• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 1751)
پنج شنبه 12/9/1388 - 12:42 -0 تشکر 167405
تدفین پیكر 2 شهید گمنام در دانشگاه ساری

 

 

"نكند تو پسر شهیدم باشی"

 

خبرگزاری فارس: پیكر دو شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس در ساری با حضور مردم، مسئولان و دانشجویان تشییع شد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، پیكر دو شهید گمنام عملیات والفجر شش، لحظاتی قبل از مسجد جامع شهرستان ساری، میدان ساعت، میدان شهدا كه در منطقه دهلران(چیلات) به 700 شهید این عملیات پیوسته بودند، گمنام تشییع شد.

این مراسم تشییع پیكر شهدا، پرشورتر از دفعه‌های گذشته بود چون شهدا مهمان دانشجویان شدند و این دو شهید همسن و سالان همین دانشجویان بودند.

شب گذشته مراسم وداع برای شهدا گذاشته بود، نوشته های با خودكار آبی روی پرچم تابوت شهدا نوشته بود كه این نوشته‌ها با خط های شكسته و امضاهای كج و كوله، شاید زمانی كه داشتند می‌نوشتند، هل شدند یا مطمئن نبودند كه بنویسند، اما روی یكی از این تابوت‌ها نوشته بود، شاید تو پسرم باشی، سلامم را به بابام برسان من فرزند یك شهیدم، سلام‌مان را به اربابم حسین برسان، برای شفای مریض‌ها دعا كنید.

میدان ساعت ساری، مسجد جامع و میدان شهدا از مكان‌هایی هستند كه هر از چند گاهی پذیرای شهدا برای تشییع هستند و همیشه مردم برای استقبال از شهدا خود را به این میدان می‌رسانند و كسبه این میدان‌ها نیز همیشه برای استقبال می‌آیند و واحدهای صنفی‌‌شان را به احترام شهدا می‌بندند، دیگر در طول این سال‌ها زیاد میزبانی كردند و می‌دانند كه چه كنند.

تشییع جنازه شهدا در یك هوا نیمه بارانی، در كنار چهره‌های نمناك مردم از اشك انجام شد و باز هم مردم بی‌تاب بودند كه دشمن با آنها چه كرد و هنوز بعد از گذشت این همه سال باید منتظر پیكرهای سوخته فرزندان این سرزمین باشند، اما باز هم مردم برای استقبال می‌آیند، می‌گویند خسته نمی‌شویم اما شرمنده شهدا چرا.

اینها شهید عترت و كتاب دین هستند، با كشته‌های سرزمین‌های دیگر فرق می‌كنند، چون برای دفاع رفته بودند، دفاع از دین، خاك، میهن و ایستاده برای فرمان رهبرشان.

موزیك نظامی در كل مسیر تشییع شهدا نواخته می‌شود، اما مردم همچنان مشتاق خود را به پیكر شهدا می‌رسانند و برای تبرك بعد از دست زدن به تابوت دعا می‌خوانند و دستی بر صورت برای تبرك می‌كشند.

مداح همچنان مداحی می‌كند گلی گم كرده‌ام می‌جویم او را به هر گل می‌رسم می‌بویم او را.

عده‌ای از جوانان پیكر شهدا را بر زمین می‌گذارند و روی سر و سینه می‌زنند كه كسی میكروفن به دست می‌گوید، حركت كنید، حركت كنید، كسی توجه نمی‌كند، تمایل ندارند، می‌خواهند لحظه های طولانی‌تر در كنار شهدا باشند، آخر اینها بعد از گذشت 26 سال به وطن آمده بودند، شاید عده‌ای همرزمان این شهدا بودند می‌خواهند لحظه‌‌ای فقط لحظه‌ای بدن‌های سوخته و استخوان‌های پاره پاره‌شان را در آغوش بگیرند.

زمانی كه می‌رفتند فقط مادر با یك ظرف آب و قرآن بدرقه‌شان كرده بود، اما آلان مردم شهر برای استقبال شان آمده بودند، استقبال به یاد ماندنی.

اما دیگر این مادر نمی‌داند این شهیدی را كه تشییع می‌كنند، فرزند اوست یا فرزند مادری‌ست كه بعد از سال‌ها چشم انتظاری، بدون دیدن چهره فرزندش از دنیا رفت اما این همان شهیدی‌ست كه مادر با قرب الی‌الله او را بدرقه كرد.

استاندار مازندران و جمعی از مسئولان استانی نیز در این مراسم حضور داشتند.

این شهدا كه روی تابوت آنها نوشته بود، شهید گمنام 20 ساله از مازندران، اما او الان 46 ساله شد، كسی در جمع نمی‌گفت شاید او زن و فرزندی داشته باشد، همه می‌گفتند كجایید ای شهیدان خدایی بلاجویان دست كربلایی.

دانشگاه كشاورزی و منابع طبیعی ساری محلی‌ست كه پیكر این دو شهید گمنام در آنجا دیگر برای همیشه آرام می‌گیرد، آخر اینها تازه به وطن آمدند، بعد از گذشت 26 سال باید میزبان خوبی باشیم این را دانشجویانی كه در مراسم حضور داشتند می‌گفتند.

 

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

پنج شنبه 12/9/1388 - 12:54 - 0 تشکر 167408

و این مراسم به روایت تصویر ...


 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

پنج شنبه 12/9/1388 - 12:57 - 0 تشکر 167410

مراسم معنوی وداع با پیكر دو تن از شهدای گمنام دوران دفاع مقدس با حضور جمعی از مسوولان استانی و مردم شهید پرورشهر ساری در دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی این شهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حجت‌الاسلام ناصر نقویان استاد دانشگاه و مبلغ حوزه دین دوشنبه شب در این مراسم گفت: شهدا می‌خواهند دانشگاه‌ها را به رسالت اصلی خود كه تربیت انسان است، رهنمون كنند و بدانیم كه در این راه باید از دو بال علم و دانش و تخصص و همچنین تقوی و پرهیزكاری استفاده كنیم.

وی افزود: آحاد مردم به خصوص جوانان می‌توانند با الگو گرفتن از شهدا به سمت تعالی و سعادت حركت كنند.

وی نقش رهبر معظم انقلاب را در هدایت انقلاب اسلامی بی‌بدیل دانست و اظهار داشت: ایشان طی سال ها، همواره كشور را از خطرات و ترفندهای دشمنان اسلام حفظ كرده اند.

نقویان ادامه داد: امروزه برخی افراد بذر یاس و ناامیدی را در دل و جان آحاد مردم می‌پاشند و دشمنان اسلام نیز از این زمینه و بستر به وجود آمده بهره برداری و استفاده می‌برند.

وی از جوانان و دانشجویان خواست افق دید خود را وسعت بخشند و گفت :

شهدا بندها و تمایلات دنیوی خود را گسستند و به اوج تعالی و سعادت بشری رسیدند و امیدواریم ما را در این راه خطیر هدایت و راهنمایی كنند.

نقویان اضافه كرد : زنان این مرز و بوم به خصوص بانوان روستایی توانستند فرزندانی تربیت كنند كه در دوران هشت سال دفاع مقدس از آب و خاك نظام اسلامی دفاع كنند و موجب اقتدار ، سربلندی و عزت ایران اسلامی شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، مراسم تشییع پیكرهای مطهر شهدای گمنام روز سه شنبه ( دهم آذر ماه ) ساعت ۹صبح از مقابل مسجد جامع ساری به سمت دانشگاه برگزار می‌شود.

گفتنی است ، دو شهید گمنامی كه دانشگاه علم كشاورزی و منابع طبیعی ساری افتخار میزبانی آنها را خواهد داشت، در عملیات والفجر ۶به خیل شهدا پیوسته اند.

منبع:خبرگزاري جمهوري اسلامي (IRNA)

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

پنج شنبه 12/9/1388 - 14:24 - 0 تشکر 167433

سلام

روحشان شاد

جای منم خالی

زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

جمعه 30/11/1388 - 1:4 - 0 تشکر 183730

دل شکسته توی شهر ما هم آوردن (بابلسر) دانشجوها هم خداییش خیلی خوب استقبال کردند. اما صحبت های برخی از استادان دانشگاه آتش بردل.. بگذریم. ایشا ا... همه مون عاقبت به خیر بشیم. یادشان گرامی...ما تا ابد مدیون خون شهدا هستیم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.