فرهنگ پایداری (بازدید: 464)
سه شنبه 24/6/1388 - 1:32 -0 تشکر 151267
حزب الله ایفاگر نقش موثر در صحنه سیاسی لبنان

 فزایش میزان نفوذ حزب الله و نقشی كه این حزب در صحنه سیاسی كشور لبنان ایفا می كند هراس و نگرانی شدید رژیم صهیونیستی و سرمداران آن را در پی داشته است.رایزنی هایی كه پس از برگزاری انتخابات مجلس لبنان برای تشكیل كابینه این كشور توسط “سعد حریری” در جریان است و احتمال مشاركت دادن حزب الله لبنان در دولت آینده این كشور موجب نگرانی و نارضایتی مقامات رژیم صهیونیستی گردیده و در این رابطه “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر آن رژیم در اولین واكنش به این رایزنی ها گفته است: در صورتیكه حزب الله لبنان به دولت این كشور بپیوندد این دولت مسئول هرگونه اقدام حزب الله علیه اسرائیل خواهد بود.

 

 

ادامه در پاسخ ها 

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

سه شنبه 24/6/1388 - 1:34 - 0 تشکر 151270


مقامات رژیم صهیونیستی تا قبل از این تاریخ از معرفی كردن دولت لبنان به عنوان مسئول مستقیم فعالیتهای حزب الله خودداری می كردند و تلاش آنها بر این پایه استوار بود كه حزب الله را گروهی مسلح و خارج از چارچوب حاكمیت دولت لبنان و جنبشی وابسته كه از طریق كشورهای خارجی تغذیه می شود معرفی نماید.

اما پس از برگزاری انتخابات اخیر مجلس در لبنان هر چند گروهی كه حزب الله لبنان نیز در میان آن قرار داشت نتوانست به اكثریت آرا در انتخابات دست یابد اما رای آوردن تمامی نامزدهای معرفی شده از سوی حزب الله لبنان در این انتخابات و علاقه مندی مردم لبنان به این گروه مبارز جایگاه این حزب را در صحنه های سیاسی چنان بالا برده است كه گروههای دیگر سیاسی در لبنان نمی توانند این جایگاه و نقش حاصل از آن را نادیده بگیرند.

از طرف دیگر ضربه ای كه رژیم صهیونیستی در خلال مقاومتهای اخیر حزب الله لبنان در برابر تجاوز گریهای این رژیم متحمل شد نگرانی آنها را از حضور گسترده این حزب در صحنه سیاسی لبنان مضاعف می كند. در این میان موضع گیری مقامات دولت لبنان در مقابل اظهارات مداخله جویانه بنیامین نتانیاهو دارای اهمیت است.

“میشل سلیمان” رئیس جمهوری لبنان در مقابل اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به ادامه نقض قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل متحد این اظهارات را دخالت آشكار در امور داخلی لبنان توصیف و آن را تجاوز جدیدی به حاكمیت ملی كشورش دانست. وی با یادآوری این مطلب كه این رژیم صهیونیستی است كه دست به تجاوز علیه لبنان می زند و به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل از جمله قطعنامه 1701 بی اعتنایی می كند در واقع ضمن دفاع از آنچه كه از آن به عنوان رایزنی برای مشاركت دادن حزب الله در دولت آینده لبنان یاد می شود بر آغاز تحول سیاسی جدیدی در كشورش صحه گذاشت.


“سعدالدین حریری” رئیس فراكسیون پارلمانی المستقبل لبنان و رهبر گروه موسوم به “14 مارس” نیز كه مامور تشكیل كابینه جدید لبنان شده ضمن تهدید خواندن اظهارات نتانیاهو برای كشورش از توافق میان گروه ها و جریانهای سیاسی لبنان برای تشكیل دولت آینده دفاع و آن را امر مثبتی تلقی نموده است.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

سه شنبه 24/6/1388 - 1:36 - 0 تشکر 151272


واقعیت آن است كه روند تحولات لبنان طی چند سال گذشته به سمتی در جریان بوده است كه نقش حزب الله در این كشور را به شدت پررنگ نموده است. هر چند جنبش مقاومت لبنان طی سالهای اخیر تمایلی به وارد شدن در درگیریهای نظامی داخلی نداشته و همواره تلاش نموده تا خواستها و اهداف خود را در رویكردی سیاسی و درچارچوب قوانین لبنان پیگیری كند اما این جنبش در عمل نشان داده است كه توانایی مواجهه و مقابله و حتی شكست نیروهای مخالف خود در یك جنگ داخلی احتمالی را دارد.

در واقع خودداری حزب الله از گرفتار شدن در یك جنگ داخلی به آن سبب است كه به درستی تلاش كشورهای مداخله گر در توطئه برای ایجاد اختلافات داخلی و نهایتا براه انداختن یك جنگ داخلی و سرگرم كردن گروههای مختلف لبنان در این مناقشات را دریافته است. مخالفان حزب الله نیز ـ هر چند با اكراه ـ به این نتیجه رسیده اند كه حزب الله به جریانی اجتماعی سیاسی و نظامی قدرتمند و تاثیر گذار در صحنه سیاست لبنان تبدیل شده و پس از جنگ 33 روزه كه پیروزی نظامی حزب الله را در پی داشت محبوبیت و توانایی جنبش مقاومت چه در بین افكار عمومی داخلی و چه در منطقه روبه فزونی رفته است.

در جریان برگزاری انتخابات اخیر مجلس در لبنان دولتهای غربی به سركردگی آمریكا و با همكاری سازمانهای جاسوسی سیا و موساد تلاش فراوانی كردند تا گروه رقیب ائتلاف حزب الله را به پیروزی برسانند و در ظاهر نیز موفق به این امر شدند اما رویكرد حزب الله لبنان و در راس آن تدبیر سیدحسن نصرالله رهبر این حزب مانع به نتیجه رسیدن تحركات انفعالی آمریكا و مزدوران محلی كاخ سفید در لبنان شد. موضع گیری اخیر رئیس جمهوری لبنان و سعد حریری در برابر اظهارات مداخله جویانه نتانیاهو نیز ناشی از همین رویكرد و تدبیر رهبر حزب الله لبنان است.

به نظر می رسد موضع گیری اخیر مقامات لبنانی كه به نوعی حمایت از حضور موثر حزب الله لبنان در صحنه سیاسی این كشور می باشد نشات گرفته از آگاهی این مقامات از میزان قدرت حزب الله در میان مردم لبنان است. والا كسانیكه با حمایتهای مالی و سیاسی گسترده از سوی دولتمردان آمریكایی به پیروزی در انتخابات مجلس دست یافته و در صدد تشكیل كابینه جدید این كشور هستند قطعا دردل تمایلی به این مشاركت ندارند.

نویسنده: حسن - خیاطی

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی