انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 4203)
چهارشنبه 11/6/1388 - 21:53 -0 تشکر 148349
مقارنه ماه و مشتری

 در مقارنه‌ی شامگاه چهارشنبه  یگانه قمر زمین در صورت فلكی جدی مقارنه‌ای زیبا را با سیاره‌ی مشتری ترتیب خواهد داد. در ابتدای شب پس از طلوع ماه سیاره‌ی مشتری را در جنوب آن به راحتی خواهید یافت. ماه طی این مدت به این سیاره نزدیك می‌شود. تا جایی كه در ساعت 22:40 به نزدیكترین فاصله از آن به میزان 2.2 درجه خواهد رسید. و این در حالی است كه در زمان مقارنه فاز ماه 97 درصد خواهد بود.

اما این پایان ماجرا نیست و اگر در این شب به رصد اقمار گالیله‌ای مشتری بپردازید زیبایی بیشتری از این مقارنه در ذهن شما باقی خواهد ماند.در زمان مقارنه  لكه‌ی قرمز معروف به نام چشم مشتری  كه حاصل طوفانی بسیار عظیم است، بر سطح سیاره طلوع می‌كند و با استفاده از یك تلسكوپ متوسط آماتوری می‌توانید به رصد مشتری و زیبایی‌های حركت اقمار آن بپردازید.

در حدود ساعت 03:47 بامداد پنج‌شنبه قمر كالیستو در پشت ماه پنهان خواهد شد و همان‌طور كه در ابتدای شب شاهد خواهید بود، دو قمر اروپا و گانی‌مد را در كنار یكدیگر خواهید یافت. و این دو قمر در حال نزدیك‌شدن به یكدیگر هستند تا جایی كه در بامداد و پیش از طلوع خورشید 3 ثانیه قوسی با یكدیگر فاصله خواهند داشت و لذا تشخیص و تفكیك آن بسیار دشوار خواهد بود.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

پنج شنبه 12/6/1388 - 11:46 - 0 تشکر 148410

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

من بخشی از این مقارنه زیبا رو دیدم، خیلی جالب بود، از nimag22 گرامی هم بابت مطلبی که گزاشتن تشکر میکنم، خیلی عالی بود.
سربلند و پیروز باشین...
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
شنبه 14/6/1388 - 11:18 - 0 تشکر 148836

سلام

من هم دیدم

اتفاقا خیلی طولانی بود و اگر هر کسی در خیابان به طور اتفاقی ماه را می نگریست متوجه این رویداد زیبا می شد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی