انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 7821)
پنج شنبه 25/4/1388 - 11:36 -0 تشکر 133043
طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن *)

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران از وقوع طولانی ترین خورشید گرفتگی قرن در روز 31 تیرماه امسال خبر داد.
به گزارش دانانیوز، اسدالله قمری نژاد در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان اینکه گرفت کامل در کشور چین قابل مشاهده خواهد بود، افزود: شروع این خورشید گرفتگی از کشور هند شروع می شود و در اطراف جزایر جنوبی ژاپن به پایان می رسد.
 
http://www.persianstar.com/images/stories/photography/eclipse_photography04.jpg
 
وی گفت: این پدیده طولانی ترین گرفت قرن به شمار می آید و مدت زمان گرفت آن در طولانی ترین زمان شش دقیقه و 30 ثانیه خواهد بود و برای کسانی به چین مسافرت می کنند بهترین زمان برای رصد پنج دقیقه و 30 ثانیه خواهد بود.
به گفته قمری نژاد این گرفت در نزدیکی شهر شانگهای است و در خود این شهر گرفت کامل صورت می گیرد.
وی در خصوص اینکه آیا این پدیده در کشور ما قابل رویت است یا خیر گفت: این پدیده حتی به صورت جزیی هم در ایران مشاهده نخواهد شد .
دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران تصریح کرد : از آنجا که این گرفت طولانی ترین خورشید گرفتگی است از اهمیت ویژه ای برای منجمان برخوردار است .
وی اظهار داشت: از آنجا که در طول سالیان گذشته چنین گرفتی نداشته ایم برای بررسی اهمیت این گرفت به لحاظ علمی چند گروه حرفه ای و آماتوری برای رصد عازم کشورهای چین و هند خواهند شد .
قمری نژاد افزود: نظیر چنین گرفتی را طی صد سال آینده نخواهیم داشت.
وی به برگزاری دو نشست در اواخر خرداد ماه در تهران برای علاقمندان به دریافت آخرین اطلاعات و مهندسی گرفت اشاره کرد.
به گفته دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران، علافمندان برای حضور در این تور می توانند به انجمن نجوم ایران و شاخه های آماتوری انجمن نجوم ایران مراجعه نمایند. هزینه های این سفر تحقیقاتی به عهده خود افراد است.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: شرایط جوی به گونه ای باشد که گروههای اعزامی بتوانند به درستی کار خود را انجام داده و با دست پر بازگردند.
عضو تیم طراح پروژه صلح ستارگان نیز در این خصوص گفت: این رخداد بزرگ که در نوع خود پدیده شگفت انگیزی محسوب می شود در نقاط مختلف آسیا و اقیانوس آرام ، هند و چین به مدت شش دقیقه و 39 ثانیه و به صورت متغیر دیده می شود.
کاظم کوکرم افزود : این خورشید گرفتگی در مرکز و نیمه شرقی ایران مقارن با طلوع خورشید و به صورت جزئی دیده می شود و با چشم غیر مسلح محسوس نیست.
وی در خصوص اینکه احتمال خورشید گرفتگی کلی در سالهای آتی گفت: در روز 30 اسفند سال 1412 یک خورشید گرفتگی کامل در ایران خواهیم داشت؛ بطوری که سایه ماه در ایران از روی تخت جمشید نیز عبور خواهد کرد.
کوکرم گفت : در 15 ژانویه سال 2010 نیز شاهد یک خورشید گرفتگی حلقوی در ایران خواهیم بود.

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
پنج شنبه 25/4/1388 - 11:45 - 0 تشکر 133047

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

جزئیات رؤیت طولانی‌ترین کسوف سال درایران

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با اشاره به طولانی ترین خورشیدگرفتگی سال جهانی نجوم گفت: این خورشیدگرفتگی که 31 تیر ماه به وقوع می پیوندد به صورت گرفت جزئی در شهرهای شرقی کشور قابل رویت است.

طولانی ترین خورشیدگرفتگی سال در دوم سوم کشور قابل رویت است

اسدالله قمری نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه خورشید گرفتکی روز 31 تیرماه در دو سوم کشور قابل رویت است، اظهار داشت: این پدیده در ایران به صورت گرفتگی جزئی خواهد بود و در شهرهای شرقی قابل رویت است. طولانی ترین مدت زمان گرفت جزئی در منطقه "کوهک" در مرز ایران و پاکستان است و هر چه به سمت غرب کشور حرکت کنیم به لحاظ مدت زمان و درصد گرفت جزئی کمتر می شود.

وی با بیان اینکه قبل و بعد از خورشید گرفتگی کامل خورشید، بخشی از خورشید گرفته می شود که به آن گرفتگی جزئی می گویند، گفت: این گرفت در ایران در صبح هنگام طلوع خورشید قابل مشاهده است.

http://www.hpb.at/galleries/main/life/slides/Solar%20Eclipse.jpg

لزوم رعایت استانداردها برای رصد خورشیدگرفتگی

قمری نژاد با تاکید بر اینکه مطالعه این پدیده باید با رعایت کامل استانداردها و ایمنی انجام شود، افزود: متاسفانه بسیاری از افراد بدون توجه به جنبه های ایمنی اقدام به رصد خورشیدگرفتگی با چشم غیرمسلح می کنند که نه تنها موفق به رویت پدیده نمی شوند بلکه در برخی موارد مضرات نگاه کردن به خورشید را هم باید متحمل شوند.

قمری نژاد به مضرات رویت خورشیدگرفتگی با چشم غیرمسلح اشاره کرد و به مهر گفت: بیشترین آسیبها در گرفتهای جزئی اتفاق می افتد چرا که تا دقایقی قبل از گرفت کامل بدون فیلتر نمی توان گرفت جزئی را تشخیص داد و افرادی که در این زمان اقدام به دیدن خورشید می کنند، آسیبهای جبران ناپذیری را متحمل می شوند.

وی دراین باره توضیح داد: یکی از موارد مهم در رصد گرفت جزئی، نگاه مستقیم به خورشید است. در این حالت به دلیل حساسیت بیش از حد سلولهای بینایی و وضعیت خاص اعصاب بینایی در صورت رویت خورشید با چشم غیر مسلح، آسیبهای جدی به چشم وارد می شود.

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم با تاکید بر اینکه اعصاب بینایی هیچ دردی را منتقل نمی کنند، اظهار داشت: از این رو 20 تا 30 ثانیه پس از دیدن مداوم خورشید فرد دچار کوریهای موضعی و یا گاه نابینایی های دائمی می شود.

قمری نژاد ادامه داد: هر چند برای رویت گرفتهای جزئی استفاده از شیشه های دوداندود، فیلترهای جوشکاری و یا فلاپی دیسکها توصیه می شود ولی از آنجا که طول موجهای مضر خورشید قابل دیدن نیست از این رو استفاده از این ابزار تنها برای چند ثانیه مفید خواهد بود.

عضو انجمن نجوم ایران استفاده از عینکهای مخصوص خورشیدگرفتگی و فیلترهای "بادر" و یا "مایلار" را برای رصد گرفت جزئی خورشید پیشنهاد و گفت: علاقه مندان به رصد این پدیده می توانند این فیلترها را از فروشگاههایی که ابزار رصدی را عرضه می کنند، تهیه کنند.

استفاده از دوربینهای دو چشمی

قمری نژاد با تاکید بر اینکه برای رصد این پدیده از استفاده مستقیم تلسکوپها و دوربینهای دو چشمی پرهیز شود، افزود: قبل از رصد این پدیده لازم است این وسایل به فیلترهای ویژه مجهز شوند و یا رصد به صورت غیر مستقیم انجام شود.

عکسبرداری از پدیده کسوف

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم با تاکید بر اینکه دوربینهای عکسبرداری نیز باید مجهز به فیلترهای خاصی باشند، اظهار داشت: علاقه مندان برای عکسبرداری از پدیده خورشیدگرفتگی لازم است قبل از عکسبرداری دوربینهای خود را مجهز کنند تا آسیبهای چشمی را به حداقل برسانند.

خورشید گرفتگی دیگر در دی ماه

عضو انجمن نجوم ایران از خورشید گرفتگی جزئی دیگر در دی ماه خبر داد و به مهر گفت: این خورشید گرفتگی در دی ماه سال جاری رخ می دهد که اطلاعات بیشتر متعاقبا اعلام خواهد شد.

منبع

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
پنج شنبه 25/4/1388 - 11:53 - 0 تشکر 133049

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

در انتظار كسوف تیرماه
شاید بتوان سال 1388 را از نظر گرفتگی ها سال نسبتا خوبی ارزیابی كرد. در سال جاری ایرانیان به تماشای سه گرفتگی خواهند نشست كه یكی خسوف و دو گرفتگی دیگر از نوع كسوف خواهند بود. در این خبر سعی داریم كه اطلاعاتی كلی درباره این گرفتگی ها در اختیار شما قرار دهیم:

1- خورشید گرفتگی كلی: چهارشنبه 31 تیرماه در مركز و شرق ایران به صورت جزئی قابل رؤیت است. در تهران قرص گرفته خورشید در حالی طلوع می كند كه مراحل باز شدن را سپری می كند. این گرفتگی در ساعت 6 و 16 دقیقه بامداد به وقت مركزی پایان می یابد. این گرفتگی در بخشی از كشورهای هند، نپال، بوتان، بنگلادش، میانمار، چین و جزایر جنوبی ژاپن به صورت كلی دیده می شود. این گرفتگی در آسیا جز بخشی از جنوب آن به صورت جزئی دیده می شود. در روزهای آینده اطلاعات بیشتری از این گرفتگی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
2- ماه گرفتگی جزئی: پنج شنبه 10 دی ماه در تمام ایران قابل رؤیت است. این گرفتگی در ساعت 22 و 22 دقیقه آغاز شده و در ساعت 23 و 24 دقیقه به وقت مركزی ایران پایان می یابد. حداكثر پوشیدگی قرص ماه 4 درصد خواهد بود. این گرفتگی در آسیا، اروپا، آفریقا و استرالیا قابل رؤیت است. قابل ذكر است كه ساعت محاسبه شده برای مراحل ماه گرفتگی مربوط به ورود ماه به سایه زمین است و گذر ماه از نیم سایه، مبنای وجوب شرعی نماز آیات نیست.
3- خورشیدگرفتگی حلقوی: جمعه 25 دی ماه در ایران به صورت جزئی قابل رؤیت است. این گرفتگی در ساعت 9 و 21 دقیقه آغاز شده و در ساعت 11 و 30 دقیقه به وقت مركزی ایران پایان می یابد. در تهران، ماه در ساعت 10 و 23 دقیقه، حداكثر 7 درصد از قرص خورشید را می پوشاند. زمان و حداكثر میزان پوشیدگی در سایر نقاط ایران با تهران متفاوت است. این مقدار از حداكثر 26 درصد در جنوب شرق تا حداقل 4 درصد در شمال غربی كشور متغیر است. این گرفتگی در بخشی از كشورهای جمهوری آفریقای مركزی، زئیر، اوگاندا، كنیا، جزایر مالدیو، جنوب هند، سری لانكا، بنگلادش، میانمار و چین به صورت حلقوی دیده می شود. این گرفتگی در بیشتر آسیا، مركز و جنوب اروپا و آفریقا(جز شمال غرب و بخش كوچكی از جنوب آن) به صورت جزئی مشاهده می گردد.
منبع : شورای مركز تقویم
به نقل از: آسمان پارس

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
پنج شنبه 25/4/1388 - 21:1 - 0 تشکر 133163

سلام

ممنون

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

جمعه 26/4/1388 - 1:30 - 0 تشکر 133217

به گزارش واحد مرکزی خبر، محمد آکوچکیان مدیر دفتر فناوری اطلاعات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: طولانی ترین کسوف قرن در چین بامداد 31 تیر بین ساعت 5 تا 8:30 به وقت ایران در پایگاههای اینترنتی http://www.universealive.com و www.isfahancht.ir‌ پخش می شودکه به علت محدودیت های فنی فقط 10 هزار نفر می توانند با مراجعه به یکی از این آدرسها نام نویسی کنند

شنبه 17/5/1388 - 7:23 - 0 تشکر 139819

سلام سلام سلام

اگه میشه بیشتر توضیح بدید چون ما از این مطالب سنگین چیزی متوجه نمی شیم

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
شنبه 17/5/1388 - 10:8 - 0 تشکر 139852

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

از نوشته شما مشخص هست که این تاپیک رو نخوندین، چون اگر خونده بودین کامل متوجه میشدین، در این تاپیک خیلی جامع و مفید در مورد این کسوف توضیح داده شده.
در هر صورت هر قسمتی که متوجه نشدین رو به صورت جزئی اشاره کنین تا براتون توضیح داده بشه.

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی