انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 3224)
شنبه 13/4/1388 - 8:29 -0 تشکر 128957
.:دین وآیین جنیان از منظر قرآن چیست؟:.

به نام هستی بخش عالم

سلام

 

آیا از میان جنیان كسانى هستند كه به ادیان دیگر غیر از اسلام اعتقاد داشته باشند؟

آیا دین مورد قبول جنیان اسلام است؟؟

منتظر پاسخ های شما خوبانم...

 

 

الهی!اگر کسی تورا به جستن یافت من به گریختن یافتم

اگر کسی تورا به ذکر کردن یافت من تورا به فراموش کردن یافتم

اگر کسی تورا به طلب یافت من خود طلب ازتو یافتم

الهی وسیلت به تو هم تویی اول وتو بودی وآخر تویی

همه تویی وبس باقی هوس

 

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 13/4/1388 - 10:6 - 0 تشکر 128976

سلام

آنچه از آیات و روایات استفاده می‏شود این است كه

جنیان نه تنها، مسلمان و غیر مسلمان دارند بلكه شیعه و غیر شیعه و صالح و غیر صالح نیز دارند،

بدین ترتیب آنها نیز از نظر ایمان و عمل مانند انسانها، گروههای متفاوتی دارند،

 چنانكه قرآن كریم در این باره - از زبان خود جنیان - می‏فرماید:
"وَ اَنّا مِنّا المُسلِمونَ وَ مِنّا القاسِطونَ فَمَن اَسْلَمَ فَاُولئِكَ تَحَرَّوا رَشَداً وَ امَّا القاسِطُون فَكانُوا لِجَهَنّمَ حَطَباً"(1)

 "گروهی از ما، مسلمان و گروهی ظالمند، هر كس اسلام را اختیار كند راه راست را برگزیده است و اما ظالمان هیزم دوزخند".


مراد از "منا مسلمون" این است كه ما تسلیم امر خداییم، پس "مسلمون" كسانی‏اند كه تسلیم امر خدا هستند، و مراد از "قاسطون" كسانی‏اند كه به سوی باطل میل دارند.

1- جن / 15 14.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 13/4/1388 - 10:9 - 0 تشکر 128977

سلام

در آیه دیگر می‏فرماید:
"وَ اَنّا مِنّا الصالِحون وَ مِنّا دونَ ذلِكَ كُنّا طَرائِقَ قِدَداً"(2)

"در میان ما، افرادی صالح و غیر صالح هستند و ما گروههای متفاوتی هستیم".


در سوره "جن" (آیات 1 تا 15) و "احقاف" (آیات 32 31 30 29) بحث فشرده‏ای پیرامون ایمان آوردن گروهی از جنیان به پیامبر اسلام‏صلی الله علیه وآله و كتاب آسمانی او، آمده است كه شاهدی دیگر بر صحت مطالب مذكور است.

قرآن، خطاب به پیامبر می‏فرماید:
"بگو: به من وحی شده است كه جمعی از جن به سخنانم گوش فرا داده‏اند، سپس گفته‏اند: ما قرآن عجیبی شنیده‏ایم، كه به راه راست هدایت می‏كند، پس ما به آن ایمان آورده‏ایم و هرگز كسی را شریك پروردگارمان قرار نمی‏دهیم و ما هنگامی كه هدایت قرآن را شنیدیم به آن ایمان آوردیم و هر كس به پروردگارش ایمان بیاورد نه از نقصان می‏ترسد و نه از ظلم"(3).


و در سوره احقاف می‏فرماید:
"ای پیامبر بیاد آور هنگامی كه گروهی از جن را به سوی تو متوجه ساختیم كه قرآن را بشنوند، وقتی حضور یافتند، به یكدیگر گفتند: خاموش باشید و بشنوید و هنگامی كه پایان یافت، به سوی قوم خود بازگشتند و آنها را بیم دادند (دعوت به اسلام كردند)"(4).

2- جن / 11.
3- جن / 13 2 1.

4- احقاف / 29.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 13/4/1388 - 10:12 - 0 تشکر 128980

سلام

داستان :

در روایتی آمده است:

 رسول اسلام‏صلی الله علیه وآله روزی از مكه به طائف رفت تا مردم را در آن مركز اجتماع بزرگ به سوی اسلام دعوت كند، كسی به دعوت او پاسخ مثبت نداد،

 در بازگشت به محلی رسید كه آن را "وادی جن" می‏گفتند، شب را در آنجا ماند و به تلاوت آیات الهی مشغول شد.

 در آن هنگام گروهی از جنیان صوت قرآن آن حضرت را شنیدند، نور ایمان در دل آنها تابید و آنان را مجذوب حضرتش نمود، پس از آنكه رسول گرامی اسلام‏صلی الله علیه وآله از تلاوت قرآن فراغت یافت، جنیان به سوی قوم خود بازگشتند در حالیكه مشاهدات خود و آنچه از آیات الهی، شنیده بودند، برای قوم خود بیان داشته و آنها را به ایمان به رسول اسلام‏صلی الله علیه وآله دعوت نمودند.

تفسیر نور الثقلین، عبد علی بن الحویزی، المطبعة العلمیة بقم، ج 5، ص 19، ح 30.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 13/4/1388 - 10:14 - 0 تشکر 128982

سلام

از برخی موثّقان و بزرگان نقل شده است كه بعضی از جنیان مقلّد مراجع بوده‏اند و مسائل خود را از آنان می‏پرسیده‏اند. لذا نقل شده كه یكی از جنیان به صورت شخص عادی در سرداب منزل مرحوم حاج میرزا حسین و حاج میرزا خلیل - از مراجع صدر مشروطیت - به حضور ایشان می‏رسیده و مسائل مربوط را از ایشان می‏پرسیده است.

معارف قرآن، استاد مصباح یزدی، ص 316.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 13/4/1388 - 10:16 - 0 تشکر 128983

سلام

 ***نتیجه:


از آنچه بیان شد، جای هیچ تردیدی باقی نمی‏ماند كه جنیان نیز مانند انسانها دارای عقاید مختلف بوده و عده‏ای از آنها، فاسق و فاجر و ظالم و كافرند، و عده‏ای از آنان، صالح و مؤمن و مسلمان می‏باشند.

و مؤمنین آنها در خدمت ائمه بوده و انسانهای مؤمن و شیعه را برادر خود می‏خوانند.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
شنبه 13/4/1388 - 10:20 - 0 تشکر 128985

با سلام

دین و آیین اگرچه در بین انسان ها بوده در بین جنیان هم بوده.

روایت های زیادی داریم که جنیان هم دارای دین هستند البته اونا ادیان الهی شون رو از پیامبران انسان گرفتند مثلا در دوره امام علی (ع) روایت هست ایشان وقتی در حال بیرون اومدن از مسجد بودند ناگهان یکی از جنیان به طرف امام علی (ع) آمدند و با ایشان صحبت کردند و بعد ایشان همراه با آن جن به درون یک دیوار رفتند و بعد از چند ساعت ایشان برگشتند.

علت را از امام پرسیدند ایشان جواب دادند : یکی از فرمانروایان جنیان به نزد من آمد و از من خواست آنان را در یک جنگ که میان جنیان بود آنان را کمک کنم آن قوم دیگر خیلی به این قوم و قوم های دیگر ظلم می کردند و همچنین فرمانروای این دسته از جنیان گفته بود اگر شما آنان را شکست دهید ما به دین مبین اسلام می پیوندیم. و در این جنگ به یاری امام (ع) با پیروزی موفق شدند و همگی آن قوم مسلمان شدند.

که این خود نشانگر این هست که جنیان نیز ادیان را قبول دارند.

یا یکی از جنیان که هیکل درشت و قدرتمندی داشت به نزد پیامبر(ص) آمدند این جن یک دست نداشتند زمانی که امام علی (ع) را دیدند از ایشان ترسیدند علت را جویا شدند که بدانند دلیل چیست پاسخ داد در دوره پیامبری نوح زمانی که مردم و حیوانات را سوار بر کشتی کردند و عذاب خداوندی نازل شد این جن برای منهدم کردن کشتی اقدام کرد و در آن لحظه یکی با یک شمشیر دست او را قطع کرد و سپس جن متواری شد.

جن گفت : شمشیری که دست او را بریده همین شمشیر بوده و آن مرد نیز همین مرد بودند.

در جنگ میان امام حسین (ع) و کفار (کربلا) همتان خوب میدانیم که روایت شده ضفر جنی یا جعفر جنی برای کمک به امام آمدند ولی امام اجازه ندادند که این خود نشانه دین داری و ارادت آنان به پیامبران و ائمه اطهار بود.

در بین جنیان کفار جن هم وجود دارد این داستان هم در کتاب جنس و انس وجود داره که بعد از پیدا کردن کامل این داستان براتون قرار میدم این حافظه همیشه که یاری نمیکنه :)

از گلهای گرامی هم برای ایجاد این تاپیک تشکر به عمل می آورم.

با تشکر آنلاکر

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
شنبه 13/4/1388 - 11:16 - 0 تشکر 129008

به نام هستی بخش عالم

سلام...سلام

jtayebe
محترم ....مطالب خوبی بود ..استفاده کردیم....

آنلاکر گرامی ....مطالب خوبی رو بیان کردید منتظر ادامه مطالبتون با منبع معتبر هستیم فقط یک خواهش هم از شما دارم

اگر لطف کنید از پشت زمینه  مطالب رو روشن استفاده نکنید بهتره ...چون چشم رو بدرد میاره حیفه از این مطالب خوبتون استفاده نشه.....با تشکر

________________________________

از خود آنان نقل شده كه گفته اند: تمام ادیان و مذاهب انسانها در میان ما وجود دارد، بجز مذهب اهل تسنن ، زیرا اشخاصى كه از طایفه جن در واقعه غدیر خم بودند، هنوز زنده هستند و به نصب امیرالمؤ منین علیه السّلام به خلافت توسط رسول اكرم صلى الله علیه و آله و سلم شهادت مى دهند.(این پاسخ علامه طباطبایی قدس سره به این سواله)

از این گذشته ، خداوند متعال به نقل از برخى از آنان مى فرماید: قالوا یا قومنا، انا سمعنا كتابا انزل من بعد موسى مصدقا لما بین یدیه ، یهدى الى الحق ، و الى طریق مستقیم .

(احقاف : 30).

گفتند: اى قوم ، ما شنیده ایم كه كتابى بعد از حضرت موسى ، نازل شده و تصدیق كننده كتابهاى پیش از خود اوست ، و به سوى حق و به سوى راهى راست راهبرى مى كند.

از این آیه شریفه بر مى آید كه در میان آنان یهودى نیز بوده است .

و نیز در جاى دیگر مى فرماید: قل : اوحى الى انه استمع نفر من الجن فقالوا: انا سمعنا قرآنا عجبا، یهدى الى الرشد فآمنا به ، و لن نشرك بربنا احدا. (جن : 1 و 2)

بگو: به من وحى شده است كه تنى چند از جنیان گوش فرا داشتند و گفتند: راستى ما قرآنى شگفت آور شنیدیم ، كه به راه راست هدایت مى كند، پس به آن ایمان آوردیم ، و هرگز كسى را شریك پروردگارمان قرار نخواهیم داد.

از این آیه شریفه نیز بر مى آید كه مشرك بوده اند. و بیش از این در این باره از آیات استفاده نمى شود.

 

 وبلاگ من ....وبلاگ پيامبران رحمت

 

امام صادق(ع) فرمود:به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

شنبه 13/4/1388 - 11:23 - 0 تشکر 129012

با سلام

بروی چشم پس از پشت زمینه استفاده نمیکنم میرم تو نحوه نوشتن قبلی

 من این کتاب رو پیدا میکنم و منابع استفاده شده ازش رو میارم یه چند وقتی هست که تو خونه گم شده بگردم حتما پیدا کردم میارم براتون میزارم مطالب جالبی داشت از جمله همین قضیه.

با تشکر آنلاکر

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
يکشنبه 14/4/1388 - 11:11 - 0 تشکر 129283

سلام راجع به سوالی که پرسیده بودی از کتاب (دنیای ناشناخته جن )که نویسنده اش جعفر حمزه است براتون مطالب نوشتم امیدوارم بدردتون بخوره .اجنه پیرو چه مذهب و عقیده ای هستند ؟اجنه هم در میان خود مانند انسانها ادیان و مذاهب مختلف دارند , انها افرادی مومن و فاسق و مسلمان و کافر دارند در روایتی وارد شده به محضر رسول گرامی اسلام ص می رسیدند و پیامبر اکرم ص نیز به امیر المومنین ع امر می فرمودند : ((به انان مسائل دینی و فقهی بیاموز , چرا که در میان انان مومن کافر ناصبی یهودی مسیحی و مجوس وجود دارد.)) (1)خداوند متعال در سوره جن از زبان اجنه بیان می کند که (( از میان ما برخی مسلمان و برخی منحرفند .))(2) ((از میان ما برخی درستکار و برخی غیر ان هستند ))(3)گروهی از اجنه بر خلاف انسانها پس از شنیدن ایات نورانی فران زود مسلمان شدند و ایمان اوردند چنانکه در قران از زبان اجنه امده است ((ماهنگامی که هدایت قران را شنیدیم به ان ایمان اوردیم ))(4)اجنه چگونه مسلمان شدند ؟پیامبر اکرم (ص) در یکی از روزها بازیدبن حارثه از مکه حرکت کردند و به بازار عکاظ تشریف بردند , پیامبر ص مردم را به دبن اسلام دعوت نمود امام کسی به دعوت پیغمبر لبیک نگفت و اسلام نیاورد . بعد از ان پیامبر ص و زید به سوی مکه حرکت کردند . در بین راه به منطقه ای رسیدند که به ان محل وادی جن میگفتند . حضرت در نیمه های شب در ان محل به تلاوت قران مشغول شدند . گروهی از اجنه صدای تلاوت قران پیامبر ص را شنیدند و وقتی این سخنان الهی را می شنیدند برای ایشان خیلی جذاب بود . گرو از انان به گروه دیگر میگفتند : ساکت باشید تا صدای قرائت پیامبر ص را بهتر بشنویم . زمانی که قرائت پیامبر ص به پایان رسید انان به سمت قبیله خود رفتند و گفتند :ای گروه اجنیان ((ما کتابی را شنیدیم که بعد از موسی نازل شده و تصدیق کننده کتابهای پیش از خود است و به سوی راه راست راهبری می کند. )) (5) ای قوم پیغمبر خدا را اجابت کنید و به او ایمان بیاورید . پس ان گروه از اجنه به محضر پیامبر اسلام ص امدند مسلمان شده و ایمان اوردند و پیغمبر خدا ص نیز شریعت اسلامی را به انان اموخت.(6)1- علامه مجلسی ,بحار النوار جلد 60 ص 81 2- جن ایه 14 3- جن ایه 11 4- جن ایه 13 5- احقاف /30 6- مجلسی ,بحار انوار جلد 60 ص 81

دشمن کیست؟ هر کس که با حاکمیت نظام مستقل مردمی دینی مخالف است، دشمن است .(امام خامنه اي 19/10/79)
             http://dokhtarenaslesevomi.persianblog.ir/
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی