فرهنگ پایداری (بازدید: 461)
شنبه 25/7/1388 - 0:32 -0 تشکر 158805
نقش برادر بزرگتر حزب ا...

با وجود گذشت ماه ها از تبادل اسرا میان حزب الله و رژیم صهیونیستی و ثبت یک پیروزی دیگر برای جنبش مقاومت حزب الله ،رسانه های اسراییل با ارائه تحلیل هائی از نقش مهم و مثبت ایران در این تبادل سخن گفتند.
 
 

به گزارش خبرگزاری مهر، پیروزی حزب الله در قرارداد تبادل اسرا بازتاب گسترده ای در رسانه های رژیم صهیونیستی داشت.

رسانه های اسراییل پس از اجرای این مبادله دراوج ناامیدی، شکست تل آویو را در این تبادل به "رسوایی ملی" و " بهای سنگین" که اسراییل متحمل آن شد، تعبیر کردند.

به نوشته روزنامه های اسراییلی ، آزادی 430 اسیر عرب در مقابل تنها سه جسد و یک مجرم اسراییلی لکه ننگ و رسوایی برای دولت اسراییل است.

رسانه های صهیونیست تاکید کردند که این قرارداد تنها به نفع حزب الله و دبیر کل آن سید حسن نصرالله انجام شد.

به نوشته الحیات،رسانه های اسراییلی، نقش ایران در اجرای موفقیت آمیز این قرارداد را مهم و مثبت ارزیابی کردند.
 
 
ادامه در پاسخ ها

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 25/7/1388 - 0:35 - 0 تشکر 158806

تیترهای درشت مطبوعات اسراییل،سردرگمی و پریشانی آنها را به خاطر بهای سنگینی که اسراییل پرداخت کرد و نیز خشم ونفرت از جشن های مردم لبنان و تهدید مجدد دبیر کل حزب الله به اسیر کردن نظامیان اسراییلی را نشان داد.

روزنامه "معاریو" در بالای تصویر مراسم استقبال رسمی از اجساد نظامیان اسراییلی و تنباوم سرهنگ اسراییلی ونیز تصویر عملیات انتحاری (شهادت طلبانه) در قدس و جشن های بیروت عنوان های " روز اشک ها" و " درد و ذلت وخواری عملیات وحشتناک قدس" و"فرزندانی که دیگر زنده نیستند"، "قرارداد تبادل اسرا باعث اختلافات و جشن های خرابکاران است، برجسته کردند.

روزنامه "یدیعوت آهارونوت" نیز با انتخاب تیتر" اندوه بار و دردناک" نوشت : استقبال اندوه بار در فرودگاه تل آویو و جشن های پیروزی در بیروت، خشم ها را برانگیخت.

یوئیل مارکوس تحلیلگر برجسته روزنامه " هاآرتص " که تاثیرگذارترین روزنامه نگار بر افکار عمومی اسراییل است، نوشت: قراردادی که به موجب آن سه جسد و یک شهروند اسراییلی در مقابل آزادی صدها اسیر مبادله شدند، نه تنها دلیلی برای جشن اسراییلی ها نیست، بلکه یک رسوایی ملی است، زیرا به وضوح مشخص بود که طرف گفتگو،جریانات تروریستی بودند.

آلکس فشمان تحلیلگر نظامی روزنامه " یدیعوت آهارونوت" نیز ضمن موافقت با نظر مارکوس در ارزیابی خود از قرارداد تبادل اسرای عرب و اسراییل ابراز عقیده کرد که دشمن مقابل اسراییل(حزب الله) به دنبال تحقیر و به زانودرآوردن اسراییل است .

وی افزود: تبادل اسرا که اسراییل سه جسد و تنها یک مجرم را در ازای صدها اسیر عرب و لبنانی تحویل گرفت و پیامد آن جشنواره های عظیم در بیروت و استقبال باشکوه در لبنان تنها درراستای اهداف دشمن(حزب الله) بود.

در زیر تصویر بزرگی از مصطفی الدیرانی بر روی دستان جمعیت انبوه استقبال کننده در بیروت، سمواربیری تحلیلگر امورعربی این روزنامه تحت عنوان" می بینیم و خشمگین می شویم" نوشت: بیشترین چیزی که اسراییلی های غرق درماتم و اندوه را به خشم آورد ، جشن های مردم لبنان و آتش بازی هایی بود که در مراسم استقبال از اسرای لبنانی در بیروت مشاهده کردند.

وی اقدام شبکه های لبنانی درپخش مراسم استقبال از اسرای لبنانی را اقدامی خودخواهانه توصیف کرد.

وی مسوولان رژیم اسراییل را احمق هایی توصیف کرد که در صورتی که سمیر قنطار اسیر لبنانی را آزاد نکنند ، پشیمان خواهند شد و باید بهای سنگینی را بپردازند.

تسفی بارئیل تحلیلگر روزنامه "هاآرتص" نیزنوشت:جشن های استقبال از اسرای لبنانی در بیروت ترجمانی از تظاهرات وحدت ملی بود که با درایت و اقتدار حزب الله صورت گرفت،این جشن مختص حزب الله بود که لبنان به عنوان یک میهمان افتخاری به آن پیوست، گویی که حزب الله یکی از اسرای آزاد شده بود.

وی افزود: نصرالله (حزب الله ) برای آزادی دیگر اسرا در زندان های اسراییل و نیز گسترش دامنه مشروعیت مبارزاتش تلاش خواهد کرد.

گی باخور تحلیلگر روزنامه" یدیعوت آهارونوت" در مقاله ای تحت عنوان" توطئه ایرانی" نوشت: کنکاش های بعدی از قرارداد مبادله اسرا روشن خواهد کرد که در ماه های اخیر طرف ما در این مذاکرات، حزب الله نبود بلکه قدرت بزرگتر و بسیار جدی یعنی ایران بوده است، زیرااززمان سرنگونی صدام، قواعد و بنیان ها در جهان تشیع تغییر یافت و ایران که در طول سال های گذشته از دور، جریان گفتگوها را پیگری می کرد،در حالی که این مذاکرات روند کند خود را طی می کرد اما ناگهان با رهبری این کشور این مذاکرات روند سرعتی به خود گرفت و نصرالله به بازیگر فرعی و حتی یک میانجی تبدیل شد.

به گفته وی ، سخنرانی نصرالله ، ایران را از اتهام ربودن ران آراد خلبان ناپدیده شده اسراییلی ، مبرا کرد.

وی با اشاره به شرکت برخی مسوولان بلندپایه ایرانی درمراسم استقبال اسرا در بیروت نوشت :این پیروزی، پیروزی یک جنبش لبنانی نبود بلکه موفقیت یک جریان خارجی (ایران) بود که با دخالت آن در این مساله عامل اجرای قرارداد مبادله شد.

به اعتقاد وی ، نقش تاریخی حزب الله در لبنان پایان نخواهد یافت،همان طور که سه سال و نیم پیش اسراییل را وادار به عقب نشینی از جنوب لبنان کرد.

یرون لندن نیز در مطلبی تحت عنوان " خودخواهی و ننگ " در روزنامه یدیعوت آهارونوت نوشت:خطرناک ترین بهاهایی که در این قرارداد توسط اسراییل پرداخت شد، نگرانی و ترس ازبود که مبادا این جنبش برای از سرگیری قدرت بازدارندگی ما از طریق خشونت افسارگسیخته تلاش کند.

وی گفت: تنها یک زن فلسطینی با فریاد های خود شکست مفتضحانه ای به ما(اسراییل) وارد کرد.

وی با اشاره به خوشحالی مردم فلسطین به خاطر آزادی اسرای خود و تمجید آنها از حسن نصرالله نوشت که آنها از سازمان حزب الله خواستند با ربودن نظامیان بیشتری از اسراییل درراه آزادی سرزمینشان بکارگیرد.

به گفته وی، اگر کارشناسان تاکنون در وجود ارتباط میان عقب نشینی اسراییل از جنوب لبنان و بین بیداری شدید مردمی در میان فلسطینی ها تردید داشتند، این توافقنامه و امور بعد از آن این شک و تردید را به یقین تبدیل کرد.

این توافق روشن کرد که حزب الله ، رهبر است، فقط انجام عملیاتی مانند عملیات حزب الله نه دیپلماسی ضعیف، درنهایت یهودیان را از سرزمین مقدس فلسطین بیرون خواهد راند.

وی افزود: حکومت شارون با تخریب تشکیلات خودگردان، باعث تجهیز دشمن سرسختی شد که بر سرزمین مقدس با نظارت کشور بزرگ اسلامی ایران سیطره یابد واگر فقط ده درصد خرابکاران(مبارزان فلسطینی) به عادت های گذشته شان برگردند مفهومش کشته شدن شمار زیادی از اسراییلی ها خواهد بود، آنهایی که دیوار حائل برای نجات آنها ساخته می شود.

به گفته وی،اگر فقط چند درصد ده ها هزار جوان فلسطینی که برای نصرالله هورا کشیدند این قرارداد را به عنوان شکست(اسراییل) نتیجه گیری کنند، تعداد بیشتری از اتوبوس های اسراییلی مانند انفجار اخیر منفجر خواهند شد.

این تحلیلگر اسراییلی افزود: این تمام بهایی که ما باید پرداخت کنیم، نخواهد بود بهاهای دیگری نیز باید پرداخت کنیم، مانند دادن جایگاه مذاکره کننده قانونی و اعتبار به این سازمان تروریستی (حزب الله)، تشویق گروه های تروریستی در جهان عرب و تخریب توازن سیاسی ضعیف در لبنان،اما بزرگترین نگرانی و ترس ما از این است که این قدرت(حزب الله) تلاش کند از طریق خشونت لجام گسیخته برای ازسرگیری قدرت بازدارندگی ما تلاش کند.

اما سیفر بلوتسکر در روزنامه یدیعوت آهارونوت تحت عنوان " من از اینکه یک اسراییلی هستم به خود می بالم" نوشت: منطق اخلاقی در قرارداد مبادله اسرا مرا مفتخر کرد که در یک دولت آماده برای پرداخت بهای سنگین به دشمن برای گرفتن اجساد نظامیانش و آزادی یک شهروند ماجراجوی ناپدید شده اش، اسیرانی را فدیه بدهد، شاید درچنین مبادله ای، منطق درخشان نظامی جائی نداشت،قطعا منطق تجاری "گرفتن و بخشیدن" وجود نداشت و اما تمسک به ارزش های ساده انسانی در آن وجود داشت.

وی افزود: اگر بگویم اسراییل بهای بسیار سنگینی دراین قضیه پرداخت کرده، یاوه سرایی کرده ام و این سخن درستی نیست بلکه باید بگویم برعکس اسراییل از بار اضافی حفظ دیرانی و عبید(اسرای برجسته لبنانی) و مدیریت محاکمه آشفته و سردگم آن دو آزاد شد.

وی ابرازعقیده کرد: در قرارداد مبادله اسرا هر یکی ازدو طرف از چیزهایی عقب نشینی کرد و امتیازاتی داد که از نظر خودش ارزشی نداشت و در مقابل به چیزهایی که در نظرش ارزش بالایی داشت، دست یافت و لذا جمع این توافق صفرنیست بلکه جمع آن مثبت است، هم اسراییل سود برد و هم حزب الله،ما ازآنچه برای ما مهم بود سود بردیم و آنها نیز به آنچه برایشان مهم بود،دست یافتند،هضم چنین توافقاتی به اعتقاد کارشناسان برای افکار عمومی سخت است، اما این توافقات در حل مناقشات تلخ تر سهیم خواهد بود.

عوفر شیلح هم در این روزنامه تحت عنوان" شکاف ها در جبهه مخالف" نوشت: قرارداد کنونی مبادله اسرا بخشی از قرارداد واقعی بعدی است که به افشای سرنوشت رون آراد خلبان ناپدیده شده اسراییلی منجر خواهد شد.

وی افزود: سیاست مداران احساس می کنند که قرار داد ضرر دارد، پس از آن دوری خواهند گزید اما اگر بوی موفقیت به مشامشان برسد، برای اتخاذ آن در اسرع وقت شتاب خواهند کرد و اگر چنین اقدام اختلاف برانگیزباعث تقسیم مردم و دستگاه سیاسی به دو بخش شود، حل مساله مبهم و یپجیده ای خلبان اسراییلی که از 17 سال پیش همچنان لاینحل مانده و موسسه امنیتی و سیاسی اسراییل هم آن را دنبال می کند و آن را شکست درجه یک تلقی می کند، مردم اسراییل بهایی که دولتشان این هفته در مقابل آزادی حنان تنباوم به حزب الله داد، فراموش خواهند کرد،با این حال سوالی که باقی خواهد ماند مربوط به بهایی است که اسراییل باید درمقابل اطلاعاتی که در مورد رون آراد و در مرحله بعدی درمقابل دستیابی به خود وی باید پرداخت کند بنابراین مرحله اول تبادل اسرا به عنوان مرحله ضروری تلقی خواهد شد.

وی ابراز عقیده کرد: برخی رهبران اسراییل واقعا معتقدند که روزنه واقعی ایجاد شده است که به شناخت سرنوشت آراد کمک می کند زیرا تا همین چند هفته پیش گفته می شد که هیچ اطلاعات جدیدی از آراد در دست نیست، اما قدرت هایی که پشت سرنصرالله به دلایل راهبردی قرارگرفته اند و قطعاهیچ ارتباطی با سرنوشت اسرای لبنانی یا فلسطینی ندارند، ناگهان آمادگی خود را برای گشودن روزنه ای نشان دادند.

وی ادامه داد:هر کس روند اوضاع و ریزه کاری های آن را می داند، شور و هیجان سید حسن نصرالله را در این قرارداد تحت فشار غرب و ترسش از احتمال دست برداشتن ایران و سوریه از حمایت از وی احساس کرد، این شور و هیجان مانع از فروپاشی این قرارداد بویژه بعد از تصمیم اسراییل در خصوص سمیرقنطار شد که راه را برای مرحله دوم تبادل بازکرد.

مسوولان بلندپایه ارتش اسراییل معتقدند که حزب الله اکنون ناچار است خود را در کوتاه مدت خویشتن دار نشان دهد وچه بسا تهدیدی که در درازمدت داشت را بدون اینکه اسراییل به اقدام نظامی بزرگ متوسل شود، از بین ببرد، در ماه های آینده نزدیک، در صورتی که آرنیست اورلار میانجی گر آلمانی بتواند آمادگی ایران را برای وفا به وعده های شبه صریح در موضوع آراد محقق کند، حزب الله مجبور خواهد شد با فرمان برادر بزرگترش یعنی تهران خویشتن داری نشان دهد .

وی درپایان نوشت :منافع ایران به طور قطع در تقارب و همسویی با اروپا است و حسن نیت این کشور در قرارداد تبادل اسرا بسیار نرم و ظریف بود و جبهه لبنانی ضعیف تر از آن بود که بخواهد در مسیر آن مانع تراشی کند.

منبع:خبرگزاری مهر

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی