انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 15197)
چهارشنبه 18/6/1388 - 17:19 -0 تشکر 149727
درس خواندن را مثل غذا خوردن به عادت تبدیل کنید!

با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید.

اگر برنامه ریزی زمان­بندی شده­ای برای خود نداشته باشید، هر چقدر هم که درس بخوانید و نمره خوب بگیرید، هیچ­گاه متوجه جایگاه خود نمی شوید. متوجه نمی­شوید در چه اوقاتی، چه درسی را بهتر می­فهمید و یاد می­گیرید. متوجه نمی­شوید چه زمان­هایی را بی­خود از دست داده­اید و اصلاً تشخیص نمی­دهید که چه درسی را به چه روشی بخوانید. پس یک برنامه­ریزی زمان­بندی شده هر چقدر هم ساده،خیلی چیزها مشخص می­کند. (برای این کار می­توانید از جدول برنامه­ریزی اسکینر استفاده کنید.)

2. محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید.

بهترین مکان برای مطالعه میز شخصی و اتاقی جدا از جریان­های غیر درسی است. بهتر است میز مطالعه در کنج اتاق قرار داشته باشد به طوری که شما رو به دیوار قرار بگیرید. از اطراف میز کار خود هر چیزی که حواستان را پرت می­کند بدارید. تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را روی میز قرار دهید تا هنگام مطالعه دائماً مجبور نباشید از جای خود بلند شوید. نور اتاق مطالعه نیز باید کافی و تلفیقی از نور سفید و زرد باشد.هنگام خواندن لم ندهید، همیشه درست پشت میز بنشینید به طوری که تمام مفاصل بدنتان زاویه 90 درجه داشته باشند. دستتان را زیر سرتان نگذارید، روی میز نخوابید و . . . هر وقت خسته شدید از جای خود بلند شوید و کمی قدم بزنید و چند حرکت کششی انجام دهید، سپس دوباره مشغول مطالعه شوید.

(اگر فراهم کردن چنین محیطی برایتان در منزل مقدور نیست می­توانید از کتابخانه نزدیک محل سکونت خود استفاده کنید.

3. درس­ها را در همان روز مرور کنید.

سعی کنید همیشه به کارهای مدرسه و درس خواندن الویت دهید و بعد از انجام آن­ها به فعالیت­های دیگر مانند تماشای تلویزیون، استفاده از کامپیوتر، تفریح،مهمانی و . . . بپردازید. یک مرور سریع از نکات مهم هر درس در همان روز باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسان­تر مطالب خواهد بود. مخصوصاً در مورد دروس اختصاصی، حل کردن تمرین، چند ساعت بعد ازتدریس، بسیار مفید خواهد بود.

4. مکرحله به مرحله پیش بروید.

همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس­خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید،با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می­شود.

5. افزایش ساعات مطالعه

ساعات مطالعه خود را کم­کم (حتی اگر شده روزی 10 دقیقه) ولی پیوسته افزایش دهید. مثلاً یک روز 7 ساعت مفید درس نخوانید و 3 روز بعد روزی دو ساعت! مگر اینکه اتفاق غیر مترقبه­ای افتاده باشد. چون 50% کارآیی مدت مطالعه بستگی به عادت مطالعه شما دارد.

6. وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید.

در زمان­هایی که خسته، عصبانی، حواس­پرت . شتاب­زده هستید درس نخوانید، زیرا در چنین حالاتی تلاش شما برای یادگیری بی­فایده است و مغز انسان در این حالات اطلاعات را دفع می­کند. بنابراین زمانی که فکر شما بر چیزهای مشغول است خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید. این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست.

7. هدف داشته باشید.

از هدف­هایی که نیازمند تلاش ولی قابل دسترسی­اند، استفاده کنید. کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را دریابید. اهداف بلندمدت را مانند یک رویا در ذهن بپرورانید و نگه­دارید، در عین حال فعالیت­های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت اختصاص دهید.مثلاً مهندس شدن، پزشک شدن و . . . اهداف بلند مدت و مهمی هستند. هر کدام از این­ها مسیرهایی را می­طلبند که شما باید این مسیرها را با تلاش و دستیابی به اهداف کوتاه مدت، سپری کنید. مثل فارغ التحصیلی از دانشگاه با معدل خوب و اندوختن مهارت و تجربه در حین تحصیل، قبل از آن، گذشتن از سر کنکور و . . . تا برسد به کوتاه­ترین هدف، مثل اینکه فردا از 8 تا 10 باید زیست بخوانم و. . .

8. به تناسب پیشرفت­ها، به خود پاداش بدهید.

هر چند وقت یک­بار به عنوان پاداش به کارهای مورد علاقه­ای که برایتان لذت­بخش است بپردازید. مثلاً به خودتان قول بدهید که اگر یک هفته کامل از شنبه تا پنجشنبه، برنامه­تان را به موقع به انجام برسانید و از برنامه عقب نیفتید، جمعه آن هفته را به کوه بروید. بهتر است بیشتر به فعالیت­های سبک بدنی و ورزشی و نشاط­آور بپردازید.

9. در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید.

آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان­های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان­های طولانی عمل می­کند. بنابراین بهتر است بعد از هر 30 الی 45 دقیقه درس خواندن، 10 دقیقه به خودتان استراحت بدهید، ضمن اینکه درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت­آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و سردرگمی می­شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می­دهید.

10. عوامل مخل یادگیری را محدود کنید.

زیاده­روی در تماشای فیلم و تلویزیون، انجام بازی­های کامپیوتری یا استفاده بیش از حد از اینترنت، بیرون رفتن از منزل به منظورهای مختلف، مکالمه بیش از حد تلفن، خواب بیش از اندازه و . . .

11. نا امیدی دشمن یادگیری است.

افرادی که دائماً خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می­کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به­سر می­برند.در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری­شان اطمینان دارند، اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد ان


 


 

رژی خود را صرف نگرانی و حساسیت­های بی­مورد نکرده، آهسته و پیوسته پیش می­روند.

12. به وضعیت تغذیه خود اهمیت بدهید.

به­طور کلی بهتر است یک برنامه­ریزی غذایی متعادل و مفید برای خود داشته باشید. برای این کار بهتر است از فواید و مضرات مواد غذایی و از بهترین زمان صرف آن­ها مطلع باشید.

 • نکته: پیش از مطالعه از صرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه را آغاز کنید، چون پس از صرف غذای سنگین، بیشتر جریان خون متوجه جریان گوارش می­شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و لذا خون­رسانی به مغز کاهش می­یابد و از تفکر و تمرکز کاسته می­شود.

Vgdffd;lk;lk;lk;lk;ffdddddddfdsfddddddddجذب غ

سه شنبه 24/6/1388 - 18:19 - 0 تشکر 151482

الهی به امید تو

----

سلام عرض می کنم به خدمت تو دوست عزیز.

ستاره شدی ولی کن نور و گذرا.

اومدی ولی ویروس بدخیم به سبک ثبت مطالب روزانه مطلب دادن رو هم رو به طور ناخودآگاه با خودت به اینجا آوردی.

آخه برادر من ...

کپی می کنید؟ آقای من،عزیز من،ایردادی نداره،حداقل منبعش رو بگید،حداقل دخل و تصرفی توش به وجود بیارید با فضای انجمن ها هماهنگش کنید،حداقل نظر خودتون رو بگید،حداقل اولویت زمانی رو رعایت کنید،حداقل...

شما وقتی میای اینجا یعنی عضوی از این انجمن هستی،چه با قصد و نیت،چه بی قصد و نیت. پس یه نگاه بکن و دقت کن تا کارات باعث نشه به انجمنی که توش اومدی ضربه بزنه.یه مقدار توی فضای این انجمن بچرخ تا اوضاع رو بیشتر تحت کنترل خودت داشته باشی دوست گل من.

تائید نمایش نکنیم یه درده،بکنیم هم یه درد دیگه.

حالا انشاالله توی یه تاپیک جداگانه در موردش صحبت می کنیم ولی می خوام بدونی دوست من که ما بی نهایت خوشحال می شیم وقتی می بینیم دوستی به جمعمون اضافه می شه.چه بهتر که مثل شما فعال هم باشه.ولی خب وقتی می بینیم یه سری هنجارهای مشخص شده رعایت نمی شه یه خرده دلگیر می شیم.

امیدوارم توی تاپیک جداگانه ای که در این مورد ثبت خواهد شد بیای و نظراتت رو در این مورد بگی.

یاعلی...

The Answer To My Heart Is Peace,Love And Humanity 

سه شنبه 24/6/1388 - 18:22 - 0 تشکر 151485

الهی به امید تو

.......

یه مورد دیگه که یادم رفت بگم این بود که مثلا برای این تاپیکی که شما ثبت کردی انجمن مناسب تر و مرتبط تری هم وجود داشت.

ممنون از توجه ات

The Answer To My Heart Is Peace,Love And Humanity 

چهارشنبه 25/6/1388 - 13:45 - 0 تشکر 151691

به نام خدا

سلام

می خوام نوع و شرایط درس خوندن خودمو با این مطلب مقایسه کنم.

با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید.

هیچ وقت عادت به درس خوندن نداشتم

2. محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید.

تقریبا چنین محیطی فراهم هست.

3. درس­ها را در همان روز مرور کنید.

منظورتون روز امتحان ه ؟؟؟ :D

نه.چنین چیزی امکان نداره :)

5. افزایش ساعات مطالعه

مطالعه من نوسان زیاد داره.همون مقدار که افزایش داره روز بعدش کاهش پیدا می کنه.

6. وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید.

در زمان­هایی که خسته، عصبانی، حواس­پرت . شتاب­زده هستید درس نخوانید،

این ترم که اینطوری بود متاسفانه.ولی به نسبت نتیجه ی خوبی گرفتم.

7. هدف داشته باشید.

از هدف­هایی که نیازمند تلاش ولی قابل دسترسی­اند، استفاده کنید.

تو تقسیم اهداف تقریبا موفق هستم. خدا رو شکر :)

8. به تناسب پیشرفت­ها، به خود پاداش بدهید.

هر چند وقت یک­بار به عنوان پاداش به کارهای مورد علاقه­ای که برایتان لذت­بخش است بپردازید. مثلاً به خودتان قول بدهید که اگر یک هفته کامل از شنبه تا پنجشنبه، برنامه­تان را به موقع به انجام برسانید و از برنامه عقب نیفتید، جمعه آن هفته را به کوه بروید.

اینکه تو یه هفته از برنامه م عقب نیفتم غیر ممکنه.روش پاداشو خیلی امتحان کردم و چون معمولا لایق پاداش خودممو نمی دونم (چون کمتر از توانم تلاش می کنم) گذاشتمش کنار.

9. در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید.

آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان­های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان­های طولانی عمل می­کند. بنابراین بهتر است بعد از هر 30 الی 45 دقیقه درس خواندن، 10 دقیقه به خودتان استراحت بدهید، ضمن اینکه درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت­آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و سردرگمی می­شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می­دهید.

همیشه فکر می کردم کمتر از یه ساعت درس خوندن کمه.امیدوار شدم.

10. عوامل مخل یادگیری را محدود کنید.

مثل اینترنت بیش از اندازه

11. نا امیدی دشمن یادگیری است.

 خدا رو شکر چیزی که زیاد دارم همین امیده.از برگه ی سفید امتحان هم انتظارا دارم :D

12. به وضعیت تغذیه خود اهمیت بدهید.

سعی می کنم.به روی چشم :)

یه مقدار این بحث دیر تایید نشد؟ ؟؟ !!

 

  «همانا این دل ها همانند بدن ها افسرده می شوند، پس برای شادابی دل ها، سخنان زیبای حکمت آمیز را بجویید»

 

حکمت91.نهج البلاغه.امام علی (ع)

 

 

اگر در این روزگار مُردم، بگویید به او بگویند:

*مادرانه ها*

چهارشنبه 30/10/1388 - 23:6 - 0 تشکر 177199

باسلام

اگه این طور بشه، چی مییشه- خیلی عالی و گلستان می‌شه

یاعلی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

سه شنبه 8/6/1390 - 21:27 - 0 تشکر 360555

مطلب عالی بود ممنون

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی