• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 2912)
دوشنبه 16/7/1386 - 6:38 -0 تشکر 15154
رویت هلال ماه شوال 1428 همراه باتصویر

سلام به تمامي دوستان عزیز و با آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما عزيزان از درگاه ايزد منان و با توجه به نزيک شدن به ماه شوال و عيد سعيد فطر گفتیم چند مطلبی در مورد رویت هلال ماه شوال بیان کنیم در عصر روز 19 مهر هلال ماه تقريباٌ 9 ساعت و 30 دقيقه سن داشته و از چندين جهت فاقد شرايط رويت پذيري مي باشد که در ذيل آمده است :
سن هلال 9.5 ساعت بوده که تقريباٌ 2 ساعت از رکورد جهاني جوان ترين هلال رويت شده جوانتر است .
هلال ماه در تمام منطق ايران بين 8 تا15 دقيقه زودتر از خورشيد در افق مغرب رصدگاه غروب مي کند که اين امر باعث عدم بوجود آمدن حتي کوچک ترين فرصتي براي رويت هلال مي گردد.
بنا بر تمام دلايل فوق هلال مذبور در روز 19 مهر 1386 رويت اين هلال را در ايران مقدور نمي دانند . اکثر اين معيار ها احتمال رويت هلال را در آن روز فقط در بخش هايي آمريکاي جنوبي و فقط با ابزار اپتيکي مانند دوربين دو چشمي و تلسکوپ و ... محتمل دانسته اند . در زير نقشه هاي رويت پذيري جهاني (Global Map) براي معيار هاي پروفسور يالوپ رصدخانه ي آفريقاي جنوبي را مشاهده مي کنيد .
رؤيت هلال ماه شوال در غروب روز جمعه 20 مهرماه مطابق با 30 ام رمضان صورت خواهد گرفت. لذا روز شنبه 21 مهرماه 1386 برابر با عيد فطر خواهد بود.
در غروب روز پنجشنبه 19 مهرماه، در نقاط مختلف ايران، ماه حدود 8 دقيقه قبل از خورشيد و در مکه ماه حدود يک دقيقه قبل از خورشيد غروب خواهد کرد و امکان رؤيت اين هلال در هيچ يک از کشورهای اسلامی وجود ندارد. اولين نقطه ای که در جهان در روز پنجشنبه 19 مهرماه هلال را با تلسکوپهای قوی رؤيت خواهند کرد، بخشهایي از جنوب امريکای جنوبی از جمله کشور شيلی می باشد. به احتمال زیاد ایت الله فضل الله روز جمعه را عید اعلام کنند
لذا غير از عربستان و کشورهای تابعه، بقيه کشورهايي که مبنای شروع ماه قمری آنها رؤيت هلال می باشد، عيد فطرشان روز شنبه خواهد بود. چون عملا رویت هلال در روز پنجشنبه اماکن پذیر نیست . احتمال رؤيت اين هلال در غروب روز جمعه 20 مهر نيز در ايران با چشم غير مسلح بسيار ضعيف است و برای اين منظور بايد از دوربين دوچشمی و تلسکوپ استفاده نمود. ان هم فقط در مناطق جنوبی کشور قابل رویت هستالبته طبق گفته رصد خانه افریقایی جنوبی تا نقاط مرکز ایران امکان رویت هست .
بعضی از علماء و کشورها که رؤيت هلال با چشم مسلح را کافی نمی دانند، بايد برای شروع ماه شوال تا روز يکشنبه صبر نمايند. احتمال زیاد ایت الله سیستانی روز یکشنبه را عید اعلام می کنند زيرا احتمال رؤيت اين هلال در غروب روز جمعه 20 مهر نيز در عراق با چشم غير مسلح خیلی ضعیف می باشد .نقشه زير وضعيت رؤيت پذيری هلال شوال را در جهان نشان می دهد. خطوط سبز و زرد نشان دهنده رؤيت با چشم غير مسلح و خطوط صورتی و آبی نشان دهنده رؤيت با چشم مسلح می باشد. خطوط قرمز نيز نشان دهنده عدم وجود ماه بالای افق ناظر بعد از غروب خورشيد می باشد (يعنی ماه زود تر از خورشيد غروب خواهد کرد).

دیدن تصویرازاینترانت

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

جمعه 20/7/1386 - 6:30 - 0 تشکر 15350

شناسه تصویر

نظر آيات عظام موسوي اردبيلي نوري صانعي و مكارم درباره ميزان فطريه و رويت هلال ماه شوال

زكات فطره سه كيلو گندم معادل يك هزار تومان تعيين شده است آيات عظام موسوي اردبيلي صافي گلپايگاني مكارم شيرازي صانعي و نوري همداني در آستانه عيد سعيد فطر در پاسخ به استفتا ايسنا نظر خود را درباره مبلغ نوع و ميزان فطريه و همچنين استهلال ماه شوال اعلام كردند.
آيت الله نوري همداني مبلغ فطريه را يك هزار تومان يا يك من گندم جو و مانند اين ها اعلام كرد. ايشان همچنين ميزان كفاره روزه را 250 تومان ذكر كرد .
همچنين آيت الله موسوي اردبيلي در اين زمينه پاسخ داد : چنانچه به سبب اجماع اهل فن با چشم مسلح يا هر طريق ديگر اطمينان به وجود هلال در افق منطقه اي پيدا شود براي اثبات اول ماه نسبت به آن منطقه كفايت مي كند و ديدن به چشم عادي بلكه اصل رويت موضوعيت ندارد.
ايشان مقدار زكات فطره را 900 تومان يا سه كيلو گندم ذكر كرد . همچنين كفاره روزه را بين 220 تا 250 تومان ذكر كرد . آيت الله صافي گلپايگاني نيز رويت هلال ماه را تنها با چشم غير مسلح صحيح دانسته و درخصوص ميزان فطريه پاسخ داد : ميزان فطريه 3 كيلو گندم جو ذرت و مانند اين هاست . همچنين كفاره روزه 750 گرم گندم جو و مانند اين هاست كه بايد به فقير غير سيد داده شود.
آيت الله صانعي نيز در پاسخ به سئوالي درباره استهلال ماه شوال و همچنين ميزان نوع و مبلغ فطريه پاسخ داد : استهلال و تفحص و نظر براي رويت هلال شوال براي آنكه از فيوضات و اعمال شب عيد فطر و روز آن محروم نشود امري مطلوب است و اول ماه با رويت خود انسان با چشم غيرمسلح يا مسلح همانند دوربين هاي دوچشمي متعارف يا شهادت دو عادل به رويت هلال (در صورتي كه در صفات هلال متفق باشند) يا آنكه يقين و اطمينان به رويت ديگران حاصل شود ثابت مي شود و ناگفته نماند كه اگر با محاسبات علمي دقيق كسي اطمينان پيدا كند كه ماه قابل رويت است لكن غبار و ابر و غير آنها مانع رويت شده باشند بايد به اطمينانش عمل كند و در حكم رويت هلال است .
ايشان افزود : مقدار زكات فطره تقريبا سه كيلوگرم گندم جو خرما كشمش و همچنين برنج كه امروزه جزو قوت غالب است مي باشد و پرداختن قيمت هر كدام از آنها به قيمت بازار هم كافي است و در حال حاضر قيمت سه كيلوگرم گندم تقريبا 1000 تومان است كه پرداخت آن مجزي و برائت ذمه با آن حاصل مي شود.
آيت الله مكارم شيرازي نيز مبلغ فطريه را براي هر نفر 1000 تومان و كفاره روزه را 300 تومان ذكر كرد .

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.