انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 328)
شنبه 21/6/1388 - 19:27 -0 تشکر 150716
رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه تهران

اگر جریانی برروی انقلاب شمشیر بکشد، نظام با او برخورد قاطع خواهد کرد

 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم و با شکوه روزه داران موحد تهرانی در سومین نماز جمعه ماه مبارک رمضان، با تبیین سلوک سیاسی مولای متقیان حضرت علی بن ابیطالب(ع)، رفتار سیاسی امام خمینی را منطبق با سلوک و سیره امیر مومنان برشمردند و تأکید کردند: روز قدس از برجسته ترین یادگارهای امام راحل عظیم الشأن است و به فضل و هدایت الهی، ملت بزرگ و بیدار ایران جمعه آینده، یکپارچه و متحد، پرچم حمایت از مظلومان فلسطین را در پیشاپیش ملت های ظلم ستیز جهان، به اهتزاز درخواهد آورد.

به گزارش رجانیوز،رهبرمعظم انقلاب، روز قدس را نشانه دلبستگی «امام و انقلاب و ملت ایران» به قدس شریف دانستند و با اشاره به خشم مستکبران و صهیونیست ها از این اقدام ملت ایران در زنده نگه داشتن نام و یاد فلسطین، افزودند: دشمن در تمامی سال ها تلاش کرده، مراسم روز قدس تضعیف شود اما امسال هم ملت شریف ایران با راهپیمایی در تهران و سراسر کشور این روز را گرامی می دارد و بسیاری از مسلمانان جهان نیز به تبعیت از این ملت، نام قدس را بار دیگر زنده می سازند.

حضرت آیت الله خامنه ای، روز قدس را مظهر وحدت ملت ایران خواندند و با اشاره به لزوم مقابله با اختلاف و تفرقه تأکید کردند: مردم مراقب باشند که برخی، از اجتماعات روز قدس برای ایجاد تفرقه استفاده نکنند چرا که پرچمداری در عرصه حمایت از فلسطین، تنهابا یکپارچگی ملت امکان پذیر است.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با تبیین ابعاد مختلف سلوک سیاسی حضرت علی علیه السلام در خطبه اول نماز، خاطرنشان کردند: سیاست ورزی امیرالمومنین علیه السلام آمیخته با سلوک معنوی و اخلاقی آن حضرت بود.
ایشان توأم بودن سیاست با اخلاق و معنویت را موجب کمال مردم و جامعه دانستند و افزودند: در غیر این صورت، سیاست ورزی، وسیله ای برای کسب قدرت، ثروت، و پیش بردن امور دنیوی خواهد بود و به آفتی برای جامعه و حتی سیاست ورزان تبدیل خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به بی ارزش بودن حکومت در دیدگاه حضرت علی علیه السلام، «احقاق حق، ایجاد عدالت و مبارزه با ظلم را» علل قبول حکومت از جانب امیرمومنان برشمردند و خاطرنشان کردند: یکی از ویژگیهای سیاست ورزی حضرت امیرالمومنین علیه السلام، پرهیز از مکر و فریب بود در حالیکه در نظامهای سکولار و نگرشهای مبتنی بر جدایی دین از سیاست، استفاده از هر روشی از جمله مکر و حیله اشکالی ندارد.

ایشان افزودند: در مکتب سیاسی مولای متقیان، توسل به ظلم و دروغ برای پیروز شدن جایگاهی ندارد و حضرت علی علیه السلام بطور جدی از مردم می خواستند که با تملق و چاپلوسی با او سخن نگویند.

مدارا با مخالفان و حتی دشمنان تا حد ممکن، ویژگی دیگری از سلوک سیاسی امیرمومنان بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن پرداختند.

ایشان در این زمینه خاطرنشان کردند: آن حضرت در مقاطع و حوادث مختلف تا آنجا که امکان داشت با مخالفان و معارضان با تسامح و خوش رفتاری برخورد می کردند اما اگر در نهایت چاره ای باقی نمی ماند، با قاطعیت مقابل آنها می ایستادند.

حضرت آیت الله خامنه ای بیان استدلال و منطق در مقابل دشمنان و مخالفان را یکی دیگر از ویژگیهای سلوک سیاسی امیرالمومنین علی علیه السلام برشمردند و افزودند: رفتار آن حضرت با همه افراد و جریانهای معارض و مخالف، یکسان نبود و میان آنهایی که با وجود داشتن اهداف حق، از روی جهالت و قشریگری، به راه انحراف و اشتباه می افتادند، با افرادی که از ابتدا در راه باطل بودند تفاوت قائل می شدند ضمن اینکه آن حضرت در مقابل انحراف و توسل به ظواهر دینی، قاطعانه می ایستادند.

حضرت آیت الله خامنه ای در آغاز خطبه دوم نماز در سخنانی که مخاطب اصلی آن جریان ها و شخصیتهای سیاسی و «مسئولان سابق و کنونی کشور» بودند به بررسی انشعاب هایی پرداختند که در سی سال اخیر در جریان اصیل مردم و انقلاب به وجود آمده است.

ایشان علت برخی از این انشعابها را اختلاف در «مبانی و عقاید» دانستند و افزودند: برخی انشعاب ها و اختلاف ها نیز در واقع بر سر منافع بوده اما برخی دیگر، اختلاف نظر بر سر چگونگی اجرای اصول بوده است که باید با هر کدام برخورد متفاوتی شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تبیین برخوردهای امام خمینی (رض) با انشعاب ها و اختلافات، خاطرنشان کردند: امام راحل به تأسی از سلوک سیاسی امیرمؤمنان «به تناسب ماهیت و جوهره جریان های سیاسی و انشعابی»، با آنها برخوردهای متفاوتی می کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری چگونگی برخورد امام با دولت موقت، مخالفین لایحه قصاص و گروهک منافقین افزودند: امام ابتدا مدارا و نصیحت می کردند اما وقتی این روش بی نتیجه می ماند قاطعیت از خود نشان می دادند.

ایشان در همین زمینه یادآوری کردند: این گونه برخوردهای امام حتی در سطوح بالاتر از رئیس جمهور هم دیده می شد به گونه ای که امام (رض) در اواخر عمر با کسانی که احساس کردند مدارا با آنها دیگر امکان ندارد، برخورد کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سوابق انقلابی و مذهبی جریان های انشعابی خاطرنشان کردند: ماهیت برخی از این اختلافها، تفاوت دیدگاه در روشهای اجرای اصول بود اما عده ای با اختلافات بنیادین و یا دعوا بر سر منافع، کار را به درگیری و معارضه با امام و انقلاب کشاندند و تلاش کردند مبانی غلط را مانند سمی مهلک در روح و کالبد نظام رسوخ دهند که امام وقتی این خطر را احساس کردند مدارا را کنار گذاشتند و با آنها برخورد قاطع کردند.

ایشان، اختلاف در سلایق و روش ها را بر خلاف اختلاف در مبانی، دارای منافعی برای جامعه دانستند و افزودند: وجود افراد و جریان های منتقد و صاحب دیدگاههای متفاوت به نفع کشور است به شرطی که این اختلاف سلایق در چارچوب اصول یعنی «اسلام، قانون اساسی و رهنمودها و وصیتنامه امام» باشد، نه مسائلی که اسمش را اصول می گذارند اما در حقیقت با مبانی و اصول انقلاب بیگانه است.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: برخلاف برخی تبلیغات، اگر کسی یا جریانی، عقیده ای مخالف داشته باشد و اصطلاحاً دگراندیش باشد نظام با او کاری ندارد اما اگر جریانی به معارضه و ضربه زدن روی آورد و برروی انقلاب شمشیر بکشد، همچنانکه در هیچ جای دنیا تحمل نمی شود، در ایران نیز، نظام در دفاع از خود با او برخورد قاطع خواهد کرد.

ایشان جذب حداکثری و دفع حداقلی را سیاست نظام در قبال جریانهای مختلف کشور اعلام کردند و افزودند: نظام تا جایی که مجبور نباشد با جریانی برخورد نمی کند بنابراین اگر کسی و جریانی دنبال خشونت نرود، برای بر هم زدن امنیت و آسایش جامعه تلاش نکند، با مبانی نظام معارضه نکند و دنبال دروغ پراکنی و شایعه سازی نباشد، در فعالیت ها و ابراز عقاید خود، آزاد است و هیچ کسی با او کاری نخواهد داشت.

خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران، با توصیه مؤکد رهبر انقلاب به فعالان سیاسی، مسئولان «صاحبان نفوذ و قدرت» درباره مراقبت شدید از خود در مقابل انحراف و فساد پذیری ادامه یافت.

ایشان سهل انگاری در مقابل لغزش ها و انحرافات کوچک را زمینه ساز انحرافات بزرگ و سقوط نهایی خواندند و با استناد به آیات قرآنی خاطرنشان كردند: لغزش ها، تدریجاً، انسان را از درون فاسد می كند و این فساد، به انحراف در عمل و گاه به انحراف در عقیده منجر می شود بنابراین همه باید ضمن رعایت تقوا، مراقب یكدیگر از جمله اعضای خانواده خود باشیم.

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه مردم را به موعظه و نصیحت مسئولان توصیه كردند و افزودند: مردم به وسایل و روش‌های گوناگون مسئولان را نصیحت كنند تا مبادا آنها دچار لغزش شوند چرا كه انحراف و لغزش مسئولان، برای نظام، كشور و مردم خطرناكتر است.

ایشان، نظام اسلامی را نیز مانند یك فرد، در معرض خطر لغزش و انحراف و فساد خواندند و افزودند: اگر همه مراقب نباشیم ممكن است اسم و ظاهر جمهوری اسلامی باقی بماند اما سیرت و رفتار و عملكرد و برنامه های نظام، غیر اسلامی شود.

حضرت آیت الله خامنه ای حركت جامعه و كشور به سمت عدالتخواهی، رفتار و اخلاق دینی، "رشد فكری و علمی و صنعتی" در فضای آزادی، و ایستادگی مقتدرانه در مقابل "دشمنان و جبهه ظلم بین المللی" را از جمله نشانه های سلامت و دوری نظام از فساد و بیماری دانستند.

ایشان افزودند: مردم بیدار باشند و بدانند اگر مسیر حركت جامعه و نظام غیر از این باشد و مسائلی نظیر شكاف عظیم طبقاتی، استفاده از آزادی در جهت فساد و فحشا، و احساس ضعف و عقب نشینی در مقابل زورگویان جهانی به وجود آید اینها نشانه بیماری نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی، پیگیری جدی مبانی و شعارهای حضرت امام خمینی را علاج مشكلات، و تضمین كننده ادامه "پیشرفت و عزت و افتخار ملی" دانستند و افزودند: دشمن، همچنان كه در بلواهای پس از انتخابات روشن تر شد، در صدد ضربه زدن به پشتوانه مردمی نظام است و همه باید مراقب باشیم.

ایشان مشاركت 85 درصدی و حضور 40 میلیونی مردم در انتخابات 22 خرداد را جلوه زیبای اعتماد مردم به نظام خواندندو خاطر نشان كردند: دشمن و متأسفانه برخی در داخل كشور، این حقیقت را نادیده می گیرند و از بی اعتمادی مردم سخن می گویند اما ان شاء الله همه خواهند دید كه در انتخابات سال های آینده نیز مردم با وجود تلاش های اخیر دشمنان و "غافلان و بی خبران داخلی"، حضوری قوی و مستحكم خواهند داشت.

حضرت آیت الله خامنه ای وجود دوست و دشمن را برای هر حكومتی، مسأله ای طبیعی و عادی دانستند و افزودند: هیچ حكومتی در جهان نیست كه مردم داخل یا خارج آن كشور، همه با او خوب یا همه با آن بد باشند همانطور كه در طول تاریخ نیز هر حكومتی، مخالفان و موافقانی داشته است، و مهم این است كه دقت شود مخالفان و موافقان هر حكومت چه كسانی هستند.

ایشان، مخالفت غارتگران و استعمارگران بین المللی از جمله آمریكا و انگلیس و دشمنی صهیونیست های خبیث با ایران را یادآوری كردند و افزودند: این مخالفتها مایه افتخار ملت است و نباید كسی را بترساند و یا به تسلیم در مقابل دشمن بكشاند ضمن اینكه ملت های مؤمن و استقلال طلب در سراسر جهان و سیاستمداران مستقل، هوادار این ملت و این نظامند و این صف بندی، نشان دهنده حقانیت جمهوری اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی، كشور و آینده درخشان آن را متعلق به نسل جوان دانستند و افزودند: جوانان عزیز باید با هوشیاری و احساس مسئولیت، برای استمرار و تكمیل این نظام تلاش كنند چرا كه اقتدار علمی، اقتصادی، سیاسی، اطلاعاتی و بین المللی نظام اسلامی مایه عزت و افتخار همه ملت بویژه جوانان پر نشاط كشور بوده و خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان خطبه دوم نماز جمعه، هوشیاری همگانی را ضروری خواندند و خاطرنشان كردند: مردم مراقب باشند كه برخی، با تحركاتی كه در ده سال گذشته هم گاهی انجام داده اند اما با هوشیاری مردم مهار شده است برای ملت یك جمهوری اسلامی تقلبی درست نكنند و شعارهای همیشه جذاب و پر طراوت و پرثمر امام و انقلاب را تضعیف نسازند.

رهبر انقلاب اسلامی، در خطبه های نماز همچنین با گرامیداشت یاد مرحوم آیت الله طالقانی، و شهید ایت الله مدنی افزودند: یاد این دو مرد بزرگ با تاریخ نماز جمعه ایران، پیوند خورده است، و خدمات آنان در حافظه مردم و تاریخ ایران فراموش نخواهد شد.

   

  شهری به آتش می کشیم گر تو لبت را تر کنی

 ما چون گلی در دست تو ، کاش ما را پرپر کنی

 بر رشته های معجر زهرا (س) قسم سید علی

 خنجر به حنجر می زنیم گر تو هوای سر کنی..

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی