انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 448)
يکشنبه 3/8/1388 - 10:31 -0 تشکر 160537
پاسخ پیش نویس طرح آژانس

 

سلطانیه: به‌زودی پاسخ می‌دهیم
 

"به البرادعی اعلام كردم كه ایران به‌زودی، پاسخ پیش‌نویس طرح آژانس را می‌دهد."

علی‌اصغر سلطانیه، 2آبان درحالی این عبارت را گفت كه براساس توافق وین، آمریكا، فرانسه و روسیه، نظر خود را درباره پیش‌نویس توافقنامه تامین سوخت 20درصد هسته‌ای رآكتور تهران، روز جمعه اعلام كرده‌اند.

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  افزود: موضوع پیش‌نویس طرح آژانس از سوی ایران در حال بررسی است و باید ابعاد فنی و حقوقی آن به‌طور كامل بررسی شود.

علی اصغر سلطانیه همچنین با اشاره به آنچه از آن به‌عنوان ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی محمد البرادعی برای پاسخ كشورهای حاضر در مذاكرات وین به پیش نویس طرح آژانس یاد شده است، به ایسنا گفت: هیچ ضرب‌الاجلی در كار نبوده و البرادعی از كشورهای حاضر در مذاكرات وین خواست تا جمعه به این پیش‌نویس پاسخ دهند؛ بنابراین این موضوع صرفا یك درخواست بوده است.

با البرادعی تماس گرفتم

سلطانیه تاكید كرد: در تماسی با محمد البرادعی مدیركل آژانس اعلام كردم كه موضوع پیش نویس طرح آژانس از سوی ایران درحال بررسی است و باید ابعاد فنی و حقوقی آن به‌طور كامل بررسی شود. محتوای این گفت‌وگوی تلفنی را محمد البرادعی در یكی از آخرین بیانیه‌های دوران مدیركلی‌اش در سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای منتشر كرده است.

در این بیانیه آمده است: آمریكا، روسیه و فرانسه پاسخ مثبت‌شان را به پیشنهاد محمد البرادعی، مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص پیش‌نویس توافقنامه تامین سوخت هسته‌ای رآكتور تحقیقاتی ایران كه در كنار دیگر مسائل، رادیوایزوتوپ‌هایی با اهداف پزشكی تولید می‌كند، ارائه كرده‌اند.

در ادامه این بیانیه نوشته شده: ایران به مدیركل اطلاع داد كه در حال بررسی عمیق و مناسب این پیشنهاد است، اما تا نیمه هفته آینده برای ارائه یك پاسخ به زمان نیاز دارد.
این بیانیه می‌افزاید: مدیركل آژانس امیدوار است پاسخ ایران هم مثبت باشد؛ زیرا تصویب این توافق نشانگر دوره جدیدی از همكاری خواهد بود.

نه برای همیشه

خبرگزاری فرانسه اما در واكنش به این استمهال ایران گزارش داد كه یان كلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا با ذكر اینكه فكر می‌كنم می‌توانیم چند روزی مسائل را به درازا بكشانیم، گفت: قصد نداریم برای همیشه منتظر بمانیم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دیپلمات‌های غربی ابتدا گفتند كه كشورهای طرف ایران هیچ تلاشی را در راستای به درازا كشاندن مذاكرات تا بعد از روز جمعه نخواهند پذیرفت.
كلی با اشاره به بیانیه محمد البرادعی افزود: ما امیدواریم كه آنها در هفته آینده پاسخ مثبتی بدهند.

مایك همر، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریكا نیز تاكید كرد: ما منتظریم كه ببینیم آیا همه طرف‌ها پیشنهاد البرادعی را می‌پذیرند تا اجرای آن بتواند آغاز شود یا خیر؟

علائمی كه برای پاریس مثبت نیست

در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از برنار كوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه كه به لبنان سفر كرده بود، گفت علائمی كه از جانب ایران درباره توافق با طرح آژانس دیده می‌شود، مثبت نیست.

این در حالی است كه ایران در مذاكرات وین اعلام كرده بود كه نمی‌خواهد فرانسه بخشی از هرگونه توافق باشد.

مسكو انتظار دارد

روسیه نخستین كشوری بود كه به این درخواست پاسخ داد و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت كه امیدوار است دیگر كشورهای درگیر در حمایت از این توافق از آن پیروی كنند.

او افزود: ما انتظار داریم كه نه تنها ایران بلكه دیگر كشورهای درگیر در این طرح پیشنهادی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر پذیرش این پروژه تاكید كنند. این توافق روز چهارشنبه پس از 3روز مذاكره در وین رسمی شد.

البرادعی پس از تكمیل گفت‌وگوهای وین ابراز امیدواری كرد كه ایران و سه طرف مقابلش، آمریكا، روسیه و فرانسه تا روز جمعه این طرح را تصویب كنند.

بازرسان وین در راه قم

بازرسی از سایت فوردو از امروز آغاز می‌شود. به گزارش  مهر و به نقل از یك مقام مطلع در وین بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از تاسیسات اتمی فوردو امروز به تهران  می‌آیند. بازرسان آژانس غیر از بازدید از سایت فوردو برنامه دیگری برای بازدید یا بازرسی در ایران نخواهند داشت.

منبع: همشهری

اي آقاي ما برس به داد ما

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی