• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 4425)
شنبه 7/9/1388 - 0:44 -0 تشکر 166313
شهر بهار نارنج

با سلام

خب انجمن شمال ایجاد شد ، ولی انجمن شمال یه اسم کلی برای تمام استان های شمالی کشور هست ولی ما تو شمال کشور استانی داریم که همیشه سرسبز بوده و خواهد بود و در گذشته بزرگ بوده و کم کم یه خورده کوچیک شده ولی هنوزم اسمش سر زبوناست و بوده و خواهد بود ، اونم استانی نیست جز استان مازندران ، تو این استان مازندران ، یه شهر کوچیکی هست که پیشرفت قابل توجهی داشته و به جرات میتونم بگم ، یه شهر ایده آله که لنگه نداره :دی ، تقریبا تو هر جای جهان بگید امکان نداره یه بابلی نباشه میگید نه برید تو شهرتون یه چرخی بزنید اگه بابلی پیدا نکردید ، من اسممو عوض میکنم :دی

از جاده هراز که بیاین به آمل و از آمل که بخواین برین به طرف ساری به بابل میرسید که بالا سرش بابلسره سمت شرق قائم شهر و سمت غربم آمل ! با اینکه شهر کوچیکیه ولی دانشگاه های بزرگی داره ، مثله علوم پزشکی ، صنعتی نوشیروانی و ... تو بابل یه رودخونس که همنام شهرمونه خونه ما هم اتفاقا  کنار همین رود خونست ، پل محمد حسن خوانم که از دوره محمد حسن خوان قاجار تا به حال مونده و جزو آثار باستانی این شهر محصوب میشه و همچنین برج دید بانی و دیگر آثار ، اولین اسم این شهر مامطیر بوده و بعدا بار فروش و بابل البته به این شهر شهر بهار نارنجم میگن ، اگه بیایین اینجا امکان نداره کنار هر خونه یه درخت نارنج نبنید ، هر جا که برید یه حداقلش دو سه تا درخت نارنج دم هر خونه هست و مردم تو بهار از گلبرک های این درخت استفاده های بهینه رو میبرند ، مثه عرق بهار نارنج و مربای بهار نارنج که یه بار امتحان کردنشون خالی از لطف نیست ، البته از میوشم که میدونید که اول آبش رو میگیرند و بعد به عنوان چاشنی ازش تو غذاها استفاده میکنند که باعث خوش طعم شدن غذاها میشه !

فعلا هم که بابل در دست احدث هست :دی یعنی اینکه داره باز سازی میشه و بعضی امکانات بهش اضافه میشه ، یه منبع آبی تو شهرمون هست که از وقتی که من یادم میاد تا حالا همش میبینمش راستیتش چندین بار سوال کردم و جواب گرفتم ولی یادم رفت و میره چون زیاد دقت ندارم ، روستاهای اطراف بابلم که به کشت برنج و کلزا میپردازند ، که اگه به سمت شهر بابل بیایید غیر زمین های زراعی که در زبان عامینه میگن دشت چیز دیگه ای نمیبینید :دی

اگه خواستید تفریح کنید و کاری کنید که حوصلتون سر نره ، میتونید به پارک نوشیروانی و شهر بازی امیرکلا برید که جای بسیار خوبیه و با تمامی امکانات رفاهی اصلا بدرد سیزده به در هم میخوره ، میگی نه یه بار برو ببین :-"

چندین بازار این شهر داره که یکی از مشهورتریناشون بازار روز هست که اگه برید خودتون میفهمید کجا رفتید و دنبال چی میگردید از جون آدمیزاد تا شیر گاو توش پیداش :))

علاوه بر این بازار ، پنجشنبه بازار ، میر بازار و ... اشاره کرد که توشون میتونید چیزی که میخواین رو پیدا کنید.

اماکن زیارتیشم که زیاده ولی دو سه تا شو که خودم دقیقا جاشون رو بلدم میگم ، البته باقی امکان مذهبیشو رفتم ولی حضور ذهن ندارم واسه همین نمیتونم به صورت دقیق بگم کجاست ، اولین و معروف ترینش ، امام زاده قاسم هست که اگه واردش بشید قبل از ورود به صحن قبر چند تن از شهدای گمنام این شهر هست که همون جا دفن شدند و وقتی هم که وارد بشید امکان نداره که اونجا آروم نشید ، داستانای متعددم داره این امامزاده ،یکیش پناه بردن یکی از مخلوقات و حیوانات خدا به این امامزاده بود.

بالا تر از این امامزاده یه امامزاده دیگه هست به نام امامزاده عبدالله که اونجا هم مراسم های مختلفی توش برگزار میشه و میشه توش زیارت کرد.

خارج از شهر بابل در روستاهای اطرافم امامزاده هایی هستند که من متاسفانه یادم نمیاد اسمشون رو علاوه بر اون دوتا امامزاده که گفتم چندین امامزاده دیگه هم تو شهر بابل هستند از جمله اونا میشه به امام زاده هفت تن اشاره کرد.

البته امامزاده های این شهر از تعداد انگشتانمونم بیشتر هستند!

مسجد محدثین این شهرم که هم قدمت تاریخی و هم اینکه میگن امام زمان (عج) در این مسجد اومدند و از شهر های مختلف به این مسجد میان تا حاجتشون رو بگیرن و حتی کسانی هم هستند که حاجتشون رو تو این مسجد گرفتند و رفتند به شهرشون!

یادش به خیر شبای قدر تو ماه رمضون میرفتیم تو این مسجد دعا میخونیدم و اعمال این شب رو به جا میاوردیم. با دچرخه میرفتیم و نصفه شبی با دچرخه بر میگشتیم :)

دیگه خسته شدم انقدر تایپ کردم ادامه توضیحات این شهر ، همراه با مطالعات بیشتر و دقیقتر باشه برای بعد ، کلا همه اینا یه گفتار اولیه بود تا همه رو به صورت جز جز وا کنیم و در موردش بحث کنیم !

با تشکر آنلاکر

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
يکشنبه 8/9/1388 - 14:11 - 0 تشکر 166552

سلام دوستان

به جاست برای تکمیل فرمایشات unloker عزیز سایت مسجد مقدس محدثین رو هم براتون بذارم

http://www.mohaddesin.ir

و چیزی که از قلم افتاده بهشت گمشده مازندرانه....

 که بندپی نام داره....

اگه خدابخواد و بتونم عکسای دیگه ای پیدا کنم حتما براتون میذارم

تا بهد یا علی**

وقتي که تنگ غروب بارون به شيشه ميزنه  // همه غصه هاي دنيا توي سينه ي منه ******* 

شنبه 14/9/1388 - 9:15 - 0 تشکر 167898

به نام آرام قلب ها...

معرفی موزه ی بابل: 

موزه بابل در خيابان مدرس واقع است. ساختمان اين موزه در سال 1307 هجري شمسي به عنوان بلديه ( شهرداري ) بنا شده و به دليل دارا بودن ويژگي هاي خاص معماري در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده است.

اين بنا در اسفند ماه 1374 با كاربري فرهنگي در اختيار سازمان ميراث فرهنگي مازندران قرار گرفت و در بهمن ماه سال 1375 پس از احيا و مرمت و باز پيرايي تحت عنوان موزه بابل گشايش يافت . در حال حاضر از طبقه همكف موزه به عنوان نمايشگاه موقت اثار فرهنگي – هنري استفاده مي شود و در طبقه دوم آن اثار باستان شناسي و مردم شناسي به نمايش در آمده است.

عقدنامه ازدواج و وسايل شخصي نيما از نمونه‌هاي ديدني موزه مردم شناسي بابل است.

شماره ثبت آثار ملي: 1526

بخش باستان شناسي:

در اين بخش اثاري از دوره هاي پيش از تاريخ، و اسلامي در يك اتاق و دو سالن در معرض ديد است.

از قديمي ترين آثار دوران پيش از تاريخ اين موزه ظروف سفالي قرمز رنگ منقوش « اسماعيل آباد» متعلق به هزاره پنجم قبل از ميلاد است. همچنين سفال هاي منقوش هزاره چهارم و سوم پيش از ميلاد از تپه حصار دامغان سيلك كاشان و شوش را مي توان در اين موزه ديد. ويتريني نيز به سفال خاكستري رنگ داغ دار « تورنگ تپه» و ظروف خاكستري مازندران در اواخر هزاره سوم و اواخر هزاره دوم پيش از ميلاد اختصاص دارد. در يكي از سالن ها اشيايي از اواخر هزاره دو م و اوايل هزاره اول پيش از ميلاد تا دوره پارت و ساساني موجود است. اين آثار شامل مجسمه هاي سفالي، مفرغي، جنگ افزارهاي مفرغي و ظروف سنگي است. بيشتر اين اشيا از مناطق باستاني مازندران مانند بهشهر، ساري، قائم شهر، نكا و نور به دست آمده و بيانگر تمدن ديرپاي مناطق باستاني خطه شمال است.

سالن دوم موزه نيز به ارايه آثار اسلامي اختصاص يافته و آثاري چون ظروف سفالي لعاب دار از قرن سه تا ده هجري، آبگينه در اشكال تنگ، صراحي، پياله و ... است. زيورآلات هزاره اول قبل از ميلاد و دوره اسلامي نيز در اين موزه در معرض ديد قرار دارند.

بخش مردم شناسي :

اين بخش شامل يك تالار نسبتا" وسيع است و آثار موجود در آن عموما" مربوط به زندگي اقوام خاصي نيست: وسايل كشاورزي، پوشاك مازندران، گيلان، تركمن، چادر شب بافي زنان مازندران ، صنايع دستي زنان تركمن صحرا و صنايع دستي كارگاه ميراث فرهنگي كشور اعم از زري بافي و سفال گري در اني بخش به نمايش گذاشته شده است.

يادمان هاي چوبي:

يك سالن از اين موزه به يادمان هاي چوبي مازندران اختصاص يافته است و در، پنجره ، قسمت هايي از كتبيه و تزيينات صندوق مزار بقاع متبركه اين سامان در انواع منبت- مشبك و قاب و گره را در خود جاي داده است. قديمي ترين اثر اين بخش كتيبه صندوق مزار بقعه متبركه امامزاده علي ( ع) روستاي سواد كوه با تاريخ 833 ه.ق. است. دو لنگه در چوبي منبت كاري شده كتيبه دار متعلق به بقعه متبركه شاهزاده رضا ( ع) روستاي « لدربندپي» شرقي بابل نيز از اشياي با ارزش اين مجموعه است. اين موزه كه در سال 1380 مرمت اساسي شد.

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

شنبه 14/9/1388 - 9:28 - 0 تشکر 167899

تصاویری از گنجینه(موزه) بابل

 

آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

لحظه هایت آرام  

شنبه 14/9/1388 - 13:20 - 0 تشکر 167953

به نام خدا

سلام

نمی دونید چقد رخوشحال شدم وبرام جالب بود که عکس شهر خودمونوددیم

ِ:D

:D

 

  «همانا این دل ها همانند بدن ها افسرده می شوند، پس برای شادابی دل ها، سخنان زیبای حکمت آمیز را بجویید»

 

حکمت91.نهج البلاغه.امام علی (ع)

 

 

اگر در این روزگار مُردم، بگویید به او بگویند:

*مادرانه ها*

جمعه 30/11/1388 - 1:23 - 0 تشکر 183737

غریبه ببخشید ،من بابلسری هستم ولی  نسبت به بابل اصلا دید خوبی ندارم واز شهرش اصلا خوشم نمی آد. باید چیکار کنم؟با تشکر. موفق باشید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.