• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 2255)
دوشنبه 12/6/1386 - 17:30 -0 تشکر 13641
کلام مولا علی (ع)

 

به نام او

نامه27 / نامه به فرماندا ر مصر محمد بن ابی بکر، هنگامی که او را در آغاز سال 37 هجری به سوی مصر فرستاد.

 

اخلاق اجتماعی

با مردم فروتن باش ، نرمخو و مهربان باش ، گشاده رو و خندان باش . در نگاههایت و در نیم نگاه و خیره شدن به مردم به تساوی رفتار کن تا بزرگان در ستمکاری تو طمع نکنند و نا توان ها در عدالت تو مایوس نگردند زیرا خداوند از شما بندگان درباره اعمال کوچک و بزرگ ، آشکارا و پنهان خواهد پرسید ، اگر کیفر دهد شما استحقاق بیش از آن را دارید و اگر ببخشد از بزرگواری اوست .

 

همه می توانند در جهت جریان آب حرکت کنند چه بخواهند و چه نخواهند . پس کاری را طلب کن که فقط آنکه بخواهد بتواند انجام دهد .

دوشنبه 12/6/1386 - 17:38 - 0 تشکر 13642

اعتدال گرایی زاهدان

آگاه باشید ! ای بندگان خدا ! پرهیزکاران از دنیای زودگذر ب سلامت گذشتند و آخرت جاودانه را گرفتند . با مردم دنیا در دنیاشان شریک گشتند ام مردم دنیا در آخرت آنها شرکت نکردند . پرهیزکاران در بهترین خانه های دنیا سکونت کردند و بهترین خوراک های دنیا را خوردند و هان لذت هایی را چشیدند که دنیاداران چشیده بودند و از دنیا بهره گرفتند آنگونه که سرکشان و متکبران دنیا بهره مند بودند .

سپس از این جهان با زاد و توشه فراوان و تجارتی پر سود به سوی آخرت شتافتند .

لذت پارسایی در ترک حرام دنیا را چشیدند و یقین داشتند در روز قیامت از مسایگان خدایند ، جایگاهی که هرچه درخواست کنند داده می شود وهرگونه لذتی در اختیارشان قرار دارد .

همه می توانند در جهت جریان آب حرکت کنند چه بخواهند و چه نخواهند . پس کاری را طلب کن که فقط آنکه بخواهد بتواند انجام دهد .

دوشنبه 12/6/1386 - 18:13 - 0 تشکر 13643

ضرورت یاد مرگ

ای بندگان خدا ! از مرگ و نزدیک بودنش بترسید و آمادگی های لازم را برای مرگ فراهم کنید که مرگ جریانی بزرگ و مشکلی سنگین به همراه خواهد آورد ، یا خیری که پس از آن شری وجود نخواهد داشت و یا شری که هرگز نیکی با آن نخواهد بود ! پس چه کسی از عمل کنده برای بهشت ، به بهشت نزدیک تر؟ و چه کسی از عمل کننده برای آتش به آتش نزدیک تر است ؟

شما همه شکار آماده مرگ می باشید ، اگر توقف کنید شما را می گیرد و اگر فرار کنید به شما می رسد ، مرگ از سایه شما به شما نزدیک تر است ، نشانی مرگ بر پیشانی شما زده شد، دنیا پشت سر شما درحال در هم پیچیده شدن است ، پس بترسید از آتشی که ژرفای آن زیاد و حرارتش شدید و عذابش نو به نو وارد می شود ، در جایگاهی که رحمت در آن وجود ندارد و سخن کسی را نمی شنوند و ناراحتی ها در آن پایان ندارد !

اگر می توانید که ترس از خدا را فراوان و خوش بینی خود را به خدا نیکو گردانید ، چنین کنید ، هر دو را جمع کنید ، زیرا بنده خدا خوش بینی او به پروردگار باید به اندازه ترسیدن او باشد و آنکس که به خدا خوش بین تر است باید بیشتر از دیگران از کیفر الهی بترسد .

همه می توانند در جهت جریان آب حرکت کنند چه بخواهند و چه نخواهند . پس کاری را طلب کن که فقط آنکه بخواهد بتواند انجام دهد .

دوشنبه 12/6/1386 - 18:17 - 0 تشکر 13644

اخلاق مدیران اجرایی

ای محمد بن ابی بکذ ! بدان که من تو را سرپرست بزرگترین لشکرم یعنی لکر مصر ، قرار دادم . بر تو سزاوار است با خواسته های دل مخالفت کرده و از دین خود دفاع کنی . هرچند ساعتی از عمر تو باقی نمانده باشد . خدا را در راضی نگهداشتن مردم به خشم نیاور زیرا خوشنودی خدا جایگزین هرچیزی بوده اما هیچ چیز جایگزین خوشنودی خدا نمی شود . نماز را در وقت خودش به جای آر نه اینکه در بیکاری زودتر از وقتش بخوانی و به هنگام درگیری و کار آن را تاخیر بیاندازی و بدان که تمام کردار خوبت در نماز است .

امام هدایتگر و زمامدار گمراهی هیچ گاه مساوی نخواهند بود چنان ک دوستان پیامبر (ص) و دشمنانش برابر نیستند . پیامبر اسلام ( ص) به من فرمود :

« بر امت اسلام ، نه از مومن و نه از مشرک هراسی ندارم ، زیرا مؤمن را ایمانش باز داشته و مشرک را خداوند به جهت شرک او نابود می سازد . من بر شما از مرد منافقی می ترسم که درونی دوچره و زبانی عالمانه دارد ، گفتارش دلپسند و رفتارش زشت و ناپسند است .»

 • نکته: محمد بن ابی بکر نامه ها و دستورالعملهای امام را جمع آوری کرده و همواره مورد مطالعه قرار می داد و در اداره سیاسی مصر از آن بهره مند می گشت . پس از هجوم عمروعاص به مصر و شهادت محمد تمام نامه هایی را که در خانه او موجود بود به شام انتقال دادند و معاویه آن را حفظ کرد . ولید بن عقبه به معاویه گفت این نامه ها را بسوزانید . معاویه گفت وای بر تو آیا چنین دستورالعملهای علمی و ارزشمند را باید سوزاند ؟ این نامه ها در خزینه های بنی امیه ماند تا دوران حکومت عمربن عبدالعزیز که همه آن را به دانشمندان معرفی کرده و از آن استفاده کردند ( کتاب الغارات ص 251 )

همه می توانند در جهت جریان آب حرکت کنند چه بخواهند و چه نخواهند . پس کاری را طلب کن که فقط آنکه بخواهد بتواند انجام دهد .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.