دانش و فن آوری (بازدید: 489)
چهارشنبه 7/5/1388 - 14:58 -0 تشکر 136766
تامینا هم مرد


فارس: تامینا دومین گوساله شبیه‌سازی شده ایران هم مرد.

تامینا دومین گوساله شبیه سازی شده ایران نیز همانند بنیانا اولین گوساله شبیه‌سازی شده نتوانست به زندگی خود ادامه دهد.

 به رغم تمام تلاش‌های صورت گرفته«تامینا» دومین گوساله شبیه سازی شده ایران و خاورمیانه نیز به علت عوارض ناشی از تب حاد و مواج جان سپرد.

مرگ تامینا صبح روز سه‌شنبه 6 مرداد روز سوم تولد خود، دقیقاً به همان علتی رخ داد كه برای اولین گوساله شبیه‌سازی شده «بنیانا» در روز هفتم پس از تولد رخ داده بود.

محمد حسین نصر اصفهانی، مدیر پایگاه تحقیقات رویان در اصفهان گفت: بنا بر گزارش‌های منابع معتبر علوم پزشكی همچون تب داخلی دامپزشكی text book of veterinary internal medicine ‌هایپرترمی با علت نامشخص علت اصلی مرگ گوساله‌های شبیه‌سازی شده در هفته اول بعد از تولد عنوان شده است كه علت مرگ 2 گوساله شبیه‌سازی شده ایران نیز هست.

بررسی‌های اولیه نشان داده است در حالی كه بنیانا اولین گوساله شبیه‌سازی شده در سن 270 روزگی حاملگی و با وزن 48 كیلوگرم متولد شد و بررسی‌های اولیه هیچ گونه عارضه پاتولوژیك خاصی را در وی نشان نداد، دوقلوی همسان ژنتیكی آن یعنی تامینا در سن 280 روزگی حاملگی با وزن 70 كیلوگرم متولد شد كه عوارض ملایم بعضی ناهنجاری‌های آناتومیكی را نشان می‌داد. با این وجود بنا بر دقیق‌ترین بررسی‌های تیم دامپزشكی علت اصلی مرگ هر دو كلون وقوع تب حاد و مواج و نه عوارض ملایم آناتومیك بوده است.

بنا بر بالاترین آمارهای موجود در زمینه شبیه‌سازی گاو در دنیا بالاترین شانس تولید جنین آزمایشگاهی، ایجاد آبستنی‌ اولیه، ماه سوم، ماه ششم و نیز تولد زنده به ترتیب 50 درصد، 40 درصد، 30 درصد، 25 درصد و 5 تا 10 درصد است كه سهم معادل تیم جنین‌شناسی پژوهشكده رویان در این زمینه به ترتیب 40 تا 45 درصد، 30 درصد، 35 درصد، 20 درصد و 3 درصد بوده است.

از سوی دیگر در 60 درصد موارد آبستنی در نیمه دوم منجر به هیدروپس پیشرونده منجر به سقط می‌شود كه علت سقط دو مورد آبستنی موفق اولیه پژوهشكده رویان نیز بود.

محققان پژوهشكده رویان پس از بررسی‌های دقیق ابعاد موضوع شبیه‌سازی در گاو، گوسفند و بز اعلام كردند در حال حاضر انجام تحقیقات تولید حیوان تراریخته در گونه بز متمركز خواهد شد اما انجام تحقیقات وسیعتر آزمایشگاهی در زمینه بالا بردن روند كفایت تولید جنین‌های كلون گاو نیز به طور جدی پیگیری خواهد شد.

اگر چه گونه گاو اهمیت كلیدی در ساماندهی تحقیقات تولید حیوانات تراریخته دارد ولی طولانی بودن دوره آبستنی‌های گاو و هزینه بسیار بالا در این حیوان انجام اینگونه تحقیقات را منوط به همكاری و پشتیبانی‌های بیشتر مسئولان كشور می‌كند.

همچنین پژوهشكده رویان قصد دارد طی یك پروژه بزرگ و مجتمع دامپروری فكا، وابسته به سازمان تأمین اجتماعی طرح افزایش و ارتقاء پتانسیل شیرآوری دام‌های كشور از طریق تكنولوژی انتقال جنین در گاو را به صورت گسترده اجرا كند كه نتیجه فاز اولیه این مطالعات تولد بوانا اولین گوساله حاصل از لقاح آزمایشگاهی بود.

 

 


بني الاسلام علي الکلمتين,کلمة التوحيد و توحيد الکلمة

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی