انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 274)
پنج شنبه 21/3/1388 - 11:25 -0 تشکر 121336
سی امین انتخابات تاریخ انقلاب اسلامی

سی امین انتخابات تاریخ انقلاب اسلامی؛
جزئیات كاملی از انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد

خبرگزاری فارس: انتخابات ریاست جمهوری دهم در آستانه دهه چهارم انقلاب اسلامی از ویژگی‌ها و حساسیت‌های خاصی برخوردار است، برگزاری انتخابات در 368 شهر و 558 بخش نیازمند تداركات ویژه‌ای است.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس،‌ انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در 22 خرداد در 368 شهر و 558 بخش برگزار می‌شود كه در این دوره 46 میلیون و 200 هزار نفر در سراسر ایران اسلامی واجد شرایط رای بشمار می‌روند.

* در این دوره از انتخابات كسانی‌كه تا تاریخ 22 خرداد 88 دارای 18 سال تمام باشند می‌توانند با در دست داشتن شناسنامه و كارت ملی خود رای خود را به صندوق‌ بیاندازند.

* تعداد صندوق‌های اخذ رای در این دوره 45 هزار و 713 صندوق در نظر گرفته شده است كه حدود 30 درصد از آن معادل 14 هزار و 258 صندوق سیار بشمار می‌رود. ( نسبت صندوق‌های سیار به ثابت در این دوره حدود 3 درصد كاهش نشان می‌دهد).

* بر اساس قانون، كسی حق ندارد بجای فرد دیگری رای‌دهد و برای رای دادن همراه داشتن شناسنامه الزامی است،‌ از واجدین شرایط رای دادن خواسته شده است تا كارت ملی خود را همراه داشته باشند اما در صورت عدم همراه داشتن كارت ملی، امكان رای دادن وجود دارد.

* در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، در برخی شهرها انتخابات‌ دیگری نیز برگزار می‌شود،‌ در دو حوزه انتخابیه گلستان و تهران همزمان با انتخابات ریاست جمهوری انتخابات میاندوره‌ای خبرگان رهبری، در شش حوزه انتخابیه در كشور همزمان انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و در دو حوزه دیگر نیز انتخابات شوراهای اسلامی خواهیم داشت كه با تدابیر در نظر گرفته شده در شعب اخذ رای شهرهایی كه همزمان انتخابات دیگری نیز در حال برگزاری است رنگ صندوق‌ها در تفكیك با یكدیگر است تا مشكلی در این خصوص پیش نیاید.

* اخذ رای در روز 22 خرداد از ساعت 8 صبح آغاز می‌شود و به مدت 10 ساعت ادامه می‌یابد و پس آز آن با تصمیم وزیر كشور مدت زمان اخذ رای تا دو مرحله قابل تمدید است.

* انتخابات ریاست جمهوری از جمله انتخاباتی است كه ایرانیان خارج از كشور نیز می‌توانند در آن شركت كنند،‌ در این دوره از انتخابات برای شركت مطلوب ایرانیان خارج از كشور در انتخابات ریاست جمهوری، تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شده كه از جمله آن 32 صندوق اخذ رای در كشور آمریكا در نظر گرفته شده و در مجموع شمار صندوق‌های رای خارج از كشور از 227 صندوق در دوره گذشته به 304 شعبه در این دوره افزایش یافته و تدابیر لازم برای ایجاد صندوق‌های رای در كشورهای نظیر عراق و عربستان نیز در نظر گرفته شد تا زائرین خارج از كشور در عتبات عالیات و مكه و مدینه بتوانند آرای خود را به صندوق های رای بیندازند.

* بازرسین شورای نگهبان، بازرسین هیات نظارت وزارت كشور و نمایندگان كاندیداها هر یك به عنوان ناظرانی در شعب اخذ رای حاضر هستند، علاوه بر این اعضای هیات‌های اجرایی در هر حوزه اخذ رای نیز از میان مردم و عمدتا از فرهنگیان كشورمان هستند كه در تعامل با یكدیگر زمینه‌های برگزاری انتخاباتی پر شور را فراهم می‌كنند، در كنار این مكانیزم،‌ دادستان كل كشور و مجموعه قضایی كشورمان و همین طور سازمان بازرسی كشور نیز در فراخور موضوعات مرتبط نسبت به خود نسبت به بررسی مسائل و كمك به سلامت انتخابات اقدام خواهند كرد.

* وظیفه حفاظت از امنیت مردم و صندوق‌های رای در هر نقطه از كشور به عهده نیروی انتظامی است و با توجه به آمادگیهای این نیرو، مشكلی در خصوص حفاظت از شعب وجود ندارد،‌علاوه بر این یگانهایی از بسیج نیز به عنوان یگانهای‌ احتیاط در روز برگزاری انتخابات برای برگزاری سالم انتخابات آماده خواهند بود.

* ‌ بر اساس قانون با پایان زمان اخذ رای،‌ درب‌های هر شعبه بسته و كار شمارش آرا آغاز می‌شود، شمارش آرا با حضور تمامی عوامل اجرایی و ناظران انجام خواهد شد،‌ با پایان شمارش آرا فرم 22 در هر شعبه شامل ریز آرای هر یك از كاندیداها و همین طور تعداد آرای باطله و در كل تعداد آرای باقیمانده و استفاده نشده ثبت و در درون صندوق قرار داده می‌شود. همچنین فرم 22 می بایست در 5 نسخه بدون كاربن و با خودكار آبی تكمیل شود و هر یك از نسخه ها به امضای رئیس شعبه، ناظر شورای نگهبان، نیروی امنیتی حاضر در شعبه و عوامل اجرایی می‌سد و پس از آن آرا با انتقال به فرمانداری‌ها، كار تكمیل فرم 28 آغاز می‌شود و در نهایت فرم 28 به وزارت كشور ارسال خواهد و در تمامی این مراحل نمایندگان كاندیداها بر اساس قانون می‌توانند حاضر باشند.

* به گفته رئیس ستاد انتخابات كشور نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بصورت نهایی تا ساعت 24 روز شنبه 23 خردادماه اعلام می‌شود كه البته اعلام تدریجی از زمان شمارش دست كم 5 هزار صندوق آغاز خواهد شد.

* بر اساس قانون، برای هر یك از افراد مسئول در شعب اخذ رای وظایفی در نظر گرفته شده است كه بر این اساس در هر شعبه اخذ رای علاوه بر عوامل اجرایی، نماینده فرماندار، نماینده شورای نگهبان، نیروی انتظامی، بازرس وزارت كشور كشور و نماینده كاندیداها حضور خواهند داشت؛ نمایندگان كاندیداها نیز می‌توانند بدون دخالت در فرآیند اجرایی انتخابات بر برگزاری نظارت وافی را داشته و در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را به نماینده فرماندار و یا ناظر شورای نگهبان و یا در سطح ستادهای انتخاباتی خود منتقل كنند.

* بر اساس نص صریح قانون، نمایندگان كاندیداها حق ندارند ‌نماد و یا نشانی تبلیغاتی از نامزد خود را به همراه داشته باشند، همین طور در صورت هرگونه استفاده از نماد خاص توسط نماینده كاندیداها در شعب اخذ رای، با یك بار تذكر فرد خاطی از محل رای گیری اخراج می‌شوند.

* در این دوره از انتخابات در سراسر كشور و در تمامی شعب دستگاههای باركد‌خوان در نظر گرفته شده است تا سرعت اخذ رای به میزان قابل توجهی افزایش یابد؛ همین طور با بكارگیری سامانه‌های باركد خوان كه برای اولین در انتخابات ایران به كار گرفته می‌شود، امنیت انتخابات نیز به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

* بر اساس قانون كاندیداها می‌توانند به ازای هر صندوق، یك نماینده در شعب اخذ رای داشته باشند و این موضوع استثنایی ندارد و كاندیداها در شعب سیار نیز می‌توانند نماینده داشته باشند.

* تهران بزرگترین و اثرگذار ترین حوزه كشور است .استان تهران با هشت میلیون و 796 هزار و 466 نفر واجد شرایط رای دادن در میان تمامی استان‌های ایران بیشترین واجد شرایط رای دادن را دارد.

* برای این دوره از انتخابات 6 هزار و 86 شعبه اخذ رای در سراسر استان تهران در نظر گرفته شده كه 3 هزار و 152 شعبه مختص شهر تهران است.

* 137 هزار نفر در حوزه اجرایی انتخابات در سطح استان تهران برای 6 هزار و 86 شعبه در نظر گرفته شده‌اند كه همه این عوامل مجموع آموزش‌های توجیهی را طی كرده‌اند همچنین 7 هزار اپراتور و بیش از 300 مهندس سخت افزار و نرم افزار به عنوان عوامل شعب دوره‌های لازم را در تمامی حوزه‌ها آموزش دیده‌اند تا بتوانند نسبت به برگزاری انتخاباتی با شكوه و قانونمند اقدام كنند.

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی