انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 1040)
دوشنبه 14/10/1388 - 21:35 -0 تشکر 174204
دنیای مذموم

 
بسم الله الرحمن الرحیم 
 
دنیای مذموم
معمولا می‏گویند آنچه از نظر اسلام مذموم و مطرود است علاقه به دنیا است‏ این سخن هم درست است و هم نادرست ، اگر مقصود از علاقه صرف ارتباطعاطفی است نمی تواند سخن درستی باشد ، چون انسان در نظام كلی خلقت‏همواره با یك سلسله علائق و عواطف و تمایلات آفریده می‏شود و این تمایلات‏جزء سرشت او است ، او خودش اینها را كسب نكرده است و به علاوه این‏علائق زائد و بی‏جا نیست . همانطوری كه در بدن انسان هیچ عضو زائدی وجود ندارد حتی یك موئین رگ اضافی هم در كار نیست هیچ عاطفه و علاقه طبیعی‏زائدی هم وجود ندارد . تمام تمایلات و عواطف سرشتی بشر متوجه هدفها وغایاتی حكیمانه است .قرآن كریم این عواطف را به عنوان آیات و نشانه‏هایی از تدبیر الهی وحكمتهای ربوبی یاد می‏كند ." « و من آیاته ان خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا الیها و جعل‏بینكم موده و رحمه »"  .از جمله نشانه‏های حق اینست كه از جنسخود شما همسرانی برای شما آفریده كه در كنار آنها آرامش بیابید و میان‏

شما و آنها الفت و مهربانی قرار داد .
این عواطف و علائق یك سلسله كانالهای ارتباطی میان انسان و جهان است‏، بدون اینها انسان نمی‏تواند راه تكامل خویش را بپیماید . پس جهان بینی‏اسلامی همانطور كه به ما اجازه نمی‏دهد جهان را محكوم و مطرود و مذموم‏بشماریم اجازه نمی‏دهد علائق طبیعی و كانالهای ارتباطی انسان و جهان را نیززائد و بی‏مصرف و قطع شدنی بدانیم ، این علائق و عواطف ، جزئی از نظام‏عمومی آفرینش است . انبیاء و اولیاء حق از این عواطف در حد اعلا برخوردار بودند .
حقیقت اینست كه منظور از علاقه به دنیا تمایلات طبیعی و فطری نیست ،مقصود از علاقه و تعلق ، بسته بودن به امور مادی و دنیاوی و در اسارت‏آنها بودن است كه توقف است و ركود است و باز ایستادن از حركت وپرواز است و سكون است و نیستی است . اینست كه دنیا پرستی نام دارد واسلام سخت با آن مبارزه می‏كند ، و این است آن چیزی كه بر ضد نظام تكاملی‏افرینش است و مبارزه با آن همگامی با ناموس تكاملی آفرینش است .

کتاب سیری در نهج البلاغه شهید مطهری  صفحات264و 265 

دوشنبه 14/10/1388 - 21:51 - 0 تشکر 174209

سلام

استفاده بردیم

پس دنیای مذموم دنیایی است که شخص رو اسیر خود کند و مانع رسیدن به محبوب شود

دنیای مذموم دنیایی است که وسیله کمال انسان نشود

دنیای مذموم دنیایی است که بجای پرورش فضایل اخلاقی ، رذایل اخلاقی را باعث شود.

دنیا مزرعه آخرت است....همین دنیا میتونه کشتزاری برای خوبی ها باشه و یا کشتزاری برای بدی ها

اگه کشتزار بدی ها شد مذموم میشود

وگرنه دنیا به خودی خود تنها وسیله هست

مثل همان چاقویی که میتونه سر بی گناهیی رو ببره و هم میتونه تیغ جراحی یه مریض بشه و از مرگش نجاتش بده

پس دنیا به خودی خود بد نیست

یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

دوشنبه 14/10/1388 - 23:10 - 0 تشکر 174221

سلام

بله حقیقتا همینطور است

عشق و محبت حقیقی آدمی را به کمال نزدیکتر میکند

و همینطور از نگاه دیگر کسی که تسلیم خداوند باشد را درست برخورد بخوبی می داند و راه خدارا پیش میگیرد

و در حقیقت را کمال حقیقی را در پیش می گیرد

بامید روزی که آدمی قدر نعمتهایش را بداند و از آنها در راه درست استفاده کند

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
سه شنبه 15/10/1388 - 9:54 - 0 تشکر 174263

به نام خدا

سلام

مطالب زیبایی بود

کاش بیشتر با حقایق اشنا میشدیم ....

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

چهارشنبه 16/10/1388 - 11:46 - 0 تشکر 174431

به نام خدا

سلام

دنیا خود را با مکر و غرور زینت کرده

و احذرکم الدنیا فانها منزل قلعه، و لیست بدار نجعه، و قد تزینت بغرورها، و غرت بزینتها، دار هانت علی ربها: فخلط حلالها بحرامها، و خیرها بشرها، و حیاتها بموتها، و حلوها بمرها، لم یصفها الله تعالی لاولیائه، و لم یضن بها علی اعدائه، خبرها زهید، و شرها عتید، و جمعها ینفد، و ملکها یسلب، و عامرها یخرب، فما خیر دار تنقض نقض البناء؟! و عمر یفنی فیها فناء الزاد؟! و مده تنقطع انقطاع السیر؟! اجعلوا ما افترض الله علیکم من طلبتکم، و اسالوه من اداء حقه ما سالکم، و اسمعوا دعوه الموت آذانکم قبل ان یدعی بکم. ان الزاهدین فی الدنیا تبکی قلوبهم و ان ضحکوا، و یشتد حزنهم و ان فرحوا، و یکثر مقتهم انفسهم و ان اغتبطوا بما رزقوا. قد غاب عن قلوبکم ذکر الاجال، و حضرتکم کواذب الامال، فصارت الدنیا املک بکم من الاخره، و العاجله اذهب بکم من الاجله، و انما انتم اخوان علی دین الله، ما فرق بینکم الا خبث السرائر و سواء الضمائر، فلا توازرون، و لا تناصحون، و لا تباذلون، و لا توادون!! ما بالکم تفرحون بالیسیر من الدنیا تدرکونه

و لا یحرنکم الکثیر من الخره تحرمونه، و یقلقکم الیسیر من الدنیا یفوتکم حتی یتبین ذلک فی وجوهکم و قله صبرکم عما زوی منها عنکم؟؟!!

کانها دار مقامکم، و کان متاعها باق علیکم!! و ما یمنع احدکم ان یستقبل اخاه بما یخاف من عیبه الا مخافه ان یستقبله بمثله، قد تصافیتم علی رفض الاجل، و حب العاجل، و صار دین احدکم لعقه علی لسانه، صنیع من قد فزع من عمله، و احرز رضا سیده.

(خطبه 112)

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

چهارشنبه 16/10/1388 - 11:48 - 0 تشکر 174434

به نام خدا

سلام

ترجمه و شرح:

شما را از دنیا برحذر میدارم! زیرا منزلی است که هر آن از آن باید آماده کوچ بود، و جایگاه اقامت نیست. خویش را با مکر و غرور زینت کرده و با زیورش فریب داده است.

خانهای است که در نظر مالک اصلیاش بی ارزش است، حلالش را با حرامش، و خیرش را با شرش، زندگیاش را با مرگش، شیرینیاش را با تلخیاش، بهم آمیخته، به همین دلیل خداوند آن را مخصوص اولیاء خویش قرار نداده، و از اعطای آن به دشمنانش مضایقه نکرده است. نیکیهایش کم و شر و بدیهایش آماده، جمعش رو به فنا میرود، حکومتش رو به نیستی میگراید و آبادیش ویران میشود،

چه ارزشی دارد سرایی که همچون عمارتهای فرسوده فرومیریزد، و چه خوشی میتواند داشته باشد عمری که همچون زاد و توشه پایان میگیرد؟! و چه لذت و خوبی دارد این زندگی که همچون ایام سفر، به آخر میرسد؟

واجبات خداوند را جزو خواستههای خویش بدانید و از او بخواهید که در

ادای حقش و آنچه از شما خواسته است یاریتان کند؟ پیش از آن که شما را به سوی مرگ فراخوانند دعوت مرگ را به گوشهای خویش برسانید. زاهدان در دنیا اگر چه بخندند قلبشان میگرید، و اگر چه فرحناک باشند، اندوهشان شدید است، و اگر چه با مواهبشان مورد غبطه واقع شوند بغض و ناراحتیشان نسبت به خویش فراوان است.

یاد مرگ از قلبهایتان پنهان شده، و آمال و آرزوهای دروغین در وجودتان حاضر گشته، نفوذ دنیا بر شما بیش از آخرت است و ماع زودرس دنیا شما را از یاد متاع جاودانی آخرت بیرون برده است، شما همه از نظر خدا و دین خدا برادر (و برابرید) چیزی جز زشتی درون و سوء نیت، شما را از هم پراکنده نکرده، نه به یکدیگر کمک میکنید، و نه به یکدیگر مهر و محبت میورزید،

شما را چه شده؟ که با رسیدن به مقدار کمی از دنیا فرحناک و با نشاط میشوید، ولی از دست رفتن و محرومیت فراوان آخرت شما را محزون نمیکند؟!

و هر گاه متاع ناچیزی از دنیا را از دست بدهید شما را مضطرب و پریشان میکند تا آنجا که آثار آن در چهرههایتان آشکار و در برابر آنچه از دست دادهاید کم صبری میکنید، گویا این جا سرای اقامت همیشگی شما است؟ و گویا وسایل آن برای شما همیشه جاوید است؟

آن چنان این مطلب آشکار است که همه عیب یکدیگر را میدانید، و اگر بر زبان نمیآورید به خاطر آن است که میترسید همان عیب را دربارهی شما بازگو کنند، (گویا) دست به دست یکدیگر دادهاید که آخرت را ترک گویید و نسبت به دنیا عشق ورزید، دینتان لقلقهی زبانتان شده، (با این زبان بازی) به کسی میمانید که از کارش فراغت یافته و رضایت مولای خویش را فراهم آورده است.

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

سه شنبه 22/10/1388 - 22:41 - 0 تشکر 175669

به نام خدا

سلام

دنیای مذموم، دنیای غرور آفرین است

آنچه مذموم و منفور است همان دنیای ممسوخ و معوج و موهومی است که وصف واقعی آن از آن سلب شده و وصفی نادرست و غیر واقعی به آن اسناد شده است. محبت این دنیاست که مذموم است. به تعبیر امام زین العابدین:

الدنیا دنیاء ان، دنیا بلاغ و دنیا ملعونه

دنیا دو دنیاست، دنیای کفاف و دنیای ملعون

(اصول کافی، ج 2، کتاب 5، باب 61، حدیث 11)

آمدن ما به جهان واقعی و زیستن ما در آن، مستلزم نوعی فریب و غفلت و غرور است. ما هیچ گاه نمیتوانیم این ریسمان فریب را از دست و پای ذهنمان باز کنیم. و لذا به این معنی ما آدمیان همه بندهی دنیا و سوداگر غرور هستیم.

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی