انجمن ها > انجمن موبایل > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
موبایل (بازدید: 1333)
سه شنبه 9/4/1388 - 15:44 -0 تشکر 127830
ایران ركورددار گینس در قطع سیستم پیام كوتاه در جهان

پیامدهای قطع پیامك
 
تکنولوژی- گروه دانش - حمید ضیایی‌پرور:
بسیاری از ده‌ها میلیون كاربر تلفن همراه در ایران قریب 2هفته است كه به‌دلیل قطع سیستم پیامك در كشور در آرامش روانی خاصی به سر می‌برند

ارسال انبوه پیامك‌های تبلیغاتی، سیاسی، انتخاباتی، لطیفه و طنز و انواع و اقسام پیامك‌های اطلاع‌رسانی در وقت و بی‌وقت باعث سلب آرامش شهروندان ایرانی شده بود.

حالا كم كم مردم دارند عادت می‌كنند كه بدون پیامك و حتی بدون تلفن همراه هم می‌شود زندگی كرد. در روزهای منتهی به انتخابات دهم ریاست‌جمهوری، حجم پیامك‌های ارسالی ایرانیان درهرروز بالغ بر 110 میلیون شده بود.

گرچه از آن تاریخ تا‌كنون دلیل واقعی قطع سیستم پیامك به‌طور رسمی اعلام نشده است اما یك حس درونی قانع‌كننده در مورد این موضوع برای همه وجود دارد كه نیازی به هیچ توضیح اضافه‌ای نیست.

اوائل گمان می‌شد كه قطع سیستم پیامك، تاثیر فلج‌كننده‌ای بر زندگی تجاری و كسب و كار وفعالیت‌های روزمره ایرانیان داشته باشد اما حالا ظاهرا مشخص شده كه این سیستم هیچ تاثیری بر زندگی مردم ندارد.

ضرر اپراتورها

طی روزهای اخیر، خبرنگار همشهری با چند نفر از شهروندان تهرانی صحبت كرده كه اظهار داشته‌اند به خاطر قطع انبوه پیامك‌های فله‌ای ناخواسته، به آرامش روانی خاصی رسیده‌اند و از شركت مخابرات تقاضا داشتند به این روند ادامه دهد.به‌نظر می‌رسد بزرگ‌ترین ضرر در این بین به اپراتورهای تلفن همراه وارد شده است.

انواع و اقسام سرویس‌های طلایی، نقره‌ای و برنزی اپراتورهای همراه و ده‌ها نوع خدمات سرویس‌های ارزش افزوده پیامك توسط اپراتورهای پیامك در كشور اكنون قطع بوده و این شركت‌ها ضرر و زیان میلیاردی در این قبال متحمل شده‌اند.

یك گزارش از خبرگزاری موبنا حاكی است با قطع شدن شبكه پیام كوتاه تلفن همراه كشور،
هر یك از اپراتورهای اول، دوم و پیمانكاران پیامك با ضررهای میلیاردی مواجه شده‌اند. این مسئله سبب شده تا ارتباط بیش از 31 میلیون مشترك اپراتور اول، 14میلیون مشترك ایرانسل و نیز مشتركانی كه از این وسیله ارتباطی به‌صورت انبوه استفاده می‌كنند به كلی قطع شود.

با فرض اینكه روزانه به‌طور متوسط 60 میلیون پیام كوتاه از شبكه همراه اول مبادله می‌شود و در خوشبینانه‌ترین حالت تمامی این پیامك‌ها نیز با فونت فارسی ارسال شود، اپراتور اول حدود 540 میلیون تومان در یك روز و حدود 8 میلیارد و 640 میلیون تومان طی 16 روز گذشته متضرر شده است.

در همین حال اگر هر مشترك ایرانسل روزانه یك پیام كوتاه با فونت لاتین بفرستد -كه مطمئنا آمار بسیار بیش از این رقم است - این اپراتور نیز روزانه بالغ بر 330 میلیون تومان و جمعا بیش5 میلیارد و 280 میلیون تومان از این قطعی ضرر كرده است. در این بین باید حدود 920هزار مشترك تالیا را نیز درنظر گرفت.

به این ترتیب می‌توان اذعان داشت كه قطعی سیستم پیامك طی 16 روز اخیر حدود 14 میلیارد تومان به اپراتورهای تلفن همراه ضرر مستقیم وارد كرده است و به همین مقدار مردم سود برده‌اند.

ركورد دار گینس

با توجه به اینكه از عصر روز پنجشنبه 21 خرداد ماه تا‌كنون (لحظه تنظیم این گزارش ساعت 15 روز جمعه 5 تیر ماه) سیستم پیامك در ایران قطع است می‌توان ادعا كرد كه ایران با قطعی 16 روزه این سیستم دارای ركورد بالاترین مدت زمان قطعی پیامك تلفن همراه در جهان بوده و بدین ترتیب باید نام ایران در كتاب ركوردهای گینس ثبت شود.

به‌طور قطع تا سالیان دراز هیچ كشوری قادر به شكستن این ركورد نخواهد بود.مسئولان شركت مخابرات و شركت ارتباطات سیار در روزهای اول به كلی منكر هرگونه قطعی این شبكه بودند. اما به‌تدریج اعلام كردند كه در حال پیگیری این موضوع بوده و به‌زودی علت آن را اعلام خواهند كرد.

انتخابات و پیامك

به‌نظر می‌رسد به‌رغم عدم‌اعلام رسمی مسئولان ذیربط، مسئله قطع پیامك‌ها، بیش از هر چیز با فضای سیاسی كشور مرتبط باشد. پیش از این، تعداد پیامك‌های ارسالی مردم گاه تا 200 میلیون در روز هم می‌رسید.

حجم اعظم این پیامك‌ها انتخاباتی بوده و حتی این مسئله درمناظره‌های نامزدهای انتخابات مطرح شد. حتی سازمان بازرسی كل كشور اعلام كرد: با بررسی قراردادهای دستگاه‌های دولتی با شركت مخابرات جهت ارسال پیامك‌های انبوه، درصورت استفاده از امكانات دولتی برای ارسال پیامك‌های دولتی به نفع یك نامزد خاص برخورد قانونی خواهد كرد.

براساس این گزارش، به‌منظور نظارت بر كیفیت و حسن جریان امور دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، بازرسان سازمان بازرسی كل كشور، تمامی قراردادهای دستگاه‌های دولتی با شركت مخابرات جهت ارسال پیامك‌های انبوه را بررسی می‌كنند و درصورت استفاده از امكانات دولتی برای ارسال پیامك‌های دولتی به نفع یك نامزده خاص، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

گر صبر كنی...

جالب‌تر از همه این است كه هیچ كس تا‌كنون در باره علت قطعی این سیستم برای مردم توضیح نداده و مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با خنده و شوخی پاسخ رسانه‌ها را می‌دهند.

مثلا محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان جلسه صبح چهارشنبه هیأت دولت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤال آنان كه پرسیدند مشكل پیامك چه زمانی حل خواهد شد، به كرات گفت كه این مشكل حل خواهد شد و صبر باید كرد.

وی در پاسخ به سؤال مجدد خبرنگاران كه تا چند روز دیگر وضعیت قطعی سیستم پیامك ادامه خواهد داشت، صرفا تاكید كرد كه حل خواهد شد و به زبان تركی پاسخ داد كه صبر كنید حل می‌شود.

سلیمانی خاطرنشان كرد: در شهرهای دیگر كشور این مشكل حل شده و فقط تهران مانده كه حل می‌شود. البته تماس خبرنگار همشهری با برخی از شهروندان در شهرهای مختلف ایران به این نتیجه منجر شد كه به‌رغم اعلام وزیر ارتباطات، سیستم پیامك در شهرهای مختلف هنوز به درستی برقرار نشده؛ به‌عنوان مثال ارسال پیامك از تلفن‌های همراه اول به ایرانسل با اختلال شدید مواجه است و ارسال پیامك از ایرانسل به تلفن‌های دیگر نیز به كلی قطع است.

همچنین مسئولان شركت مخابرات ایران درباره علت این مسئله و زمان حل این مشكل اظهار بی‌اطلاعی كرده و به خبرنگار ایسنا گفتند، هنوز زمان برقراری سرویس پیامك برای مشتركان مشخص نیست.

بدین ترتیب برای برقراری مجدد سیستم پیامك در ایران باز هم باید صبر كرد. تا كی ؟ شاید وقتی دیگر

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
سه شنبه 9/4/1388 - 16:11 - 0 تشکر 127852

نه بابا کی گفته مردم به آرامش رسیدن؟

اتفاقا باعث شده که هم بدجور اعصابمون خرد بشه

و هم ضرر کردیم تو این ماجرا

قبلا یه پیامک میدادیم و خلاص

حالا باید واسه یه کار کوچیک که میشد با ارسال یه

پیامک سروتهش رو به هم آورد

زنگ بزنیم

بعضیها هم که ماشاالله اینقدر حرف میزنن که .........

بهر حال خدا کنه زودتر درست بشه

ما که همچنان منتظریم

 

*کاش به زماني برگردم که تنها غم زندگيم شکستن نوک مدادم بود*  

سه شنبه 9/4/1388 - 16:36 - 0 تشکر 127863

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

تا جایی که من خبر دارم، خیلی وقته پیامک در شهرستان ها راه افتاده و یکی، دو روز اول تو شهرستان ها قطع بوده، الان فقط در تهران قطعه که به زودی وصل میشه.
این روزا خیلی ها بهم پیام میدادن ولی از من بهشون نمیرسید! :(
سربلند و پیروز باشین...
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
سه شنبه 9/4/1388 - 19:14 - 0 تشکر 127894

من هم با سیستر گل موافقم واقعا این چند وقت بسیار ضرری کردم من که باید در کتاب رکورد بنویسند .

من به محض اینکه از خاک تهران خارج میشم و وارد خاک قم میشم ! شروع می کنم اس ام اس بازی که اندک زمانی رو که در راه هستم با این صیغل دهنده ی روح و جان به سر کنم .

امیدوارم هر چه زودتر پیامک تهران برقرار بشه .

پنج شنبه 11/4/1388 - 9:12 - 0 تشکر 128378

چه جالب سروش

ایرلان رکورد پایینترین سرعت جهان را شکونده

هر قدمی که از خداوند دور شوی،ده قدم از بشریت دور شده ای.

معاش خود را چنان تامین کن که باعث قطع معاش دیگری نشود.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی