انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 1041)
سه شنبه 24/6/1388 - 11:36 -0 تشکر 151350
1آنتی دوآلیسم و تئوری زیبایی شناسی

آنتی دوآلیسم و تئوری زیبایی شناسی )

شایسته است كه ابتدا به آنتی دوآلیسم در اندیشه نیچه بپردازیم چراكه طرح مباحث این مقاله بدون اشاره به اندیشه ضد دوارزشی نیچه ، نابجا و نادرست می بود . آیا مبادی اندیشگی نیچه تصویری منفعل و غیر فعال و رد اخلاقیات و انكار زندگی است ؟ كه این نیز ممكن است مبانی یك رسم و سنت دیرینه بخصوص (ذن بودیسم) ، با توجه بر این موضوع كه در ادبیات ذن نیز به رهایی و رد تفكر دو ارزشی تاكید شده است ، باشد . در این دیدگاه خود نیز دوباره دچار دوآلیسم رهائی در برابر بندگی و فعالیت در برابر انفعال می شود . در این مقاله سعی داریم نشان دهیم كه تفكر ضد دوآلیستی نیچه نمی تواند گریزی از (دوآلیسم ) داشته باشد : زشت و زیبا ، مقدس و دنیوی ، جسم و روح و... و علیرغم تلاش بسیار زیاد ، همچنان گریزی از این تناقض ندارد . چیزی كه نیچه مكررا شفاف توضیح می دهد اینست : ارباب بودن یا برده اخلاقیات بودن . این همان چیزی است كه ما آن را دوآلیسم می نامیم . بنابراین نیچه برای چیره شدن بر این این دوآلیسم زبان زیبایی شناسی و هنر را كه موجودی ماورای طبیعی است انتخاب می كند . در زایش تراژدی نیچه ، رسما جایگزینی هنر به جای مابعدالطبیعه پیشنهاد شده است . "من متقاعد شدم كه هنر والاترین نیروی فعال در زندگی است"

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی