فرهنگ پایداری (بازدید: 545)
شنبه 25/7/1388 - 1:33 -0 تشکر 158820
پرونده در پرونده

 

این خبر در سال 1382 از خبرگزاری ایلنا منتشر شد.

ما برای این كه با گوشه ای از قدرت حزب الله آشنا بشید آن را در انجمن قرار دادیم كه ان شاءالله مورد استفاده شما بزرگواران قرار گیرد.

 

تحلیلگران مطبوعات اسرائیل، او را "قمارباز قهار" نامیده‌‏اند، روزنامه‌‏نگاران اسرائیلی اذعان می‌‏كنند كه « حتی نخست‌‏وزیر ما هم در برابر ترفندهای "سیدحسن نصرالله" دبیركل زیرك حزب‌‏الله لبنان كم‌‏آورده است.»

 

 

نصرالله طی روزهای آینده سه سرباز و یك افسر اطلاعاتی ارتش اسرائیل به نام "حنان تننباوم" را با صدها اسیر لبنانی، فلسطینی، اردنی، سوری و نیز ایرانی طاق می‌‏زند. 

 

 

 

جنبش‌‏های فلسطینی، دولت‌‏های اردن و سوریه و چند كشور دیگر نیز با سبقت‌‏گرفتن از یك دیگر تلاش می‌‏كنند تا اسامی اتباع و افراد موردنظر خود را كه در زندان‌‏های اسرائیل به سر می‌‏برند، هر طور شده در لیست مبادله اسیران اسرائیل با حزب‌‏الله بگنجانند.

 

"هاآرتص" پر شمارگان‌‏ترین روزنامه چاپ تل‌‏آویو با اختصاص‌‏دادن سرمقاله خود به نقد عملكرد شارون در جریان مبادله اسرا،‌‏ به وی هشدار داد: اگر نصرالله موفق شود كه این تعداد اسیر را از زندان‌‏های ما بیرون بكشد به "رهبر محبوب فرهمند سیاسی‌‏خاورمیانه" تبدیل می‌‏شود.

 

 

در این میان اما به رغم نفوذ فراوان جمهوری اسلامی ایران بر حزب‌‏الله لبنان، ظاهراً از ارائه حتی یك لیست از سوی تهران خبری منتشر نشده است. ایران، چهار شهروند خود را كه 20 سال پیش توسط فالانژیست‌‏های حزب مارونی كتائب لبنان در جاده طرابلس- بیروت ربوده شده و به احتمال زیاد به داخل اراضی اشغالی منتقل شده‌‏اند، از دست داده، ولی تا به حال موفق به به ثمر رساندن اقدام عملی مؤثری در رابطه با بازگزداندن آنها و یا دریافت خبری در مورد سرنوشت‌‏شان نشده است.

 

 

"حمیدرضا آصفی" سخنگوی وزارت امورخارجه كشورمان نیز دیروز گفت:« دبیركل حزب‌‏الله در مصاحبه اخیر خود با جدیت بر آزادی اسرای ایرانی تأكید كرده است.

 

ادامه در پاسخ ها

 

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 25/7/1388 - 1:34 - 0 تشکر 158821

این در حالی است كه شارون " نخست‌‏وزیر اسرائیل" از برگه‏هایی سخن می‌‏گوید كه برای ایران و حزب‌‏الله بسیار ارزشمند هستند.

شارون شاید در هفته گذشته بیشترین حجم مصاحبه را در دوران نخست‌‏وزیری خود انجام داد. او در گفت‌‏وگو با شبكه یك، دو و شبكه ده تلویزیون اسرائیل و نیز در مصاحبه با روزنامه‌‏های معاریو، هاآرتص و چند روزنامه خارجی، به بیان مواضع خود و كابینه تحت امرش در مورد قضیه سرنوشت‌‏ساز مبادله اسرا پرداخت. او در سومین مصاحبه خود در هفته گذشته با اشاره به اینكه همه آنچه می‌‏بینید ظاهر قضایا نیست، گفت:« اسرائیل مشغول مذاكرات با یكی دو كشور اروپایی است. ما برگ‌‏برنده‌‏هایی در یك كشور اروپایی داریم كه در نظر ایرانی‌‏ها و نیز حزب‌‏الله از اهمیتی بسیاری برخوردارند.»

بلافاصله پس از انتشار این مصاحبه، تحلیلگران به بیان احتمالات ذهنی خود پرداختند. برخی مطبوعات انگلیسی كه لحظه‌‏به‌‏لحظه آخرین تحولات پرونده سلیمان‌‏پور را پیگیری می‌‏كنند با توجه به اشاره شارون به مذاكرات در لندن و اشاره تلویزیون اسرائیل به تداخل پرونده سلیمان‌‏پور با قضیه مبادله اسرا، نوشتند: منظور شارون از این برگ‌‏برنده "هادی سلیمان‌‏پور" است اما آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه عقیده دارد كه‏ نوع عملكرد رژیم صهیونیستی نشان می‌‏دهد كه اسرائیل در پشت صحنه این بازداشت قرار دارد و این اقدام اسرائیل كمك مؤثری برای قوه قضائیه انگلیس بود، اما موضوع اسرای اسرائیلی ارتباطی با جمهوری اسلامی ایران ندارد.

برخی مطبوعات لبنان نیز نوشتند: منظور شارون از این برگ‌‏های برنده، چهار شهروند ایرانی در بند اسرائیل یعنی "سید محسن موسوی" كاردار اسبق سفارت ایران در بیروت، "حاج احمد متوسلیان" وابسته نظامی سفارت، "كاظم اخوان" عكاس خبرگزاری جمهوری اسلامی و "تقی رستگار مقدم" راننده سفارت هستند.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 25/7/1388 - 1:35 - 0 تشکر 158822

شارون فردای همان روز در مصاحبه با معاریو، با توضیح بیشتر در مورد برگ‌‏برنده‌‏های ادعایی خود، گفت:« این برگ‌‏برنده‌‏ها افرادی هستند كه عامه مردم چندان در جریان موضوع پرونده آنها قرار ندارند ولی من اسامی آنها را می‌‏دانم. آنها هم‌‏اكنون در یك زندان اروپایی هستند.

به موضوع"آریل شارون"در ارتباط با قتلهاى میكونوس، زندانى ها، یكى " ك.د" ایرانی است و افراد دیگر "ع.ر" لبنانی، كه به حبس‌‏ابد محكوم شده و نفر سوم هم "م.ع" نام دارد كه دارای تابعیت لبنانی و محكوم به 5 سال حبس است. چهارمین فرد محكوم شده در سال 1997 میلادى نیز كه آزاد شده است.

"هاآرتص" چاپ تل‌‏آویو نیز فردای مصاجبه شارون با اشاره به پرونده میكونوس توضیحات بیشتری در مورد گنچاندن نام افراد متهم در این پرونده در پرونده تبادل اسرا را منتشر كرد. آیا گزارش "هاآرتس"» حدس و شایعه است و یا یك معامله سیاسی واقعی؟ در این مورد هنوز نمی‌‏توان به یقین چیزی گفت. دولت آلمان نیز فعلاً در این مورد سكوت كرده است. "رودیگر پورتیوس" وكیل مدافع محكومان به حبس‌‏ابد با خونسردی برخورد می‌‏كند و می گوید:" همیشه از این شایعات هست. تا حالا كه همه اش حرف پوچ بوده است.»

در واقع هم تاكنون حدس‌‏های بسیاری در مورد آزادسازی احتمالی این افراد به دلایل سیاس بیان شده است. اما در عین حال، در جریان دادگاه میكونوس، "برند شمیدباور" هماهنگ‌‏كننده سازمان‌‏های اطلاعاتی و امنیتی آلمان، از حزب دموكرات مسیحی، به عنوان میانجی بین اسرائیل و حزب الله كار می‌‏كرد.

همان زمان هم برای اسرائیل مهم بود كه از طریق آزادسازی افراد مظنون به سوءقصد میكونوس، اطلاعاتى از خلبان مفقودالاثر خود به دست آورد. هنگامى هم كه "هلموت هوفر" تاجر آلمانی در ایران محكوم شد، حدس و گمان‌‏هایى در مورد معاملات سیاسی مطرح گردید.

از سوی دیگر"هانس یوآخیم اریگ" شاكی خصوصی دادگاه میكونوس، آزادی محكوم‌‏شدگان را توهین بزرگی به بازماندگان قربانیان واقعه میكونوس ارزیابی می‌‏كند. از نظر وی اگر اینچنین شود دولت آلمان شكستی خطرناك را در مبارزه با تروریسم از خود بر جای می‌‏گذارد.

با این حال مذاكرات حزب‌‏الله و اسرائیل همچنان در برلین در جریان است. نصرالله بیش از هر كس دیگری به برنده‌‏شدن‌‏ خود در معامله‌‏ای كه اسرائیلی‌‏ها قمار می‌‏نامندش امیدوار است. او می‌‏گوید:« ما خود را برای یك جشن بزرگ در روزهای آینده آماده كرده‌‏ایم. جشن آزادی اسرای مقاومت و بازگشت پیكر شهدایی كه در مبارزه با اشغالگران تقدیم كرده‌‏ایم.»

با این وصف آیا مردم ایران نیز شاهد برپایی جشن آزادی چهار شهروند ایرانی از زندان‌‏های اسرائیل خواهند بود؟و یا دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، آزادی محكومان میكونوس را به جشن خواهد نشست؟

این را روزهای آینده تعیین می‌‏كند.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی