انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 448)
شنبه 3/5/1388 - 23:26 -0 تشکر 135559
نارضایتی اصولگرایان از لاریجانی

به نام خدا

سلام

مواضع یك‌سال اخیر علی لاریجانی در مقام ریاست مجلس و ریاست فراكسیون اكثریت با نارضایتی جدی برخی چهره‌های مؤثر جریان اصولگرا در مجلس مواجه شده و احتمال بركناری وی از ریاست فراكسیون اصولگرایان را قوت بخشیده است.

به گزارش رجانیوز، علی لاریجانی سال گذشته در حالی برای ریاست فراكسیون اكثریت كاندیدا شد كه پیش از آن با غلامعلی حدادعادل توافق كرده بود كه هیچ‌یك از این دو نفر برای ریاست فراكسیون كاندیدا نخواهند شد اما لاریجانی بدون هرگونه توضیحی این توافق را نقض كرد.

با این حال، نمایندگان مؤثر اصولگرا در مجلس از سویی معتقدند ریاست هم‌زمان مجلس و فراكسیون اكثریت توسط لاریجانی وی را با محدودیت‌های طبیعی و غیرقابل اجتنابی مواجه كرده است و از سوی دیگر، لاریجانی نیز با اقدامات و مواضع یك‌ساله‌ی اخیر خود به‌وی‍ژه در جریان انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن، نشان داده است گزینه مناسبی برای ادامه ریاست بر مهم‌ترین فراكسیون مجلس شورای اسلامی نیست.

برگزاری نامنظم جلسات فراكسیون كه اغلب آن‌ها نیز بدون حضور لاریجانی برگزار می‌شود، همچنین عدم اعلام موضع فراكسیون و به انفعال افتادن آن در رویدادهای مهم، از دلایل دیگر منتقدان لاریجانی برای بركناری وی است.

در این میان، غلامعلی حدادعادل مطرح‌ترین گزینه برای ریاست فراكسیون اكثریت است. با این حال، حدادعادل هنوز موافقت نهایی خود را برای كاندیداتوری اعلام نكرده است و احتمال عدم خطر كردن وی برای رقابت با لاریجانی همانند حدود 2 ماه قبل كه حاضر به رقابت برای ریاست مجلس نشد، منتفی نیست.

اگرچه مواضع اصولگرایانه حدادعادل در جریان انتخابات دهم ریاست جمهوری، محكوم كردن قاطع اغتشاشات پس از انتخابات و به محاجه طلبیدن موسوی در خصوص قانون‌شكنی‌هایش،‌ موقعیت وی را در میان اصولگرایان ارتقا داده و زمینه برای ریاست وی بر فراكسیون اصولگرایان تقریباً‌ مهیا است.

يکشنبه 4/5/1388 - 8:26 - 0 تشکر 135612

به نام خدا

سلام

در این زمینه عضو فراكسیون اصولگرایان تصریح كرد: با ارزیابی عملکرد این فراکسیون در یک سال گذشته، می توان این نکته را درک کرد که فراکسیون از تمام ظرفیت‌های خود استفاده نکرده است. ستار هدایت‌خواه، با بیان اینکه انسجام لازم در تصمیم گیری‌های این فراکسیون مشاهده نشده است، در این خصوص افزود: یکی از دلایل این عدم انسجام، یکی بودن رئیس فراکسیون و رئیس مجلس بود که به نظر می رسد لازم است اصلاح شود. چرا که تا کنون شاهد یک سری مصلحت اندیشی هایی بودیم که جایگاه رییس مجلس آن را ایجاب می کرد.

در عین حال، پرویز سروری، با بیان اینکه در هفته های گذشته، طیف های مختلفی از نمایندگان اصولگرا با حدادعادل دیدار و از او برای ریاست فراکسیون اصولگرایان دعوت کرده اند، اظهار داشت: البته تاکنون وی از پذیرش این پیشنهاد امتناع کرده است. اما نمایندگان مشتاق به ریاست حدادعادل در فراکسیون اصولگرایان، می توانند حتی در صورت عدم تمایل وی نیز، او را برای احراز این پست کاندیدا کنند.

این نماینده تهران بحث ریاست حدادعادل برای ریاست فراکسیون اصولگرایان را جدی می‌داند و می‌افزاید: مجموعه شرایط به‌وجود آمده، سبب شده که لاریجانی دیگر تمایلی برای ریاست فراکسیون اصولگرایان نداشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه آیا عملکرد لاریجانی در برهه انتخابات ریاست جمهوری دهم منجر به نارضایتی برخی نمایندگان و تلاش آنها برای برکناری وی شده است؟ تصریح می کند: در آستانه انتخابات گذشته اکثر نمایندگان اصولگرا به اعلام حمایت علنی از نامزدی احمدی نژاد اصرار داشتند. اما آقای لاریجانی مطابق خواست آنها عمل نکرد و بیانیه این فراکسیون در این زمینه بسیار دیر صادر شد.

به گفته وی در دومین انتخابات هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان که در مرداد ماه برگزار خواهد شد، ابتدا اعضای مجمع عمومی، 44 عضو شورای مرکزی این فراکسیون (از هر استان یک تا دو نماینده و از تهران 5 نماینده) را برمی گزینند و پس از آن، این 44 نفر به انتخاب هیات رئیسه و نهایتاً شخص رئیس فراکسیون می پردازند.

با این وجود، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در واکنش به تقاضای تغییر ریاست فراکسیون اصولگرایان مجلس که از سوی برخی نمایندگان مطرح شده است، یاد آورمی شود: این نظر اکثریت اعضای فراکسیون نیست و تنها عده ای خاص که به عملکرد آقای لاریجانی انتقاد دارند، این موضوع را پیگیری می کنند.

حسین سبحانی نیا از نمایندگان نزدیك به لاریجانی، تلاش برای تغییر ریاست لاریجانی در رأس این فراکسیون را محدود به اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی و تعداد محدودی از نمایندگان دیگر دانسته و افزود: لاریجانی در ابتدای تشکیل فراکسیون اصولگرایان، قصد پذیرش ریاست این فراکسیون را نداشت، اما جمع بندی ها در سال گذشته به اینجا ختم شد که همه به ریاست ایشان رأی دادند.

وی ادامه داد: سال گذشته آقای حداد در این رقابت شرکت نداشتند و تنها باهنر بود که با لاریجانی رقابت کرد.

سبحانی‌نیا در تشریح انتخابات هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان، یادآور می شود که ابتدا شورای مرکزی این فراکسیون با رأی اعضای مجمع عمومی انتخاب می شوند. در این انتخابات از هر استان یک تا دو نفر به عضویت شورای مرکزی در می آیند، البته برای استان تهران، 5 نفر از نمایندگان انتخاب می شوند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه می دهد: اعضای شورای مرکزی در گام بعد، اعضای هیات رئیسه فراکسیون و رئیس آن را انتخاب خواهند کرد. به گفته‌ی وی، رئیس فراکسیون حتماً باید یکی از اعضای شورای مرکزی باشد. در حالی که هم اکنون حدادعادل عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان نیست و باهنر، صدر، زارعی، بادامچیان و آقاتهرانی از تهران در شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان عضویت دارند

منبع

موفق باشید

سه شنبه 20/7/1389 - 11:17 - 0 تشکر 240881


حداد عادل رقیب لاریجانی برای ریاست فراکسیون اصولگرایان است
به نقل از خبرگزاری مهر

سید محمد جواد ابطحی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، با اعلام این خبر اظهار داشت: اعضای شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان معتقدند رئیس مجلس به دلیل مشغله کاری زیادی که دارد نمی تواند وقت زیادی برای فراکسیون صرف کند و بهتر است این مسئولیت به شخص دیگری سپرده شود.

وی ادامه داد: البته بر سر این موضوع هم اختلافی در بین شورای مرکزی وجود دارد که عده ای از نمایندگان معتقدند تنها کسی که شایسته ریاست فراکسیون است لاریجانی است و برخی دیگر بر کاندیداتوری افرادی چون حداد عادل نظر دارند. در این میان گروه سومی هم هستند که از کاندیداتوری نمایندگان دیگر عضو شورای مرکزی اصولگرایان مانند اسماعیل کوثری و سید شهاب الدین صدر نام می برند.

ابطحی تاکید کرد: اما آنچه از فضای کلی شورای مرکزی فراکسیون برمی آید رقابت اصلی بین حداد عادل و لاریجانی خواهد بود.

نماینده خمینی شهر یادآور شد: پیش از این تعدادی از نمایندگان مسئله کاندیداتوری آقای حسینیان نماینده تهران و رئیس کمیسیون شوراها را مطرح کردند که در صحبتی که با وی شد به دلیل آنکه چندی پیش برای وی کسالتی پیش آمد، کاندیداتوری ریاست فراکسیون اصولگرایان را نپذیرفته است.

انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان مجلس برای یکسال آینده قرار است در هفته جاری برگزار شود .

به نقل از خبرگزاری مهر

چهارشنبه 21/7/1389 - 16:59 - 0 تشکر 241569

سلام
چه جالب تازه معنای اصولگرایی هم فهمیدیم!
اگه یه عده انگشت شمار از طرفداران دولت از اظهارات ومواضع معقول آقای لاریجانی ناراحتند اون رو به تمام اصولگرایان نسبت ندید
اگه یادتون باشه سال قبل هم عده ای قصد داشتند ریاست فراکسیون اصولگرا رو از ایشان بگیرند که با رای دوباره اصولگرایان به ایشون به هدفشان نرسیدند

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی