انجمن ها > انجمن خودرو > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خودرو (بازدید: 34618)
سه شنبه 3/9/1388 - 16:44 -0 تشکر 165425
بررسی و نقد طراحی سایپا 111 ( مروارید )
گروه خودروسازی سایپا چندی پیش و پیرو موج تازه شیوع یافته تغییر ظاهر خودروهای تولیدی خود ، تحت عنوان معرفی خودرو های جدید ، گونه هاچبك خودروی پراید را ، در نمای جلو و عقب مورد بازنگری طراحی قرار داد و محصول جدید دیگری را به طیف تولیدات خودرویی خود ، كه عمدتاً پراید می باشد افزود.

سایپا 111 ، و یا به عبارتی دیگر خودروی مروارید، گونه ارتقاء یافته پراید هاچبك است، با تغییراتی در نمای جلو و عقب
رونمایی شده ، كه با درنظر گرفتن محدودیت های تولیدی ، و عدم تغییر فورم در دیگر قطعات خودرو ، سعی بر آن شده كه
 دمی تازه به كالبد خاك گرفته گونه هاچ بك و بدون صندوق پراید بدمند ، و چشم به بازار بالقوه خریداران جوانتر بدوزند ، كه
معمولاً این گونه پراید بدون صندوق را خودرویی چابك تر و اسپورت تر از گونه صندوقدار آن میدانستند.پراید سدان ، تاكنون بارها مورد تغییر فورمی و فیس لیفت قرار گرفته، كه اولین مرتبه توسط خود شركت مادر ، یا همان كیا موتورز كره صورت گرفته ، كه همزمان در ایران نیز اعمال گردید و چراغهای عقب این خودرو كه میراث خود را از سلف خود در مدل فورد فستیوا به ارث برده بود را متورم تر كردند و سپر های جلو و عقب نیز دستخوش تغییراتی شد، به این صورت كه گوشه های آن با كرو هایی ملایمتر و بطور كل خطوط ملایم بیشتری عرضه شد. اما بعد از ارائه گونه استیشن واگن آن ، تحت نام پراید سفری ، همچنین گونه لیفت بك آن ، تحت نام 141 و یا دولوكس ، و در نهایت مدل 132 ، كه همگی در مركز تحقیقات سایپا صورت گرفته است. این در حالیست كه با وجود بازار نسبتاً مناسب مدل هاچبك این خودرو از ابتدای ورود پراید به ایران، هیچ تغییر خاصی بر روی چراغها و سپرهای آن اعمال نشده ، و عدم تولید كافی آن، باعث گردید كه قیمت این هاچبك ارزان قیمت مورد علاقه جوانان ، به یكباره بصورت كاذب بالا رود و خریداران مجبور شوند كه مبلغی فراتر از انتظار و استانداردهای موجود را بابت آن بپردازند.
البته تغییرات در نمای جلو چیزی بیشتر از پراید 132 نبوده ، و سازنده جلوی این خودرو را عیناً همانند آن خودرو ارائه كرده كه علت آن چیزی به غیر صرفه جویی در هزینه ها نمیتواند باشد. حال از این به بعد اگر دیدید كه پراید 132 ای به شما نزدیك میشود، تا كامل رد شدن آن از مقابلتان كمی صبور باشید ، زیرا امكان دارد كه در حدس خود دچار اشتباه شده باشید و گونه هاچبك را در مقابل خود دیده باشید. شاید كمترین تغییری كه میتوانست این خودرو را از 132 متمایز كند ، كاستن تعداد پره های افقی درون گریل جلو بود كه تغییر مدل آن به حالت اسپورت تر و جوان پسندتر كه هزینه گزافی را هم پیش رو نداشت. و اگر درون بلوری چراغها از لنزهای چراغ هالوژن و یا زنون استفاده میشد ، باز هم حالتهای اسپورت و جوان پسند این خودرو بیشتر میشد.اما از جلوی آن كه بگذریم ، بیشترین تغییرات در نمای عقب و درب پنجم این خودرو اعمال شده، به این ترتیب كه سعی شده با انجام تغییرات فورمی در سپر عقب ، هماهنگی و هارمونی شكلی آن را با سپر جلو آن را هماهنگ كنند كه تا حدودی هم موفق عمل كرده اند ، اما وجود یك چراغ مه شكن بزرگ باشكل لوزی مانند خود در وسط ، و انتهای محل ضربه گیر و پر تنش سپر كه بیشترین احتمال شكستن را دارد ، كمی دور از ذهن بنظر آمده، و اگر هم بخواهیم بگوییم كه تقلیدی از پژو 206 بوده ، میتوانست در محلی پایینتر نصب گردد.
سعی شده كه در چراغهای خطر عقب هم تغییراتی صورت گیرد كه حالتی جدیدتر را به مشتری القاء كند ، اما سازنده و طراحان میتوانستند محل چراغها را كمی بالاتر در نظر بگیرند كه حالت شاداب تری را به رانندگان پشت سر القاء كند. همچنین شیب رو به پایین در ناحیه زیر چراغها به خودی خود شاید جالب باشد ، اما هنگامی كه به سه رخ خودرو در نمای عقب نگاه میكنید ، در جایی كه اكثر خطوط بدنه موازی با خط افق سیر میكنند ، كاملاً نا هماهنگی آن با دیگر خطوط ماشین هویدا می شود. اما بزرگترین و عجیب ترین تغییر در نمای عقب ، وجود یك برآمدگی مابین چراغ های عقب است كه فورم آن همانند برجستگی ها و باد گلگیرهای جلو و عقب این خودرو میباشد كه به عبارتی دیگر جزو امضای این خودروی كوچك محسوب میشود. به عنوان یك طراح ، هیچ الزام برای وجود آن ندیده ، و آن را المانی به عنوان یك عنصر زیبایی نمی بینم. همچنین تضاد فورمی آن با بالای چراغها ، تركیبی نا مانوس از اخم و لبخند را تداعی میكند ، كه از نظر زیبایی شناسی بحث برانگیز است.این در حالیست كه وجود یك قطعه تزئینی بالای جای پلاك، كه از شرق تا غرب گسترده شده ، علاوه بر بزرگی بیش از حد ، از ظرافت ها و زیبایی كلی تركیبات عقب ، بطور چشمگیری كاسته كه رنگ مشكی پلاستیكی آن هم ، كوچكترین هارمونی ای با سپر و بدنه همرنگ نداشته ، و حداقل میتوانست به رنگ خودرو باشد كه بزرگی و زمختی آن كمتر دیده شود.

زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

سه شنبه 3/9/1388 - 16:47 - 0 تشکر 165427
باز هم كل مجموعه چراغها، جای پلاك و برجستگی مابین پلاكها ، میتوانست كمی بالاتر اجرا شود كه هم از ایجاد فضای خالی بالای چراغها در سمت چپ و راست كاسته میشد ، و هم به حالتهای بصری چالاك خودرو افزوده می شد.
شاید بتوان جالب ترین تغییر در نمای عقب را كه سازنده در پراید مرواید اعمال كرده ، در زاویه های طرفین شیشه عقب خودرو دانست كه بسیار ماهرانه و زیبا اعمال شده است . قاعدتاً برای هم راستا شدن خط Belt line ، میبایست پایین شیشه های كوچك پشت دربهای عقب نیز در ناحیه گلگیرهای عقب ، همانند شیشه عقب به سمت بالا كشیده میشد و به زیبایی آن افزوده میشد ، كه مطمئناً بازهم اضافه شدن همین تغییر كوچك ، تغییر چندین و چند قالب را طلب میكرد و هزینه های تولید را بالاتر می آورد. همچنین لبه بالای درب عقب ، همانند هاچبك 206 دارای یك برجستگی كایت مانند شده است ، كه باز هم زیبایی آن تحت تاثیر چراغ ترمز سوم ، كه در نهایت بی دقتی و عدم ظرافت طراحی و نصب شده ، كاهش یافته است.در نهایت مروارید با كمی دقت و توجه به نظرات متخصصین دیگر میتوانست بسیار زیباتر اجراء و عرضه شود .هرچند كه اگر هم بدتر این ساخته و پرداخته میشد ، باز هم برای سازنده تفاوت چندانی نمیكرد ، زیرا مشتریان بدلیل نبود رقیبی در این كلاس ، و با این قیمت همچنان در لیست انتظار دریافت مرواریدهای خود بسر میبرند. و این راز موفقیت خودروسازان وطنی ما است كه امكان دارد همین راز ، روزی به ضرر آنان تمام شود...

زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

چهارشنبه 4/9/1388 - 17:14 - 0 تشکر 165619

سلام

اول که پراید هاچ بک بعد نسیم حالا هم مروارید چند سال دیگه میشه پژو 206 یواش یواش داره شبیش میشه

انشاالله یه خودروی خوبم گیر شما بیاد

زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

دوشنبه 9/9/1388 - 16:17 - 0 تشکر 166832

به نام خدا

سلام

من خودم کلا از طراحی پراید اصلا خوشم نمیاد و علت اصلیش هم اینه که به نظر من پراید از نظر ظاهری خیلی فاتزی طراحی میشه.

این خودرو هم که جدیدا طراحی شده خیلی با پرایدهای دیگه تفاوت چندانی نداره و تنها تفاوتش استیشن بودنشه که شاید باعث بشه یه مقدار طرفدار پیدا کنه .

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی