انجمن ها > انجمن مدیریت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مدیریت (بازدید: 6812)
سه شنبه 24/9/1388 - 16:53 -0 تشکر 169846
تفاوتهای مدیریت و رهبری

بحث خود را با یک سوال ساده آغاز می کنیم. آیا مدیریت و رهبری متفاوتند؟ یا نه؟

یک تاس بیاندازید ............

 اگر بله، تعریف هر کدام را بر اساس نظر خاص خود (کپی برداری از کتابها و سایتها، نفرین آمون بزرگ را به همراه خواهد داشت) مطرح نمائید.

اگر نه، تعریفی ارائه دهید که هر دو را پوشش دهد (نفرین آمون شامل این قسمت هم می شود).

بیائید به صورت جدی به این سوالها بپردازیم و یک بار برای همیشه تکلیف خودمان را با این اصطلاحات مشخص کنیم. بهترین نظرات برنده سفر به ناکجا آباد خواهند شد.

محمد آکوچکیان
با تجربه سالها شکست آنچنانی در کسب و کار و سایر موارد
متخصص در هم کوبیدن شرکتهای موفق

سه شنبه 24/9/1388 - 17:52 - 0 تشکر 169861

اولا اینکه چرا اینقدر دیر به دیر این انجمن فعالیت میکنه؟

اما بعد...

من قبلا توی یک کتاب خوندم یه چیزایی!

ولی آنطور که از فضای این دو کلمه برمیاد
رهبری خیلی عام تر و کلی تر از مدیریت هست

مثلا اینکه رهبری تعیین اصول کلی
و مدیریت پیگیری اجرای همان اصول کلی است 

اما به نظرم این بحث خیلی کاربردی نیست! هست؟ 
یا شایدم ما نمیبینیم!

چهارشنبه 25/9/1388 - 16:38 - 0 تشکر 170026

اشتباهه اگه فکر کنیم قبل از شنا کردن لازم نیست درباره مبانی نفس کشیدن، خطرات آب و ... صحبت کنیم. باید بپذیریم که هر دانشی با الفبای خودش شروع می شه. مشکل مدیریت ایرانی هم همینه که چون نمی تونه رابطه ای بین نظریه و عمل برقرار کنه بی خیالش می شه.

مدیران ما هنوز نمی تونن فرق خودشون را با مدیر مالیشون و یا با رئیس حراست سازمانشون از هم تفکیک کنن. دلیلش اینه که همیشه فکر کردن این حرفا کاربردی نیست. بازم به مرام شما که بود و نبودشو پرسیدین. و یه نظری هم دادین

محمد آکوچکیان
با تجربه سالها شکست آنچنانی در کسب و کار و سایر موارد
متخصص در هم کوبیدن شرکتهای موفق

چهارشنبه 2/10/1388 - 23:2 - 0 تشکر 171687

سلام به مدیر انجمن آقای آكوچكیان

من برای اینكه دچار نفرین آمون نشم ؛ رفتم كمی تحقیق كردم راجع به مدیریت و رهبری . البته اینم بگم كه مدیریت رشته مورد علاقه منه كه متاسفانه با رشته تحصیلیم تو دانشگاه یكی نبود .

اما تونستم مدیریت رو در موقعیتهای مختلفی تجربه كنم . به خاطر همین به صورت تجربی مدیریت كردم ولی به شكل علمی مدیریت نخوندم و حالا این فرصت رو غنیمت دونستم كه به كمی به دانش خودم تو این زمینه اضافه كنم البته با كمك شما .

طبق مطالعاتی كه كردم به این نتیجه رسیدم كه مدیریت با رهبری فرق داره . البته خیلی واضح نمیشه این فرق رو بیان كرد .

یعنی اونقدر به نظر نزدیك به هم میان كه سخت بشه با توضیح مناسبی این دو تا رو از هم تفكیك كرد . سعی میكنم با كلمات خودم توضیح بدم .

رهبری به فرآیندی گفته میشه كه طی این فرآیند یه تغییر هدف دار اتفاق می افته توسط كسی كه اصطلاحا بهش رهبر گفته میشه و این رهبر همراه با پیروانش ( افرادی كه ازش تبعیت می كنن ) با همدیگه جمع شده و در مسیر رسیدن به هدفشون ( كه در علم مدیریت بهش چشم انداز گفته میشه ) حركت می كنن .

در واقع این رهبره كه میاد مسیر حركت برای این تغییرو مشخص می كنه و بعد همبستگی و وحدت رو از طرق مختلف بین پیروان ایجاد می كنه ؛ بهش تداوم و استمرار می بخشه برای رسیدن به اون هدف یا چشم انداز.

رهبر پیروانش رو ترغیب می كنه برای رسیدن به هدف ؛ برای اونها ارزش قائل میشه ؛ اونها رو با هم متحد می كنه و انگیزه اونها رو برای رسیدن به هدف می بره بالا .

یك مثال ساده می زنم : برای حركت جمعی از افراد از نقطه A به سمت نقطه B ؛ لازمه كه تغییری اتفاق بیفته .

كسی كه این فرآیند حركت از A به B رو و مسیرش رو ترسیم می كنه رهبره .

نقطه B هدف یا چشم اندازه . رهبر ؛ پیروانش را برای شروع حركت از A تشویق و ترغیب می كنه ؛ به اونها انگیزه می بخشه ؛ هدف رو خوب براشون توضیح میده و نهایتا همگی با اتحادی كه رهبر بین اونها ایجاد كرده به نقطه B می رسند و این تغییر هدف دار اتفاق افتاده . یعنی همون رهبری .

اما مدیریت :‌

مدیریت در واقع بیشتر شكل اجرایی داره . نمی دونم چطوری توضیح بدم . یعنی كلمه مناسبش رو پیدا نمی كنم .

بذارین اینطوری بگم كه تو هر سازمانی مدیریت به روشی گفته میشه كه طی اون برای رسیدن به اهداف سازمانی ؛ ابتدا برنامه ریزی میشه ، بودجه برای هر برنامه تخصیص داده میشه ؛ كارمند مناسب برای اجرای اون برنامه جستجو و انتخاب میشه و بعد سازماندهی اتفاق می افته برای رسیدن به اون اهداف سازمانی .

این وسط كنترل هم عامل مهمیه از این نظر كه در مدیریت باید اجرای برنامه ها ؛ هزینه كرد بودجه ها ؛ عملكرد كارمندان و نهایتا مشكلاتی كه ممكنه در سر راه رسیدن به اهداف وجود داشته باشه بررسی و كنترل بشه تا نهایتا بشه به اهداف سازمانی رسید .

البته باز هم میگم تفاوت بین مدیریت و رهبری رو به سختی بشه توضیح داد ولی امیدوارم این چیزی كه نوشتم هر چند ناقص تونسته باشه منظورم رو برسونه ( و نفرین آمون منو نگیره )

دوشنبه 7/10/1388 - 11:58 - 0 تشکر 172478


چرا یکی مدیر می شود و یکی رهبر؟
به خاطر استعدادهای ذاتی؟

یا توانائی های اکتسابی؟
یا علاقه ای که از بچگی داشته؟!

شنبه 3/11/1388 - 21:40 - 0 تشکر 177586

به نام خدای مهربون

الهی به امید تو نه به امید خلق روزگار

سلام به همه

در جواب سوال سادتون که به نظرم همچین هم ساده نیست باید بگم که:

بله به نظر من متفاوت هستن.

مدیریت در واقع رفتاری هستش که فرد مدیر باید به کار ببره تا بتونه جمعی رو مدیریت کنه، رفتاری که شاید باب پسند هر شخصیتی قرار نگیره، در ضمن یک مدیر از همون اول شاید مورد تایید افراد زیردستش نباشه، برا همین باید جوری مدیریت کنه که بتونه اکثر افراد رو راضی نگه داره، هرچند این موضوع هیچ وقت 100 نمبشه.

و اما رهبری رو میشه این جوری بیان کرد که یک رهبر اول این که مورد پسند افراد زیردستش هست و یک رهبر با فراق بال بیشتری میتونه کارهای مدیریتیش رو انجام بده، در این جا حرف رهبر حجت هستش.

البته تعاریف بالا شاید تفاوت‌های این دو عبارت هستش که مسلما شباهت های زیادی هم دارن.

نمی دونم چقدر دیدگاه نسبت به این دو واژه درسته و امیدوارم که تو این بحث به طور جدی با این موضوعات آشنا بشم.

راسی بابت بحث جالبتون ازتون ممنونم( در مورد جواب سوالات بعدی ایشالله سری بعد پاسخ میدم)

مراقب خودتون باشید

چیزهایی نصیب ما می‌شود که آن‌ها را باور داریم.

ای کاش یاد بگیریم، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ‌دنده‌های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

عمر دست خداست، پراید فقط وسیلس 

 

يکشنبه 4/11/1388 - 10:25 - 0 تشکر 177636

سلام به مکلارن عزیز

الزاما مدیریت و رهبری به مفهوم مقبول بودن نیستن. اگرچه برای پیشبرد کارشون نیازمند اقبال عمومی خواهند بود. اما تفاوت اصلی در مامورت اونهاست. یکی باید به وضع موجود تمرکز کنه و یکی بر تغییرات برای رسیدن به آینده. اگرچه هر دو باید در ارتباط تنگاتنگ با هم باشن.

محمد آکوچکیان
با تجربه سالها شکست آنچنانی در کسب و کار و سایر موارد
متخصص در هم کوبیدن شرکتهای موفق

جمعه 9/11/1388 - 19:26 - 0 تشکر 178954

به نام خدای مهربون. الهی به امید تو نه به امید خلق روزگار. سلا مجدد. چه خوب تفاوت اصلیش رو گفتینا، انصافا هم مأموریت بزرگترین تفاوتشون بود. و اما در مورد سوال بعدیتون: به نظر من به خاطر استعداد ذاتی فرد هستش که باعث میشه گروهی رو رهبری یا مدیریت کنه، چون بعضی از افراد هستن که ذاتا خوب میتونن گروهی رو رهبری کنن، اینو خودم با چشام دیدم، جوری بلدن حرف بزنن و روابط عمومیشون به قدری خوبه که همه قبولش میکنن، البته تا حدودی هم میتونه به آموزش ربط داشته باشه و اون استعداد ها رو تقویت کنه، ولی خب فکر کنم مورد اول دلیل اصلیش باشه. مراقب خودتون باشید

چیزهایی نصیب ما می‌شود که آن‌ها را باور داریم.

ای کاش یاد بگیریم، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ‌دنده‌های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

عمر دست خداست، پراید فقط وسیلس 

 

جمعه 9/11/1388 - 21:40 - 0 تشکر 179028

رهبری هم شامل مدیریت میشود و هم هنر حکومت بر قلبهاست ، یعنی مدیریت اداره جسم کارکنان است ولی رهبری هم اداره جسم و هم اداره روح کارکنان می باشد .

شنبه 10/11/1388 - 20:31 - 0 تشکر 179186

سلام؛فکر میکنم اغلب رهبران توسط عموم مردم انتخاب و مورد استقبال قرار می گیرند در حالی که مدیر با شرح وظایف مشخص توسط مقام بالاتر انتخاب میشه.و همین وظایف مشخص باعث میشه تا فعالیت یک مدیر در یک زمینه خاص محدود بشه.ممنون از مبحث خوبتون

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


يکشنبه 18/11/1388 - 21:21 - 0 تشکر 180897

بازم با نام همون
ولی از نظر من مدیریت جزئی از رهبریه.رهبری علاوه بر کارهای مدیریتی یه سری کارهای دیگه انجام میده که تو هیچ کدوم از اصول مدیریت نمی گنجه.تازه علاوه بر اینا یه سری تفاوت رفتاری میون رهبر و مدیر به صورت واضح حس می شه از جمله:

1-مدیر ها سعی در ایجاد ثبات دارن ولی رهبر ها سعی در ایجاد تغییر

2-رهبر ها بدون ابزار رسمی حکومت می کنند ولی مدیریت تنها راه مدیریتش استفاده از ساختار رسمی است

3-جایگاه یک رهبر الزاما در راس هرم مدیریت نیست ولی مدیریت بالعکس

4-رهبر موفق یعنی موفق در نفوذ در دیگران ولی مدیر موفق به می تواند تنها با بکارگیری موثر اختیارات به این مهم برسد

و .... 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی