فرهنگ پایداری (بازدید: 967)
دوشنبه 20/7/1388 - 15:2 -0 تشکر 157820
بسیج و مأموریت مقابله با تهدید نرم

سردار سرلشگر جعفری، فرمانده کل سپـاه پاسداران انقلاب اسلامی چندی پیش درمراسم گردهمایی پنج هزار نفر از فرماندهان منتخب واحدها و پایگاه های مقاومت بسیج تهران بزرگ از تدبیر مقام معظم رهبری خبر دادند که براساس این تدبیر، مقابله با تهدیدات نرم و عمق بخشی داخلی به رده های مختلف بسیج واگذار می شود.

 

در راستای سخنان فرمانده کل سپاه دو سوال اصلی مطرح است که باید برای فهم این مأموریت پاسخ روشن به آنها داده شود. 1- تهدید نرم چیست و چرا در دهه چهارم انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی با تهدید نرم مواجه است؟2-دلیل واگذاری این ماموریت به بسیج چیست؟ دراین یادداشت به اجمال به پاسخ این دو سوال می پردازیم.

 

 

 

ادامه در پاسخ ها

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

دوشنبه 20/7/1388 - 15:3 - 0 تشکر 157821

الف- پاسخ سوال اول

تهدید از نظر لغوی به معنای ترساندن و در اصطلاح به هر گونه نیت، قصد و اقدامی که ثبات و امنیت یک سازمان یا کشور را به خطر اندازد گفته می شود. تهدید نرم یکی از انواع سه گانه تهدید (سخت، نیمه سخت و نرم)می باشد. درتهدید نرم، عامل تهدید از ابزار فرهنگی و با هدف تأثیرگذاری بر ذهن ها و باورها استفاده می کند. درتهدید نرم از قدرت نرم استفاده می شود و قدرت نرم، قدرتی است که عامل آن می تواند بر اراده دیگران از طریق جلب نظر و متقاعد ساختن جهت پذیرش مطلبی بدون استفاده از زور و اجبار تأثیربگذارد. ساز و کارها، منابع و ابزار تهدید نرم، ارتباط مستقیم با ماهیت و چگونگی قدرت نرم دارد. کاربرد قدرت نرم، تأثیرگذاری بر ذهن ها با هدف تغییر و شکل دهی به ذهنیت های جدید می باشد.


«متقاعد سازی»، «قانع کردن»، «جلب نظر»، «تغییر ذائقه ها» و سرانجام، «تغییر رفتارها» هدف نهایی دربکارگیری قدرت نرم درعرصه تهدید نرم است. صاحب قدرت نرم با استفاده از ارتباطات، اطلاعات، انفورماتیک، اینترنت، ماهواره ها، مطبوعات، امواج رادیویی و تلویزیونی به دنبال متقاعد سازی و تغییر نگرش رقیب، مخاطب و در واقع دشمن خود می باشد.


دشمنان انقلاب اسلامی، طی 03 ساله گذشته از انواع تهدیدها علیه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی استفاده کرده و کاملا ناکام مانده و شکست خوردند. اکنون انقلاب اسلامی ابعاد جهانی پیدا کرده و جمهوری اسلامی از آن چنان قدرت و استحکامی برخودار شده که دشمنان به این جمع بندی رسیده اند که دیگر تهدید سخت و نیمه سخت علیه ایران اسلامی و انقلاب اسلامی کارساز نخواهد بود. برهمین اساس دشمنان در دهه چهارم برای کنترل جمهوری اسلامی و تغییر رفتار آن برروی تهدید نرم تمرکز پیدا خواهند کرد. شکل گیری ناتوی فرهنگی از سوی غرب و نظام سلطه علیه انقلاب اسلامی با همین هدف انجام گرفته است. اهداف دشمنان در ناتوی فرهنگی را می توان درمحورهای زیر خلاصه کرد:
1- مرعوب سازی ملت ایران و تضعیف روحیه مقاومت و پایداری
2- القای روحیه یأس و ناامیدی
3- اسلام هراسی، ایران هراسی و شیعه هراسی
4- ترویج و رشد اباحه گری، بی بند و باری اخلاقی و اصالت دادن به لذت جویی مادی
5-ترویج سکولاریسم، دمکراسی و ارزش های لیبرال دمکراسی غربی
6-مقابله با فرهنگ دینی و مذهبی
7-پایمال کردن روحیه حماسی، فرهنگ ایثار و شهادت طلبی
8- عرفی سازی حکومت و ترویج پلورالیسم دینی
9-تشدید اختلافات قومی و مذهبی
01- سلب اعتماد مردم از نظام و مسئولان
دشمنان برای رسیدن به اهداف مذکور از تمامی ابزارهای دراختیار که ماهیت قدرت نرم را دارد استفاده می کنند.بنابر این خطر تهدید نرم در دهه چهارم را باید جدی گرفت و درصدد مقابله با آن برآمد

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

دوشنبه 20/7/1388 - 15:5 - 0 تشکر 157822

ب- پاسخ سوال دوم


چرا این ماموریت به بسیج داده شده است؟


فلسفه وجودی سپاه و در واقع رسالت این سازمان انقلابی، دفاع و پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در برابر تمامی انواع تهدیدات است. بنابراین هنگامی که انقلاب اسلامی با تهدید نرم مواجه می شود، وظیفه سپاه دفاع از انقلاب اسلامی در برابر این نوع تهدید است. واگذاری این مأموریت در سازمان سپاه به بسیج به خاطر ماهیت بسیج و قابلیت های آن می باشد.

بسیج در واقع یک نیروی استراتژیک و منحصر به فردی است که این قابلیت را دارد که متناسب با هر شرایطی سازمان لازم پیدا کرده و با دراختیار گرفتن ساز وکارهای لازم، ماموریت و وظایف محوطه را به خوبی انجام دهد. بسیج صرفا یک نیروی نظامی یا شبه نظامی فقط برای جنگ یا برقراری امنیت و مقابله با ناآرامی ها و ناامنی ها نیست.

در اندیشه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری یکی از کارکردهای بسیج در شرایطی که لازم باشد، کارکرد نظامی و امنیتی خواهد بود و کارکرد فرهنگی آن با تکیه برقدرت نرم در واقع می تواند به عنوان کارکرد اصلی بسیج مورد توجه باشد. با مروری کوتاه و اجمالی برآرا و اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی و موسس اصلی بسیج می توان کار ویژه های زیر را برای بسیج از منظر آن عزیز سفر کرده در محورهای زیر خلاصه کرد:


- ترویج اسلام ناب محمدی (ص) و تلاش برای زنده و پویا نگهداشتن آن
- ترویج شعائر دین مقدس اسلام
- دفاع از ارزش های الهی و اسلامی
- دفاع از نظام جمهوری اسلامی و فداکاری در راه آن و مقابله با هر توطئه ای علیه نظام اسلامی
- دفاع از استقلال و تمامیت ارضی ایران
- دفاع از عزت ملی و تلاش برای ایران اسلامی
- مبارزه با استکبار، ظلم و ستم
- مبارزه با بی عدالتی و تلاش برای استقرار عدالت درایران و جهان.
- امر به معروف و نهی از منکر
-حمایت از مظلومین، محرومین و مستضعفین و کمک به دولت اسلامی برای رفع فقر و محرومیت
-تلاش برای سازندگی و پیشرفت کشور در تمامی عرصه ها
- همکاری با دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی کشور برای خنثی سازی توطئه ها و برقراری امنیت پایدار و مردمی
تأمل درمحورهای مذکور نشان می دهد که حقیقتا بسیج یک نیروی منحصر به فرد و در واقع نیروی اصلی برای تمامی صحنه ها جهت پیشبرد آرمان های انقلاب اسلامی و دفاع از جمهوری اسلامی می باشد.به همین دلیل حضرت امام (ره) از بسیج به عنوان لشکر مخلص خدا، مدرسه عشق، شجره طیبه و میقات پابرهنگان یاد فرمودند. با توجه به همین ویژگی های خاص بسیج، در دهه چهارم انقلاب اسلامی که جمهوری اسلامی با تهدید نرم دشمنان مواجه است، با تدبیر فرماندهی معظم کل قوا، ماموریت مقابله با تهدید نرم به بسیج واگذار شده است.

بنابراین ضروری است که برای استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های بالقوه و بالفعل بسیج به منزله یک نیروی پایان ناپذیر مردمی در راستای مقابله با تهدیدات نرم در دهه چهارم انقلاب اسلامی، راهبردهای دشمنان در تهدید نرم شناسایی و متناسب با آن راهبردهای مقابله تدوین گردد. اگر عمده راهبردهای دشمنان در تهدید نرم را تخریب بنیان های فکری و اعتقاد مردم، ایجاد گسل های قومی و مذهبی، ایجاد یأس و ناامیدی، سیاه نمایی و القای ناکارآمدی نظام دینی، القای حاکمیت دو گانه، تحریک برای نافرمانی مدنی و ترویج اندیشه های لیبرالی بدانیم، سه راهبرد عمده را می توان در بسیج برای مقابله با این راهبردها درنظرگرفت.

1- راهبرد افشای تهدید نرم، ناتوی فرهنگی و ساز و کارها و عوامل آن در سطح جامعه برای تمامی اقشار 2- راهبرد کمک و تقویت دستگاه های فرهنگی، اطلاعاتی و امنیتی برای شناسایی و مقابله با عوامل ناتوی فرهنگی 3- راهبرد تقویت ایمان و باورهای دینی درسطح جامعه 4- راهبرد تولید محصولات فرهنگی برای مقابله با تهدید نرم

منبع:سایت خبری بصیرت

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی