بهداشت و سلامت (بازدید: 3160)
سه شنبه 7/7/1388 - 11:47 -0 تشکر 155090
وقتی پاها ‌بی‌قرار می‌شوند

سلام

این مطلب استخراج شده ازضمیمه ی سیب،متعلق به روزنامه ی جام جم ه...


 

شب هنگام تا چشمتان گرم خواب می‌شود و می‌خواهید بخوابید، یكباره احساس می‌كنید حشرات روی پاهایتان حركت می‌كنند و به دنبال آن احساس سوزن سوزن شدن می‌كنید و در نتیجه پاهایتان را مرتب حركت می‌دهید و همین موضوع مانع شروع یا تداوم خواب می‌شود. اینها همه نشانه بیماری‌ای به نام سندرم پای بیقرار(RLS)است. سندرم پای بیقرار یك اختلال حركتی می‌باشد كه از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد.

افراد مبتلا به سندرم پای بیقرار از كیفیت خواب خوبی برخوردار نمی‌باشند در نتیجه در طول روز احساس خستگی زیادی می‌كنند و نمی‌توانند به كارها و فعالیت‌های اجتماعی خود به نحو احسن برسند.

از آنجا كه بی‌حركت نشستن برای مدت طولانی باعث افزایش علائم می‌شود، این افراد به هنگام رانندگی با ماشین و مسافرت با هواپیما و نشستن طولانی مدت در جلسات و... احساس ناراحتی می‌كنند.

اغلب افراد مبتلا بهRLS حركات متناوبی‌)PLMS( به صورت پرش پا به هنگام خواب دارند كه این حركات متناوب اغلب هر 20 تا 40 ثانیه یكبار و شب هنگام تكرار می‌شود و فرد بیمار از وقوع آن بی‌اطلاع است و هیچ كنترلی بر آن ندارد.

این حركات متناوب باعث پایین آمدن كیفیت خواب می‌گردد و بیمار مدت زمان‌های بسیار كوتاهی از خواب بیدار می‌شود كه همین امر سبب آشفتگی در كیفیت خواب می‌شود و در طول روز احساس خواب‌آلودگی می‌كند.

بنابراین در صورتی كه علائم زیر را احساس كردید، بهRLS مبتلا هستید:

1 - اضطراب شدید و اصرار برای حركت دادن پاها

2 - احساس ناخوشایند در پاها مثل مورمور شدن، گزگز و احساس حركت حشرات روی پاها

3 - بدتر شدن علائم با استراحت یا عدم فعالیت بخصوص در حالت نشسته یا دراز كشیدن

4 - بهتر شدن علائم با حركت دادن پاها

5 - بدتر شدن علائم در عصر و شب یا در زمان خواب


ادامه درپست بعدی...

 

دعا میكنم كه خداازتو بگیرد،هرآنچه كه خداراازتو گرفت...دكترعلی شریعتی

    

 

سه شنبه 7/7/1388 - 11:53 - 0 تشکر 155092

چرا دچار RLS می‌شویم؟

RLS بیشتر در خانم‌ها و افراد سالمند دیده می‌شود، اما مردان هم دچار این بیماری می‌شوند. درصد شیوع این بیماری بین 5 تا 15 درصد گزارش شده است.

RLS همچنین در خانم‌های باردار بخصوص در 6 ماهه آخر بارداری تشدید می‌شود.

اخیرا این بیماری در كودكان نیز مشاهده شده كه اغلب با دردهای ناشی از رشد اشتباه گرفته می‌شود. اكثر افراد مبتلا بهRLS یا سندرم پای بیقرار حركات متناوب پرشی نیز دارند ولی اكثریت مبتلایان به حركات پرشی ‌)PLMS( ،RLS ندارند.

علت اصلی این بیماری خیلی مشخص نیست ولی طبق تحقیقات صورت گرفته، مشخص شده كه در یك قسمت از مغز كه با ماده‌ای به نام دوپامین سروكار دارد، اختلال ایجاد شده و داروهایی كه میزان دوپامین مغز را افزایش می‌دهد باعث بهبود علائم این بیماری می‌شود.

برخی شرایط فیزیكی نیز ممكن است علائم این بیماری را ایجاد كنند كه شامل موارد زیر می‌باشد:

1 - اختلال اعصاب ناحیه نخاع یا پاها

2 - اختلالات عروقی

3 - آرتریت روماتویید

4 - پایین بودن سطح آهن خون

5 - كمبود بعضی ویتامین‌ها یا مواد معدنی

همچنین مصرف داروهای آنتی سایكوتیك، داروهای ضدافسردگی و بعضی داروهای آنتی هیستامین باعث بروز علایمی مشابه RLS می‌شوند این بیماری زمینه ارثی نیز دارد در 50 درصد افراد مبتلابهRLS كه هیچكدام از شرایط طبی فوق را ندارند فرد دیگری از اعضای خانواده نیز دچار این علائم است كه نشانه ارثی بودن این بیماری می‌باشد.

افراد مبتلا به سندرم پای بیقرار در طول شب خوب نمی‌خوابند و در نتیجه در طول روز احساس خستگی زیاد می‌كنند

تشخیص RLS و راه‌های درمان آن یكی از مشكل‌ترین قسمت‌های مربوط به RLS تشخیص آن است، پس اگر خوب نمی‌خوابید یا احساس می‌كنید پای بیقراری دارید حتما به پزشكتان اطلاع دهید. ممكن است برای رد برخی از علل ایجاد كننده علائم‌تان آزمایش خون یا تستی به نام پلی سومنوگرافی گرفته شود كه یك تست مربوط به اعصاب است و تناوب حركات پاها را در طول خواب ثبت می‌نماید. تظاهرات بیماریRLS یا به صورت خفیف است و یا ممكن است شدید باشد. اگر علائم خفیف باشد می‌توان با تغییراتی در روال زندگی علائم بیماری را كاهش داده و كنترل كنیم. حركات كششی، پیاده‌روی و ورزش منظم، دوش آب گرم یا سرد، ماساژ و عدم استعمال دخانیات و كافئین می‌توانند كمك زیادی در كنترل علائم بیماری كند.

اما اگر علائم شدید بود با مراجعه به پزشك و استفاده از دارو می‌توان به درمان آن پرداخت. همچنین داروهایی هستند كه می‌توانند علائم را بدتر كنند و باید از آنها اجتناب كرد از جمله داروهای ضدافسردگی، آنتی هیستامین‌ها، داروهای آنتی‌سایكوتیك و داروهای مصرفی در سرماخوردگی و سینوزیت.

اگر علائم به علت بیماری‌هایی مثل كم‌خونی فقر آهن و ... ایجاد شده باشند ابتدا باید آن مشكلات را بررسی و برطرف نمود. مثلا با تجویز قرص آهن برای مبتلایان به آنمی فقر آهنRLS ناشی از بارداری خیلی زود پس از زایمان برطرف می‌شود واگر پس از زایمانRLS برطرف نشد باید علائم و سوابق مجددا بررسی شود.

كودكانی كه بهRLS مبتلا هستند از همان ابتدا با دارو درمان نمی‌شوند. ابتدا با ورزش ملایم و منظم و خواب منظم شروع كرده و اگر علائم از بین نرفت از دارو استفاده می‌شود. استفاده از داروهای دوپامینی كه حركات غیرارادی پاها را طی شب كاهش می‌دهد. همچنین داروی ضد فشارخون نیز برای درمانRLS در كودكان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دكتر رامین خطیب شهیدیپایان

دعا میكنم كه خداازتو بگیرد،هرآنچه كه خداراازتو گرفت...دكترعلی شریعتی

    

 

سه شنبه 7/7/1388 - 22:30 - 0 تشکر 155209

سلام به پنجره خیال تبیان

عجب مبحثی

به به

اتفاقاً چند وقت پیش بود داشتم تلویزیون نگاه میکردم دیدم که یه گزارش در این مورد داره!

اصلاً فکرش رو نمیکردم این کار نوعی بیماری باشه!!!

آخه من اشخاص زیادی رو دیدم و میشناسم که همین طور که نشستند مرتب پای خودشون رو تکان میدهند!

شاید خوده بنده هم در بعضی مواقع این کارو انجام میدادم!

ولی از وقتی اون برنامه تلویزیونی رو دیدم و مطلب خانم پنجره خیال رو خوندم هر موقع بی اختیار این کار رو انجام میدم یادم میوفته و دیگه انجامش نمیدهم...

باز هم ممنون

ولی واقعاً عادت بدیه اگه کسی به اون عادت کنه...

شاد و سربلند باشید

جمعه 10/7/1388 - 22:12 - 0 تشکر 155891

سلام

آقای دكی اینكالج،ولی سندرم پاهای بیقرارربطی به تكون دادن پاهانداره...

بیقرارمیگن بهش به خاطراون كه كف پاها گزگزمیشن وبه مروربه قسمتهای دیگه ی پاهاكشیده میشن...

این موردرو من توی خیلی ازخانومها دیدم كه احتمالابه خاطركم خونی اونهاست..

اون پاهارو تكون دادن ربطی به این بیماری نداره;)

سلامت ومانا باشین

یا حق

دعا میكنم كه خداازتو بگیرد،هرآنچه كه خداراازتو گرفت...دكترعلی شریعتی

    

 

شنبه 5/10/1388 - 11:33 - 0 تشکر 172151

ممنون از مطالب مفیدتون

یکی از دوستای منم این مشکل رو داره!

منتظر مطلب جدید ازتون هستم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 12/10/1388 - 11:2 - 0 تشکر 173660

با سلام

چه جالب!!

عجب اسم‌هایی می‌ذارن روی بیماری‌ها!!!!

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.