انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 835)
يکشنبه 24/8/1388 - 20:46 -0 تشکر 163928
پرونده محرمانه شماره X1

 

IN THE NAME OF GOD

«فوق محرمانه»

نامه شماره یک

از: A.N.T

به: K.S.T

شما از طرف A.N.T مامور شده اید تا در اولین پرونده این سازمان فعالیت کنید. در صورت تمایل اعلام آمادگی کنید.

برای اطلاع از ماموریت خود به پیوست مراجعه کنید.

تمام.

 

يکشنبه 24/8/1388 - 21:0 - 0 تشکر 163930

پیوست:

ملاحظات:

A.N.T: انجمن نجوم تبیان

K.S.T: کاربر سایت تبیان

چون سال نجوم رو به پایان است بهتر دیدیم که فعالیت های نجومی را دوباره در انجمن اجیا کنیم تا هم سال نجوم را به خوبی به پایان برسانیم و هم روحی دوباره در این انجمن که مدتی دچار رخوت شده بدمیم.

در اولین پرونده خود قصد داریم تا به سراغ « آلودگی نوری» برویم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. در اینجا چند موضوع را مطرح می کنیم که هر یک از دوستان لطف کنند و یک موضوع را انتخاب کنند و مطلب خود را برای ما بفرسنتد.(تقریبا مثل همان گاهنامه)

این پرونده با توجه به تجربه قبلی انجمن ( گاهنامه) قرار است بسیار پربارتر باشد و همچنین بازتاب زیادی در سایت تبیان، سایت PARS SKY ، مجله نجم  ... داشته باشد

يکشنبه 24/8/1388 - 21:7 - 0 تشکر 163931

موضوعات پیشنهاد شده:

 1. آلودگی نوری چست؟
 2. راه های بهبود و پیشگیری
 3. تاثیرات منفی
 4. بررسی آلودگی نوری در سایر کشورها
 5. عکس گرفته شده توسط خود شما از موضوعات آلودگی نوری
 6. انجام مصاحبه با مسئولان مربوطه
 7. عکس های گرفته شده در این موضوع از اینترنت
 8. پیدا کردن مصاحبه ای در این زمینه از اینترنت
 9. یافتن انجمن و موسساتی که در استان شما در این زمینه فعالیت می کنند
 10. نوشتن یک متن طنز و یا شعر

يکشنبه 24/8/1388 - 21:11 - 0 تشکر 163932

بهتر است مطالب حتما برای خودتان یا ترجمه باشد

در صورت استفاده از منابع حتما نام ذکر شود

آخرین مهلت ارسال 15 آذر

لطفا مطالب انتخاب شده خود را در اینجا اطلاع رسانی کنید

به تمام دوستاان شرکت کننده در این پرونده هدیه ای به رسم یادبود تعلق می گیرد

دوشنبه 25/8/1388 - 12:33 - 0 تشکر 163985

سلام

به همه تیتر جنجالی ها

A.N.T  رو عشق است

رو ماموریتهات.ن البته اگه فضایی باشه رو ما هم حساب کنین

يکشنبه 1/9/1388 - 12:55 - 0 تشکر 164898

آلودگی نوری (به انگلیسی: Light pollution) نوعی آلودگی است که به روشن شدن بیش از حد یک محیط بر اثر نورهای مصنوعی گفته میشود. آلودگی نوری باعث کاهش حد قدر و دیده نشدن ستارگان و اجرام آسمانی در آسمان شهر شده و مانند تمام انواع دیگر آلودگی، به اکوسیستم آسیب میرساند.

تا همین یکصد سال پیش وقتی شبها به آسمان نگاه میکردی انواع ستاره و یا سیاره ها و راه شیری را می دیدی. اما انسان صنعتی و خودخواه با روشن نگاه داشتن میلیونها لامپ و پروژوکتور نه تنها باعث محو این زیباییها شده بلکه سلامتی خود و انواع حیوانات و جانوران و پرنده ها و دوزیستان دریایی را هم به خطر انداخته.میلیونها اشعه نور مصنوعی لامپها در شبها باعث آلودگی هوا هم میشه و تنفس این هوا در درزامدت سرطان زا است.

گروههای مختلف پرندگان/حشرات با هم تصادف می کنند.. و یا از انجا که آنها برای ریست ReSet کردن روزانه جهت یاب طبیعی شان نیاز به پیدا کردن مهتاب و ماه و خورشید دارند این نورها را با ماه و خورشید اشتباهی گرفته و گیج و گم می شوند و ساعتها به دور دکلهای برق و برج و ساختمانهای نورانی می چرخند و نهایتا خسته شده و بر زمین می افتند یا همدیگر را گم می کنند یا با هم برخورد می کنند.مارها، لاک پشتها، و بسیاری از سایر جانوران فقط در شبهای تاریک و بدون مهتاب به بیرون می ایندو دنبال شکار و غذا و یا جفت گیری هستند. نورافشانیهای تجملی باعث شده که اینها ساعتها منتظر تاریکی مانده و بتدریج از گرسنگی یا انقراض نسل تلف شوند. و یا آنقدر بدنبال خط و مسیر مصنوعی این نورها به زیر دریاها بروند نا کاملا خسته و گرسنه و بیدفاع شده و بمیرند. و یا پرندگان و حشرات مختلفی که ساعتها بدنبال این مسیر نوری بی حاصل پرواز کنند تا بالاخره خسته شده و روی زمین بیفتند.

یا بسیاری انواع حیوانات ( مثلا قورباغه های درختی) هستند که فقط در تاریکی عادت به صدا کردن و یافتن جنس مخالف باشند ولی بخاطر آلودگی نوری هیچگاه قادر به یافتن یا شنیدن صدای جنس مخالف نشده و نسلشان از بین میرود. نورافشانی باعث میشه که خفاشان هم که فقط در تاریکی قدرت دفاعی دارند در مقابل دشمن دچار ضعف شده و یا مثلا حشرات نورافشان هم که فقط در تاریکی عادت به جفتگیری دارند نمی توانند در شبها کاری بکنند. بهرحال وجدان آدمها درینباره باید بخود آید و دولتها و شهرداریها قوانین و دستورات سفت و سختی اتخاذ و اعمال کنند.

کسي که هيچ کار نمي کند،هيچ اشتباهي نمي کند. کسي که هيچ اشتباهي نمي کند،هيچ چيز ياد نمي گيرد. لوکا پاچيولي
يکشنبه 1/9/1388 - 13:3 - 0 تشکر 164905

صورتجلسه انجمن علمی آسمان تاریک دانشگاه کاشان

به تاریخ 9 اردیبهشت 88جلسه ساعت 8 صبح با حضور اعضای انجمن علمی آسمان تاریك، همچنین مهندس ستاری كارشناس شركت اطلس نور اصفهان و مهندس احمدی مهر مدیر فروش این شركت و نیز مهندس جعفر محبوبی دبیر كارگروه اصلاح الگوی مصرف دانشگاه، آقای محمد عصاری مدیر طرح و برنامه، مهندس غلامرضا نعلچی كارشناس دفتر فنی و طرح های عمرانی و آقای سعید حلاج باشی مدیر تربیت بدنی دانشگاه در سالن كنفرانس دفتر ریاست دانشگاه كاشان آغاز شد.مهندس احمدی مهر در خصوص فعالیت های شركت اطلس نور اصفهان، طراحی چراغهای روشنایی و تولید چراغ توسط این شركت توضیحاتی ارائه نمودند. سپس مهندس ستاری به بیان توضیحاتی در خصوص چراغهای مورد استفاده امروزی و لامپ های LED و خصوصیات این لامپ ها مطالبی را یادآور شده و به طراحی و ساخت چراغ ها و پروژكتورهای جدید شركت اطلس نور اشاره كردند.

همچنین ایشان ضمن نمایش نمونه ای از پروژكتورهای جدید طراحی شده توسط این شركت، موارد گسترده استفاده از این نوع چراغ ها و مزایای لامپ های LED و چراغ هایی كه با استفاده از این نوع تكنولوژی تولید می شوند را بیان داشته و به بهره گیری از این تكنولوژی تأكید كردند.

در پایان، پس از بحث و بررسی مسائل و نیز پیشنهاد انجمن علمی آسمان تاریك دانشگاه در خصوص اجرای پروژه اصلاح نورپردازی زمین های ورزشی خوابگاه ها به عنوان پروژه آغازین، با موارد زیر جهت اجرای طرح موافقت به عمل آمد:

 1. مقرر گردید شركت اطلس نور اصفهان، نمونه چراغ های طراحی شده به همراه تأییدیه وزارت نیرو و نتیجه تست های لازم را برای انجمن ارسال نماید و در اجرای طرح، گروه از راهنمایی و تخصص این شركت بهره ببرد.

 2. مسئولان محترم دانشگاه نیز در تمام مراحل طرح، با انجمن علمی آسمان تاریك همكاری های لازم را در خصوص ارائه اطلاعات مورد نیاز در این زمینه و ... مبذول فرمایند و جهت ارائه هرچه سریع تر آن، انجمن علمی آسمان تاریك را مساعدت و همراهی نمایند.

 3. انجمن علمی آسمان تاریك طرح های مربوط به هر  پروژه را به صورت مكتوب و مستند و همراه با نظر متخصصان و طبق استانداردهای لازم به دانشگاه ارائه نموده تا پس از تصویب و بررسی طرح به اجرا درآید.

کسي که هيچ کار نمي کند،هيچ اشتباهي نمي کند. کسي که هيچ اشتباهي نمي کند،هيچ چيز ياد نمي گيرد. لوکا پاچيولي
يکشنبه 1/9/1388 - 22:0 - 0 تشکر 165039

با تشکر از marva89 که جراغ این پرونده را روشن کردند

از بقیه دوستان نقاضا دارم این راه را ادامه دهند

فقط لطفا بحث ها را به صورت تخصصی ادامه دهید و در هر زمینه آن را بیان کنید

مثل بحث قبلی marva89 

چهارشنبه 11/9/1388 - 22:6 - 0 تشکر 167333

اثرات مخرب آلودگی
اما اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان و محیط زیست به مراتب جدی تر از حد انتظار ماست. چه بهتر است ببینیم آلودگی نوری از کجا شروع شد و کشورهای پیشتاز تا به حال چه کرده اند؟ زمانی را تصور کنید که هنوز انسانها در غارها زندگی می کردند یا چرا آنقدر دور همین چند قرن اخیر. فکر می کنید روال زندگی آنان در طول شبانه روز چگونه بود. آنان مجبور بودند امورات زندگی شان را با طلوع و غروب خورشید تنظیم کنند. با اولین سپیده بیدار شده و با پایین رفتن خورشید به بستر بروند. در حقیقت سیکل زندگی طبیعی انسان به همین منوال است. ساعت درونی بدن و ریتمهای رفتاری در طول تاریخ بشریت با همین زمان بندی شکل گرفته و رفتارهای سالم و طبیعی انسان را تثبیت کرده اند. شما مطمئن باشید اگر غیر این بود خداوند در مراحل پیدایش زمین حتما لامپ را نیز در آفرینش خود قرار می داد. اما وجود هر نور مصنوعی برای انسان لازم نبود چرا که سلامت او و اطرافش را به خطر می انداخت... انسانها در طول تاریخ سعی کردند از عوامل طبیعی مانند جمع آوری کرمهای شب تاب،ساخت شمع ،استفاده از روغن های حیوانی و سوزاندن چوب برای روشن ساختن اطرافشان بهره مند شوند.
این روال تا اختراع برق توسط ادیسون ادامه داشت و همانطور که اول وسیله ای اختراع می شود و بعدها فرهنگش می آید رفته رفته استفاده از لامپ و برق در تمام خانه ها ادارات خیابانها و بزرگراه ها شیوع پیدا کرده و پا از حیطه خود فراتر نهاد و به وسیله ای جهت سرگرمی و بوجود آوردن زیبایی ها و رنگهای خیره کننده در آبنماها ساختمانها، برجها و... انجامید. سالیان سال مردمان روستا و شهرها بدون هیچ زحمتی به سادگی به نظاره ستاره ها ی دنباله دارها و گاه بارش های شهابی می نشستند اما به نظر می رسد نوعی سنت گریزی (همانگونه که در جوان های امروز می بینیم) دیده شد و سیل هجوم به سمت نور بدون توجه به استانداردهای احتمالی را در دهه های اخیر شاهد بودیم. اما از دست رفتن ستارگان چیز کمی نبود که بتوانیم آن را نبینیم. اولین مطالعات را در ستاره شناسان در حدود ۴۰ سال پیش در خصوص آلودگی نوری داشتند. چرا که پیش از محسوس بودن این افزایش روشنایی برای سایر افراد تجهیزات دقیق ستاره شناسان متوجه چنین شرایطی شده بود. کم فروغ تر شدن ستاره گان در شهر ها ی بزرگ آنان را برآن داشت تا چرایی موضوع را جویا شوند.
اما توجه جدی به این مسأله و تصویب اولین قوانین در سطوح منطقه ای، استانی و ملی به چند سال پس از آن موکول گردید. اولین گردهمایی علمی بین المللی دراین باره در اکتبر ۱۹۵۵ در ایتالیا و با موضوع آلودگی نوری ابعاد و احتمال وقوع برگزار گردید. و به فاصله ۲ سال اولین قانون محلی مبارزه با آلودگی نوری در ایتالیا به تصویب رسید. یکی از اولین و برجسته ترین قوانین مقابله با آلودگی نوری مربوط به ناحیه لومباردی کشور ایتالیاست که در سال ۲۰۰۰ به تصویب رسید و به الگوی مناسبی برای سایر مناطق و کشورها مبدل شد. کشورهای آمریکاو استرالیا نیز از پیشتازان این مبارزه هستند. در اینجا به چند بند از قانون منطقه لومباردی توجه فرمایید. سیستمهای روشنایی باید به وسیله سیستمهایی که قابلیت کم کردن میزان تابش نوررا پس از ساعات خاموشی شبانه دارند پشتیبانی شوندسیستمهای روشنایی باید مجهز به لامپهایی با حداکثر بازده با توجه به فناوری روز باشند. مقامات دولتی باید ترویج کننده اصولی باشند که در این قانون به آنها اشاره شده است و اولین کسانی هستند که کاربرد صحیح این قوانین را کنترل خواهند نمود. نصب کنندگان وسایل روشنایی تنها مجاز به نصب وسایلی هستند که روی آن قید شده باشد مطابق با قوانین مقابله با آلودگی نوری با مصرف حداقل انرژی منطبق با قانون منطقه لومباردی.

چهارشنبه 11/9/1388 - 22:15 - 0 تشکر 167336

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی