انجمن ها > انجمن خودرو > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خودرو (بازدید: 1633)
پنج شنبه 25/4/1388 - 12:41 -0 تشکر 133061
||اصلاح مصرف سوخت اتومبیل و راه كار آن||

 
سلام

 

هر ساله با افزایش تولید خودرو و همچنین افزایش ورود خودرو های خارجی ما هم شاهد افزایش مصرف سوخت هستیم.این افزایش مصرف سوخت خودرو ها هر ساله مشكلات زیادی رو بوجود میاره و باعث میشه تا مسئولین هم برای رفع مقدار نیاز ما به سوخت، سوخت بیشتری رو وارد كنند.

 

اما امسال با نام گذاری "سال حرکت به سوی اصلاح الگوی مصرف " از طرف مقام معظم رهبری ما هم میخوایم دست به كار بشیم و یك سری راه حل هایی برای كاهش یا همون اصلاح مصرف سوخت خودرو هامون اینجا بیان كنیم.

 

این راه حل ها و راه كار ها تنها با تلاش و هم فكری همه شما دوستان ممكن میشه و ما باید با مشاروه هایی كه از همدیگه میگیرم مناسبترین راه حل رو انتخاب كنیم.

 

 

به آینده امیدوار باشیم كه همیشه روشنه...  

 

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

جمعه 20/6/1388 - 15:32 - 0 تشکر 150190

سلام

چگونه مصرف سوخت اتومبیل را کاهش دهیم :

از دنده مناسب استفاده کنید.

یکی از راههای کاهش مصرف سوخت استفاده از سبکترین دنده ممکن است بدون اینکه فشاری به موتور وارد شود. به عنوان مثال با بررسی که در یک اتومبیل به عمل آمد مشخص شد. اگر با دنده 3 با سرعت 60 کیلومتر در ساعت حرکت کنیم مصرف سوخت 25 درصد بیشتر از زمانی است که با دنده 5 حرکت کنیم.


با ملایمت رانندگی کنید.

با استفاده ملایم از گاز  و خودداری از ترمز های شدید نه تنها مصرف سوخت کاهش می یابد بلکه لاستیک های گرانقیمت اتومبیل نیز سالم می ماند و خود اتومبیل هم دیرتر فرسوده می شود. حرکت اتومبیل را در ترافیک سنگین پیش بینی کنید. تا از شتاب گرفتن و ترمز گفتن ناگهانی جلوگیری شود.

آزمایشاتی که در این زمینه انجام گرفته است نشان داده است که با رانندگی صحیح می توان تا 30 درصد راندمان مصرف اتومبیل را افزایش داد.

موتور اتومبیل را خاموش کنید.

اگر اتومبیل را در زمانهای توقف کوتاه مدت خاموش کنید مصرف سوخت شما افزایش می یابد. تا انرژی تخلیه شده از باتری ها را برای راه اندازی دوباره موتور جبران کند ولی اگر بیش از 2-3 دقیقه توقف دارید با خاموش کردن موتور بنزین کمتری مصرف می کنید. نکته دیگر در این زمینه این است که در هنگام توقف و زمانیکه موتور اتومبیل درجا کار می کند دور موتور پایین است و فشار پمپ روغن  فشار بهینه نیست. بنابراین روشن نگه داشتن موتور اتومبیل در دور درجا در دراز مدت سبب فرسودگی موتور خودرو می شود.

به آینده امیدوار باشیم كه همیشه روشنه...

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

جمعه 20/6/1388 - 15:47 - 0 تشکر 150199

یه راه دیگه که به ذهنم میرسه ما میتونیم برای بیرون رفتن از وسائل نقلیه ی عمومی استفاده کنیم

زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

جمعه 27/6/1388 - 23:19 - 0 تشکر 152487

سلام

ممنونم از اقا محسن عزیز به خاطر پاسخ خوبشون.

چند راه دیگه برای كاهش مصرف سوخت :

بار اضافی را تخلیه کنید

با دقت به اتومبیل خود در هنگام سفر نگاه کنید. معمولاً همه وسایل اضافه زیادی در اتومبیل داریم که همیشه با خود این ور و آن ور می بریم ولی احتیاجی به آنها نداریم. توجه داشته باشید بار اضافه نه تنها سبب افزایش مصرف سوخت می شود بلکه باعث وارد شدن فشار به گیربکس سیستم تعلیق و .. هم می شود. در صورت امکان از باربند استفاده نکنید استفاده از باربند در جاده سبب افزایش مصرف سوخت به میزان قابل توجهی می شود.

تایر ها بر مصرف سوخت تاثیر می گذارند

طبق تحقیقات انجام انجام شده باد لاستیک های بیش از 50 درصد اتومبیل هایی که در جاده ها رفت و آمد می کنند. کمتر از استاندارد است. این وضعیت علاوه بر اینکه سبب خوردگی سریعتر لاستیک ها می شود باعث افزایش مصرف سوخت هم می شوند. باد لاستیک های باید هر دو هفته چک شود. لاستیک های صاف هم باعث افزایش مصرف سوخت می شوند. لاستیک هایی ساخته شده اند تا مصرف سوخت را کاهش دهند بنانراین اگر در جاده رفت و آمد می کنید این لاستیک ها انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. چون در طول عمر لاستیک در حدود 40 درصد قیمت لاستیک را در سوخت صرفه جویی کرده اید.

پنجره ها

زمانیکه در جاده با سرعتهای بالا رانندگی می کنید اگر شیشه اتومبیل پایین باشد مصرف سوخت شما بسیار افزایش می یابد. در این وضعیت با بالا دادن شیشه و استفاده از سیستم ایرکاندیشن (تهویه) مصرف سوخت کمتری خواهید داشت. البته کولر اتومبیل شما باعث افزایش مصرف سوخت می شود و بهتر است در سر بالایی های طولانی آنرا خاموش کنید.

به آینده امیدوار باشیم كه همیشه روشنه...

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

شنبه 4/7/1388 - 17:24 - 0 تشکر 154364

سلام

اندازه اتومبیل و راندمان آن

اگر به دنبال خرید یک اتومبیل اقتصادی  هستید اتومبیل های کوچک با مصرف سوخت پایین انتخاب خوبی هستند ضمن اینکه آلودگی کمتر هم تولید می کنند.

اگر افراد از اتومبیل های کوچک مناسب با نیاز خود به جای اتومبیل های بزرگ استفاده کنند تا 45 درصد مصرف سوخت کمتری خواهند داشت.

اتومبیل هایی که از موتور دیزل پیشرفته، موتور های با سوخت LPG و CNG (گاز طبیعی) استفاده می کنند کمتر از اتومبیل هایی که بنزین مصرف می کنند تولید  Co2 می کنند.

امروزه اتومبیل هایی وارد بازار شده اند که یک اتومبیل درون سوز (مثلاً  بنزینی) و یک موتور الکتریکی دارند و تعدادی باتری که راندمان به مراتب بیشتر از اتومبیل های سابق دارند و Co2 کمتر تولید می کنند. در این اتومبیل ها زمانیکه ترمز می کنید انرژی که صرف کم کردن سرعت اتومبیل می شود به جای تلف شدن به مصرف شارژ باتری می رسد. البته شما می توانید در منزل هم اتومبیل خود را از برق شهری شارژ کنید.


فیلتر هوا

یکی از شایع ترین علل افزایش مصرف سوخت کثیفی فیلتر هواست چون سبب کاهش هوای ورودی به موتور اتومبیل شده و احتراق ناقص خواهید داشت. بنابراین با اینکه شما سوخت مصرف می کنید. اما موتور اتومبیل نیروی کمتری تولید می کند و به ناچار باید بیشتر بر روی پدال گاز فشار دهید اگر در جاده های پر گرد و غبار زندگی می کنید فواصل تعویض فیلتر هوا را کاهش دهید. اگر در جاده های پر گرد و غبار رفت و آمد می کنید فواصل تعویض فیلتر را کوتاه تر کنید.شمع ها

مظمئن شوید شمع های موتور اتومبیل شما در وضعیت خوبی قرار دارند. شمع ها و وایر های آنها را در زمانی که بوسیله کارخانه سازنده مشخص شده است تعویض کنید، تا احتراق در موتور اتومبیل در بهترین شرایط انجام شود و مصرف سوخت خود را پایین نگه دارید.روغن موتور

تعویض روغن موتور در فواصل تعیین شده باعث افزایش راندمان موتور و کاهش مصرف سوخت آن می شود.


اگزوز استاندارد

اتومبیل ها دارای اگزوز با سایز مشخص هستند. استفاده از اگزوز غیر استاندارد که یا بزرگتر و یا کوچکتر از سایز استاندارد هستند باعث کاهش قدرت موتور و افزایش مصرف سوخت آن می شود یک تفکر اشتباه در مورد اندازه اگزوز وجود دارد بعضی فکر می کنند هر چه اگزوز اتومبیل بزرگتر باشد راندمان آن بیشتر می شود ولی در عمل اینگونه نیست و یک نقطه بهینه برای راندمان آن وجود دارد که معمولاً همان اگزوز استاندارد اتومبیل است.


به آینده امیدوار باشیم كه همیشه روشنه...

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

شنبه 25/7/1388 - 20:57 - 0 تشکر 158995

درجه حرارت بالای موتور و رابطه ان با کاهش مصرف سوخت

ذهنیتی از موتور پیکان و موتورهای قدیمی وجود دارد که اگر دمای موتور از 80 درجه سانتیگراد بالاتر رود برای موتور خطر جدی دارد و باید این دما کاهش یابد.این ذهنیت باعث شده رانندگان  امروزی نیز برای خودروهای خود(از سمند و پژو به بالا) در فصل گرما واستفاده از کولر و به تبع بالارفتن سریع دمای موتور به بالای 90 درجه متوسل به انجام راههائی برای کاهش این دما گردند.متاسفانه تعمیرکاران نیز به مضرات ان توجه نمی نمایند وبا انجام روشهائی نظیر حذف ترموسات از مدار سیستم خنک کاری؛اضافه کردن یک سنسور به رادیاتور جهت فعال نمودن فن های خنک کننده در دماهای 75 درجه و یا یکسره کردن دور فن ها جهت دور بالا؛سری کردن یک مقاومت نزدیک به 100 اهم با سنسور سیستم خنک کننده تا فن ها در حدود 10 درجه پایین تر فعال گردند باعث می گردنند موتور در دمای پایین مشغول بکار گردد و غافل از اینکه این روشها نه تنها هیچگونه سودی برای موتور ندارد بلکه باعث صدمه جدی به موتور در درازمدت و مصرف سوخت بالا می گردد.خودروهای امروزی اصطلاحا به خودروهای گرما دوست معروف هستند.موتور انها با توجه به طراحی و الیاژ خاص بکار رفته به راحتی توانائی تحمل دماهای بالای 100 درجه رادارند.

زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

يکشنبه 26/7/1388 - 15:15 - 0 تشکر 159152

بنام خدا
اگر خورو شما
با مصرف هر لیتر بنزین معادل پانزده کیلومتر جلو برود
وقتی فیلتر هوا کثیف باشد همین مقدار بنزین مصرف میکند ولی معادل چهارده ونیم کیلومتر جلو میرود

زندگی قصه مرد یخ فروشیست که از او پرسیدن فروختی؟ گفت: نخریدند تمام شد...

پنج شنبه 30/7/1388 - 1:39 - 0 تشکر 159868

تعویض دنده در محدوده دور موتور 5/2 الی ماكزیمم 4 هزار دور بر دقیقه و حركت در دنده 5 و با سرعت 90 كیلومتر در ساعت ، ایده آل ترین مصرف سوخت را برای شما به ارمغان می آورد.در رابطه با سرعت همین بس كه سرعت 70  و 110 از لحاظ مصرف سوخت مثل هم هستند و هردو بیشتر از 90 كیلومتر بر ساعت مصرف میكنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی