انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 900)
دوشنبه 20/7/1388 - 19:47 -0 تشکر 157932
كلیات لایحه هدفمند كردن یارانه ها در خانه ملت تصویب شد

به نقل از روزنامه وطن امروز:

كلیات لایحه هدفمند كردن یارانه ها در خانه ملت تصویب شد

رأی قاطع مجلس به جراحی اقتصاد

 

گروه سیاسی: سرانجام پس از ماه‌ها انتظار گروه کارشناسان و طراحان اقتصادی دولت،‌لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها که در کمیسیون ویژه تحول اقتصادی و دیگر کمیسیون‌های فرعی به بحث و بررسی نمایندگان گذاشته شده بود،‌به صحن علنی مجلس رسید و در جلسه روز گذشته مجلس کلیات آن با رای قاطع نمایندگان به تصویب رسید. لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها به عنوان یکی از 7 بخش اصلی تحول اقتصادی اگر چه راه پر فراز و نشیبی را برای رسیدن به صحن علنی مجلس پیمود و در گرماگرم انتخابات می‌رفت که کم‌کم به فراموشی سپرده شود اما زمانی به دستور کار جلسه علنی مجلس شورای اسلامی تبدیل شد که شرایط سیاسی و اقتصادی کشور نمایندگان زیادی را به عنوان موافق این لایحه به سر دادن فریاد 4 – 4 در موافقت با کلیات لایحه پیشنهادی دولت واداشت. 188 نفر از نمایندگان مجلس اما در حالی به کلیات لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در مقابل 45 مخالف آن رای دادند که قبل از این کمیسیون ویژه تحول اقتصادی در 3 گزارش مفصل به بیان چگونگی رسیدگی به این لایحه و شرایط اقتصادی کشور پرداخت و رئیس این کمیسیون روز گذشته نیز در جلسه‌ای غیر علنی ابعاد اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها در اقتصاد کشور را تشریح کرد.
گزارش کمیسیون ویژه به نمایندگان
گرچه در جلسه غیرعلنی مجلس رئیس کمیسیون ویژه تحول اقتصادی اطلاعات لازم را در اختیار نمایندگان قرار داده بود، اما در جلسه علنی کاظم دلخوش، مخبر کمیسیون ویژه نیز به تشریح روند بررسی این لایحه در کمیسیون ویژه پرداخت.
غلامرضا مصباحی‌مقدم، رئیس کمیسیون ویژه تحول اقتصادی در جلسه غیرعلنی مجلس لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را بسته‌ای کامل عنوان کرد که باید همه آن از سوی نمایندگان ملت رای بیاورد و اگر شیرازه این طرح بهم بریزد، اجرای طرح ناممکن می‌شود. مصباحی‌مقدم در تشریح مزایای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها نیز اظهار داشت: با هدفمند کردن یارانه‌ها، عامل ساختاری اقتصاد ما بر اساس اتکا به درآمدهای نفتی کاهش می‌یابد و دیگر دولت مجبور نیست از حساب ذخیره ارزی برای فرآورده‌های نفتی برداشت کند، ضمن آنکه تبدیل دلار به ریال که یکی از عوامل اصلی تورم در کشور ما است نیز با تصویب این لایحه برطرف می‌شود. وی با تاکید بر اینکه لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها به مثابه جراحی یک بیماری مزمن در اقتصاد کشور است، خاطرنشان کرد: اگر این جراحی بموقع در اقتصاد انجام شود، این بیماری مزمن برطرف می‌شود. مصباحی‌مقدم درباره چگونگی اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها افزود: مساله بازتوزیع قیمت‌ها که سهم دهک‌های هدف را 50 درصد قرار داده‌ایم و نیز پرداخت نقدی یارانه‌ها به 5 دهک مشمول که در نهایت باید منجر به نظام جامع تامین اجتماعی شود از موضوعات مهم این لایحه است. وی تاکید کرد: پرداخت نقدی یارانه‌ها به 5 دهک هدف باید در نهایت به خدمات جامع تامین اجتماعی منجر شود، یعنی تامین هزینه‌های دارو و درمان، بیمه تامین اجتماعی، خدمات درمانی، بیمه بیکاری و از کار افتادگی و پرداخت بخشی از هزینه تحصیل و اجاره خانواده‌های هدف و نیز ساخت مسکن‌های کم‌هزینه باید در نهایت توسط پرداخت نقدی به دهک‌های هدف انجام شود. سخنگوی کمیسیون تحول اقتصادی مجلس نیز با اشاره به اعمال تغییراتی در لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: این کمیسیون شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی را متعادل کرده است.
موافقان و مخالفان لایحه
نمایندگان مجلس پس از استماع گزارش رئیس کمیسیون ویژه تحول اقتصادی و صحبت‌های 6 موافق و 6 مخالف این لایحه در نهایت در شرایطی به کلیات این لایحه رای مثبت دادند که نگرانی‌هایی را نیز درباره آثار و تبعات اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها داشتند و در حالی‌که موافقان این لایحه معتقد بودند پس از سال‌ها انتظار ‌اینک بهترین زمان برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌هاست، ‌مخالفان به آثار و تبعات تورمی این لایحه اشاره کرده و خواستار گنجانده شدن زمان قانونی مناسب برای فراهم کردن زمینه‌های مناسب اجرای این قانون شدند.
درمباحث مطرح شده در جلسه روز گذشته مجلس، موافقان لایحه، انطباق لایحه با برنامه چهارم توسعه و سیاست‌های کلی اقتصادی کشور،‌ توزیع عادلانه ثروت،‌ کاهش میزان تورم در کشور،‌ کنترل مصرف،‌ شفاف و واقعی شدن فعالیت‌های اقتصادی،‌ تامین سیستم جامع تامین اجتماعی به تبع این اقدام، افزایش کارآیی نظام اقتصادی و اصلاح ساختار تولید را از آثار و تبعات مثبت اجرای لایحه هدفمند شدن یارانه‌ها دانستند و در مقابل مخالفان معتقد بودند فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها، ‌افزایش 20 درصدی قیمت‌ها، نپرداختن به مشکلات صنایع، تولید و کشاورزی و ‌تضعیف پول ملی از مهم‌ترین تبعات منفی اجرای این طرح است.
سیدشمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی اما در دفاع خود از لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها با بیان اینکه هدفمند کردن یارانه‌ها ریشه تورم را می‌خشکاند، افزود: طی این چند ساله که یارانه‌ها را بی‌حد و مرز به انرژی و بخش‌های دیگر داده‌ایم آیا تورم کنترل شده است؟ مطمئنا پاسخ منفی است. سیدشمس‌الدین حسینی در توضیح طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها از مهم‌ترین تصمیم‌گیری‌های اقتصادی و اجتماعی دولت است، تصریح کرد: در شرایط فعلی یک‌سوم درآمد کشور آشکار و پنهان به صورت یارانه‌ پرداخت می‌شود و سوال اساسی این است که آیا منابع به شکل صحیح مصرف می‌شود؟ در این راستا هیچ تردیدی وجود ندارد چرا که همه صاحبنظران، متخصصان و نمایندگان مردم می‌دانند شیوه پرداخت یا تخصیص یارانه شیوه درستی نیست. وی ادامه داد: نخستین سوال این است که یارانه‌ای که به کالا و از جمله انرژی تخصیص داده شده آیا واقعا درست استفاده شده است؟
وزیر اقتصاد تصریح کرد: در دنیا تلاش می‌شود از یارانه‌ به عنوان یک نهاد تولیدی استفاده شود و در چگونگی به کارگیری و مصرف آن دقت ‌شود به همین دلیل در مصرف مواردی از انرژی مالیات برای آن وضع می‌شود.
وی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف خاطرنشان کرد: با توجه به سال اصلاح الگوی مصرف باید دقت داشت که آیا شیوه پرداخت یارانه به اصلاح الگوی مصرف منجر می‌شود یا اصلاح الگوی مصرف را تخریب می‌کند. زمانی که ما بهای یک کالایی را غیر واقعی می‌کنیم، «نشانه غلط به مصرف‌کننده و تولیدکننده‌ می‌دهیم» به همین دلیل موجب خراب شدن اصلاح الگوی مصرف می‌شود. حسینی با بیان اینکه هدفمند کردن یارانه‌ها ریشه تورم را می‌خشکاند، افزود: آمار‌ها این را نشان می‌دهد و دوستان باید به این نکته توجه داشته باشند که هدفمند کردن یارانه‌ها موجب اصلاح قیمت‌ها، افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها و منجر به کاهش تورم می‌شود. وی ادامه داد: کنترل نیاز و برداشت از حساب ارزی موجب کنترل نقدینگی نیز می‌شود. وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه باید اصل 44 قانون اساسی را اجرا کنیم، افزود: با اجرای اصل 44 قانون اساسی بخش خصوصی باید در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کند و اینکه قیمت‌ها را دستوری تعیین و کنترل می‌کنیم، انگیزه سرمایه‌گذار را کم خواهیم کرد و بر همین اساس بخش خصوصی در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کند. حسینی با اشاره به اینکه در بحث هدفمند کردن یارانه‌ها، قیمت‌ها باید اصلاح شود، یادآور شد: پذیرفته‌ایم که اصلاح قیمت‌ها تبعاتی خواهد داشت بنابراین باید جبران شود به همین دلیل ما به هیچ وجه به دنبال طرح تعدیل اقتصادی و حذف یارانه‌ها نیستیم بلکه به دنبال هدفمند کردن یارانه‌ها، پرداخت عادلانه یارانه‌ها و پرداخت یارانه‌ها در جای خاص خود هستیم که با پرداخت یارانه‌ها به تولید کمک کنیم و در لایحه به صراحت آمده است که 30 درصد، مستقیم به تولید کمک می‌کنیم و 50 درصد نیز به خانواده‌ها و اقشار کم‌درآمد پرداخت می‌شود که آن هم در جهت افزایش قدرت خرید و حمایت از تولید است. وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه ما به دنبال حذف یارانه‌ها نیستیم بلکه به دنبال شیوه درست پرداخت یارانه‌ها هستیم، خاطرنشان کرد: در تمام دولت‌ها بر هدفمند کردن یارانه‌ها تاکید شده اما تنها دوره‌ای که این همه وقت صرف شده این دولت و مجلس بوده است؛ چرا که از تیر ماه سال گذشته به طرح هدفمند کردن یارانه‌ها پرداخته شده و در هیچ دوره‌‌ای، این مقدار وقت صرف نشده ‌است.
حسینی با بیان اینکه طرح را به برنامه تبدیل کرده‌ایم و تمام جزئیات پیش‌بینی شده است، گفت: از همه نمایندگان محترم درخواست می‌کنم به این گام که در جهت اصلاح الگوی مصرف، افزایش بهره‌وری و در راستای احکام برنامه سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه پنجم توسط مقام معظم رهبری است، توجه کنند. در همین‌باره نیز مقام معظم رهبری تاکید کردند که شتاب نکنید، ما هم شتاب زده عمل نکردیم و با همدلی این کار را انجام داده‌ایم. پس از صحبت‌های مخالفان و موافقان لایحه،‌در نهایت مجلس با 188 رای موافق و ‌45 رای مخالف از میان 244 نماینده حاضر در مجلس کلیات این لایحه را تایید کرد و قرار است اگر نمایندگان پیشنهادات خود را با سرعت مناسب مطرح کنند، تا پایان روز سه‌شنبه بررسی این لایحه به پایان برسد. همچنین انتظار می‌رود با توجه به حجم پیشنهاداتی که نمایندگان برای بندهای مختلف این لایحه دارند،‌جلسه امروز و فردای مجلس برای بررسی این لایحه به صورت دوشیفته ـ صبح و بعد از ظهرـ برگزار شود.

http://www.vatanemrooz.ir/1388/7/20/VatanEmrooz/261/Page/2/Index.htm

   

  شهری به آتش می کشیم گر تو لبت را تر کنی

 ما چون گلی در دست تو ، کاش ما را پرپر کنی

 بر رشته های معجر زهرا (س) قسم سید علی

 خنجر به حنجر می زنیم گر تو هوای سر کنی..

سه شنبه 21/7/1388 - 16:39 - 0 تشکر 158151

* یا حقّ *

با سلام و سپاس؛

خداکنه که این کار باعث افزایش تورّم در جامعه نشه و وضع اقتصادی کشور رواز این بد بودن به سمت بدتر شدن سوق نده.

 تنها راه جلوگیری از این امر هم اینه که کشور دراشو به سوی تجارت جهانی بازکنه و نذاره بلایی که سر مردم کشورهای روسیه،آلبانی،و...اومد، سر مردمان این کشور هم بیاد.

کشور ما اوّلین کشوری نیست که این لایحه رو مورد اجرا گذاشته.بسیاری از کشورها در این زمینه امتحان پس دادن،برخی از اونی که بودن بهتر شدن و برخی بدتر!

مسئولین باید از تجربیات دیگر کشورها در این زمینه استفاده کنن تا خود درس عبرت نشن.

من شنیدم دربرخی کشورهایی که این لایحه به اجرا گذاشته شد،مردم فقیرش فقیرتر،و ثروتمندانش فوق ثروتمند شدن!!!

حتّی شنیدم که در یکی از همین کشورها،استادان دانشگاهش در ساعات فراغت برای این که خرجی بیشتری در بیارن،مجبور به ساخت شطرنج و فروش آن و حتّی فروش کلاه های پوست خود شده اند!

خدا نکنه اینجاهم شاهد چنین اتّفاقات ناخوشایندی باشیم.

الّلهمّ عجّل لولیّک الفرج

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

يکشنبه 26/7/1388 - 19:6 - 0 تشکر 159197

مجلس به‌اطلاعات دولت اعتماد کرد/ آمار غلط حدود 30 درصد خانوارها
رئیس کمیته ویژه بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها با بیان اینکه مرکز آمار ایران گزارشی تفصیلی از اطلاعات خانوارها به کمیسیون ارائه کرده است، گفت: کمیسیون ویژه به این اطلاعات اعتماد کرد.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم که با خبرنگار پارلمانی مهر گفتگو می کرد در خصوص روند بررسی و تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها تصریح کرد: مرکز آمار ایران گزارشی مفصل به کمیسیون ویژه ارائه داد که در آن آمده بود بیش از 70 درصد خانوارها اظهاراتی صحیح درباره وضعیت اقتصادی خود ارائه کرده بودند.

نماینده مردم تهران این موضوع را نشان دهنده صداقت بسیار بالای ملت ایران عنوان کرد و گفت: در این گزارش آماری درصد کسانی که مشمول هدفمند کردن یارانه ها می شوند، شامل کارگران، کشاورزان، بازنشستگان، مستمری بگیران، خانواده های تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و رانندگان تاکسی و غیره تعیین شده است و این نیز نشانگر دقت کامل دولت و مجلس برای شروع هدفمند کردن یارانه هاست.

به گفته رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در صورت احراز نادرست بودن اطلاعات خانوارها از وضعیت اقتصادیشان دستور توقف پرداخت یارانه ها به آنان و برگشت دادن وجوه از طرق قانونی صادر خواهد شد.

مصباحی مقدم خاطر نشان کرد: علاوه بر این اگر کسانی خود را نسبت به دریافت یارانه محق بدانند و مشمول تشخیص داده نشده باشند نیز می توانند با مراجعه به کارگروه تعیین شده ضمن ارائه مستندات اعتراض خود را اعلام کنند و بعد از بررسی اعتراض ها نسبت به مشمول قرار گرفتن آنان اقدام خواهد شد.

این نماینده مجلس در پایان در خصوص میزان تورم زا بودن لایحه هدفمند کردن یارانه ها گفت: بنا بر پیش بینی دولت اجرای این لایحه 11 تا 15 درصد تورم خواهد داشت.

خبرگزاری مهر :     http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=966126

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی