انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 760)
پنج شنبه 17/10/1388 - 18:31 -0 تشکر 174701
امیدهای آخرالزّمان

در كنار روایت‌هایی كه در آنها از مردمان آخرالزّمان نكوهش شده و تنها از ویژگی‌های منفی آنها سخن به میان آمده است، روایاتی نیز وجود دارد كه گروه‌هایی از اهل آخرالزّمان را به شدت ستایش كرده‌اند، تا جایی كه از آنها به عنوان «برادران رسول خدا» یاد شده است. این گروه نیستند، مگر كسانی كه با وجود همة سختی‌ها و دشواری‌های عصر غیبت، دین و ایمان خود را حفظ می‌كنند و بر پیمان الهی خود ثابت‌قدم می‌مانند. برخی از این روایت‌ها به قرار زیر است:ابوبصیر از ابوجعفر [امام محمّد باقر(ع)] كه درود خدا بر او باد، نقل می‌كند كه فرمود: «روزی پیامبرخدا ‌ـ‌ درود خدا بر او و خاندانش باد ـ  در حالی كه عدّه‌ای از یارانش نزد او بودند، فرمود: خداوندا! برادران مرا به من بنما! ایشان سخن خود را دو مرتبه تكرار كردند. در این هنگام گروهی از یاران كه گرد آن حضرت بودند، گفتند: ای پیامبر خدا! آیا ما برادران شما نیستیم؟ فرمود: نه. شما یاران من هستید. برادران من قومی هستند [كه] در آخرالزّمان [خواهند آمد]. آنها به من ایمان می‌آورند، در حالی كه مرا ندیده‌اند. خداوند آنها را با نام‌های پدرانشان شناسانده است، پیش از آنكه از پشت‌های پدران و رحم‌های مادرانشان خارج شوند. هر یك از آنها بر دین خود پایدار می‌ماند، در حالی كه این عمل از دست كشیدن بر خارهای گون در شب تاریك و در دست گرفتن آتش برافروخته از درخت گز دشوارتر است. ایشان چون چراغی فروزان در دل تاریك شب می‌درخشند. خداوند آنها را از همه فتنه‌های تیره و تار در امان نگه می‌دارد».1

با توجه به این روایت، به خوبی می‌توان به مقام و جایگاه مؤمنان ثابت قدم در آخرالزّمان پی برد.

2. در روایت دیگری كه از امام صادق(ع) نقل شده از دوران غیبت به عنوان «نزدیك‌ترین حالت بندگان به خدا» یاد شده است: «هنگامی كه حجّت خدا در میان مردم نباشد، مردم به خدا نزدیك‌ترند و خدا از مردم خشنودتر است؛ زیرا با اینكه حجّت خدا ظاهر نیست و جای او را نمی‌دانند، باز باور دارند كه حجّت خدا هست و پیمان خدایی استوار است. در چنین روزگاری (روزگار غیبت) هر صبح و هر شام منتظر فرج باشید. چون به هنگامی كه حجّت غایب باشد، خشم خدا بر دشمنان خود بیشتر است و خدا می‌دانست كه اولیای او دربارة حجّت او [اگر چه غایب باشد و غیبت او طولانی گردد] شك نمی‌كنند؛ اگر می‌دانست كه شك می‌كنند، یك چشم به هم زدن، حجّت خود را غایب نمی‌داشت... .2

از این روایت استفاده می‌شود كه آخرالزّمان و دوران غیبت در عین حالی كه می‌تواند دوران هجران و نماد دوری از محبوب باشد، می‌تواند فرصتی برای تقرب بیشتر بندگان و كسب رضایت بیشتر خداوند باشد، ولی مشروط به آنكه ما در اعتقادمان ثابت قدم باشیم و در طریق كسب معرفت حجّت خدا بیشتر قدم نهیم.

3. عبدالله بن سنان، یكی از یاران امام صادق(ع) نقل می‌كند كه روزی آن حضرت خطاب به ما فرمود: «به زودی شبهه‌ای به شما روی خواهد آورد و شما نه پرچمی خواهید داشت كه دیده شود و نه امامی كه هدایت كند. تنها كساین از این شبهه نجات خواهند یافت كه «دعای غریق» را بخوانند.
عرض كردم: دعای غریق چگونه است؟

فرمود: می‌گویی «یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلّب القلوب ثبّت قلبی علی دینك؛ ای خدا، ای بخشنده، ای بخشایشگر، ای كسی كه قلب‌ها را دگرگون می‌سازی! قلب مرا بر دینت پایدار فرما».

زندگی شوق رسیدن به همان فردایست که نخواهد آمد 

تو نه در دیروزی و نه در فردایی ظرف امروز پر از بودن توست زندگی را دریاب 

شنبه 19/10/1388 - 23:36 - 0 تشکر 175137

 برادران من قومی هستند [كه] در آخرالزّمان [خواهند آمد]. آنها به من ایمان می‌آورند، در حالی كه مرا ندیده‌اند.

سلام

استفاده کردیم

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی