• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 8029)
يکشنبه 25/5/1388 - 6:29 -0 تشکر 142190
مهمترین مشکلات اجتماعی ایران

 

مهمترین مشكلات اجتماعی ایران اعلام شد

مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی اعلام كرد كه بیكاری، اعتیاد، فقر و طلاق به عنوان مهم‌ترین مشكلات اجتماعی كنونی هستند. 

 به گزارش فارس به نقل از گزارش دفتر اطلاع‌رسانی مركز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات اجتماعی مسائل و آسیب‌های اجتماعی كشور را مورد بررسی قرار داده و با استناد به نتایج یك پژوهش انجام شده درباره اولویت‌بندی آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه‌ یك هزار نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، قضات‌، فرهنگیان‌، كارشناسان و روحانیان و مدیران و معاونان دستگاه‌ها خاطرنشان ساخت كه در این پژوهش 28 مسئله اجتماعی مورد پرسش واقع شده‌اند كه اغلب پاسخگویان از بیكاری، اعتیاد، فقر و طلاق به عنوان مهم‌ترین مشكلات اجتماعی كنونی نام برده‌اند. 

همچنین این دفتر روند اعتیاد، خودكشی، سرقت، فرار از خانه، قتل، نزاع و جرائم جنسی را مورد بررسی قرار داده و اعلام كرد: بررسی روند آسیب‌های یاد شده نشان می‌دهد كه برخی از آسیب‌ها همانند اعتیاد روندی كاملاً صعودی دارد به گونه‌ای كه میزان آن در یك دوره 7 ساله تقریباً 2 برابر شده است، نزاع نیز روندی صعودی دارد. روند سرقت نیز اگر چه نوسان دارد‌ اما بیش‌تر صعودی است، روند آسیب‌هایی همچون خودكشی، فرار از خانه و قتل متغیر است و روند جرائم جنسی در ابتدای دوره مورد مطالعه صعودی بوده كه بعد نزولی شده است. 

این مركز ضمن بررسی برخی از شاخص‌های مهم اجتماعی و جمعیتی كشور و با اسـتناد به نتایج سرشماری عمومی سال 1385 اعلام كرد: در حال حاضر 46/68 درصد از كل جمعیت 70 میلیونی كشور را شهرنشینان، 4/31 درصد را روستانشینان و 14/0 درصد را كوچ‌نشینان تشكیل می‌دهند و ظرف 10 سال گذشته بیش از 7 درصد به میزان جمعیت شهرنشین كشور اضافه شده است. 

براساس این گزارش متوسط نرخ رشد جمعیت كل كشور 61/1 است و اگر فاصله سنی بین 15 تا 64 سن كار در نظر گرفته شود هم اكنون نزدیك به 70 درصد جمعیت كشور در سن كار قرار دارند كه این موضوع از نظر این‌كه بار تكفل اقتصادی كم می‌شود، نكته مثبتی است اما از سوی دیگر این حجم جمعیت نیازمند كار است و به همین دلیل اشتغال از موضوعات مهم جمعیتی در حال و آینده كشور خواهد بود. 

بر اساس این گزارش در جریان سرشماری سال گذشته یك میلیون 210 هزار و 164 نفر افغانی نیز سرشماری شده‌اند كه تعداد آن‌ها نسبت به سرشماری 10 سال گذشته 405 هزار و 760 نفر اضافه شده است. 

مركز پژوهش‌ها در پایان با بیان این مطلب كه مسائل اجتماعی یكدیگر را بازتولید می‌كنند، افزود: نخستین و مهم‌ترین گام برای مقابله با مسائل اجتماعی باور به اجتماعی بودن این پدیده‌ها و توجه به این نكته است كه ریشه آن‌ها را باید درون جامعه جست‌و‌جو كرد. (همشهری)
به نظر شما ریشه ی این مسائل و مشکلات چیست ؟ 
 

شنبه 31/5/1388 - 2:52 - 0 تشکر 144650

سلام

به نظر خود من منشا این مشکلات ضعف ایمانه که هر روز هم در حال تشدید شدن هست

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.