• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 14637)
سه شنبه 22/8/1386 - 14:26 -0 تشکر 16787
نظرسنجی انتخاب هفت جاذبه ی طبیعی *مهم*

سلام

مطلب زیر توسط یکی از کاربران همیشه فعال ما، شقایق صحرایی عزیز در سیستم قدیم زده شده بود که به علت اهمیت موضوع دوباره دراین انجمن درج می شود تا این بار از قافله عقب نمانیم و اسم زیبای ایران را با افتخار در جایی که شایسته اش است ببینیم.

شقایق صحرایی:

پس از پایان یافتن نظرسنجی انتخاب عجایب هفت‌گانه‌ی دنیای مدرن، نظرسنجی جدیدی برای انتخاب هفت جاذبه‌ی طبیعی در راه است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ بنیاد «وبر» (Weber) ستاد جدیدی را برای انتخاب هفت عجایب طبیعی راه‌اندازی کرده است.
سازمان عجایب هفت‌گانه‌ی جدید، نام مکان‌های مختلف را برای شرکت در این نظرسنجی تا هشتم ماه آگوست سال ‌٢٠٠٨ قبول می‌کند و سپس از میان آن‌ها، ‌٢١ محوطه را انتخاب می‌کند، تا به رای مردم گذشته شوند.
مکان‌هایی که در این نظرسنجی می‌توانند شرکت کنند شامل محوطه‌هایی مانند سواحل دریا،‌ جنگل‌ها، کوه‌ها، دریاها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، آبشارها و …. هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://www.natural7wonders.com می‌توان مراجعه کرد.
سازمان فرهنگی، علمی و آموزش سازمان ملل (یونسکو) سایت‌های میراثی جهان را معرفی می‌کند و معتقد است که مکان‌های انتخاب‌شده به‌عنوان عجایب فقط نظر افرادی‌اند که در این نظرسنجی‌ها شرکت می‌کنند.
برگزارکنندگان نظرسنجی اعلام کردند که در نظرسنجی برگزارشده هیچ راهی برای جلوگیری از شرکت کردن بیش از یک‌بار افراد وجود نداشته است و رای‌ها از تمام کشورهای دنیا گرفته شده‌اند.

شما کجا را انتخاب می کنید؟
لطفا جاذبه های طبیعی ایران را که قابلیت مطرح شدن در میان جاذبه های طبیعی برتر جهان دارند معرفی کنید تا نتایج را برای نظرسنجی در اختیار سایت سازمان عجایب هفت گانه ی جدید قرار بدهیم ...
وگرنه مثل نظرسنجی قبلی از قافله عقب می مونیم و سرمون بی کلاه می مونه ها winkarrow


همانطور که در متن اصلی تاپیک هم اشاره شده سایت انتخاب هفت جاذبه ی طبیعی جهان تا تاریخ 17 مردادماه 1387 اطلاعات جاذبه های طبیعی سراسر جهان را دریافت می دارد و پس از بررسی از میان جاذبه های معرفی شده، 21 مورد جهت رای گیری نهایی معرفی خواهد شد.
در این تاپیک اطلاعات مربوط به جاذبه های طبیعی کشور گردآوری می شود تا در زمان مقرر مورد توجه ترین جاذبه ها
از نظر کاربران سایت تبیان به سایت انتخاب 7 جاذبه ی طبیعی جهان معرفی گردند.
علاوه بر این علاقه مندان می توانند با مراجعه به فرم
نظر سنجی
هفت جاذبه ی طبیعی برتر از نظر خود را مستقیما به سایت مربوطه معرفی کنند.

سه شنبه 22/8/1386 - 14:27 - 0 تشکر 16789

لینک سایت مربوطه

لینک صفحه ی نظر سنجی

لینک مطلب در سیستم قدیم

موفق باشید

سه شنبه 22/8/1386 - 18:56 - 0 تشکر 16813

سلام بر اهل صلح دوستي انسانيت

با تشکر از مدیر محترم سیستم که لطف کردن و بحث به این مهمی رو منتقل کردن، جا داره از دوست بسیار خوبمون شقایق صحرایی عزیز که تحول بسیار مثبتی رو در انجمن فرهنگ و هنر ایجاد کردن قدر دانی کنیم، و امیدوارم که هر جا هستن شاد و تندرست باشن و برگردن به خونه خودشون.

یه خواهش هم از دوستان دارم که حتما در این نظر سنجی شرکت کنن تا ایشالله ایران رو در رده های بالا ببینیم(خداییش تو ایران کم جاذبه طبیعی نداریم از شمالش بگیر برو تا جنوب، از شرقش بگیر برو تا غرب) پس حتما شرکت کنید.

مراقب خودتون باشید

MCLAREN SUPER SPORT

چیزهایی نصیب ما می‌شود که آن‌ها را باور داریم.

ای کاش یاد بگیریم، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ‌دنده‌های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

عمر دست خداست، پراید فقط وسیلس 

 

يکشنبه 25/9/1386 - 23:12 - 0 تشکر 19553

من که حتما شرکت میکنم هر کجا اسم ایران باشه منم هستم

دوشنبه 27/12/1386 - 1:9 - 0 تشکر 34053

با یاد دوست

سلام دوستان

تعطیلات نوروز و هوای لطیف بهار بهانه ی بسیار خوبی برای سفر و رفتن به دل کوه و دشت و بیایان است ...

طی همین فرصت خیلی از محوطه های بکر و زیبای طبیعی کشورمان را می توانیم بشناسیم و حتی کشف کنیم!

محوطه‌هایی مانند سواحل دریا،‌ جنگل‌ها، کوه‌ها، دریاها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، آبشارها و …

پس در این مدت اگر گذرتان به محوطه های طبیعی بیشمار کشور که در جای جای ایران عزیز ما، از کویر گرفته تا جنگل های شمال و دریاچه ها و دشت های داخلی ایران افتاد، برای ما هم عکسی و شرحی به سوغات بیاورید ... حتی اگر عکس ها با دستگاه تلفن همراه گرفته بشه و یا معرفی این جاذبه های طبیعی در حد اسم و با اطلاعات محلی باشد.

راستی تا 17 مرداد هم وقت زیادی نمانده ها ...پس فرصت نوروز را مغتنم بشماریم 

پیشاپیش سال خوبی را برای همه ی دوستان آرزو می کنم

الهی عاقبت بخیر شید

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

شنبه 31/1/1387 - 0:0 - 0 تشکر 37320

آبشار سمیرم

این آبشار در شش كیلومتری شرق سمیرم در اعماق تنگه ای با دیواره های سنگی خودنمایی می كند و

 در ارتفاع 2465 تا 2500 متری از سطح دریا قرار گرفته است ارتفاع آبشار در ابتدا بیش از 70 متر

بوده كه به مرور زمان بر اثر فرسایش آب از ارتفاع آن كاسته شده و در حال حاضر ارتفاع آن 35 متر

 می باشد. آب آن شیرین و دائمی بوده و از چشمه های مزارع جوزار و چشمه عزیزخان تأمین می گردد.

آب دهی آن به طور متوسط حدود 5/1 تا 2 متر مكعب در ثانیه می باشد. شرایط محیطی خوب و آب و هوای

مناسب سبب گردیده كه گیاهان متنوعی در اطراف آبشار رشد و نمو كنند، به طوری كه «پروفسور رشنیگر»

گیاه شناس معروف اتریشی در سفر خود در خرداد ماه سال 1353 از این منطقه بازدید به عمل آورده و

وجود گونه های خاص گیاهی نام گذاری نشده را در این منطقه تأیید كرده و حفاظت آنها را به عنوان یك اثر

طبیعی ملی به سازمان حفاظت محیط زیست توصیه نموده است، با وجود اینكه این آبشار با تمام زیبایی های

خاص خود برای بسیاری از مردم ایران هنوز ناشناخته می باشد ولی در فصول بهار و تابستان بیش از

 50 هزار نفر از مناطق مختلف ایران از آن بازدید می كنند.

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

شنبه 31/1/1387 - 0:4 - 0 تشکر 37323

آبشار سمیرم
این هم عکسی از آبشار سمیرم

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

سه شنبه 24/2/1387 - 11:10 - 0 تشکر 39858

دریاچه گَهَر

دریاچه گَهَر در میان رشته کوه اشترانکوه در استان لرستان ایران و در ارتفاع 2350 متری از سطح دریا در قرار دارد. این دریاچه که به نگین اشترانکوه معروف است یکی از زیباترین دریاچه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود. این دریاچه از لحاظ زیست بوم و محیط طبیعی اهمیت زیادی دارد و به علت نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده است. دسترسی به این دریاچه از طریق شهر دورود امکان‌پذیر است. از راه بربرود در الیگودرز نیز می‌توان به این دریاچه سفر کرد. البته مسیری که از الیگودرز به گهر می‌رسد زیباتر ولی مشکل‌تر است.

کوهنوردانی که به قله‌های اشترانکوه صعود می‌کنند معمولاً برای رسیدن به گهر از مسیر آبادی تیان حرکت می‌کنند. برای رفتن از مسیر تیان می‌توان از راه‌آهن تهران-خرمشهر استفاده کرد و در ایستگاه دربند از قطار پیاده شد. گهر یكى از زیباترین دریاچه هاى ایران است كه با حدود یك و نیم كیلومتر طول و 400 تا800 متر عرض و 4تا۲۸ متر عمق در ۳۳ كیلومترى جنوب شرقى دورود با ارتفاع 2350متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت شده «اشترانكوه» واقع شده است.

طبیعت این منطقه به خصوص در بهار و تابستان بسیار زیبا است. گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع یك زمین لرزه بزرگ به وجود آمده است. این دریاچه بر روى گسل اصلى امروزى زاگرس قرار دارد. بنابراین این دریاچه احتمالاً در اثر جنبش گسل دورود و رویداد یك زمین لغزش- سنگ ریزش تشكیل شده.

دریاچه گهر زیستگاه مناسبى براى آبزیان و دیگر حیوانات وحشى است كه ساحل آن به جز قسمت مدخل دریاچه كه ساحلى ماسه اى دارد و به تدریج عمیق مى شود در كلیه نقاط داراى ساحلى صخره اى است كه براى شنا مناسب نیست. در قسمت پایین دریاچه، جنگلى انبوه وجود دارد كه متاسفانه در شرف نابودى است. در قسمت بالاى دریاچه نیز كه داراى ساحلى ماسه اى است جنگلى انبوه وجود دارد كه این جنگل هم در معرض خطر است. از قسمت بالا، جوى آبى به دریاچه مى ریزد كه ادامه آن به دریاچه اى دیگر منتهى مى شود. با حدود ۴۰ دقیقه پیاده روى مى شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پایین) رسید كه یكى از زیباترین پدیده های طبیعى است. عمق آن كم است و ماهیان كف دریاچه را با كمى دقت مى شود به خوبى دید.

منطقه حفاظت شده اشترانكوه علاوه بر دریاچه زیباى گهر، تونل برفى كمندان، پریزكوه، چشمه وقت ساعت و دره اسپر را نیز دربرمى گیرد. این منطقه ۹۸ هزار هكتار وسعت دارد و یكى از مهمترین منابع طبیعى ایران به شمار مى آید. دسترسى به این دریاچه از طریق شهر دورود امكان پذیر است. از راه بربرود در الیگودرز نیز مى توان به این دریاچه رفت.

تیر و مرداد بهترین زمان سفر به این دریاچه است. با توجه به گستردگى منطقه و دیدنى هاى بى شمار آن برنامه سفر باید دست كم سه روزه باشد. یکی از دره های بسیار زیبا اطراف دریاچه گهر به دره نگار معروف است که پوشیده از شقایق های رنگی و لاله واژگون است . زیبا ترین دشت لاله واژگون دنیادر روستایی به نام گَشان در دامنه قالی کوه الیگودرز است این روستا در دامنه ۴۰۰۰ متری قالی کوه قرار دارد و یکی از زبیاترین روستاهای ایران است از جاهای دیدنی این روستا می توان به چشمه عسلی،هفت چشمه،مزارع بید اشاره کرد.سالانه تعداد زیادی گردش گر خارجی و داخلی از این روستا دیدن می کنند.

منبع: ویکی پدیا

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

سه شنبه 24/2/1387 - 11:11 - 0 تشکر 39859

عکس هایی از دریاچه گَهَر

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

پنج شنبه 9/3/1387 - 0:44 - 0 تشکر 41330

 با یاد دوست

پیشنهاد می کنم دوستان علاقه مند حتما از پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی و فرهنگی دانشجویان ایران به آدرس /http://www.istta.ir دیدن کنند ...

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

پنج شنبه 9/3/1387 - 1:2 - 0 تشکر 41336

تالاب حله

تالاب و منطقه حفاظت شده حله در استان بوشهر سالانه پذیرای هزاران پرنده مهاجر و بومی است كه زمستان خود را در این تالاب می‌گذرانند.
گونه‌های كمیابی از درنا، غاز خاكستری، فلامینگو، پلیكان پاخاكستری، چوب پا، نوك خنجری، اردك كله سبز، خوتكا، پرندگان‌نادری كه درتالاب حله به وفور یافت می‌شوند.
در گذشته این تالاب مملو از گونه‌های مختلف پرندگان زیبا و كمیاب بود اما شكار غیرمجاز و بی‌رویه، جمعیت این پرندگان را كاهش داده‌است.
دیر نیست و هنوز هم تعداد زیادی از این گونه‌های ارزشمند و زیبای محیط زیست كشورمان دراین تالاب‌ها وجود دارند كه همه باید درحفظ این زیبایی‌های خلقت تلاش كنیم.
بنا به اعلام اداره كل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، تالاب حله به عنوان یكی از گنجینه‌های ارزشمند حیات وحش وپرندگان بومی و مهاجر كشور در فاصله ‪ ۱۰‬كیلومتری شمال شرق بوشهر قرار دارد.
تنوع گیاهی، وجود رودخانه حله و نزدیك بودن به سواحل این تالاب را به زیستگاه و چراگاه بسیار غنی برای حیات وحش تبدیل كرده‌است.
وسعت منطقه حفاظت شده حله به ‪ ۴۲‬هزار و ‪ ۶۰۰‬هكتار می‌رسد كه یكی از زیباترین مناظر طبیعی سواحل جنوبی كشور است.
‪ ۲۰‬هزار هكتار از منطقه حفاظت شده حله تالابی است و رودخانه دائمی حله منبع تامین آب این تالاب و منطقه است.
درحاشیه رودخانه و تالاب حله انواع گیاهان آبزی رویش یافته وچراگاه مهمی برای جانواران و پرندگان آبزی و كنار آب چرایجاد كرده‌است.
پرنده دراج و جغدانبار دو گونه پرنده بسیار كمیاب است كه درحله می‌توان سراغ آنها را گرفت.
انواع پرندگان شكاری ونوعی از عقاب هادرمنطقه حفاظت شده حله وجود دارند كه كمتر در تالاب‌ها و مناطق حفاظت شده كشور به چشم می‌خورند.
امنیت نسبی و وجود دانه‌های گیاهی وخوراكی وبوته‌های علوفه‌ای تنوع جانوری منطقه حله را به اوج خود رسانده است.
شغال، گونه‌هایی از گربه سانان، روباه، كفتار، گراز، خرگوش و گرگ انواع حیواناتی است كه حیات خود را در منطقه حفاظت شده حله می‌گذرانند.
نمونه‌های از لاك پشت‌ها و خزندگان درتالاب حله زندگی و تولید مثل می‌كنند كه هركدام برای مناطق حفاظت شده و محیط زیست كشور كمیاب و ارزشمند هستند.
منطقه حفاظت شده و تالابها علاوه بر ایجاد پناهگاه مناسب برای پرندگان و حیات وحش، نقش مهمی در تعدیل آب و هوا، تثبیت خاك و تولید علوفه دارند.
این مناطق تفرجگاه مناسبی برای مطالعات علمی و علاقه‌مندان به طبیعت است.
نقش واهمیت ویژه این مناطق اقتضا می‌كند تادرتقویت هرچه‌بیشتر برنامه‌های حفاظتی تالاب‌ها و مناطق حفاظت شده محیط زیست برنامه ریزی شود و درحفظ این ذخائر ارزشمند طبیعت زیبای كشورمان با محیط بانان همكاری كنیم.
تالاب و منطقه حفاظت شده حله یكی از زیباترین مناظرطبیعی در كناره خلیج فارس را شكل داده و منطقه دیدنی برای گردشكران است.
این تالاب درسال ‪ ۱۳۴۲‬براثر طغیان رودخانه حله بوجود آمد و از آن سال به بعد به عنوان تالاب و منطقه حفاظت شده زیر نظر محیط زیست استان بوشهرقرار گرفت.

 منبع :  ایرنا

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.