بهداشت و سلامت (بازدید: 959)
يکشنبه 15/6/1388 - 15:7 -0 تشکر 149093
رابطه آدامس و سزارین

 

جویدن آدامس بدون قند پس از سزارین بهبودی را تسریع می‌کند
 
فرد- همشهری آنلاین:
جویدن آدامس‌های بدون قند ممکن است راهی ساده برای مادران جدید پس از سزارین باشد،‌ تا حرکات روده‌‌شان را بازیابند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در یک بررسی بوسیله پژوهشگران مصری بر روی گروهی از زنان که تحت سزارین قرار گرفته بودند، نشان داده شد که جویدن آدامس پس از این عمل به این زنان کمک می‌‌کند حرکات طبیعی روده را بازیابند و زمان بستری آنها در بیمارستان کاهش یابد

عمل سزارین مانند هر عمل جراحی شکمی دیگری باعث می‌شود که کارکرد روده دچار وقفه شود و فرد به تجمع گاز و یبوست دچار شود به گفته این پژوهشگران اثر مفید جویدن آدامس ممکن است به این علت باشد که باعث ایجاد واکنش‌هایی در دستگاه عصبی و آزادی هورمون‌های گوارشی می‌شود که فعالیت روده را تحریک می‌کند.

به گفته پژوهشگران مصری کاهش زمان بستری‌شدن در بیمارستان امتیاز مهمی به خصوص در کشورهای درحال توسعه محسوب می‌شود که منابع بهداشتی حدودی دارند.

 این بررسی برر وی 200 زن که با بیهوشی عمومی تحت عمل سزارین قرار گرفته بودند، انجام شد.

نیمی از این زنان به طور اتفاقی پس از به هوش آمدن آدامس می‌جویدند و نیمی دیگر تنها مراقبت‌های معمول را دریافت می‌کردند،‌ از جمله واداشتن بیمار به بیرون از بستر و راه رفتن تا روده‌ها زودتر به کار بیفتند.

 زنانی که در گروه آدامس قرار داشتند،‌ یک تکه آدامس را برای 15 دقیقه هر دو ساعت می‌جویدند.

 در نهایت پژوهشگران دریافتند که زنانی که آدامس می‌جویدند، سریع‌تر فعالیت روده خود را به دست می‌آورند. به طور میانگین این زنان 21 ساعت بعد از عمل حرکات روده‌شان را بازیافتند،‌در حالیکه در گروه شاهد این زمان 30 ساعت بود.

 زنانی که آدامس می‌جویدند،‌ همچنین بیمارستان را زودتر ترک کردند- حدود 41 ساعت زودتر به طور میانگین- در مقایسه با 50 ساعت در گروه کنترل.

 البته با توجه به اینکه این بیماران همگی با بیهوشی عمومی سزارین شده بودند،‌ این سوال باقی می‌ماند که در مواردی که از بیحسی نخاعی برای سزارین استفاده می‌شود،‌ نیز آیا آدامس جویدن این اثرات مفید را ایجاد می‌کند یا نه.

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
يکشنبه 29/6/1388 - 13:41 - 0 تشکر 152927

سلام

قبلاً بیمار رو نگه میداشتن تو بیمارستان و تا وقتی که روده هاش فعالیت طبیعیشونو پیدانکرده بودن مرخصش نمیکردن.. برای اینکه روده ها به کار بیفتن هم 12 ساعت بعد از عمل مریض بیچاره رو از تخت میاوردن پایین و مجبورش میکردن که هی توی راهرو و یا اتاق بیمارستان راه بره.. واقعاً دردناک بود.

اما حالا 24 ساعت بعداز عمل اونو مرخص میکنن و کاری ندارن که وضعیت مزاجیش به چه شکله.

(البته این مسئله مال اینجاس.. تو کشورای دیگه نمیدونم به چه شکله)

    

خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی