار انگشت شمارند و تنها می توان تویوتا هایس، کاروان سایپا و با کمی اغماض سیناد را نام برد.

ادامه دارد ...


در كشور عشق هيچ كس رهبر نيست ، هيچ شاهي به گدا سرور نيست

پنج شنبه 8/11/1388 - 18:8 - 0 تشکر 178767

بنام خالق هستی سلام

ادامه میدهیم با ...

7-SUV ها (SUV =Sport Utilty Vehicle): خودروهایی هستند دارای سه یا پنج در، در و شیشه عقب نسبتا عمودی، انتقال نیروی موتور به هر چهار چرخ، فاصله کف تا زمین زیادتر از انواع معمول، ارتفاع بیشتر از انواع عادی خودروها، قابلیت بیشتر برای حرکت در جاده های ناهموار و اصطلاحا بیابانی،در بسیاری موارد داشتن دنده های کمکی سنگین و ... این دسته خودروها که به نوعی ورزشی نیز محسوب می شوند (چه ورزشی!!؟ بیابان نوردی!) و همچنین دارای قابلیتهای بالایی در استفاده هستند و می توان از آنها و فضای قابل توجهشان به خوبی استفاده کرد. این دسته خودروها نیز طیفهای مختلفی را شامل می شوند. از خودروهایی مانند جیپ هامر و لندروور دیفندر وهمچنین انواع محصولات کارخانه جیپ، مانند جیپ رانگلر و جیپ صحرا(که تنها برای استفاده در بیابان و شرایط سخت و در هامر شرایط جنگی ساخته شده اند) تا تویوتا راو4 و هوندا سی.آر.وی. و نیسان اکسترا (در ایران با نام رونیز عرضه میشود) که انواعی هستند که شاید بیش از نود درصد خیابانی هستند و فاقد دنده های کمکی و زیربندی طراحی شده برای کار در شرایط سخت. به بیان ساده تر دنیای اس.یو.وی. ها به سمتی می رود که در بسیاری موارد آنها را بیشتر شبیه استیشن واگنهایی می کند که می توانند نیروی موتور را به هر چهار چرخ منتقل کنند و از شاسی بلندی برخوردارند. لازم به ذکر است که این گونه از خودروها اکنون در بازار آمریکای شمالی، پررونق ترین بازار را دارند و همچنین این مورد را باید یادآوری کرد که پس از انواع وانتها، به همراه ام.پی.وی. ها بیشترین تغییرات را شاهد بوده اند. (نمونه: پاترول، لندروور، نیسان رونیز، سانگ یونگ موسو، میتسوبیشی پاجرو و...)

ادامه دارد ...

در كشور عشق هيچ كس رهبر نيست ، هيچ شاهي به گدا سرور نيست

شنبه 4/10/1389 - 16:47 - 0 تشکر 266939

لیفت بک در ایران : مثل 141

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.