فرهنگ پایداری (بازدید: 409)
يکشنبه 19/7/1388 - 16:9 -0 تشکر 157679
اسرائیل امروز، بهاى لجاجت گذشته خود را می‌پردازد

اولین حقیقت در این مورد این است كه آرامش و استقرار در منطقه تنها منوط به یك صلح همه جانبه است و كار اسرائیل در انجام مذاكرات مستقل با سوریه، لبنان و فلسطینى‌ها كار اشتباهى بود. برخى مسائل كه سد راه ما شده‌اند، موضوعاتى هستند كه به همه كشورهاى عربى مرتبط است.

 

تنها كشورهاى میانه‌رو عرب مى‌توانند چتر ایدیولوژیك، امنیتى و اقتصادى مناسبى را براى یك صلح و سازش حقیقى بوجود آورند. ما اگر بتوانیم معاهده‌اى را با 12 تا 18 كشور عربى اساسى در این مورد داشته باشیم، هیچ قدرتى نمى‌تواند سد راه این معاهده شود. از طرفى دیگر فاصله بین ما و این كشورهاى عربى زیاد نیست. همه ما به خطر ایران اعتراف داریم و همه ما از تهدید جنبش‌هاى رادیكالى مطلع هستیم. این نزدیكى در منافع به سادگى مى‌تواند به یك تفاهم صلح و معاهده سازش منتهى شود.

 

ادامه در پاسخ ها

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

يکشنبه 19/7/1388 - 16:11 - 0 تشکر 157680

22 كشور عربى طرح اتحادیه كشورهاى عربى در مورد صلح با سوریه را امضا كرده‌اند. بله صحیح است كه هیچ كدام از این كشورها طرح دوست داشتن اسرائیل را امضا نكرده‌اند، ولى همین كه ما براى اولین بار است با معاهده‌اى روبرو مى‌شویم كه در آن برد بدون زیان وجود دارد، باید خوشحال باشیم. همین كه كشورهاى عربی بدون اینكه آسیب جدى به اسرائیل وارد كرده باشند، خواهان صلح با ما هستند؛ خودش یك اقدام بسیار مثبت و یك فرصتى براى صلح حقیقى خواهد بود.

مطمئنا اگر امروز از این امر جانبدارى نكنیم، در سال‌هاى آینده تاسف خواهیم خورد. همانطور كه امروز از لجاجت بى جا و بیش از حد خود در مذاكراتمان با حافظ اسد، ابراز تاسف مى‌كنیم و همانطور كه بى توجهى به خواسته‌هاى ابومازن در چهار سال گذشته باعث شد شرایط مذاكرات امروز سخت‌تر و دشوارتر شود. همچنین باید مطمئن بود كه سه یا پنج سال آینده بر فرصت‌هایى كه در سال 2009 از دست دادیم ابراز تاسف خواهیم کرد.

از طرح صلح عربستان در سال 2002 تا كنون حدود هفت سال گذشته است. از آن زمان تاكنون، تماس‌هاى غیر رسمى باعث شد اختلافات بین اسرائیل و اعراب به حداقل خود برسد. اوباما، كشورهاى اروپایى و ژاپن امروزه مى‌توانند از یك طرح صلح سراسرى در منطقه حمایت جدى بنمایند و همین امر بهترین دلیل بر صداقت آنها است.

دیدگاه اوباما در مسئله شهرك‌ها نیز دیدگاهی محقى است. ممنوع است كه هفتاد تا صد هزار نفر از ساكنان این شهرك‌ها، دیدگاه و اندیشه‌هاى خود را بر کل اسراییل تحمیل كنند. جهان متمدن تصمیم گرفته است اجازه ندهد كه چنین وضعیتى ادامه یابد. هر كسى بتواند پنج تا ده سال آینده را ببیند، خوب مى داند محیط استراتژیك منطقه آبستن حوادثى است كه باید براى آن آماده بود.

در نهایت ما امروز بهاى یكدندگى و لجاجت گذشته خود را مى‌دهیم . خیلى بهتر بود اگر ما خودمان اقدام مى‌كردیم و منتظر نمى‌شدیم اوباما و دیگران طرح‌هاى خود را ارائه دهند؛ ولى مطمئنا اگر خودمان اقدام نكنیم، جهان به زودى طرح‌هایش را بر ما تحمیل خواهد كرد؛ چه خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید.

منبع:الحماة

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی