انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 3398)
چهارشنبه 21/5/1388 - 15:10 -0 تشکر 141297
تلسکوپ گالیله؟

سلام

کسی میدونه که ساختمان تلسکوپ گالیه چجوری بوده و از چه عدسی هایی ساخته شده بوده؟ و آیا میشه یکی مثل اونو درست کرد یا نه؟

ممنون میشم اگه جوابتون همراه با عکس باشه.

چهارشنبه 21/5/1388 - 16:50 - 0 تشکر 141327

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

من در مورد جزئیات تلسکوپ گالیه زیاد اطلاعات ندارم ولی تا جایی که میدونم تلسکوپ هایی با عنوان تلسکوپ های گالیه ای امروزه به فروش میرسه.
در مورد درست کردنش هم میشه خودمون درست کنیم ولی فرمول ساختش رو بلد نیستم.
در جلسه نجوم از مهندس گمینی کارشناس انجمن نجوم میپرسم و جوابش رو براتون میزارم.

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
شنبه 24/5/1388 - 10:49 - 0 تشکر 141896

سلام

اول بگم كه من با پرچم صلح اومدم !

دوم اين كه امیدوارم این مطالب به درد دوست عزيزمون بخوره .....

ساختن یک تلسکوپ گالیله ای بسیار ساده می باشد ومی توان با وسایل ساده که در دسترس می باشد وبا قیمت ارزان تهیه میشود ساخت ابتدا دو تکه لولۀ پلیکا تهیه می کنیم که براحتی داخل یکدیگر حَرکت کنند ولی لَََََََق نزنند ، چون در بعضی مواقع لازم میشود که طول لولۀ تلسکوپ کوتاه و بلند شود.طول این لوله ها را باید به اندازۀ کانون عدسی ها تعیین کرد که بعدا توضیح داده خواهد شد.دو عدد عدسی که یکی با فاصلۀ کانونی حدودِ چند دسی متر و دیگری با فاصلۀ کانونی چند سانتی متر. (هر دسی متر 10 سانتی متر میباشد) عدسی بزرگتر را عدسی شیئی و عدسی کوچکتر را عدسی چشمی می گویند و همانطور که از نامشان پیداست عدسی چشمی به سمت چشم و عدسی شیئی مقابل شیئِ مورد نظر قرار میگیرد.طول لولۀ تلسکوپ باید به اندازۀ مجموع فاصله کانونی دو عدسی باشدمثلا اگر فاصلۀ کانونی عدسی چشمی 2+ سانتی متر و فاصلۀ کانونی عدسی شیئی 50+ سانتی متر باشد لولۀ تلسکوپ تقریبا 52 سانتی متر می باشد که این اندازه برای اجسام دور و یا نزدیک کمی تغییر می کند. بزرگنمایی تلسکوپ.برای آنکه بزرگنمایی تلسکوپ را محاسبه نماییم می بایست فاصلۀ کانونی عدسی بزرگتر را بر فاصلۀ کانونی عدسی چشمی تقسیم کنیم . برای مثال در تمرین فوق بزرگنمایی ویا به عبارتی نزدیک کردن تلسکوپ برابر است با : برابر 25=50:2 نکته مهم : این نوع تلسکوپ تصویر نهایی را وارونه نشان میدهد، که البته این مساله برای رصد ماه و ستارگان مشکلی بوجود نمی آورد . اما اگر بخواهیم اجسام روی زمین رامشاهده کنیم، چون معکوس دیده میشود زیاد جالب نیست .

اما اگر بخواهیم تصویر نهایی مستقیم دیده شود باید برای عدسی چشمی از عدسی مقعر استفاده کنیم که فاصلۀ کانونی آن منفی نمایش داده میشود . بنابر این در مثال بالا طول لولۀ تلسکوپ با توجه به کانون منفی برابر میشود با: 

        48= (2-) +50     ولی بزرگنمایی آن همان 25 برابر، اما این بار تصویر مستقیم است.در عینک سازی ها اندازۀ محدب یا مقعر بودن عدسی را بامقیاسی بنام دیوپتر می سنجند و آن عبارت است یکای متر تقسیم بر فاصلۀ کانونی(بر حسب متر). بنا بر این اگر بخواهید عدسی با فاصلۀ کانونی50 سانتیمتر تهیه کنید، باید عدسیی بخرید که دیوپتر آن 2+ باشد. که این عدسی برای شیئی تلسکوپ خوب است .و اما برای عدسی چشمی تلسکوپ می توان از عدسی چشمی های درهای منزل استفاده کرد، که فاصلۀ کانونی آن حدود 1- میباشد .

به این ترتیب شما می توانید با هزینه ای بسیار کم صاحب یک تلسکوپ شوید که اجسام را 50 برابر نزدیک می کند ،که اگر دیوپتر عدسی شیئی 1+ (فاصلۀ کانونی 100 سانتیمتر) و طول لوله حدود 1 متر باشد این نسبت به 100 برابر میرسد . وبه عبارتی اگر جسمی در فاصلۀ 10 کیلومتری باشد در فاصلۀ 100 متری به نظر میرسد. 

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

يکشنبه 25/5/1388 - 20:38 - 0 تشکر 142412

دوباره سلام

از جوابتون خیلی ممنونم، میدونید عدسی ها رو از کجا میشه تهیه کرد.

يکشنبه 25/5/1388 - 23:15 - 0 تشکر 142445

سلام

دوست عزیز خوشحالم كه این مطالب به دردتون خورد

در مورد عدسی اگه از عینك سازها سوال كنین راهنماییتون میكنن!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

دوشنبه 26/5/1388 - 12:8 - 0 تشکر 142531

بنام خدا

سلام

جناب میلادی، اما من یه ایرادی به جوابتون دارم.

شما گفتید كه برای اینكه تصویر نهایی وارونه نشه از عدسی مقعر استفاده كنیم. من در این مورد دقیقاً نمیدونم كه آیا عدسی مقعر این كار رو انجام میده یا نه.

اما میدونم كه عدسی مقعر هیچ وقت تصویری رو بزرگتر نمیكنه و همیشه تصویری كه نشون میده كوچیكتر از شی یا تصویری هست كه به اون رسیده.

تا اونجایی هم كه میدونم برای اینكه تصویر نهایی وارونه نباشه از منشور استفاده میكنند.

مثل منشورهایی كه در دوربینهای دو چشمی وجود داره.

اگه باز هم میتونید در این مورد كمك كنید. میشه با تصویر عملكرد این عدسیها رو در مجموع نشون بدین. مثل همون تصاویری كه در كتاب فیزیك دبیرستان خیلیهامون دیدیم.

ممنون میشم اگه اینكار رو انجام بدین

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
دوشنبه 26/5/1388 - 13:58 - 0 تشکر 142568

سلام

جناب پارسا دقت كنین !

تو تلسكوپ دو تا عدسی هست....عدسی بزرگتر عدسی شیئی ....عدسی كوچكتر عدسی چشمی

وظیفه عدسی شیئی اونه كه نور اجسام دور رو بگیره و در نقطه همگرایی خودش (كانون عدسی) متمركز كنه ودر واقع كارش تشكیل تصویر اجسام دور در كانون عدسی هست ....كار عدسی چشمی هم اینه كه تصویر رو بزرگتر و قابل تشخیص تر كنه ....بهش میگن eye lens ...این عدسی چشمی عدسی هست كه از عدسی یا آیینه تلسكوپ دورتر و در واقع همون عدسی هست كه به چشم نزدیكه

در عدسی مقعر تصویر شی مستقیمه ودر فاصله ای كمتر از فاصله كانونی دیده میشه ...یعنی در واقع تصویر شی وارونه نمیشه !..امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

دوشنبه 26/5/1388 - 14:59 - 0 تشکر 142620

                                                       بنام خدا

سلام

كار عدسی چشمی هم اینه كه تصویر رو بزرگتر و قابل تشخیص تر كنه ....بهش میگن eye lens ...

جناب میلادی طبق گفته بالا شما گفتین كه كار عدسی چشمی بزرگتر كردن تصویر كانونی شده ی عدسی شئی هست.خب من میگم كه عدسی مقعر كارش كوچیكردن تصویر و دور كردن اونه.برای همین نمیشه از عدسی مقعر به عنوان عدسی چشمی استفاده كرد.

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
دوشنبه 26/5/1388 - 17:26 - 0 تشکر 142670

سلام

خب جناب زاهد كدوم قسمت نوشته كه برای بزرگتر شدن تصویر از عدسی مقعر برای عدسی چشمی استفاده كنیم ؟.......

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

دوشنبه 26/5/1388 - 18:24 - 0 تشکر 142694

بنام خدا

سلام

حالا منظورتون رو فهمیدم شما میگین وقتی كه عدسی شئی از جسم دور یك تصویر وارونه تهیه میكنه، میشه با یك عدسی مقعر اون تصویر رو از وارونگی درآورد و بعد این تصویر جدید مستقیم رو به یك عدسی محدب چشمی داد تا اونو بزرگ كنه

همین طوره؟

برا قفل هایی كه بستست یه كلید مونده تو مشتمبه جنون رسیده كارم بس كه فرصت ها رو كشتم
بازی نور و صدا نیست زندگی یه سرنوشته           یكی پیدا یكی پنهون مثل آدم و فرشته
جانشین  انجمن خانواده‌ی تبیان
دوشنبه 26/5/1388 - 20:46 - 0 تشکر 142756

سلام دوستان

جناب میلادی در جواب شما مسایل به صورت خیلی کلی مطرح شده و به جزییات توجه نشده و جواب شما بیشتر نحوه کار تلسکوپ گالیله رو توضیح میده نه نحوه ساخت در حالی که کوچکترین بی توجهی به جزییات در کار دست ساخت باعث میشه که اون به خوبی کار نکنه.

اگه میشه یه کم بیشتر توضیح بدید که مثلا عدسی چشمی باید در چه فاصله ای از عدسی شیئی قرار بگیره (چه با عدسی مقعر چه با عدسی محدب) مثلا روی کانونش باشه یا در فاصله کانونی یا بین کانون و مرکز عدسی یا خارج از مرکز؟ و یا این که فاصله چشم از عدسی چشمی چقدر باید باشه و جزییات دیگری مثل این ها.

شما خودتون تا حالا همچین تلسکوپی درست کردید؟ 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی