انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 604)
سه شنبه 28/7/1388 - 12:19 -0 تشکر 159510
ناسا در نهایت توده ی خاك برخورد با ماه را دید

تیم تحقیقاتی سازمان ناسا پس از یک هفته از برخورد مدارگرد LCROSS با سطح ماه موفق به یافتن اطلاعاتی درباره توده خاک و غبار برخاسته از این برخورد در میان اطلاعات بازگردانده شده به زمین شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان ناسا سرانجام موفق به مشاهده توده ای از ذرات و غبار ناشی از برخورد کاوشگر این سازمان سطح کره ماه شدند. اطلاعات این توده کم فروغ یک هفته پس از برخورد مدارگرد LCROSS با ماه در میان اطلاعاتی که از این برخورد برنامه ریزی شده به دست آمده بود مشاهده شد.

دانشمندان امیدوارند بررسی این توده بتواند نشانه هایی از خروج ذرات یخ و آب از هدف برخورد - حفره Cabeus در قطب جنوب ماه - به دست آورند. اطلاعات توده غباری که در اثر برخورد سکوی راکت با ماه به وجود آمده بود توسط مدارگرد LCROSS به ثبت رسید و این برخورد اثری کم رنگ و قابل تشخیص بر روی تصاویر ارسال شده داشت.

شدت برخورد، شکل و نمایان بودن توده ذرات خاک و غبار اطلاعات جدیدی را درباره تمرکز و وضعیت موادی که در منطقه برخورد به بیرون پرتاب شده اند را در اختیار دانشمندان قرار خواهد داد. مدارگرد LCROSS در عین حال تصاویر حرارتی را از مرکز برخورد سکوی راکت به ثبت رسانده است که بررسی حرارت ناشی از برخورد نیز می تواند اطلاعات با ارزشی را درباره ساختار مواد در منطقه برخورد ارائه کند.

با توجه به اطلاعاتی که از این مدارگرد در آخرین ثانیه های برخوردش با ماه به ثبت رسیده است LCROSS با کمک دوربینهای حرارتی و ماورا بنفش خود تصاویر شفافی را با وضوح کمتر از یک متر از حفره هدف به ثبت رسانده است که بر اساس آنها وسعت این حفره 28 متر محاسبه شده است.

تیم تحقیقاتی LCROSS به جستجوی خود در میان اطلاعات به دست آمده از این کاوشگر ادامه خواهند داد تا بتوانند طی هفته های آینده نشانه هایی از وجود آب یا یخ را در مواد مورد بررسی به دست آورند. به گفته ناسا حجم اطلاعات بازگردانده شده بسیار بالا بوده و به همین دلیل زمان زیادی برای بررسی و تحلیل این اطلاعات مورد نیاز خواهد بود.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، قبل از برخورد این مدارگرد با ماه نیز نشانه هایی کوچک از وجود آب بر سطح کره ماه دیده شده بود و همچنین اطلاعات به دست آمده از دیگر ماهواره ها نشان داده است که حفره هایی مانند حفره Cabeus می توانند حاوی آب منجمد باشند.

 

 

کسي که هيچ کار نمي کند،هيچ اشتباهي نمي کند. کسي که هيچ اشتباهي نمي کند،هيچ چيز ياد نمي گيرد. لوکا پاچيولي
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی