• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن طنز و سرگرمی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
طنز و سرگرمی (بازدید: 1339)
پنج شنبه 28/8/1388 - 0:48 -0 تشکر 164368
گــــــــــــــــزارش پـــــــــنجم

از تیم تحقیقاتی زمین به سلطان جنگل (ZORG):

 

زرگا ، امیدوارم با گزارش های یــــــکم و دوم و ســــوم و چــــهارم موجبات تنگی خلقتان را فراهم نیاورده باشم اما در این گزارش میخواهم به بیان کارهای جالبی که در انجمن طنز رخ میدهد بپردازم و در مورد آن قلم فرسایی کنم، انجمنی که انگار نافش را با نیش باز بریده اند.

از جمله کارهای جالبی که کاربران در این انجمن انجام میدهند این است که همه چیز را به شوخی میگیرند و اصطلاحا با سبیل بابا هم بازی میکنند و در مسائلی همچون اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی گرفته تا نوعی از سیاست که به آن سیاست خارجی میگویند وارد میشوند و همه چیز را به تمسخر میگیرند و انتقاد میکنند.

جالب تر اینجاست که شغلی را نیز برای کسی که مسخره میکند دست و پا کرده اند و به آن شخص طنز پرداز میگویند. طنز در اینجا به اقسام مختلفی از قبیل جوک، اس ام اس، فیلم و حکایت تقسیم میشود که اولی و دومی مختص مردم کوچه و بازار است و اصطلاحا میگویند هر ننه قمری که از خانه شان فرار میکنه میاد و جوک و اس ام اس درست میکنه . اما در مورد سومی و چهاری قضیه کمی تفاوت میکند یعنی در مورد ساخت فیلم طنز شخص باید تحصیلات آکادمیک در این زمینه داشته باشد و در مورد حکایت نیز که البته به گذشته های دور بر میگردد شخص باید شاعر یا طبیب یا دانشمند و خلاصه باید یک کاره ای باشد.

در اینجا مردم بر اساس یک اصل اساسی رفتار میکنند یعنی همان اصل ( با هم بخندیم، به هم نخندیم ). مثلا دو یا چند نفر جمع میشوند و شخص ثالثی را به باد استحزاء و تمسخر گرفته و خودشان با هم میخندند و کیفشان کوک میشود که رفتاری کاملا مطابق با اصل انجام داده اند.

البته با مشاهداتی که در تاریخ این علم انجام دادیم متوجه شدیم که طنز همیشه با گفتار همراه نیست و میشود با حرکات بدن نیز دیگران را مسخره کرد یا خنداند مثلا یکی از طنازان مشهور در زمینه ی این نوع طنز چارلی چاپلین را میتوان نام برد که از فیلم هایی که از او دیده ایم یک دل سیر خندیدیم طوری که همه ی فیوزهای
(zymool 2m) مان درد گرفت. البته امروزه دیگر این نوع طنز جایگاه چندانی در بین اقسام طنز ندارد و مردم به جای آنکه شخص انجام دهنده را طنز پرداز بنامند او را دیوانه خطاب میکنند و برایش وقت دکتر میگیرند.

یکی دیگر از انواع طنز کاریکاتور نام دارد که نوعی نقاشی است که در آن اعضای یک چیز بصورت ناموزون در کنار یکدیگر قرار میگیرند و باعث طنز پردازانه شدن آن میشوند. از برجسته ترین آثاری که تابحال به صورت کاریکاتور در آمده اند میتوان به کاریکاتور رونالدینیو اشاره کرد که با آن دندان های خرگوشی و لب شتری و موهای دم اسبی و لبخند مونالیزا گونه اش نظر هر بیننده ای را به خود جلب میکند. اما نمونه ی دیگری از کاریکاتور نیز وجود دارد که میتوان در مورد آن یک کتاب هم نوشت یعنی یک تصویر از حادثه و رویدادی را نشان میدهد که تحلیلگران مینشینند و به تحلیل آن میپردازند و پشت سر آن حرف در می آورند در واقع کاریکاتورهای سیاسی-اجتماعی از این قبیل هستند که در بعضی مواقع پیش می آید که نه تنها هیچ کس را نمی خندانند بلکه میلیون ها نفر را عصبانی و ناراحت میکنند. ما نیز آرزو میکنیم که باعث و بانی این نوع آثار که عده ای را ناراحت میکند غوزمیت شود و بچسبد به دیوار.

 

به دریا بنگرم، دریا ته وینــــــــم                به صحرا بنگرم، صحرا ته وینم

به هرجا بنگرم، کوه و در و دشت              نشــــــــان از قامت رعنا ته وینم

تماس فـــــــــرت

سال و مال و فال و حال         اصل و نسل و بخت و تخت

           باشدت بر شهریاری بر مراد و بر دوام

سال خرم ، مال وافر ، حال خوش          اصل ثابت ، نسل باقی ، تخت رام

پنج شنبه 28/8/1388 - 16:9 - 0 تشکر 164435

چه تحلیل جامعی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.