• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 556)
جمعه 1/8/1388 - 7:37 -0 تشکر 160054
از مجلس چه خبر؟

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح شكایت جمعی از نمایندگان از میرحسین موسوی گفت: من هم عموما این خبر را از رسانه‌ها شنیدم ولی در هیات رییسه هیچ نامه‌ای به ما نرسیده و رونوشتی از آن نیز را در اختیار نداریم و اطلاعاتی بیش از شما از محتوای نامه ندارم و اگر زمانی چنین نامه‌ای به هیات رییسه برسد، قاعدتا اظهار نظر دقیق تری خواهیم كرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا باهنر در نشست خبری جامعه اسلامی مهندسین با تبریك میلاد امام رضا (ع) گفت: قرار است در روز میلاد امام رضا (ع) و حتی مراسمی شهر مقدس مشهد به عنوان پایتخت معنوی كشور معرفی شود.
وی با بیان اینكه در مجلس منتظر معرفی وزرای جدید هستیم، تصریح كرد: در هفته‌ای كه پشت سر گذاشتیم با توجه به مباحث مطرح شده منتظر معرفی وزرا از سوی دولت بود كه این اتفاق نیافتاد كه امیدواریم در هفته اینده وزرای باقی مانده كابینه به مجلس معرفی شوند.
باهنر در پاسخ به سوالی در مورد خط مشی جدید فراكسیون اصول گرایان جبهه وانتخابات این فراكسیون اظهار داشت: ما در فراكسیون اصولگرایان به دنبال خط مشی وحدت گرا هستیم و با بیش از 200 نفر عضو باید به گونه‌ای این خط مشی را دنبال كنیم كه طیف‌های گسترده‌تری را زیر پوشش خود قرار دهد و در این شرایط مدیریت فراكسیون نیز سخت خواهد شد.

وی با تاكید بر اینكه باید تلاش كنیم از تندترین اعضا تا میانه‌روترین آنها را به گونه‌ای زیر پوشش فراكسیون قرار دهیم كه دافعه بوجود نیاید و فراكسیون ریزش نیز نداشته باشد، خاطرنشان كرد: از اوایل مجلس هشتم برخی از دوستان در بعضی مواضع تندروی داشتند و ایراداتی به مشی وحدت‌گرایانه هیات رییسه فراكسیون می‌گرفتند ومعتقد بودند باید اكثریت قریب به اتفاق رفتارهای درونی مجلس و فراكسیون سیاسی و تشكیلاتی باشد.
سخنگوی فراكسیون اصولگرایان مجلس با تاكید بر اینكه ما این مشی را نمی‌پسندیم، گفت: علت این مساله این است كه معتقدیم خیلی از كارهای مجلس رنگ و بوی سیاسی ندارد و ضرورتی ندارد كه همه رفتارهای مجلس را سیاسی كنیم. مجلس باید تصمیمات فرهنگی اقتصادی اجتماعی نیز بگیرد كه اینها لزوما سیاسی نیست.

وی با بیان اینكه در همان اوایل مجلس برخی دوستان رادیكال اصولگرا معتقد بودند كه باید تلاش كنیم برخی اعضای فراكسیون اقلیت در برخی كمیسیون‌ها نباشد، ادامه داد: برخی اختلافات از همین جا شروع شد و ما عملی شدن این مساله را مقدور نمی‌دانستیم و به مصلحت نیز نمی‌دیدیم، چرا كه معتقد بودیم مدیریت مجلس باید مدیریتی باشد كه بتواند از حقوق مجلس دفاع كند.
دبیركل جامعه اسلامی مهندسین ادامه داد: پیش از انتخاب اخیر هیات رییسه فراكسیون اصولگرایان یكی از ایراداتی كه هیات رییسه وقت می‌گرفتند این بود كه چرا در كمیسیون هدفمند كردن یارانه‌ها، چند نفر از اقلیت حضور دارند و مخالف این قضیه بودند.

باهنر با تاكید بر اینكه ما از تصمیم خود بسیار راضی هستیم گفت: از اینكه چند نفر از اعضای فراكسیون اقلیت مجلس عضو كمیسیون ویژه هدفمند شدن یارانه‌ها باشند نه تنها ضرر نكردیم بلكه سود هم بردیم و اگر قرار بود این وضعیت سیاسی شود، شرایط مناسبی پیش نمی‌آمد، ولی متاسفانه برخی دوستان ما تجربه نداشتند یا رادیكال بودند كه می‌گفتند كه باید همه تصمیمات فراكسیونی باشد در مجموع اختلاف نظرهایی بود و عده‌ای از دوستان خودمان تلاش می‌كردند كه در هیات رییسه فراكسیون تغییراتی به وجود آورد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: در مجموع كسانی كه به عنوان شورای مركزی فراكسیون اصولگرایان مجلس انتخاب شدند مشی وحدت گرایانه را قبول دارند و البته این به آن معنا نیست كه بخشی از فراكسیون شكست خوردند و ما دست یاری به سمت همه دوستان اصولگرا دراز می‌كنیم و از آنها می‌خواهیم این سیاست وحدت گرایانه را در داخل فراكسیون دنبال كنند و جاهایی كه می‌توانند با فراكسیون اقلیت نیز همكاری داشته باشند.

دبیركل جامعه اسلامی مهندسین در پاسخ به سوالی در خصوص سرنوشت حزب فراگیر كه از سوی این تشكل مطرح شده بود گفت: هنوز از تب و تاب نیفتادیم و قبل از انتخابات معتقد بودیم باید تشكیل این حزب را بعد از انتخابات موكول كنیم، بعد از انتخابات نیز یك سری اتفاقاتی افتاد، ظلم‌هایی به مجموعه نظام شد و مسایلی بوجود آمد كه ترجیح می‌دهیم در فضای آرام‌تری بتوانیم كارهای تشكیل حزب فراگیر را دنبال كنیم.
باهنر در مورد طرح وحدت ملی وپیشنهاداتی در این ارتباط مطرح شده است گفت: مساله لزوم وحدت ملی به صورت حسی در بین بزرگان نظام مطرح است و خیلی‌ها علاقه دارند تااز همه پتانسیل‌های موجود نظام در جهت ارتقای سطح كمی و كیفی خدمت رسانی به مردم استفاده كنند اینكه چند نفر از طریق مجمع تشخیص، عده‌ای از طریق جامعه روحانیت و برخی تشكل‌های دیگر این كار را دنبال می‌كنند. بنده می‌خواهم بگویم این مساله در انحصار هیچ گروهی نیست.
باهنر با تاكید بر اینكه بزرگان طیف‌های مختلف به این نتیجه رسیدند و پیشنهاداتی را مطرح كردند گفت: ما با تعدادی از دوستان تلاش كردیم و پیشنهاداتی را به برخی مسوولین فرستادیم این پیشنهادات به این معنا و مفهوم نیست كه حتما باید كسی به نامه ما جواب دهد. این مجموعه تلاش‌ها برای نزدیك تر كردن نیروهای نظام انجام می‌شود، ما هم از آن استثنا نیستیم و نتیجه‌اش باید در رفتارهای كه در جامعه می‌شود ظهور بروز پیدا كند، هرچند شما نباید این مساله را به عنوان پروژه‌ای مصوب تلقی كنید.

وی با تاكید بر این كه با هر كس كه فكر كنید می‌تواند در این مسیر موثر باشد، صحبت خواهیم كرد، گفت: كسانی كه می‌خواهند در این مساله وارد شوند و مورد مذاكره قرار گیرند، باید چارچوب نظام و فرایند قانونی در كشور را قبول داشته باشند و شرط اول طرفین مذاكره این است كه اصول اساسی نظام جمهوریت، اسلامیت، استقلال وامنیت ملی را طرفین بپذیرند و طبیعتا اگر كسی بخواهند خارج از این موضوع حركت كند نمی‌تواند به عنوان یكی از طرفین مطرح باشد.
باهنر در مورد احتمال مذاكره با احمدی‌نژاد نیز در این ارتباط گفت: آقای احمدی‌نژاد هم نباید از چیزی غیر از مسایل نظام وامنیت ملی دفاع كند و اگر رییس جمهور را قانع كنند كه برای تحكیم وحدت و بالابردن امنیت باید این كار را انجام دهند قطعا مورد پذیرش وی قرار خواهد گرفت.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال ایلنا، مورد سخنانی كه طرح وحدت ملی را فتنه ارزیابی می‌كند، گفت: در حركت‌های سیاسی و اجتماعی طبیعتا حاشیه‌هایی وجود دارد اگر طیف طرفداران نظام را خطی طولی در نظر بگیریم دو طرف این طیف افرادی افراطی هستند كه كسانی می‌خواهند كاری را دنبال كنند از سوی افراد افراطی هر دو طرف اماج حملات خواهند بود.
وی با تاكید بر اینكه افراط و تفریط‌ها مسموع نیست، گفت: باید حول محور وحدت هرچقدر كه می‌توانیم نیروهای بیشتری را جمع كنیم و خط قرمز ما باید استقلال امنیت ملی و منافع ملی براساس قانون اساسی و ولایت فقیه باشد و طبیعی است كه در این راستا ممكن است جیغ برخی‌ها نیز در بیاید كه باید آن را تحمل كنیم.

وی در مورد مساله تورم با بیان اینكه حجم نقدینگی و سرعت گردش نقدینگی بر نرخ تورم تاثیر می‌گذارد گفت: حجم نقدینگی در كشور تحت تاثیر هدفمند شدن یارانه‌ها نباید تغییر كند.
و مجلس در مجموع در رابطه با مساله نرخ تورم در لایحه هدفمند كردن یارانه‌ها حركتی تعدیلی را پیش گرفته است كه در طی پنج سال انجام خواهد شد و فكر می‌كنم اگر نقدینگی و سرعت گردش پول كنترل شود، نرخ تورم بین 15 تا 20 درصد افزایش خواهد یافت و اگر نرخ تورم امروز بین 15 تا 20 درصد بگیریم با اجرای طرح هدفمند كردن یارانه‌ها بین 35 تا 40 درصد می‌رسد.
باهنر در عین حال تصریح كرد: اگر هدفمند شدن یارانه‌ها درست و صحیح اجرا شود زلزله 4 تا 5 ریشتری خواهیم داشت كه انشاء الله تخریب نخواهد داشت و اجرای این از وقوع زلزله 8 تا 9 ریشتری تخریبی جلوگیری می‌كند.

دبیركل جامعه اسلامی مهندسین در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی بر ارزیابی وی از رابطه دولت و مراجع و دغدغه‌های موجود در این ارتباط گفت: مقدار زیادی از این اشكالات را تحت تاثیر تماس‌های كم با مراجع می‌دانم، اگر ارتباطات بیشتر شود قاعدتا بسیاری از مسایل حل خواهد شد.
وی باتاكید بر اینكه مراجع ریشه در تاریخ و اعتقادات ما دارند و نهادهایی بسیار موثر در مهندسی افكار عمومی هستند، گفت: استحكام بین مراجع و نهادهای مختلف بسیار ضروری است و بخشی از دغدغه‌ها مربوط به ارتباط كم نهادها با مراجع است و اگر این مساله درست شود، بسیاری از اختلاف مواضع به نزدیكی مواضع تبدیل خواهد شد. توصیه ما این است كه هم دولت و هم مجلس باید ارتباط خود را با نهاد مرجعیت بیشتر كند.

باهنر در پاسخ به سوال دیگری كه مدعی شده بود اعتراضات خیابانی همچنان ادامه دارد، دلیل آن چیست گفت: در مورد حجم اعتراضات و عمق آن نمی‌توان به سادگی قضاوت كرد. مثلا در روز قدس عده‌ای آمده بودند و می‌خواستند بگویند اعلام برائت از اسرائیل و دفاع از فلسطین منافع ملی ما نیست، ولی برای كسی كه می‌گوید ما در خط امام هستم قابل قبول نیست، چرا كه فلسطین همزاد نهضت امام است و معتقدم این اعتراضات ادامه ندارد. ممكن است كه برای 13 آبان عده‌ای بخواهند تلاش كنند تا چند نفر به دور هم جمع كنند ولی پایه‌های نظام آنقدر محكم است كه این مسایل را می‌توان بسیار طبیعی دانست.
نایب رییس مجلس تاكید كرد: باید فضا را به سمتی ببریم اگر قرار است اعتراضاتی باشد قانونی باشد تا منافع و امنیت ملی ما خدشه نبیند و شعار اصلی در برخورد با این مساله همان جمله رهبری است كه فرمودند باید جاذبه ما در حد اعلا باشد و دافعه ما در حداقل.
 
http://ilna.ir/newsText.aspx?ID=84630
 

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.