انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 3015)
سه شنبه 21/7/1388 - 12:9 -0 تشکر 158086
چرا عفّت ؟

 معنای عفّت؟

چرا باید عفّت داشت؟

آثار و پیامد آن در دنیا و آخرت

و .......

 

سه شنبه 21/7/1388 - 12:33 - 0 تشکر 158089

عفت یعنی پاکدامنی .یعنی جان و دل و چشم و زبان و گوش را پاك نگه داشتن.

ولی چرا باید عفت و پاكدامنی داشته باشیم؟

1.اول اینكه فرمان خداست و باید اطاعت كنیم.

2.برای جلوگیری از بی بند وباری و آلوده شدن اجتماع

3.برای استحكام خانواده

4.برای امنیت و پاكی خود.خانواده و جامعه

" به زنان با ایمان بگو چشم های خود را از نگاه های هوس آلود فرو گیرند."(سوره نور)

 

سه شنبه 21/7/1388 - 20:48 - 0 تشکر 158208

به نام خدا 

قال المعصوم:عفت ده قسم است که نه قسمت آن مربوط به زنان است

پنج شنبه 23/7/1388 - 11:50 - 0 تشکر 158497

سفارش های قرآن به زنان و دختران:

1. حجاب :"ای پیامبر به همسرا ن و دخترانت و زنان مومنان بگو روسری های بلند خود را بر خویش فرو افكنند.این كار برای این كه (به عفاف) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است." احزاب(59)

------------------------------------------------------

2. دوری از خودنمایی :"در خانه های خود بمانید و همچون زنان جاهلیت نخستین در میان جمعیت ظاهر نشوید و اندام و وسایل زینت خود را در معرض تماشای دیگران قرار ندهید." احزاب (33)

--------------------------------------------------------

3. عفّت كلام :"در گفتگوها با ناز و كرشمه و به گونه ای هوس انگیز سخن مگویید كه مبادا بیماردلان به شما طمع كنند." احزاب(32)

---------------------------------------------------------------

4. پاكدامنی :"آنها كه زمینه ازدواج را فراهم نمیبینند باید عفت پیشه كنند." نور(33)

-------------------------------------------------------------

5. دوری از نگاه های هوس آلود:"به زنان با ایمان بگو چشم های خود را از نگاه های نا روا بپوشند." نور(31)

 

سه شنبه 5/8/1388 - 11:3 - 0 تشکر 160833

برخی از فواید عفت

انسان با ایمان و اخلاصش به خداوند اطمینان پیدا می کند*
هر شخصی با حفظ عفت و دوری از پلیدیها می تواند ایمان و اخلاص خود را محک زده و بفهمد تا چه اندازه در ایمان خود صادق است
خداوند درباره یوسف علیه السلام می فرماید((كَذَلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَالْفَحْشَاء إِنَّهُ مِنْ عِبَادِنَا الْمُخْلَصِینَ)) سوره یوسف 24
ما این چنین كردیم ( و در حفظ وی در همه مراحل كوشیدیم ) تا بلا و فحشا را از او دور سازیم . چرا كه او ازبندگان پاكیزه و گزیده ما بود...

پاکی فرد و مجتمع*
انسان عفیف زندگی زیبایی را برای خود می سازد ، زندگی ای شیرین و با برکت ، شیرینی ایمان را در دلش احساس کرده و احساس شادی و خوشبختی می کند...


عفت دلیلی بر صبر است*
عفت و پاکدامنی خود یکی از انواع صبر است ، صبر بر دوری از گناه. و خدای عزوجل می فرماید:((إِنَّمَا یُوَفَّى الصَّابِرُونَ أَجْرَهُم بِغَیْرِ حِسَابٍ)) سوره زمر 10
قطعاً به شكیبایان اجر و پاداششان به تمام و كمال و بدون حساب داده می‌شود...

---------------------------

یا   زهرا  (س)

 

دوشنبه 18/8/1388 - 19:38 - 0 تشکر 162822

سلام علیکم

صفات اخلاقی یک انسان صورت باطنی او را معین می کنند. مثلا کسی که خیلی تندخو و عصبی مزاج باشد در جهان برزخ به صورت درندگان محشور می شود و کسی که تابع شهوات مثل شکم و ... باشد در باطن به شکل یک چهارپا خواهد بود.

عفت به معنای کلی یعنی ارضای شهوات به اندازه اعتدال.

کسی که عفت نداشته باشد در این دنیا دچار مشکلات جسمی و روحی و در جهان آخرت به شکل بهایم خواهد بود.

یکی از مصادیق عفت برای زنان حفظ حجاب است. زن بدون حجاب اولا به خود ضرر می زند چرا که مورد نظر انسانهای به اصطلاح هیز واقع شده و اهل هوا و هوس به سمتش متمایل می شوند.

آسیب دیگر بی حجابی سست شدن بنیان خانواده ها اس. وقتی مردی زنی را نپوشیده ببیند ممکن است به گناه بیافتد همچنین از نظر معنوی و باطن انسان اگر کسی به نامحرمی نگاه کند این نگاه مانند تیری زهرآلود به قلبش خواهد خورد. (به حکم روایات وارده.)

برای اطلاعات بیشتر به کتاب معراج السعاده مراجعه کنید.

یا حق

پنج شنبه 6/3/1389 - 13:18 - 0 تشکر 202508

پیامبر گرامی ما(ص)برای پاسداری از کانون گرم خانواده ،سخن گفتن مردان با زنان بیگانه را بدون آنکه ضرورتی در کار باشد ناپسند میشمرد.
احدیثی از پیامبر(ص) درباره عفت و حیا:
"مردی که با زنی نامحرم شوخی کند،پروردگار به خاطر هر واژه هزار سال زندانی اش می کند(در رستاخیز)."

"بدانید که هیچ مردی با زن نامحرمی خلوت نمی کند جز آنکه سومین نفر آن جمع شیطان باشد"


"""به مردان توصیه می کرد:پاکدامن باشید تا زنان شما پاکدامن باشند."""


***به نظر شما*** حیا و عفت به طور اخص برای مردان و زنان چگونه باید باشه؟
آیا در این زمینه افراط و تفریط هایی وجود داره؟

 

دوشنبه 18/11/1389 - 14:28 - 0 تشکر 280489

فاف ، مصونیت است
تقریبا در تمامى فرهنگ ها و جوامع ، دختر، هر اندازه متین تر و با وقارتر و عفیف تر حركت كند و خود را پوشیده تر نگه دارد و كم تر در معرض تماشاى بیگانگان قرار گیرد، بیش تر مورد احترام و ارزش پسر است . حتى افراد بى بند بار هم هنگامى كه سر عقل مى آیند و مى خواهند تشكیل خانواده بدهند، براى گزینش همسر، به دنبال دخترى پاك و عفیف كه تا قبل از آن با هیچ پسرى رابطه نداشته باشد، مى گردند.
اصولا افراد پاك و عفیف ، شناخته شده اند، از دسترس آزاد افراد منحرف و آلوده ، به دور هستند. قرآن مى فرماید: ((رعایت حریم عفاف (در روابط اجتماعى ) از سوى زنان ، براى این است كه به عفاف و پاكى شناخته شوند و از آزار و اذیت بیماردلان ، به دور باشند)).
(احزاب ، آیه 59)
خودنمایى یا عرضه كردن خود به نامحرمان ، از عزت و شكوه دختران مى كاهد و علاوه بر آن كه زمینه را براى نفوذ افراد آلوده و ارتباط با آنان فراهم مى سازد، پسران جوان را كه باید مظهر اراده و فعالیت و شجاعت و مردانگى و تصمیم باشند، به افرادى هوسباز، چشم چران و لوده و بى اراده و ضعیف ، تبدیل مى كنند.

این ، تقریبا یك اصل همیشگى است كه پسران ولگرد، به دنبال دختران جلف و سبك و خودنما مى گردند. این گونه دختران ، گویى وضع لباس و پوشش ، راه رفتن و سخن گفتنشان ، معنادار است و به زبان بى زبانى مى گویند: به من توجه كن ! به سوى من نگاه كن ! مرا تعقیب كن ! و... در حالى كه عفاف و رفتار و حركات سنگین و با وقار دختر دیگر، مى فهماند كه دست تعرض از این حریم ، كوتاه است و هیچ پسرى جرئت نمى كند به او تعرض ‍ یا بى احترامى كند.
آیا حقیقت ، جز این است ؟

 

دوشنبه 18/11/1389 - 14:29 - 0 تشکر 280490

چرا دخترها بیش تر باید خود را بپوشانند؟
یافته هاى روان شناسى نشان مى دهند كه توسل به خودنمایى و خود آرایى ، بیش تر در بین دختران رواج دارد. همچنین تجربه بشرى نشان مى دهد كه در تصاحب قلب ها، پسر، شكار است و دختر شكارچى ! همچنان كه در تصاحب جسم و وجود مادى ، دختر، شكار است و پسر، شكارچى ! میل دختر به خود آرایى ، از این حس عشق و محبت او ناشى مى شود كه خداوند براى هدف متعالى ((پیوند همسرى )) در طبیعت و سرشت او نهاده است .
كم تر اتفاق افتاده است كه پسران ، لباس هاى بدن نما و آرایش هاى تحریك كننده به كار ببرند. بعضى از دختران ، بیش تر به حكم طبیعت خاص خود، مى خواهند دلبرى كنند و پسر را دلباخته خود سازند.این ویژگى ، البته فرصت تفكر و انتخاب عاقلانه را از طرفین مى گیرد.
بنابراین ، مى توان گفت كه انحراف برهنگى ، از انحراف هاى مخصوص ‍ دختران طبیعت لطیف آنان ، سختگیرانه تر است . به علاوه وسایل ظریف و لطیف و ارزشمند همچون در و یاقوت و زمرد در درون صدف محفوظترند.
كسانى گفته اند كه اگر پسران و دختران آزاد باشند، اشباع مى شوند و عطش ‍ آنها كم تر مى شود؛ اما تجربه جوامع گوناگون ، نشان داده است كه این چنین نیست . مگر چشم چرانى ها و رابط غیر قانونى و خشونت علیه زنان و ناامنى محیطهاى اجتماعى براى دختران و بى عفتى ها در جوامع آزاد غربى ، كم تر شده است ؟ جسم سالم و روح زیبا و شخصیت مطلوب اجتماعى ، گوهرها و سرمایه هاى دختران و پسران جوان اند. كدام انسان خردمند بهترین سرمایه هاى خویش را در معرض استفاده هر كس و ناكس قرار مى دهد؟
علت بیش تر بودن پوشش قانونى دختران در جامعه و فرهنگ ما، منع كامجویى جنسى نامشروع از آنان است كه قطعا به دوام بیش تر كانون خانواده و صمیمیت و محبت و دلبستگى بیش تر آنها در زندگى مشترك آینده شان خواهد انجامید.
دختر و پسرى كه قبل از ازدواج ، عفیفانه تر زیسته اند و ازدواجشان نخستین تجربه آن ها در هر گونه رابطه است ، خوش بخت تر زندگى مى كنند و احساس ارزشمندى بیشترى مى كنند. پس در واقع ، دختران ، با رعایت حدود پوشش ، به سلامت زندگى آینده و سالم تر ماندن همسر آینده خود، كمك كرده اند و البته چنین خویشتندارى و عفافى از سوى پسران نیز تضمین خوبى براى زندگى آینده خود آنهاست .
شاید یك علت این كه جوانان امروز در جوامع غربى از ازدواج گریزان هستند، همین باشد؛ زیرا آنان ازدواج را براى خود، یك محدودیت مى دانند و اكثر كامجویى هاى آن ها در غیر محیط خانواده خود بوده و در غیر كادر رسمى و در جریان معاشرت هاى آزاد و در محیطهاى خارج از خانه انجام پذیرد. طبیعى است كه براى چنین كسانى ، ازدواج ، آغاز محرومیت است . بر خلاف فرهنگ اسلامى كه در آن ، ازدواج جوانان ، پایان محرومیت و آغاز یك زندگى نوین و نیز كانون محبت و فضایى براى كمالجویى و پیشرفت دوشادوش است . براى رسیدن به چنین سعادتى است كه اسلام ، به صورتى جدى ، مسلمانان را از دوستى و رابطه نامشروع با جنس مخالف ، نهى مى كند.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی