• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
دانش و فن آوری (بازدید: 2353)
دوشنبه 2/7/1386 - 22:13 -0 تشکر 14542
اخبار دانش و فناوری

در این تاپیک،اخبار و مطالب مربوط به رویدادهای دانش و فناوری قرار می گیرد.


   این غزه همان یوسف كنعانی ماست

                       با دست برادران به چاه افتادست!

دوشنبه 2/7/1386 - 23:9 - 0 تشکر 14543

ايران با ساخت روبات پرنده، آمريكا و ژاپن را پشت سرگذاشت


محققان ايراني موفق به ساخت روبات پرنده اي شده اند كه به خاطر دارا بودن ويژگي هاي منحصر به فرد، گوي سبقت را از ٢ نمونه آمريكايي و ژاپني ربوده است

image

.image

مهندس مسعود مولوي رئيستيم تحقيقاتي پارسه و طراح و سازنده اين روبات استثنايي با اعلام اين خبر به خراسان مي گويد: شاهين روباتيك قادر است با سرعتي حدود ١٤ كيلومتردر ساعت پرواز كند و تا مسافت ٣٠ كيلومتر توسط راديو كنترل، هدايت شود و به خاطر به كارگيري مجموعه اي از فناوري هاي نوين و بي نظير از ديد رادار مخفي بماند.
ارتفاع پروازي شاهين روباتيك ٤٠٠ متر است كه در نوع خود منحصر به فرد مي باشد. اين پرنده كه حاصل ٤ سال تلاش شبانه روزي و كارتحقيقاتي محققان كشورمان است، به خاطر كاربردهاي خاص ، به يك نهاد نظامي تحويل داده شده است.
مهندس مولوي كه طراح هوش مصنوعي با الگوريتم جديد ٣ بعدي در جهان نيز مي باشد و به همين خاطرهم به تازگي به عضويت تيم تحقيقاتي مايكروسافت در زمينه هوش مصنوعي درآمده است، مي گويد طرح وي بدون طي مراحل داوري به مرحله نيمه نهايي المپيك جهاني رايانه مايكروسافت راه يافته است.
وي مي افزايد: در حال حاضر از اين سيستم در رايانه و براي حذف ماوس و صفحه كليد و در تلويزيون براي حذف تدريجي دستگاه كنترل استفاده مي شود. بدين شكل در واقع افراد با رايانه و تلويزيون سخن مي گويند و دستورها و فرمان هاي خود را به صورت گفتاري به دستگاه اعلام مي كنند كه بلافاصله اجرا مي شود.
قرار است اين سيستم توسط يك شركت خارجي سازنده تلويزيون در ايران روي نوع خاصي از تلويزيون ها نصب شود.وي مي افزايد كه پيشنهاد مايكروسافت را براي فروش كامل حق مالكيت معنوي، ثبت امتياز و بهره برداري از طرح هوش مصنوعي به بهاي ١٩٧ ميليون دلار نپذيرفته است و با احساس ميهن پرستي خاص خود آن را به نام ايران به ثبت رسانده است ولي به دليل نبود پشتيبان و سرمايه گذار در ايران، ممكن است مجبور شود حق بهره برداري از آن را به يك شركت بزرگ خارجي بفروشد.
مسعود مولوي رئيس تيم پژوهشي ، تحقيقاتي پارسه اصفهان در مورد روبات هاي پرنده مي گويد: پروژه هاي دشوار طراحي و ساخت روبات هاي پرنده چند سالي است كه در كشورهاي پيشرفته شروع شده است به عنوان مثال ژاپن ٢ سال پيش موفق به ساخت روباتي كبوتري شده بود كه برخلاف تبليغات رسانه اي فراوان حداكثر ارتفاعي كه مي توانست پرواز كند، ٢ متر بود، طول بدنه اين روبات پرنده ١٤٥ ميلي متر و طول دو بال آن روي هم ٤٩٠ ميلي متر بود و حداكثر مي توانست با سرعت ٢ مايل در ساعت پرواز كند. بعد از روبات ژاپني ها پرده از ساخت يك روبات حشره در دانشگاه بركلي برداشته شد كه احتمالا براي سازمان سيا ساخته شده بود.اين حشره يك مگس روباتيك با نوسانات بال ٢٢٠ هرتز بود.
بدن حشرات و پرندگان داراي پيچيدگي زيادي است كه شبيه سازي الكترونيك آن ها را مشكل مي كند. پروژه ساخت اين مگس از مرحله مقدماتي تا ساخت نهايي حدود ٦ سال طول كشيد .يك مدل ديگر آمريكايي روبات پرنده نيز توسط ناسا در دانشگاه استنفورد ساخته شد كه وزن آن كمتر از ١٥ گرم است، حداكثر تا ارتفاع ٢ متري مي تواند پرواز كند و با راديو كنترل تنها تا مسافتي كه چشم قادر به ديدن آن است، كنترل مي شود. اين روبات پس از هر بار شارژ باتري حدود ٥ تا ٦ دقيقه مي تواند پرواز كند.
به گفته مهندس مولوي در ايران نيز روي يك روبات پرنده در دانشگاه تهران كار شد كه نتيجه آن ساخت پرنده روباتيكي است كه اگر چه در نوع خود موفقيت محسوب مي شود، اما طريقه بال زدن آن هيدروليك نيست.وي مي افزايد: در مركز تحقيقات پارسه حدود چند سال است كه كار مطالعه، طراحي و ساخت مدل هاي روباتيكي پرندگان را آغاز كرده ايم و در همين راستا با ساخت ٤ مدل روبات پرنده به تدريج اقدام به تكميل و شبيه سازي هيدروليك نحوه بال زدن آن با نوع بال زدن پرنده واقعي كرده ايم واكنون پس از ٤ سال كار شبانه روزي و محاسبات پيچيده فني موفق به ساخت يك روبات پرنده به نام شاهين شده ايم.رئيس گروه تحقيقاتي پارسه در مورد ساختار بي نظير اين روبات مي گويد: در بدنه گيربكس اين روبات از موتور ظريفي استفاده شده و ميزان نوسانات آن تنها چند برابر يك ويبره تلفن همراه است. روبات پرنده ساخت محققان ايراني قادراست ٤٠٠ متر از سطح زمين ارتفاع بگيرد و داراي سرعتي حدود ١٠ مايل بر ساعت است.
به گفته مهندس مولوي، دراين نمونه منحصر به فرد، از دانش هيدروليك طراحي بال بهره فراواني گرفته شده است، به نحوي كه بال روبات هنگام پرواز از ٤ نقطه مختلف حركت مي كند و به اصطلاح تا مي خورد به عبارت ديگر بخش اول بال حدود ٥ ميلي متر، بعدي ٣ ميلي متر، بخش سوم ٣ ميلي متر و آخرين بخش يك ميلي متر خم مي شود بنابراين شكل بال زدن آن بسيار زيبا و شبيه پرنده است.هر بال از ٤ بازو تشكيل شده كه توسط ٢ جك مركزي ،جلويي و عقبي حركت داده مي شود.وي در مورد ديگر ويژگي هاي منحصر به فرد اين روبات پرنده مي گويد: پرنده روباتيك محققان ايراني از قابليت استتار فوق العاده بالايي برخوردار است و با فناوري پيشرفته اي كه در آن به كاررفته است مي تواند از ديد رادار دور بماند . سيستم هيدروليك حركتي آن فوق العاده سطح بالاست به همين دليل در بين پرندگان واقعي ديگر قابل تشخيص نيست.اشخاص يا مركز كنترل از روي زمين مي توانند آن را با «راديو كنترل» تا مسافت ٣٠ كيلومتر كنترل كنند، مكانيسم سوخت آن الكترونيك است و از باتري هاي قابل شارژ تامين مي شود و با هر بار شارژ، قادر است ٢٠ تا ٢٥ دقيقه پرواز كند.روي آن دوربين هاي كوچكي نصب مي شود كه تصاوير گرفته شده ازاهداف زميني را مي تواند به صورت بي سيم به مركز موردنظر ارسال كند.
اين روبات داراي GPS (سيستم مكان ياب جهاني) است اما براي اين كه قابل رديابي با ماهواره نباشد، روي آن يك سيستم مسيرياب خاص ديگرنصب كرده ايم.
مهندس مولوي مي افزايد: روبات پرنده شاهين پس از پشت سرگذاشتن موفقيت آميز كليه آزمايش ها اكنون دراختيار يك نهاد نظامي قرار گرفته است.
ما مدل هاي آزمايشي زيادي را قبل از شاهين روباتيك ساختيم تا به نمونه نهايي برسيم، در واقع براي ساخت روبات نهايي حدود ٥/١ ميليون تومان و براي مراحل مطالعاتي وتحقيقاتي آن حدود ١٩ ميليون تومان هزينه متحمل شديم سعي كرده ايم طراحي اين روبات شباهت زيادي به شاهين داشته باشد بنابراين ٢ بال آن نزديك به يك متر طول دارد.
قدرت مانور آن در سطح بالايي است، طوري كه همانند يك پرنده شيرجه مي زند ، سرعت آن كم و زياد مي شود، تا مدتي بدون بال زدن در هوا معلق است، شيرجه مي زند و سپس با بال زدن ارتفاع مي گيرد.

ويژگي هاي منحصر به فرد روبات ابداعي محققان ايراني، دانشمندان ژاپني و آمريكايي را مبهوت كرده است

   این غزه همان یوسف كنعانی ماست

                       با دست برادران به چاه افتادست!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.