• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن عکس و عکاسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عکس و عکاسي (بازدید: 3701)
پنج شنبه 26/9/1388 - 19:13 -0 تشکر 170240
12 ایده برای عکاسی بهتر

اگر از علاقمندان واقعی به عکاسی باشید و نه یک عکاس حرفه ای، مواقعی را تجربه کرده اید که نمی دانید از چه عکس بگیرید یا چه کنید که دیدتان بهتر شود. برای پیشرفت در هر کاری همواره زمان لازم است و اینکه حوصله کنید و مراحل اولیه را پشت سر بگذارید

به گزارش شبکه ایران به نقل از فریا، صرف‌نظر از مقدمات تکنیکی که برای عکاسی لازم است، در اینجا راهنمایی‌های ساده‌ای ارائه می‌شود که نگاه شما را به انواع موضوعات ممکن برای عکاسی، آشنا کند. برای این تمرینات نیاز به یک دوربین حرفه‌ای نیز ندارید!

(دوستان کمک کنین یه تاپیک آموزش عکاسی راه بندازیم)

    

خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

پنج شنبه 26/9/1388 - 19:15 - 0 تشکر 170241

1. از خانه شروع کنید:
از خانه و اشیای داخلش شروع کنید. از چیز ساده‌ای عکس بگیرید اما طوری که زیبا به نظر برسد. به یک شات اکتفا نکنید زیرا ما در عصر دیجیتالیم. از هر زاویه و با نورهای متفاوت عکس بگیرید این بهترین راه تمرین است. برای مثال یک فنجان قهوه سیاه در یک فنجان و نعلبکی سفید، فنجان در گوشه کادر است و نه در وسط آن. به اطراف خود نگاه کنید، شاید ساعت قدیمی، قفسه کتاب یا ساز موسیقی یافت شود که برای کادربندی مناسب باشد، نگذارید معمولی بودن این اشیا شما را از عکاسیشان منصرف کند.

2. از قطرات باران عکس بگیرید:
همان دوربین کامپکت ساده خود را بردارید و روی ماکرو بگذارید و از برگی با قطرات باران عکس بگیرید، برگهای دیگر در موقعیتهای دیگر را نیز امتحان کنید، از میان آنها و شاید از کولاژ آنها تصویر زیبایی به دست خواهد آمد.

3. از صحنه‌های خارج از فوکوس عکس بگیرید:
یکی از صحنه‌های جالب نیز عکاسی از پشت شیشه ماشین است. برای مثال در یک روز باران روی قطره های باران فوکوس کنید و بیرون از شیشه نیز در هنگام عصر ماشینهای با چراغ‌های روشن هستند، تصویر منظره محو blur از قطره‌های باران و چراغ‌های دایره‌ای رنگی خواهد بود که بسیار زیباست!

    

خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

پنج شنبه 26/9/1388 - 19:16 - 0 تشکر 170242

4. از تصاویر هنری در کادر خود استفاده کنید:

بعضی منتقدان عکاسی از تصاویر هنری را هنر واقعی نمی‌دانند، آن را تقلبی از ساخت یک تصویر از تصویر دیگر می‌دانند. اما اینطور نیست، آن تصاویر می‌توانند فقط بخشی از محتوای عکس شما باشند،برای مثال دیواری در پیاده رو را تصور کنید که روی آن نقاشی حرفه‌ای انجام شده و در کنار پیاده رو یک درخت بی‌برگ پاییزی است و شخصی در کنار آن راه می‌رود. این منظره شامل هنر است و تمام آن نیست و اگر درست کادر بندی شده باشد، اثر زیبایی خواهد شد!

5. پرتره‌های خیابانی:
برای این موضوع به کمی چاشنی شجاعت نیاز دارید.برای مثال با خود قرار بگذارید که به مدت یکسال از 100 چهره ناشناس در خیابان عکس بگیرید. در سایت فلیکر گروهی هست که اعضای آن همین قرار را با هم می‌گذارند ، با شخصی که ناگهان برخورد می‌کنید و فکر می‌کنید برای عکاسی مناسب است، صحبت کنید، اگر اجازه داد که هیچ، اگر نه آن را شخصی ندانید و به دنبال نفر بعدی بروید. بهترین مناطق هم پایین شهر و یا اتفاقات و مناسبتهایی‌ست که مردم در خیابان جمع می‌شوند.

6. باغ وحش :
باغ وحش بخاطر حضور حیوانات و آدم‌ها در نزدیکی یکدیگر نیز مکان جالبی برای عکاسی‌ست. یادتان باشد که لنز ماکرو را با خود ببرید!

    

خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

پنج شنبه 26/9/1388 - 19:17 - 0 تشکر 170243

7. ساختمانهای قدیمی :
برای اینکار حتماً لازم نیست که به یک سفر سیاحتی اصفهان و شیراز بروید، در همان شهرستان خودتان هم خانه‌ها، مساجد و بناهای قدیمی هستند که در کنار ساختمان‌های مدرن جلوه خاصی دارند. فقط کافی است وقتی رانندگی می‌کنید، با دقت بیشتری به اطراف نگاه کنید.

8. عکاسی با سرعت پایین و بالا:

زمانی که دوربین را در حالت Shutter Priority قرار می‌دهید می‌توانید سرعت آن را تا سرعت‌هایی بین یک بیست و پنجم ثانیه تا یک ثانیه تغییر دهید تا از سوژه در حال حرکت عکس بگیرید. (مانند بچه‌ها در حال بازی، حرکت ماشین‌ها یا وقایع ورزشی) درباره همین سوژه‌ها و برای فریز کردن یک لحظه می‌توانید سرعت شاتر را برای مثال به یک چهارصدم تغییر دهید و البته باید ISO را بالا ببرید تا نور بیشتری وارد دوربین شود.

    

خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

پنج شنبه 26/9/1388 - 20:3 - 0 تشکر 170256

تور شش روزه عکاسی خلاق در جزایر قشم و هنگام

تور عکاسی در جزایر قشم و هنگام از تاریخ یکم تا هفتم دیماه توسط نشریه عکاسی خلاق برگزار می‌شود. شرکت کنندگان در این تور فرصت خواهند داشت تا ضمن بازدید از زیبایی‌ها و طبیعت باشکوه این دو جزیره خلیج فارس، از کار و زندگی سنتی مردمانی که از هزاران سال پیش تاکنون با دریا می‌زیند عکاسی کرده و طبیعت این جزایر را دره ستارگان، جزایر ناز، غارهای خربس، جنگل‌های حرا، بندر لافت و دیگر مناطق بکراین جزایر به تصویر بکشند.
تورهای عکاسی خلاق کلاس‌های آموزش عملی مفیدی است که بیش از چهار سال است برگزار می‌شود. افزایش روز افزون تعداد علاقمندان به عکاسی در کشور ما و کمبود امکانات و کلاس های آموزشی، شرایطی را فراهم آورده که ضعف های آموزش این رشته هر روز بیش از پیش خود را نشان دهد. در این شرایط برگزاری تورهای عکاسی بعنوان  کلاس های آموزش عملی، پاسخ مناسبی است که فصلنلمه عکاسی خلاق به این کمبودها داده است. در این تورها، حضور قشرهای مختلف عکاس اعم از آماتور و حرفه‌ای با سطوح تجربی گوناگون و همراهی اساتید، دانشجویان و نو آموزان این رشته در کنار هم باعث می‌شود که شرکت‌کنندگان در فضایی سالم و شاد از تجربیات و دانسته‌های علمی و عملی یکدیگر بهره گرفته و در یک رقابت صمیمانه گروهی به آموزش و پیشرفت یکدیگر کمک کنند.

پنج شنبه 3/10/1388 - 21:11 - 0 تشکر 171850

با سلام

ممنون- خوب و مختصر و مفید بود

یاعلی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

پنج شنبه 24/10/1388 - 19:33 - 0 تشکر 176007

سلام

عالی بود

 منتظر بقیه اش هستیم

 من عاشق عکاسیم ولی هنوز به خاطر شغلم و شرایط کاری نتونستم خوب به علایقم برسم.

 ولی به زودی اینکارو می کنم...

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.