فرهنگ پایداری (بازدید: 436)
پنج شنبه 19/6/1388 - 10:23 -0 تشکر 149894
قطعنامه514

 در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران با انجام عملیات های ثامن الائمه، فتح المبین و بیت المقدس توانسته بود دشمن را در کلیه نقاط مرزی از خاک خود بیرون کند و ضربات مهلکی به نیروهای عراقی وارد نماید، شورای امنیت به درخواست اردن و با حمایت آمریکا در تاریخ 21 تیرماه سال 1361 تشکیل جلسه داد و قطعنامه 514 را به تصویب رساند. در مهمترین بند این قطعنامه آمده بود که کلیه عملیات های نظامی خاتمه یابد و علاوه بر آن خواستار عقب کشیدن نیروها به مرزهای شناخته شده بین المللی شده بودند.

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


پنج شنبه 19/6/1388 - 10:23 - 0 تشکر 149895

در 21 /4/ 1361، یعنی در آستانه عملیات رمضان، شورای امنیت قطعنامه 514 را تصویب کرد؛ چرا ایران این قطعنامه را رد کرد. حال آن‌که عراق پذیرفت و اقدامات عملی برای آن انجام داد؟

ایران به دنبال یک صلح پایدار در منطقه بود؛ در حالی که قطعنامه 514 شورای امنیت، هیچ نگاه جدی به صلح و لوازم صلح نداشت. در موارد پنج‌گانه این قطعنامه، هیچ اشاره‌ای به تعیین متجاوز، تنبیه متجاوز و پرداخت غرامت نشده بود و تنها به برقراری آتش‌بس اکتفا شده‌بود که بر ابهامات موجود در  صلح می‌افزود. گذشته از آن، این قطعنامه از نظر سیاسی برای تأمین نظرات عراق و با پیشنهاد اردن و حمایت امریکا تصویب شد و قبل از آن و زمانی که بخش بزرگی از خاک ایران در اشغال عراق بود، شورای امنیت هیچ‌‌گاه فراتر از آتش‌بس حرفی نزده بود. اما در این قطعنامه خواستار عقب‌نشینی به مرزهای بین‌المللی شده‌بود که درخواستی لغو و دیر هنگام بود. با پیروزی‌های ایران، بخش عمده این موضوع قبلاً حاصل شده‌بود.
بخش دوم سؤال که گفته شده‌است عراق اقدامات عملی برای پذیرش قطعنامه 514 انجام داد، صحیح نیست؛ زیرا عقب‌نشینی به مرزهای بین‌المللی از جمله بندهای این قطعنامه بود؛ در حالی که عراق پس از قطعنامه نیز همچنان ارتفاعات آق‌داغ، میمک، قلاویزان و .. و شهر نفت‌شهر را در اشغال خود نگاه داشته بود. اگر منظور، عقب‌نشینی عراق پس از عملیات بیت‌المقدس و قبل از صدور قطعنامه 514 باشد، باید گفت که این کشور نه داوطلبانه بلکه بر اثر قدرت نظامی ایران ناچار به عقب‌نشینی شد.

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی