انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 402)
يکشنبه 11/5/1388 - 15:0 -0 تشکر 138034
لبوفروشی

آیت‌ا... امجد:
حمالی و لبو‌فروشی از قدرتی که تو را بی‌دین کند بهتر است
آیت‌ا... محمود امجد در سخنان اخلاقی چندی پیش خود، تذکرات مهم اخلاقی و اجتماعی را خطاب به مردم، مسئولان و نخبگان بیان کرد.

به گزارش خبرنگار «آینده»، در فرازهایی از این بیانات آمده است:

v     اسلام هیچگاه اجازه نداده تا منکری را به خاطر معروفی انجام دهیم... آیا كفر بهتر از این اسلام نیست؟.... هركس با ما باشد را خوب می دانیم و هركس با ما نباشد بد است... یكی از خصوصیات بسیار مهم و درس آموز حضرت علامه طباطبایی تحمل قول مخالف بود

 

v     دعا آدابی دارد اما نباید فقط به آداب ظاهری اكتفا كرد و از حقیقت آن بازماند. مثلاً قرآن بر سرگذاشتن یعنی به قرآن پناه آوردن و قرآن را قبول داشتن اما متاسفانه ما گاهی ظاهر قرآن بر سر می گذاریم ولی حقیقت آن است كه باطن قرآن را زیر پا گذاشته‌ایم، چون غیبت می كنیم، تهمت می زنیم و حق مردم را رعایت نمی كنیم. متاسفانه ما همه چیز را بر خدا ترجیح می دهیم و معاذالله خدا را پوچ می دانیم در حالی‌كه غیر خدا پوچ است.

 

v     متاسفانه ما در نماز خیلی حواسمان پرت است. نماز اقامه است نه خواندن. آن‌هایی كه امام حسین(ع) را كشتند نیز نماز می‌خواندند. هیچ یك از ما در خواندن نماز به پای خوارج نمی‌رسیم. پیشانی آن‌ها از نمازخواندن پینه بسته بود ولی بهترین كار را كشتن امیرالمؤمنین(ع) در شب قدر می دانستند. آیا كفر بهتر از این اسلام نیست؟

 

v     كجا است خدا در زندگی ما؟ آیا ما لااله الا الله را باور كرده‌ایم؟ ما یك عمر با نام الله در خدمت شیطان بوده‌ایم! با خدا بودن به حرف و لفظ و نماز خواندن و الله الله گفتن و ... نیست. و ما كه روحانی هستیم از همه بیچاره‌تریم! ما زیاد گول می‌خوریم و به ظاهر توجه داریم. مثلاً فلان مجلس حال خوبی داشت و چند  نفر غش كردند! و ما هم خیلی گریه كردیم. اینها اسلام نیست. اینها دین نیست. به جای شور باید به شعور توجه كرد. شور تنها مشكلی را حل نمی‌كند.

 

v     یكی از خصوصیات بسیار مهم و درس‌آموز حضرت علامه طباطبایی تحمل قول مخالف بود. اگر انسان در درون خود به دنبال هدایت و سعادت و معرفت باشد حتی یك شعر و یك نكته از یك مرد الهی می‌تواند او را به سعادت برساند. اما اگر شخصی به طالب حق و حقیقت نباشد حتی اگر صبح تا شب هم ملازم اولیای الهی باشد، هیچ تاثیر مثبتی نمی‌گیرد و حتی ممكن است بدتر هم بشود! ملاك استفاده است!

 

v     احساس برتری نسبت به دیگران خوب نیست اما حركت در جهت بهترین شدن خوب است. خود را بزرگ دیدن باعث جلوگیری از پیشرفت می‌شود. اصلاً ما نمی‌دانیم چه كسی نزد خدا برتر است، پس چطور خود را برتر از دیگران بدانیم؟! اگر خود را برتر از دیگران ندانیم، در جهت اصلاح خود اقدام می‌كنیم. البته باید به این نكته هم توجه كرد كه گاهی برای تربیت افراد متكبر باید با آن‌ها طوری رفتار كرد كه به اشتباه خود پی‌ببرند حتی گاهی نباید به این افراد سلام كرد چه برسد به تواضع! البته قصد تربیت نباید با احساس برتری نسبت به او باشد. چرا كه ما از آینده هیچ كس خبر نداریم. از كجا معلوم كه حتی یك فرد گناهكار كه علی‌الظاهر ما خود را از او برتر می‌دانیم (بر فرض صحت این برتری كه نمی‌شود تشخیص داد)، بعدا بهتر از ما نشود؟ ما در تاریخ خودمان هم دیده‌ایم كه انسان‌ها چه تغییرات عجیبی می‌كنند!

 

v     شهید محراب حضرت آیت الله مدنی با آن عظمت در شب احیاء فرموده بودند: ای مردم اگر شما آمده‌اید از گناهان خود توبه كنید، من هم آمده‌ام از صوابهای خود توبه كنم!

 

v     متاسفانه ما به جای توجه به اخلاق دینی، سلیقه خود را بر دین تحمیل كرده‌ایم و بیشتر به ظاهر دین چسبیده‌ایم و از این ظاهر قصد دیگری داریم! نباید مردم را از دین ترساند.

 

v     حوادثی نظیر سقوط هواپیما نیاز به حسن تدبیر دارد. به خصوص تكرار این حوادث درست نیست و نشان از بی‌تدبیری دارد و نباید بی‌تدبیری خود را به پای مشیت الهی بگذاریم! خداوند به ما عقل و تدبیر داده تا از آن استفاده كنیم. باید صداقت و حسن نیت داشته باشیم!

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی