انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 473)
سه شنبه 2/4/1388 - 19:1 -0 تشکر 125404
فردا ماه نیایش طلوع خواهد کرد

به نام خدا

.

یكی از نورانی‌ترین ماه‌های خداوند، فردا با برآمدن آفتاب طلوع می‌كند و ما را به دعا و نیایش و آمادگی برای حضور در طلایی‌ترین فرصت‌های بندگی فرا می‌خواند.
پیامبر مكرم اسلام (ص) فرموده است: هركس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می‌شود، غضب الهی را از خود دور می‌كند و دری از درهای جهنم به روی او بسته می‌شود.
رسول گرامی ما همچنین می‌فرماید: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است.

ثواب نماز در ماه رجب
ماه رجب به بندگان خدا، روزه و نماز بسیار توصیه شده است. رسول خدا (ص) فرمود: كسی كه در یكی از شب‌های ماه رجب ده ركعت نماز بخواند و در هر ركعت یك مرتبه حمد، یك مرتبه سوره «كافرون» و سه مرتبه سوره توحید را بخواند، خداوند گناهان گذشته او را می‌بخشد و برای هر ركعتی عبادت شصت سال را و برای هر سوره، قصری در بهشت عطا فرماید.
ایشان همچنین فرمود: كسی كه در یكی از شب‌های ماه رجب، یكصد مرتبه سوره توحید را در دو ركعت نماز بخواند (همه را در یك ركعت یا بخشی را در ركعت اول و بخشی را در ركعت دوم) مانند این است كه یكصد سال در راه خدا روزه گرفته است.
از سلمان فارسی روایت است كه روز آخر جمادی‌الثانی (مثل امروز) به دیدن حضرت محمد مصطفی (ص) رفتم. حضرت فرمودند: سلمان! تو از ما اهل بیت هستی. نمی‌خواهی تو را از چیزی آگاه كنم؟ سپس فرمود: اگر هر مرد یا زن مؤمنی در ماه رجب، سی ركعت نماز بجا آورد كه در هر ركعتی سوره فاتحة‌الكتاب را یك بار، توحید را سه بار و كافرون را سه بار بخواند، خداوند متعال هر گناهی را كه او در خردسالی یا بزرگسالی مرتكب شده برایش پاك كرده و پاداش كسی را به او عنایت می‌كند كه تمام این مار را روزه گرفته است. بدان كه خداوند تا سال آینده او را از نمازگزاران قرار می‌دهد و هر روز عمل شهیدی از شهدای بدر برایش بالا می‌رود.
برای هریك از شب‌های ماه رجب، نمازی وارد شده است كه از فردا به تدریج، نمازهای هرشب از این ماه پرخیر به اطلاع كاربران فارس خواهد رسید.

لیلةالرغائب یا شب آرزوها
اولین شب جمعه ماه رجب را لیلةالرغائب به معنی شب آرزوها می‌گویند. گویی كه روزه‌داران نخستین روز ماه رجب و نمازگزاران اولین شب جمعه این ماه به تمام آرزوهای خود خواهند رسید. برای این شب عملی از رسول خدا (ص) ذكر شده كه فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:
در صورت امكان و بلامانع بودن، روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء 12 ركعت نماز اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می‌شود و در هر ركعت، یك مرتبه سوره حمد، 3 مرتبه سوره قدر و 12 مرتبه سوره توحید خوانده شود و چون 12 ركعت به پایان رسید، 70 بار ذكر «اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله» گفته شود. پس از آن در سجده 70 بار ذكر «سبوحٌ قدوسٌ رب الملائكة والروح» گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، 70 بار ذكر «رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم» گفته شود. دوباره به سجده رفته و 70 مرتبه ذكر «سبوح قدوس رب‌الملائكة والروح» گفته شود. در اینجا می‌توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست كرد.
پیامبر اكرم (ص) درباره فضیلت این نماز می‌فرماید: كسی كه این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می‌فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من! بشارت بر تو باد كه از هر شدت و سختی نجات یافتی.
آن بنده می‌پرسد: تو كیستی؟ به خدا سوگند كه من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و كلامی شیرین‌تر از كلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام.
آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال بجا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا كنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افكند.

دعای ماه مبارك رجب
این دعای كوتاه، اما پرمعنا، پس از نمازهای یومیه به صورت تعقیبات خوانده می‌شود و فضیلت بسیار دارد. اما این دعا:
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ
یا مَنْ اَرْجُوهُ لِكُلِّ خَیْر وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ كُلِّ شَرٍّ یا مَنْ یُعْطِى الْكَثیرَ بِالْقَلیلِ یا مَنْ یُعْطى مَنْ سَئَلَهُ یا مَنْ یُعْطى مَنْ لَمْ یَسْئَلْهُ وَ مَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ تَحَنُّناً مِنْهُ وَ رَحْمَةً اَعْطِنى بِمَسْئَلَتى اِیّاكَ جَمیعَ خَیْرِالدُّنْیا وَ جَمیعَ خَیْرِالاْخِرَةِ وَاصْرِفْ عَنّى بِمَسْئَلَتى اِیّاكَ جَمیعَ شَرِّالدُّنْیا وَ شَرِّالاْخِرَةِ فَاِنَّهُ غَیْرُ مَنْقُوص ما اَعْطَیْتَ وَ زِدْنى مِنْ فَضْلِكَ یا كَریمُ

در اینجا خواننده دعا محاسن یا موی خود را به دست می‌گیرد و با حركت دادن انگشت اشاره دست به طرفین ادامه می‌دهد:
یا ذَاالْجَلالِ وَالاِْكْرامِ یا ذَاالنَّعْمآءِ وَالْجُودِ یا ذَاالْمَنِّ وَالطَّوْلِ حَرِّمْ شَیْبَتى عَلَى النّارِ

به نام خداوند بخشنده مهربان
اى كه براى هر خیرى به او امید دارم و از خشمش در هر شرى ایمنى جویم. اى كه عطاى بسیار در برابر طاعت اندك مى‌دهد. اى كه عطا كنى به هركه از تو خواهد. اى كه عطا كنى به كسى كه از تو نخواهد و نه تو را بشناسد. از روى نعمت بخشى و مهرورزى عطا كن به من به خاطر درخواستى كه از تو كردم؛ همه خوبى دنیا و همه خوبى و خیر آخرت را و بردار از من به خاطر همان درخواستى كه از تو كردم، همه شر دنیا و شر آخرت را. زیرا آنچه تو دهى چیزى كم ندارد و بیفزا بر من از فضلت اى بزرگوار!

التماس دعا

سه شنبه 9/4/1388 - 0:36 - 0 تشکر 127588

بسم رب المهدی
دوست خوبم اگر زحمت میکشیدید و مطالب خودتون رو در چند پست خلاصه تر قرار میدادی ممنون میشدم .

روایتی زیبا و جامع از فضیلت ماه رجب پیدا کردم اینجا هم مینویسم

درروایتی از پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله وسلم چنین نقل شده است :
إن الله تبارك و تعالی نصب فی السماء السابعة ملكا ، یقال له : الداعی ،فإذا دخل شهر رجب ، ینادی ذلك الملك ، لكل لیل منه إلی الصباح : طوبی للذاكرین ، طوبی للطائعین ، و یقول الله تعالی : أنا جلیس من جالسنی ، و مطیع من أطاعنی و غافر من استغفرنی ، الشهر شهری ، و العبد عبدی ، والرحمة رحمتی ، فمن دعانی فی هذاالشهر أجبته ، و من سألنی أعطیته ، و من استهدانی هدیته ، و جعلت هذا الشهر حبلا بینی و بین عبادی ، فمن اعتصم به وصل إلی

یعنی:
همانا خدای تبارك و تعالی در آسمان هفتم فرشته ای به نام داعی منصوب كرده است ، پس هنگامی كه ماه رجب فرا رسد ، آن فرشته هر شب تا به صبح چنین ندا سر می دهد :
«خوشا بر ذاكران ، خوشا بر اطاعت كنندگان ، خداوند تعالی می فرماید : من همنشین هر كسی هستم كه با من هم نشینی كند و مطیع كسی هستم كه مرااطاعت كند و آمرزنده كسی هستم كه از من آمرزش طلبد . این ماه ، ماه من است و بنده ، بنده من و رحمت ، رحمت من . پس هر كس در این ماه مرا بخواند ، اجابتش می كنم و هر كه از من درخواست كند عطایش می كنم و هر كه از من هدایت طلبد ،هدایتش می كنم و این ماه را ریسمانی میان خود و بندگانم قرار دادم پس هركس به آن چنگ زند ، به من خواهد رسید»

"" نقل از سایت رسمی آیه الله وحید خراسانی ""

یا ع ل ی مدد

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی