انجمن ها > انجمن خودرو > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خودرو (بازدید: 3010)
پنج شنبه 28/8/1388 - 10:56 -0 تشکر 164399
مشخصات كامل و جامع خودروی ایرانی مینیاتور

 

سمند گام بزرگی در جهت تولید خودرو ملی بود که امروز با رونمایی مینیاتور این هدف تکمیل شد .
خودرو ملی گروه خودروسازی سایپا با نام مینیاتور روز شنبه ۲۲ آذر در مجمع اجلاس سران با حضور رئیس جمهور و مسئولان صنعت خودروسازی رونمایی شد .
این خودرو که در کلاس B توسط سایپا طراحی شده از اولین مرحله طراحی تا رونمایی زیر نظر گروه های متخصص موسسه تحقیقات و توسعه سایپا در کنار تیم های متخصص اروپایی و آسیایی شکل گرفته و افتخار بزرگی را نصیب صنعت خودروسازی ایران کرده است .
۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری سایپا برای این پروژه بوده که به زعم بذرپاش مدیر این مجموعه ، این مبلغ نوعی رکورد در طراحی خودرو کاملا بومی به حساب می آید . مینیاتور اکنون در فاز آزمایشی تولید قرار دارد و قرار است در سایت تولیدی سایپا در کاشان به تولید انبوه برسد .
بر اساس برنامه های اعلام شده سایپا امسال باید از ۳۰ طرح رونمایی می کرد ، این در حالی است که بر اساس ادعای مسئولان این شرکت مینیاتور ۲۱امین و بزرگترین طرح رونمایی شده سایپا در سال جاری است .
دکتر زارعی ، مدیر مرکز تحقیقات و توسعه سایپا با اشاره به ۱۰۰ درصد ملی بودن پلت فرم مینیاتور گفت : عمری ۵ تا ۶ ساله برای این پلت فرم پیش بینی کرده ایم تا پس از این مدت محصول جدیدی را روی این پلت فرم جایگزین مینیاتور کنیم ولی در نظر داریم تا ۲ الی ۳ سال آینده محصولات دیگری را نیز روی این پلت فرم روان هبازار کنیم و این برنامه از آن جهت برای ما اهمیت دارد که قصد گسترش محصولات سایپا را در کلاس B ، C و D- دنبال می کنیم .
مینیاتور مصرفی حدود ۷ لیتر دارد اما گلایه ای از محمود احمدی نژاد در همین رابطه جالب توجه بود . محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با اشاره به افتخاراتی که این خودرو پس از سمند نصیب صنعت خودروسازی کشور ما خواهد کرد ، بحران سوخت در کشور را متذکر شدو گفت : به نظر می رسد می شد شرایط را به گونه ای برای مینیاتور فراهم کرد تا مصرفی به مراتب کمتر از این رقم داشته باشد .
رئیس جمهور در ادامه در تذکری که در لفافه به آن اشاره کرد گفت : بهتر است گروه خودروسازی سایپا بحث کاهش مصرف سوخت و به ویژه ایمنیت محصولات را جدی تر پیگیری کند ، و هر مبلغی در این زمینه سرمایه گذاری شود نباید موجب نگرانی مدیران شود زیرا این دوبحث از حیاتی ترین مشخصات یک خودرو برای مردم به شمار می آیند . به نظر می رسد ، رئیس جمهور به کمک سردار رویانیان آمده تا شاید تذکرات امنیت پراید کمی جدی تر پیگیری شود.

 

در قسمت دوم مطلب به بررسی مشخصات طراحی مینیاتور به صورت مختصر می پردازیم :

مینیاتور از بسیاری جهات خودرویی پر افتخار برای صنعت ما محسوب می شود .هر چند در تمامی بخش ها همکاری های کاملی با متخصصان خارجی صورت گرفته اما بهتر است تلاش های متخصصان داخلی را هم فراموش نکنیم و از شما خواهشمندم در قسمت نظرات در این زمینه کم لطفی نکنید .

طراحی خودرو توسط متخصصات و مهندسان طراحی سایپا در کنار متخصصان طراحی شرکت italdesign و با فناوری این شرکت در ایران صورت گرفته طراحی کلی به ۱۰ سال پیش بر می گردد که در طول این سال ها تغییرات بسیاری را تجربه کرده طرح با کد SPC5 از حدود سال ۱۳۷۸ آغاز شد و در این بین مدتی مسکوت مانده بود تا دوباره از سر گرفته شود .
پس از قطعی شدن طراحی خودرو کاملا ایرانی سایپا کد S81 برای آن در نظر گرفته شد و مدتی پیش از فاش شدن نام خودرو کد مفهومی ۲۳۱ برای خودرو ملی سایپا اعلام شد . پیشرانه ۱۴۹۷ سی سی ( ۱/۵ لیتر ) مینیاتور با همکاری موسسه FEV آلمان و متخصصان ایرانی طراحی شده اما تماما نوآوری نیست و در حقیقت با تغییراتی روی موتور پراید و تغییراتی در محفظه احتراق ، قطر سیلندر و سر سیلندر موتور به آن دست پیدا کرده اند این موتور توانایی تولید حداکثر ۷۸ اسب بخار قدرت در دور ۵۵۰۰ و حداکثر گشتاور ۱۲۶ نیوتون متر در دور ۴۰۰۰ را داراست .
پیشرانه مینیاتور که روی آن ” موتور کاملا ایرانی سایپا ۲۳۱ ” درج شده ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ دارد و استاندارد آلایندگی یورو ۳ را پاس کرده است .

در نمای جلو خودرو بهتر است قضاوت قسمت چراغ ها را به بعد موکول کنیم از در نمای کلی جلو بر اساس ذائقع طراحان italdesign طراحی بسیار شبیه به QQ6 از چری مشهود است . خودرو شکستگی های جسورانه زیبا و جذابی دارد . طراحان بسیار خلاقانه و هنرمندانه روی جزئیات طرح کار کرده اند و نمود این خلاقیت در نمای عقب خودرو به چشم می خورد .
چراغ ها ی عقب هر چند شباهت بی مانندی به مزدا ۳۲۳ دارند اما لبه بر آمده صندوق عقب که تا بالای گلگیر ها ادامه دارد در کنار صندوق عقب که در پشت کمی قوس دارد و به بیرون متمایل شده کاملا از سری ۶ بی ام و الهام گیری شده . خودرو در نمای کنار و روی در های شکستگی های زیادی دارد که از بالای گلگیر شروع شده اند و با پیروی از شعاع قوس گلگیر با ادام هبر روی در ها در یک سوم انتهای خودرو تمام شده اند ، این شکستگی روی گلگیر جلو هم به گونه جذابی انجام شده و در کل نمای زیبایی از سه رخ انتهای خودرو به وجود آورده که ظرافت های طراحی مینیاتور را به زیبایی نمایش می دهند .
خودرو در نمای عقب و قسمت سپر دارای ضعف های طراحی است و در نمای جلو هم به دلیل استفاده از کاپوت و جلوپنجره ای به سبک محصولات هاچ بک بزرگ سئات خلا عرضی را در اولین نگاه به وجود می آورد ، به گونه ای که خودرو در نمای مستقیم جلو جذابیت خاصی ندارد اما این طراحی در نمای جلو زمانی که در نمای سه رخ جلو با طراحی خوب نمای کنار خودرو تلفیق می شود زبان طراحی “می باخ” را در ذهن تداعی می کنند که مینیاتور را هر چند کوچک ولی دوست داشتنی نمایش می دهد .

بر اساس اطلاعات به دست آمده مدل هاچ بک و استیشن واگن مینیاتور نیز در قالب پروتوتایپ طراحی شده اند ولی اجرای آن ها هنوز در هاله ای از ابهام است .
مینیاتور یک طرح بزرگ اقتصادی است و باید به تمام ایرانی بودن آن افتخار کرد ، معمولا از این بخش صحبت ها برداشت هایی ضد ایرانی می شود که مگه موتور این خودرو کاملا توسط سایپا طراحی شده ؟!! نه منظور از تمام ایرانی بودن به این شکل نیست مینیاتور از هیچ لحاظی تحت لیسانس هیچ شرکتی نیست ، این یعنی تمام اختیارات تغییرات ، استفاده از پلت فرم و موتور مینیاتور گسترش بیش از پی محصولات سایپا از این پس به دست خود ما انجام خواهد شد ، ضعف این مساله که از سمند یک خودرو تمام ایرانی نمی ساخت ، پلت فرم مشترک این خودرو با پژو ۴۰۵ بود .
سایپا در نظر دارد تا ۱۳۹۰ دو تا سه خودرو ملی دیگر را نیز روانه بازار کند .

مینیاتور از امکانات بسیار کاملی برخوردار است و در صورت عرضه با قیمتی زیر ۱۰ میلیون تومان رقیبی در بازار نخواهد داشت ۴ شیشه برقی ، ترمز ABS و ایربگ SRS برای راننده تنها آپشن های استاندارد و جالب توجه مینیاتور هستند که از آن خودرویی باور نکردنی در صورت عرضه با قیمتی حدود ۱۰ میلیون تومان می سازند .
بر اساس گفته یکی از مسئولان سایپا این شرکت قصد ندارد تیپ بندی مینیاتور را مانند تندر ۹۰ انجام دهد ، بلکه این خودرو در تیپی منحصر به فرد و با قیمتی استثنایی عرضه خواهد شد .
حرف بسیار است ، پیرامون طراحی داخلی ، مقایسه با X12 ایران خودرو که منطقی آن را با خیال راحت روی دست مینیاتور می داند و …. !

امکانات استاندارد :
سیستم قفل مرکزی
سیستم تهویه مطبوع
سیستم ضد سرقت ، immobilizer
رادیو + سی دی پلیر
شیشه برقی جلو عقب

مشخصات عمومی :
نوع بدنه : سدان
ظرفیت سرنشین : ۴

مشخصات موتور :
نوع : SI MPFI
تعدا سیلندر : ۴ عدد خطی
قطر سیلندر : ۷۵/۵ میلیمتر
کورس پیستون : ۸۳/۶ میلیمتر
حجم موتور : ۱۵۰۰ سی سی
حداکثر قدرت : ۷۸ اسب بخار در دور ۵۵۰۰
حداکثر گشتاور : ۱۲۶ نیوتون متر در دور ۴۰۰۰
تعدا سوپاپ : ۸
استاندارد آلایندگی : یورو ۳

سیستم سوخت رسانی :
نوع : انژکتوری
سوخت : بنزین
پمپ سوخت رسان : الکتریکی
ظرفیت باک : ۴۱ لیتر
گیربکس و عملکرد آن : دستی

سیستم تعلیق جلو :
نوع : مک فرسون
نوع فنر: لول
جذب کننده شوک : گازی (کم فشار )

سیستم تعلیق عقب :
نوع : اکسل پیچشی
نوع فنر : لول
جذب کننده شوک : گازی ( پر فشار )

سیستم فرمان :
نوع : هیدرولیکی
کمترین شعاع گردش : ۵/۲ متر

سیستم ترمز :
جلو : دیسکی خنک شونده
عقب : کاسه ای

تایر و رینگ :
نوع تایر : رادیال
سایز تایر : ۱۷۵/۷۰R1382H
سایز رینگ : ۱۳*۵J,offset=40
وزن ها :
وزن بدون سرنشین : ۱۰۱۳ کیلوگرم
وزن با سرنشین وباک پر : ۱۳۴۷ کیلوگرم

ابعاد :
طول کل : ۴۱۰۵ میلیمتر
عرض : ۱۶۳۵ میلیمتر
ارتفاع : ۱۴۸۴ میلیمتر
حداقل فاصله تا زمین : ۱۶۰ میلیمتر

زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

پنج شنبه 28/8/1388 - 12:34 - 0 تشکر 164410

چراغ و جلو پنجره جلو خیلی ضایع بید!

ازین لحاظ دست کمی از ریو نداره!

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
پنج شنبه 28/8/1388 - 13:27 - 0 تشکر 164416

سلام

به نظر من خیلی هم هم طراحیش جالبه

سعید باز تو گیر دادی به ریو

زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.