انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 521)
شنبه 31/5/1388 - 16:47 -0 تشکر 145066
مساجد

 

 
شهرداری :246 مصلی می سازیم -امورمساجد: توجیه ندارد
شهرداری تهران بتازگی طرحی را مبنی بر احداث 246 مصلی نماز در محله های پایتخت در دستور کار خود قرار داده که متولیان امور مساجد معتقدند این طرح با توجه به هزینه های زیاد توجیهی برای اجرا ندارد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا، بر اساس این طرح در هر یک از نواحی 123گانه شهرداری تهران دو مصلی کوچک نماز در مساحت 40 مترمربع احداث شده و در ساعاتی که مساجد شهر تهران غیر فعال هستند امکان ادای فریضه نماز را برای شهروندان فراهم شود.
اکنون این مکان های کوچک نماز که به شکل کانکس های دو قلو برای استفاده آقایان و بانوان و همچنین دارای 2 چشمه سرویس بهداشتی و وضوخانه است در معابری در حال نصب است که بسیار پر تردد و شلوغ بوده تا مردم دسترسی بیشتری به این نمازخانه ها داشته باشند.
روال کار این مصلی ها به این ترتیب است که یک ساعت پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر در مساجد فعالیت آنها آغاز می شود که تا پایان وقت شرعی فرضیه نماز ظهر و عصر ادامه خواهد یافت .
این مصلی ها نیم ساعت قبل و بعداز اذان مغرب فعالیتی ندراند و پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء در مساجد بازهم فعالیت خود را برای دیگر نمازگزاران از سر می گیرند که این امر تا پایان وقت شرعی نیمه شب ادامه می یابد.
شماری از این مصلی ها اکنون در مناطق 16 و 17 تهران و در اماکن پر ترددی چون بازار دوم نازی آباد و ترمینال جنوب احداث شده است و شهرداران این مناطق توسعه فرهنگ نماز را از اهداف این طرح می دانند.

** مرکز رسیدگی به امور مساجد: به شدت مخالفیم
رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد به عنوان نهاد متولی فعالیت های دینی و مساجد در خصوص اجرای این طرح بدیع از سوی شهرداری تهران با اشاره به اینکه این مرکز مخالفت جدی و رسمی خود را درباره اجرای این طرح به طور مکتوب به شهرداری تهران ارائه کرده است افزود: تعجب می کنیم با وجود این مخالفت چرا شهرداری این طرح را اجرا کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین حسین ابراهیمی درگفت وگو با خبرنگار حوزه شهری ایرنا با بیان اینکه شهرداری در طرح خود بنا بر احداث 500 مصلی نماز در شهر داشت گفت: با احداث این تعداد مصلی در شهر مخالفت کردیم و در نامه خود مطرح کردیم شهرداری به جای احداث این تعداد مصلی، 50 نماز خانه در خیابان های اصلی شهر بسازد تا به عنوان مکانی ماندگار جهت فعالیت های دینی مورد استفاده قرار گیرد.
وی با بیان اینکه احداث مصلی های کوچک و کانکسی نماز توجیهی ندارد تاکید کرد: این مکان ها در دراز مدت و با تغییرات مدیریتی کاربری دیگری پیدا می کند که شایسته شهر نیست.
وی ادامه داد: اما اگر به جای این مصلی ها نماز خانه احداث شود هیچ کسی امکان تغییر کاربری یا انجام فعالیت های غیر مرتبط با آن را نخواهد داشت.
رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به هزینه های چند صد میلیون تومانی شهرداری در اجرای این طرح تاکید کرد: این هزینه های کلان باید صرف اموری شود که ماندگاری بسیاری داشته و مقطعی نداشته باشد و به همین دلیل احداث مصلی ها در شهر کاری کم منفعت به نظر می رسد.

** احداث مصلی در محلات اشتباه محض است
یک کارشناس فرهنگی و امور دینی نیز دراین زمینه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه از صدر اسلام فعالیت مسجد محوری و توسعه مساجد یک اصل بوده تاکید کرد: در هیچ یک از مبانی دینی و مذهبی مشاهده نمی شود که احداث مکان هایی کوچک و موقت در معابر برای انجام نماز مورد تاکید قرار گرفته باشد و توجهی به مساجد نباشد.
حجت الاسلام ملکی با بیان اینکه احداث مکان های موقت برای فعالیت های دینی می تواند فساد پذیر باشد گفت: شهرداری تهران اگر به دنبال توسعه فرهنگ نماز است به توسعه مساجد و تجهیز آنها بپردازد.
وی با بیان اینکه عمده مساجد شهر تهران در ساعات روز فعال هستند خاطرنشان کرد: معدود مساجد غیر فعال نیز به دلیل مشکلات و مسائل مالی جهت فعالیت خادمان مساجد بوده که شهرداری می تواند با کاهش هزینه های کلان خود برای احداث این مصلی ها به تامین خادمین مساجد بپردازد.
حجت الاسلام ملکی با اشاره به تاکیدات اسلام برای اقامه نماز جماعت اظهارداشت: احداث مصلی برای خواندن نماز در هر ساعتی از روز ترویج ادای نماز فرادی است که نباید صورت گیرد.

** شهرداری: متولیان امر مخالف این طرح نیستند
رییس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران درباره ضرورت های اجرای این طرح با بیان اینکه درخواست های متعدد مردم و شورایاران زمینه ساز اجرای این طرح است گفت: معمولا ظهرها بعد از نماز جماعت، درهای مساجد بسته شده و تا نیم ساعت قبل از نماز مغرب و عشا باز نمی شود.
حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی در گفت وگو با خبرنگار شهری ایرنا با اشاره به درخواست های مردمی در خصوص نبود مکانی در طول روز برای ادای فریضه نماز تاکید کرد: تاکید شده است این مصلی ها در مکان های پر تردد شهر احداث شود تا شهروندانی که فرصت ادای نماز جماعت را پیدا نکرده اند بتوانند نماز فرادی اقامه کنند.
وی با اشاره به اینکه برخی شهروندان به دلیل نبود مکانی مناسب برای ادای نماز در طول روز مجبور هستند در خیابان یا روی چمن و فضای سبز نماز بخوانند در خصوص عدم هماهنگی با مرکز رسیدگی به امور مساجد و مخالفت این مرکز با احداث مصلی های محلی گفت: برنامه های ما با مرکز رسیدگی به امور مساجد هماهنگ است و فکر نمی کنم مخالفتی داشته باشند.
وی افزود: شما یک روز ساعت 3 یا 4 بعداز ظهر به خیابان های شهر بروید و ببینید چندتا مسجد باز است، به همین دلیل و در راستای اهداف مساجد و توسعه فرهنگ ادای نماز این مصلی ها در شهر ساخته می شود.
ناصحی درباره کمک شهرداری به توسعه مساجد در شهر خاطرنشان کرد: شهرداری تهران سال گذشته 17 میلیارد تومان برای تجهیز مساجد تخصیص داد که این رقم امسال به 20 میلیارد رسید.
رییس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران با بیان اینکه احداث 40 باب مسجد از سوی شهرداری در حال اجراست افزود: قریب به 19 باب مسجد نیز طی دوسال اخیر از سوی شهرداری تهران به بهره برداری رسیده است.

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی