انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 648)
سه شنبه 28/7/1388 - 21:48 -0 تشکر 159640
رهبر معظم انقلاب: جهت‌گیری پژوهش‌های قرآنی باید به سمت عینیت بخشی دستورات قرآن در زندگی مردم باشد

با نام و یاد خدای مهربان

با سلام

ایلنا:رهبر معظم انقلاب تاكید كردند:جهت‌گیری پژوهش‌های قرآنی باید به سمت عینیت بخشی دستورات قرآن در زندگی مردم باشد.
به گزارش ایلنا، همزمان با خجسته سالروز میلاد حضرت معصومه سلام ا... علیها، هزاران نفر از بانوان قرآن پژوه و فعال قرآنی، امروز با حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار كردند.
در ابتدای این دیدار خانم‌ها،
- دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی، استادیار و معاون پژوهشی واحد خواهران دانشگاه امام صادق (ع)،
- دکتر صدیقه مهدوی استاد دانشگاه و پژوهشگر برتر،
- دکتر مریم حاج عبدالباقی حافظ كل قرآن و استاد دانشگاه آزاد اسلامی،
- پروین امیرآبادی داور مسابقات قرآن و مدیرعامل موسسه انجمن قرآنی بانوان،
- الهام غفاری حافظ كل قران، مدرس و پژوهشگر قرآنی،
- و مائده ادیب زاده حافظ كل قرآن و مدرس دانشگاه و حوزه
دیدگاههای خود را در خصوص مسائل مربوط به فعالیتهای قرآنی كشور بویژه بانوان بیان كردند. محورهای مطالبی كه این بانوان پژوهشگر و فعال در عرصه قرآن بیان كردند عبارت است از:
• تعمیق بیشتر رشته های علوم قرآنی دانشگاهی
• بهره مندی مناسب از هشت هزار پایان نامه و پژوهشهای قرآنی بانوان
• اطلاع رسانی مناسب از پایان نامه و پژوهشهای قرآنی با تأسیس پایگاه اطلاع رسانی و کتابخانه تخصصی
• حمایت از بانوان قرآن پژوه و تشكیل كرسی نظریه پردازی در علوم دینی
• اهتمام بیشتر صدا و سیما به معرفی بانوان قرآن پژوه و پژوهشهای آنان
• تأسیس مركز تخصصی تفسیر برای انسجام بخشی به پژوهشهای قرآنی و جلوگیری از پژوهشهای موازی
• ایجاد رشته های تخصصی تفسیر در دانشگاههای الهیات
• ضرورت حضور بیشتر بانوان قرآنی در دستگاهها و شوراهای قرآنی
• توجه به آموزشهای تخصصی قرآنی در استانها بویژه مناطق محروم
• زمینه سازی برای برگزاری مسابقات بین المللی قرآن كریم ویژه بانوان
• اعزام بانوان قاری قرآن به حج و كشورهای دیگر جهت تبلیغ
• وجود دستگاهها و مراكز قرآنی موازی و نبود انسجام لازم
• استفاده از ظرفیت بسیج برای گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه
• تقویت و تعمیق برنامه های قرآنی بسیج
• و لزوم گسترش فعالیتهای هنری قرآنی و بهره گیری تولیدات نمایشی و هنری از مفاهیم قرآنی
در این دیدار همچنین حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمدی عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی گزارش کوتاهی از فعالیتهای علمی و تحقیقاتی بانوان قرآن پژوه کشور بیان کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه ای در این دیدار، حضور برجسته و شگفت‌انگیز بانوان ایرانی در عرصه‌های علمی، تحقیقاتی، و پژوهشی بویژه حوزه مسائل قرآنی را از دستاوردها و افتخارات نظام جمهوری اسلامی دانستند و تأکید کردند: جهت‌گیری همه فعالیتهای قرآنی باید به سمت ظهور و بروز عملی آموزه‌ها و دستورات قرآنی در جامعه و رفتارهای فردی و جمعی باشد و این هدف جز با آشنایی صحیح آحاد جامعه با مفاهیم و معانی قرآن و هدایت پژوهش های قرآنی در این مسیر، امکان پذیر نیست.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه نگاه غرب به زن، نگاه غلط، ابزاری و اهانت آمیز است، افزودند: اسلام، برای زن احترام و شخصیت قائل است و زمینه بروز استعدادهای فراوان بانوان در سطوح مختلف خانواده، جامعه، و بین المللی را بمنظور کسب علم و دانش، تحقیق و پژوهش، و تربیت و سازندگی فراهم می کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، کمیت بسیار زیاد بانوان ایرانی در عرصه قرآن پژوهی را بسیار ارزشمند و در جهان اسلام کم نظیر خواندند و درخصوص بروز عملی مفاهیم قرآن در جامعه خاطرنشان کردند: جامعه ایران بدلیل فاصله بسیار زیاد با قرآن در دوران طاغوت، عقب ماندگی‌هایی از لحاظ تدبر در قرآن و ظهور عملی دستورات قرآن در زندگی فردی و جمعی دارد که باید تلاش شود این عقب ماندگی‌ها برطرف شوند.
ایشان اساسی‌ترین کار برای قرآنی شدن یک جامعه را شکل گیری نظام مبتنی بر دستورات قرآن و اسلام دانستند و افزودند: تشکیل نظام جمهوری اسلامی در ایران یکی از بزرگترین و مهمترین موارد عمل به قرآن بود که انجام شد و این حقیقت واضح و بدیهی غالباً مورد غفلت قرار می گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: تشکیل نظام جمهوری اسلامی، بهترین زمینه عملی را برای سازندگی قرآنی بوجود آورده است و باید تلاش شود در این چارچوب، رفتارهای فردی، خانواده، مدیریتی، سازمانی، سیاسی، بین المللی، و رفتارها در مراکز آموزشی، عملی و تحقیقاتی براساس اسلام و قرآن شکل گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لازمه رسیدن به چنین هدف والایی را آشنایی صحیح آحاد مردم با مفاهیم و معانی قرآنی دانستند و خاطرنشان کردند: جهت گیری پژوهش های قرآنی باید به سمت عینیت بخشی دستورات قرآن در جامعه و زندگی مردم باشد.
مقدمات و شرایط مورد نیاز برای پژوهش در قرآن، محور دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و افزودند: پژوهنده قرآن باید از نظر روحی و درونی زمینه پذیرش حقیقت ناب قرآن را داشته باشد زیرا در غیراینصورت ممکن است پژوهش در قرآن، در جهت مخالف آن استفاده شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین این موضوع خاطرنشان کردند: اگر دل پاکیزه نباشد، نتیجه آن می شود که از قرآن برای کوبیدن اسلام و جمهوری اسلامی و فضائلی که نظام اسلامی در اختیار ما قرار داده است، استفاده می شود.
ایشان یکی دیگر از مقدمات پژوهش در قرآن را انس با قرآن و همچنین آشنایی با زبان عربی و مبانی اصول فقه دانستند و تأکید کردند: شیوه و متد علمی استفاده از قرآن در قرآن پژوهی بسیار مهم است و در این زمینه، شیوه علمای دین و فقها در استفاده از آیات و روایات، شیوه ای کاملاً علمی و آزموده شده است.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود بار دیگر به موضوع علوم انسانی در دانشگاهها و گلایه خود در این خصوص اشاره کردند و افزودند: مبنای علوم انسانی غرب که در دانشگاههای کشور بصورت ترجمه ای تدریس می شود، جهان بینی مادی و متعارض با مبانی قرآنی و دینی است، در حالیکه پایه و اساس علوم انسانی را باید در قرآن جستجو کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای یکی از مسائل مهم و اصلی در قرآن پژوهی را، استخراج مبانی علوم انسانی دانستند و تأکید کردند: اگر این کار انجام شود پژوهشگران با استفاده از مبانی قرآنی و همچنین استفاده از برخی پیشرفتهای علوم انسانی، می توانند بنای رفیع و مستحکمی را از علوم انسانی پایه گذاری کنند.
در این دیدار جمعی از خواهران فعال قرآنی از : دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی – دارالقرآن بسیج مستضعفین – دارالقرآن سازمان اوقاف و امور خیریه – جمعی از خواهران قرآن پژوه – اساتید دانشگاه و طلاب خواهر حوزه علمیه و مربیان قرآنی آموزش و پرورش حضور داشتند. 

با تشکر

همیشه سبز باشید

یا علی مدد

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


پنج شنبه 30/7/1388 - 17:25 - 0 تشکر 159972

با سلام 

متشکر چند روزه میخوام این مطلب رو بخونم فراموش میکردم

ممنون که  متن سخنرانی رهبر عزیز رو اینجا قرار دادید

ایشالا بتونیم به این نکته های ناب توجه کنیم  

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی